09:03:51
28. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   51   »» »

Isanan, vloženo 17:53:07  17. 07. 2012

Skritek, nevím, jak to je oficiálně, ale za sebe mohu říct, že jsem spala pod širákem ještě tak trochu ve městě: v Cartageně a Almeríi. Obojí bez problémů.

Elaine, Colours of Ostrava počítám :) k industriálním památkám mám přímo nadšený postoj a ten areál se osvědčil parádně :)

Skritek, vloženo 11:44:50  17. 07. 2012

Scháním informace, ale po i-netu se výsledky netváří jednoznačně :-(
Prosím vás, nevíte jak je to ve Španělsku a na jihu Francie s nocováním pod širákem/stanem? Např. podél severní cesty do Santiaga de Compostela, u pobřeží a mysů? Z pohledu omezení či povolení.

Elaine, vloženo 18:11:43  16. 07. 2012

Ostravská Dolní oblast Vítkovice rozhodně stojí za návštěvu. Mám k industriálním památkám hodně rezervováný postaji, ale tahle mě nadchla.

Orki, vloženo 17:47:01  16. 07. 2012

Hmm.. to by mohlo být ono, tejden dovolený by se asi taky zařídit dal, ale auto teda nemam :-\ (a i když se zlehka rozhlížím a plánuju, v červenci ho kupovat teda nebudu), ale zkusim se zamyslet hluboce...

Arwi, vloženo 15:39:21  16. 07. 2012

Orki: My jedeme 1.-11.8. (možná i 14.) do Černé Hory na hory a zase sháníme někoho, kdo by jel s náma. Ale zase potřebujeme někoho s autem, protože jedno auto už máme plné a do druhého bysme měli lidi, ale nemáme auto :o). Tak kdyžtak napiš do zpráv, kdybys měl zájem.

Cemendriel, vloženo 15:01:10  16. 07. 2012

Arwi: To se uvidí, chtěla bych se někam procpat tancovat, ale to vůbec nevím, jestli jde nebo jak... Já se zas vidím, že nebudu mít peníze, takže kdoví jak to dopadne. =/

Orki, vloženo 14:49:33  16. 07. 2012

Já bych docela rád vyrazil někam do hor a nemusí to být ani moc daleko... Zatím nemám s kým.

Arwi, vloženo 14:47:54  16. 07. 2012

Cemi: A nechceš zas někam o kus dál? ;o) přijde mi škoda jezdit do stejné země na stejné místo, když je ještě tolik míst, kde jsem nebyla.
I když příští rok předpokládám budu mít před druhýma státnicema a spíš se budu učit.

Když už jsme ale u toho, máte někdo zkušenosti se zahraničními festivaly, případně nějaké tipy?

Cemendriel, vloženo 13:34:33  16. 07. 2012

Nevím, do jaké místnosti by se to nejvíc hodilo, tak to dávám sem, konečně jsem se dokopala k zveřejnění článku kamarádky o našem loňském roadtripu po Bretani, článek je tedy spíše recenze hudebních festivalů, které jsme navštívili, ale upřímně - pokud se někdy chystáte do Bretaně, festivaly jsou tam na každém rohu a rozhodně stojí za to! =D Já bych teda ráda jela příští rok znovu, ale uvidíme, jak to všechno dopadne... =)
Bretaň trip revue

Činkapi, vloženo 07:24:45  12. 07. 2012

Já to teda nevěděla :-) Tvoje povídání je moc zajímavé!

Nimitz, vloženo 21:50:31  11. 07. 2012

Meridion: věděli :-)
už v deseti letech jsem chodil do kroužku Mladého požárníka a na vojně jsme byli jakožto záchranáři v kasárnách i s hasiči

Meridion, vloženo 21:32:37  11. 07. 2012

Skanzen (Eesti Vabaõhumuuseum, čili Estonské muzeum pod širým nebem) obsahuje přes 100 převážně dřevěných staveb od konce 18. století po začátek 20. století. Domy tvoří malebné skupiny – vždy obytný dům a několik hospodářských budov tvořících jednu usedlost - na mýtinách uprostřed lesa. Celý skanzen zaujímá poměrně rozsáhlou plochu a kromě zkratek lesními pěšinkami je vybaven i pohodlnými rovnými cestami pro vozíčkáře, kočárky – a cyklisty. Kola bylo možné si zapůjčit, ale to jsem zjistila, teprve když jsem si jich při odchodu všimla za vstupní budovou pokladny a obchodu se suvenýry.
Rozlišení na obytné a hospodářské budovy není zcela přesné, protože většina domů patřila k tzv. stodolovému typu. U starších z nich byla centrální obytná místnost s pecí obklopena ze všech stran hospodářskými místnostmi (mlatem a stodