20:37:07
26. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   35   »» »

Nimitz, vloženo 19:25:56  28. 03. 2013

Meridion: ono to je i formou článku, už včera jsem na něj narazil, ale je to takový ten bulvární - u každé fotky jen jedna věta. Navíc většinu těch fotek už jsem dával do "Středozem vs. Svět", takže jsem ten článek do Taverny nelinkoval.

Meridion, vloženo 19:19:23  28. 03. 2013

Škoda, že to není formou článku, aby se člověk o těch místech dověděl víc.

Genevieve, vloženo 16:26:52  28. 03. 2013

20 most awesome abandoned places

Skritek, vloženo 12:15:32  28. 03. 2013

Marcus m: Dík za info. Mně se ty fotky líbí a v současné době vybírám foťák, tak si srovnávám kvalitu a možnosti, ač už mám okruh kandidátů :-)

Marcus m, vloženo 16:50:11  27. 03. 2013

Skritek: Pentax K20D, dneska už trošku zánovní digitální zrcadlovka.

Skritek, vloženo 13:59:26  27. 03. 2013

Marcus m: Můžu se prosím zeptat, čímpak fotíš?

Eva, vloženo 08:19:26  27. 03. 2013

Marcus: to je krásná reportáž... muselo by skvělé být "při tom" :-)

Marcus m, vloženo 23:13:18  26. 03. 2013

Druhý a nejspíš poslední příspěveček repotrážní povahy. Dál už to bude zase o starém kamení. ;)


Ohlédnutí za Římem: Viva il Papa
Úterním ránem vyrážím z Prati, kde jsem se ubytoval, do Vatikánu, kde v půl desáté začne inaugurační mše slavnostně zahajující petrovskou službu papeže Františka. Vím, že vstupy na piazzu sv. Petra se mají otevírat půl sedmé a plánuji tedy, že bych tam měl být s předstihem. Budík sice zazvoní včas, ale spánkový deficit z předchozího cestování a obvyklá ranní lennost znamená, že z domu na asi dvacetiminutovou nebo půlhodinovou procházku k bráně sv. Anny a Berniniho kolonádě vyrážím právě tak před půl sedmou. Trochu počítám tím, že mši budu sledovat tak nanejvýš z velkoplošné obrazovky kdesi od Andělského hradu.



Vyrážím do až překvapivě prázdných ranních ulic Prati. Jedna z prvních věcí, které mi padnou do oka, je malý fiátek s poznávací značkou starou odhaduji dobrých pětatřicet let, pokud ne víc. Je to ten obrázek, který zahlédnete, usmějete se, vyfotíte si ho a jdete dál. Usmějete se proto, že z něj dýchne nostalgie, jakési starší časy a letmá myšlenka na příběh, jaký s sebou fiátek asi vozí. Když se na ten obrázek teď dívám, napadá mě ale ještě něco jiného. Možná je za tím něco jiného, ale kombinace tak typicky italského vozítka s tak nápadně starožitnou značkou zní skoro jako moderní obdoba starodávného prohlášení osobních práv a svobod: Civis Romanum sum.



Když po širokém bulváru přicházím blíž k Vatikánu, potkávám postupně hloučky a skupinky poutníků. Překvapuje mě skoro, že jich není víc. Okolí Vatikánu taky trochu vypadá, jako by nastala, nebo se blížila jakási pohroma. Nejviditelnější jsou totiž po ulicích kombinézy zdravotníků.


Sanitky připravené na vše


Policisté, strážníci a lidé od civilní obrany


Červený kříž úřady očividně požádaly o spolupráci v měřítku odpovídajícímu starému úsloví „Voják připravený není překvapený.“ Nemohou přesněji soudit, ale podle toho, co jsem v Římě po ulicích po různu viděl, italská policie a další složky zřejmě prostě věří na čísla. Když už vidíte policejní auta, policisty, strážníky nebo finanční stráž, málo kdy půjdou ve dvou nebo pojednou v jednom autě. Čím víc, tím líp. A dlužno dodat, že římské a italské mají za poslední desítky let s velkými papežskými liturgiemi své zkušenosti a v zásadě jim stačí, když ví, kdy to bude a na kolik se odhaduje účast. Nasazení a rozmístěni „sil a prostředků“ pak už nejspíš připraví téměř ze spaní. Pro poutníka-barbara ze severu je to ale na první setkání až zvláštní pohled, snad proto, že v televizi ho nevidí.




A tak se scházejí a procházejí. Ti v autech a kombinézách čekají, aby spěchali a doufají, že budou hlavně čekat. Další prochází kolem, snad do práce, snad po ranních pochůzkách a doufají, že jim tam papežská sláva moc nenabourá den. A jiní zas míří právě na tu papežskou slávu a doufají, že najdou dobré místo a vyhnou se tlačenici.



Přicházím k jednomu z hlavních obvyklých přístupů na piazzu u vatikánské brány sv. Anny. Už tu stojí menší dav. Zařazuji se nakonec a čekám. Jak už to kolem sv. Petra bývá, je vidět, že na piazze zase bude vidět církev skutečně obecná. Jak vidno, chybět nebude, zcela samozřejmě nebude, kupříkladu Indie. Když ale na konci nehybně stojícího zástupu stojím už nějakou chvíli, stoupám si na špičky, nejasně vidím, že dav není zrovna hluboký, a na druhém konci je bariéra, přes kterou nikdo neprochází.


Očividně to musím zkusit jinudy. Obracím se tedy k ulici vedoucí zpět k řece a jdu hledat, kde nechal pořadatel pro poutníka díru. Vidím, že stejný nápad má mnoho dalších lidí, možná jsou taky zkušenější nebo informovanější. Cestou vidím, že všechny boční vstupy směrem k Vatikánu, respektive teď už k Via Conzilliazzione, jsou vlastně poměrně logicky zahrazené a střežené.


Kromě zdravotníků, policistů, poutníků a duchovenstva jsou očividně na nohou už i žurnalisté – i ti bez kamer a mikrofonů v ruce, nebo na kavárenském stolku, jsou zpravidla snadno rozeznatelní podle modrých šňůrek s nápisem Santa Sede, na kterých mají kolem krku zavěšené akreditace.

A jsem, ostatně dle očekávání, na Concilliazione u Andělského hradu. Čeká mě ovšem příjemné překvapení v tom, že bulvár je, pokud jde o poutníky, zatím téměř prázdný. Spěchám tedy blíž bazilice a opět si všímám, že záchranáři, lidé od bezpečnosti a dobrovolníci zatím hrají nad účastníky bohoslužby přesilovku.



Mše začíná asi tak za tři hodiny, ale Reuters už vyrábí ilustrační záběry.



A (zřejmě) bavorská televize sbírá poutnické vox pop.



To už se dostávám ke kolonádě a k bezpečnostní kontrole. Od dobrovolníků získávám brožurku s mešními texty a zpěvy a komentářem v italštině a angličtině. Dostávám také pamětní obrázek s oficiální fotografií usmívajícího se papeže Františka (jako kardinála Bergoglia ho provázela nálepka muže, který se „nikdy nesměje“). Procházím kontrolou, rám na mně sice vříská jako na snad všechny procházející, ale vatikánský policista shledá, že to dělají nejspíš knoflíky na bundě a mávnutím ruky mě posílá dál.


Procházím kolonádou a vidím, že na piazze je ještě místa dost, hledám si proto cestu někam dopředu. Kam to půjde, tak to půjde. Klérus s pozvánkami to má očividně o něco složitější, na švýcarskou gardu se zjevně musí se správnými papírem.



Procházím kolem obelisku, jdu blíž k basilice. Prakticky první, čeho si všímám, je vysoko vlající argentinská vlajka a pak jich vidím ještě hodně.


Očividně argentinští poutníci, nebo lidé argentinského původu v Itálii a jižní Evropě moc neposlouchali, když jim František vzkazoval, ať neutrácí za cestování a raději dají peníze na něco užitečného. Inu řekl, co mu velelo svědomí, ale svoje nejspíš znal. Jak, tak stojím a rozhlížím se, vidím, že do sektorů pro hosty přichází další a další papežovi krajané. Poznávám je snadno. Tenhle má vlajku kolem ramen, tahle zase cosi modrobílého, co sice není fotbalový dres, ale daleko to k tomu nemá. A tamhle přichází děvčata málem opravdu jak na fotbal: s modrobílým malováním pod očima.



Ale samozřejmě nevlály jen argentinské vlajky. I Češi byli vidět.



Jakož i Libanon kupříkladu.



Nicméně čínská vlajka v sektorech pro hosty mi zůstává poněkud záhadou. „Tam ani v televizi neřekli, že papeže zvolili,“ utrušuje při pohledu na vlajku jedna Italka stojící v zástupu vedle mě.


Pak milá Italka zvedá fotoaparát a se zdánlivě krvelačným prohlášením „Chci jeho hlavu“ se pokouší mezi všemi kolem stojícího vyfotit švýcarského gardistu. Zkouším to taky, ale mám těch hlav nějak moc.



Do začátku mše zbývají pořád ještě asi tak dvě hodiny a jak se zdá, je to pravý čas, na dokončení připrav na sagratu kolem papežského oltáře.Mezi všelijakými monsignory, ceremonáři, preláty, hosty a delegacemi se proplétá ještě pořád docela dost dělníků.


Pak už je ale slyšet „Viva il Papa“ a František poprvé vyjíždí na piazzu v papamobilu. Pokud člověk nestojí zrovna přímo u bariéry, v lesu rukou, telefonů a fotoaparátů papeže skoro nevidí. Ale fotí jako všichni ostatní. Fotky z toho vycházejí jednoduše náhodně. Občas vznikne zajímavá kompozice…



Občas se taková fotka dá vydávat aspoň za zachycení atmosféry chvíle…


Občas se to skoro povede



A občas by se to povedlo skoro úplně, jen kdyby se Jeho Svatost ráčila častěji otáčet a žehnat na obě strany davu. Zatímco sleduji jízdu papamobilu střídavě podle vln v zástupu a vlajících vlajek a střídavě na velké obrazovce, všímám si, že auto na chvíli zastavuje a papež míří k bariérám. S úsměvem si říkám, že asi František nechtěl, aby mu všechny děti podávali a šel jim rovnou požehnat. Teprve později se dočtu, že nechal vůz zastavit, když si všiml postiženého muže a šel mu požehnat.


Po úvodních obřadech v basilice následuje působivý průvod kardinálů a dalších celebrantů na sagrato, František dostává palium a rybářský prsten. Když zahajuje bohoslužbu a obrací se k zástupu oslovením Fratteli e Sorrele, slyším kdesi za sebou v davu reakci „Buon giorno“, zjevně narážka na civilní styl, jímž papež oslovil zástup jak bezprostředně po zvolení, tak při první modlitbě Anděl Páně. Teď ale předsedá slavnostní liturgii a asi proto žádné další pozdravy nepřidává.



Bohoslužba je dosti dlouhá, ale jak se tak dívám kolem sebe, lidé ji sledují poměrně pozorně a aktivně se účastní.



Ostatně rozdávané brožury všeobecné páchání násilí na liturgické latině docela usnadňují. A lid Boží se za svůj statečný zápas nemusí stydět. Z toho, co je slyšet od oltáře, je zřejmé, že i páni preláti už mši latinsky neslouží příliš často ani pravidelně.



Františkovo kázání si posléze musím dohledat, z toho co slyším na piazze nicméně pochytím alespoň to základní, že je řeč o péči a správcovství.



Samozřejmě někteří věřící musí mít výhody a tlumočníky s sebou. ;)




Bohoslužba pomalu končí, později se dočítám, že přišlo ke dvěma stům tisícům lidí. Piazza sice nepraskala úplně ve švech, ale zaplnila se, ve všední den a při poměrně krátkém čase na organizování cest, docela slušně.



Nad davem znovu vlají všechny možné vlajky. Argentina, Nikaragua, Ukrajina, Kolumbie, o kousek dál vlála velká australská vlajka a několik angolských zástav s jejich agresivně vyhlížejícím dělnico-rolnickým nářadím. Ostatně jeden pohled na každou takovou slávu na svatopetrském náměstí člověka snadno přesvědčí o universalitě církve: polovinu vlajek, aby člověk hledal ve wikipedii.




Jak se tak dívám po vlajkách, všímám si téhle scény a uvědomuju si jeden očividný symbol, který mě do téhle chvíle ani nenapadl. Papeže z Bavor, vystřídal papež z Argentiny: jiné země, jiné jazyky, jiné kontinenty. jen ty barvy současně národní i mariánské, bílá a modrá, zůstaly stejné.



Doznívá zvučné Salve Regina i překvapivě poněkud méně zvučné Te Deum. Pomalu se sbírám k odchodu. Nad piazzou je slyšet všechny svatopetrské zvony. Ze zvonice v levé věži basilky je vidět, i rozhoupaný campanone největší a tuším nejstarší zvon basiliky. Vstříc mu hrdě vlaje dalšá z mnoha argentinských vlajek, a zrovna tady jí dělají společnost prapory Sýrie a Ukrajiny. Naposledy bylo campanone slyšet právě o týden dřív, kdy lidem moknoucím na piazze potvrdil, že to co vidí nad Sixtinskou kaplí je skutečně fumata bianca a o hodinu později vystoupil ma svatopetrský balkon “papež až ze samého konce světa”.


Poutníci ze všech konců světa se rozchází pomalu. Před vděčeným pozadím vatikánské basiliky se fotí nějaké mezinárodní mládežnické společenství….



…nikaragujští páteři…



…Mexičtí poutnící, jak jinak než s Pannou Marií Guadalupskou…


…rozjásané brazilské řeholnice..



…a kdo se nefotí, toho si zas nějaká televize odchytí na vox pop


A když už focení, tak před každou atrakcí, aneb kolumbijským poutníkům se zalíbil transparent, který zřejmě připomíná, že jistý kardinál Bergoglio býval věrným fanouškem svého místního fotbalového klubu.



Fanoušci zdraví Františka. ;) (poznámka na okraj ještě k vlajkám, vlevo za okraji záběru vedle bavorského praporu a vpravo na okraji houfce vlajek jsou vidět výše zmiňované angolské zástavy s tím jejich dělnicko rolnickým nářadím).



Z náměstí zrovna odchází i jeden z kardinálů (zatím se mi ho nepodařilo určit). Kolemstojící volají „Grazie, grazie“, zjevně mu jako jednomu z volitelů děkují za dobrou volbu papeže.



A globální Jih slaví dál, inu má proč a co. Tentokrát pokud se nemýlím Argentina, Filipíny (nahoře), Paraguay (uprostřed), Brazílie (vlevo) a Mexiko (vpravo)


Ano, slaví, mají totiž proč a co…


Jeden z týmů CNN, zjevně taky mají skoro po šichtě.


Skoro po službě už budou mít maltézští zdravotníci. Když jsem je poprvé zahlédl z dálky, přemýšlel jsem, co je to za vojsko, přijdu blíž a oni to maltézští zdravotníci.



Odcházím teď už rušnější Via Conziliazzione, po dlažbě rachotí a vržou zátarasy, městští dělníci už začali uklízet, přece jenom bulvár neslouží jen k přesunům a štosování poutníků, ale je to městská dopravní tepna.



Vidím, že žijeme v rychlé době, kamelot už nabízí zvláštní vydání listu Avennire.


A alespoň v Římě to někdy vypadá, že nežijeme ani v úplně špatné době. Římští hasiči zvou ke společné fotce pár poutníků: Sýrie, Peru, Portugalsko. Peruánského pátera (toho chlapíka v kněžském obleku s velkou červenobílou vlajku) pak trochu pobaveně pozoruji ještě o chvíli později. Jde už sám po ulici k Andělskému hradu, vlajku má pořád kolem ramen, občas ji nadzvedne a zatřepe jí. Jde svižným krokem a usmívá se skoro stejně jako polední slunko nad jarním Římem.

Marcus m, vloženo 01:15:16  26. 03. 2013

Tak už zdravím zpátky ze své domácí nory. Jednadvacet pohlednic z Říma, které jsem spáchal posledně, letos nehrozí. Ale pár zážitků nebo zamyšlení a obrázků k nim bych dohromady dát mohl. Brzy to bude zase o starém kamení jako vždy a odevšad, ale pro začátek asi tak dva lehce reportážní kousky z minulého pondělí a úterý.


Výlet do Říma jsem letos nijak zvlášť neplánoval, vlastně mě až v únoru pobídla resignace Benedikta XVI. a první odhadovaný termín konkláve. Napadlo mě, že zrovna v tu dobu mám mít volno a tak jsem se podíval, zda bych se v ten čas do Říma nějak rozumně dostal a našel ubytování. Obojí se podvedlo, konkláve nakonec zasedla o týden dřív, netrvala příliš dlouho a tak Habemus Papam jsem sice slyšel z televize, ale brzy jsem věděl, že do Říma přijedu v pravý čas, abych stihl inaugurační mši nového papeže Františka. Odpoledne po příjezdu a ubytování jsem tedy zamířil, v sychravém pondělním odpoledni, k náměstí sv. Petra a k basilice podívat se, jak se taková sláva chystá.


Nijak zjevně hekticky dlužno říct. V půli odpoledne stojí před bezpečnostní kontrolou v kolonádě k basilice asi víc lidí než v běžné všední odpoledne, ale na piazze žádný velký ruch. Na samotné piazze jsou rozestavěné běžné bariéry používané pro usměrňování davu a vymezení průjezdů, které tam nejspíš stojí od poslední Benediktovy generální audience a už tam asi do léta zůstanou.
Pracovní hemžení je vidět hlavně na sagratu, širokém schodišti k portiku basiliky a pod ním. Sampetrini (dělníci ze správy basiliky) a další už například roznesli většinu židliček do sektorů pro zvané hosty, ale kvůli větru a dešti je očividně čeká ještě jedna směna.


Vyšší než jindy je od pohledu přítomnost carabinierů, příslušnic a příslušníků finanční stráže, městské a metropolitní policie. S postupujícím odpolednem a večer jich bude ještě přibývat. Zatím se ale zdá, že mají službu poměrně klidnou a nejčastější problémy, které řeší vystihuje věčný obrázek osoby s rozpačitým výrazem žmoulající mapu a, s ukrutným přízvukem, vznášející dotaz „Dové, per favore…“ doplněný prstem zapíchnutým kdesi za řekou.


Že jsou na předchozím snímku dvě policistky (respektive „četnice“ neb carabinieri se, jak se tak rychle orientuju, nejvíc podobají našemu někdejšímu četnictvu), není tak docela náhoda v tom, že si všímám, že carabinieri i finanční stráž nasazuje na službu kolem sv. Petra a jinde v historickém centru nápadně mnoho žen. Nicméně, jak tak obcházím po piazze, vidím, že dámy jsou tu dneska od informačního servisu, pánové od parády. Nejsem si jist, ale ve slavnostních uniformách (a italské slavnostní uniformy vždy směle balancují na mimořádně nabroušeném ostří mezi slavnostní okázalostí a operetní fraškou. Tihle carabinieri se naklání na tu lepší stranu, u některých jiných italských složek viditelných na papežských parádách jeden neví, co by řekl.) Bella figura, vítejte v Itálii. ;)


a když už se tam páni četníci předvádí, turisté za nimi míří taky, a když je ta turistka sympatická dáma, rádi poslouží pro pěkný fotografický suvenýr z dovolené.


Jdu se podívat do basiliky samotné. Překvapuje mě, že se tu dnes pohybují především zjevní turisté. Po pravdě řečeno si ale zvolili špatný den. Boční lodi, zejména pravá jsou zavřené, vidět tedy není ani Pieta. Sampetrini na různých místech něco staví, přenáší, do jedné z kaplí vpravo přichází jakási zjevně oficiální delegace. Přicházím ke confesiu pod Berniniho baldachýnem. Mám zrovna trochu smůlu, blikajících telefonů, tabletů a fotoaparátů naprostých turistů je tam na můj zrovna až dost. Kousek dál u pilíře sv. Longina si všímám, že vatikánská televize už má taky své nádobíčko rozbalené, ostatně právě tady v confesiu u hrobu sv. Petra úterní inaugurační mše začne.


Houfce blikajících a cvakajících turistů kolem confesia mě trochu zlobí, ale vzápětí si všímám obrázku, který tedy v basilice člověk při každé své ojedinělé návštěvě jednou za pár let nevidí. Sampetrini chystají na úterní parádu i papežský oltář. Člověk se jedním pohledem dozví dvě věci: to, že u tohohle oltáře slouží mši jen papež, ještě neznamená, že si na něj (ten oltář, rýpalové) kostelník nemůže stoupnout. A za druhé, což sice úplně nepřekvapí, ale je pěkné to vidět názorně, takový svícen se svící na papežském oltáři je pomalu větší než dospělý chlap.


Vycházím z basiliky zpět na piazzu, aspoň už přestává pršet. V portiku si všímám poskládaných křesel a dalších věcí, které zřejmě před mší přenesou k oltáři. Vyjdu ven a dívám se, že brány hned vedle ní vyjíždí z Vatikánu další práce pro dělníky na sagratu. Z vatikánského vozového parku v televizi buď některý z papamobilů, nebo limuzín používaných Svatým Otcem. Samozřejmě ovšem registrační značkou SCV (potměšilci říkají, že to neznamená Městský stát Vatikán, ale Sicut Christus Videre, po našem asi Kdyby to tak Pámbu viděl) jezdí právě i tyhle traktory, malé náklaďáčky zahradní správy a podobně. Běžně asi traktor vozí materiál nebo trávu či větve po vatikánských zahradách. Když přijde na papežskou parádu na piazze, naloží ho židličkami.


Sampetrini pak štosy židliček vyloží, položí si je šikovné malé vozejčky a rozestavují je po sagratu. Jak vidno vysoce ctěná pozadí ještě výše vážněných hostí z vysokého kléru, ekumeny a veřejného života na tříhodinovou papežskou liturgii žádný extrémní luxus nečeká. Na slávu, Eminence a Excelenece? S františkánskou pokorou…



A vida, kdo tu ještě pracuje! Není zas tolik příležitostí, kdy si běžný zevlující turista může ve svém fotoaparátu mohl odnášet prakticky ty samé záběry, jako fotoreportér Associated Press (to je ta agentura, bez níž by ledaskteré světové noviny byly citelně tenčí). Jdu dál a koukám, že dělnici slova, zvuku a obrazu jsou vedle dělníků basiliky a dělníků veřejného pořádku taky při pondělním odpoledni pracují, tedy jak se zdá, přiměřeně místu, kultuře a příležitosti. Tedy pomalu, ale jistě.


Dělníci obrazu to mají ještě pořád docela snadné, točí a fotí, co vidí, jen se musí umět postavit a podívat. Dělníci slova to mají v některých ohledech snazší, ale zas, co nenamluví a nenapíší nemají. Není divu, že si na to někteří pro lepší přemýšlení nacpou, nebo alespoň okusují, dýmku.


Jako bych ho slyšel „pošlou mě točit ilustračky, prší, samej turista, nic se neděje a každej si mě fotí, copak sem nějaká atrakce pro pitomý turisty?!“. A protože dobře rozumím, co se mu honí hlavou, tak jsem si ho samozřejmě vyfotil. ;)


A když se zrovna nic neděje, tak pro stand-upy je průčelí vatikánské basiliky pozadí, jak vyšité.

Vzadu na konci piazzy u Via Conziliazzione mají média, zejména ta vysílací, svou tribunu. Do soumraku svítí silná televizní světla, i tady je ale zatím poměrně ospalý klid. Lidi ze štábu si náměstí v předvečer svátku fotí na mobil.


Předpisy jsou předpisy, elektriky a elektroniky je na mediální tribuně víc než dost, tak je zřejmé, proč tam patrolují hasiči. Ale i tak člověka napadne, že někdo v logistice měl asi smysl pro humor. Tolik lidí žhavých na horké zprávy….postavte jim tak, prosím vás, hasiče.


Pomalu mířím od sv. Petra k řece a do města. Koukám, že velkoplošné obrazovky jsou nachystané i daleko na Via de Concilliazzione.
Ovšem nejen veřejnost se nemusí na svatopetrskou piazzu vejít. Média mají tady vzadu u Andělského hradu další tribunu. Při pěti tisících akreditovaných to ale musí být pořád nejspíš jen bidýlka pro globální televizní sítě a pár podobných těžkých vah.


A hleďme, někdo i přemýšlí a našel si jiné místo na stand-up, vatikánskou skyline za sebou mít bude a opravdu nemusí všichni hlásat své vycpávky do zpráv z piazzy, že.


Zdravíčko, sousedé! Jak tak ještě během večera kolem Vatikánu obcházím cestou zpět z města, u kostela S Spirito in Sasia, ulici či dvě od Berniniho kolonády, vidím, že slovenská TA3 přijela i s přenosovým vozem a taky ví, kde se zaparkovat, aby byli stranou největšího davu a současně blízko všemu dění při zítřejší slávě.


Zatím se ale na Řím snáší večer a tak se jdu, po čtyřech letech znovu trochu porozhlédnout po ulicích. Na řadě plakátovacích ploch vidím oficiální přivítání nového římského biskupa římskou radnicí. Jen co poprvé vystoupil na lodžii sv. Petra k prvnímu požehnání, dal Papa Francesco najevo, že za jeho pontifikátu nejspíš nebude titul římského biskupa pro papeže jen důležitým tradičním, teologickým a symbolickým základem jeho mandátu, ale praktická skutečnost.


Na úterní slávu chci ale náležitě aspoň trochu vyspat, cestou do Říma jsem toho ve vlaku tradičně moc nenaspal, a tak se už jen zrovna projdu slávou renesančního Říma po Via Giulia. Třída paláců a kostelů možná dnes na tu slávu své doby nevypadá, ale přinejmenším na zdech visí vícero billboardů na téma, co všechno se náležitě opraví a zvelebí.


Hned na začátku nahlédnu do jednoho z těch slavnějších zdejších kostelů: S Giovanni dei Fiorentini, sv. Jana Křtitele Florentských. Desky připomínající, že je tu pochován Boromini jsem si nějak, asi už ospalý, samozřejmě nevšimnu, ale relikviář, který má uchovávat nohu Máří Magdaleny, zjevně nedávno restaurovaný přehlédnout nejde. Projdu ulicí, nahlížím do několika dalších kostelů a po Ponte Sisto přejdu do Trastevere.


Večer po soumraku je možná jedna z nejvhodnějších chvílí pro návštěvu téhle čtvrti, ale já pro tentokrát projdu jen uličku nebo dvě, nechám se uklidnit zásadním zjištěním, že na trasteverské frontě se proti hospodářské krizi postavily své drtivé společné síly pasta e pizza a volnou procházkou se pomalu jdu na tu následující slávu vyspat.

Marcus m, vloženo 00:15:03  23. 03. 2013

Stávka, starověk a tři pahorky prozatím poslední římský deníček. Buona sera! ;)

Marcus m, vloženo 02:20:12  22. 03. 2013

Díky za zájem, snad se alespoň bavíte ;) Já tedy znamnenitě ;) Jelikož další zápisek dopisuju skoro ze spaní, tak pro zatím jen link: Ostrov, světice, dějiny Západu a chvála Psacího stroje

Eva, vloženo 21:52:03  21. 03. 2013

Marcus: tak už 2 týdny doma otravuju "Pojeďme do Říma, pojeďme do Říma", a zároveň mám intenzivní pocit, že tam zrovna jsi :-) Nu, nemýlila jsem se, tiše Ti závidím, a jdu si aspoň přečíst zápisky
.
.
.
(...já chci taky páchat násilí na liturgické latině na náměstí sv. Petra, bééé´)

Silmarien, vloženo 23:12:31  20. 03. 2013

Jeeej, idem čítať! :)

Marcus m, vloženo 21:26:40  20. 03. 2013

Pěkný pozdrav z rychlého výletu do Říma. ;) Jak už bývá zvykem, jesliže cestuji, píši Zcesty. ;) Prozatím tři zápisky:
setkání s hábity a jinými uniformami, jakož i nohou sv. Magdaleny, papežské mši a tůře jako z bedekeru a chybět nesmí ani zápisek zmoklé turistické slepice. Zní to divně? Povídám, píšu Zcesty. ;)

Kroc, vloženo 11:45:11  20. 03. 2013

Cem: možná by stálo se mrknout tady https://www.airbnb.com/ a třeba si určit jedno dvě města, ze kterého budete vyjíždět.

Orki, vloženo 08:49:27  20. 03. 2013

Zítra přednáška v Praze:
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=10855&nazev=umeni_orientace_nejen_v_horach

Cemendriel, vloženo 23:48:13  19. 03. 2013

Určitě chceme jet autem - datum je 13. - 20. dubna.

Právě ty hostely jsem moc neobjevila, všechno je tak 25 euro za noc a víc, což je na týden pro čtyři lidi docela pálka...
Jinak díky moc za tipy! =D

Kroc, vloženo 23:05:10  19. 03. 2013

Jinak se určitě vyplatí si koupit museumkaart - stojí € 44,95 pro dospělí (platí rok a jméno se tam jen napíše tužkou a nikdo to nekontroluje) a € 22,50 pro studenty.
Vzhledem k tomu že průměrný vstup je cca 15 euro, tak se to dost vyplatí.

Určitě stojí se jet podívat na Madurodam - zmenšený model Nizozemska.
V Amsterdamu bych to vzala od hlavního nádraží směrem "dolů" přes Damrak až třeba k Museumplein a k Rijksmuseu - podívala se do Anne Frank museum, do Amsterdam Dungeon, Rijskmusea, turisticky bych se projela po kanále (protože to je fakt hezký) a dala si pivo na zahrádce u chrachtu (kanálu) :o) A hned kousek od nádraží mají prý nejlepší hranolky v celém Nizozemsku :o)

Rotterdam můžete s klidným srdcem vynechat. Kubické domy nestojí za nic moc a ani Erasmus Bridge není velká sláva.

Texel je krásný ostrov, ale je to až skoro úplně nahoře.

Sýrové trhy v Goudě sem prospala, takže nemůžu říct, jestli za to stojí nebo ne :o)

Leiden je moje srdcovka :o) Říká se mu malý Amsterdam, protože vypadá dost podobně. Tam se taky můžete projet centrem na lodičce, vyšplhat se na mlýn De Valk, zajít do fakt pěkné botanické zahrady a do musea Naturalis.

Pokuď můžete jeďte autem, vlak je neskutečně drahý.

Breda má moc hezké historické centrum.

Kroc, vloženo 22:52:08  19. 03. 2013

ááá sem tady mělahrozně dlouhej příspěvěk :o) Tak se jen zeptám: KDy tam chcete jet? :o)

toomz, vloženo 21:30:51  19. 03. 2013

Půjčit si karavan - Nizozemí je na to podle mě dost vhodné ;-) Jinak levné ubytování pro 4 lidi (nevím kolik vás je) se dá krásně řešit v hostelech, kde mají pokoje se dvěmi palandami apod. Jen se musí opravdu pohlídat, aby to tak bylo. Příp. se podívat na ubytování v rodinných domcích ("cottages"), já takhle bydlel týden v Irsku a v přepočtu to vyšlo děsně levně. Tedy lze mít jeden bod, ze kterého dělat výlety autem (kterým se tam dá ostatně z ČR dojet) - Nizozemí není tak velký…

« ««   35   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php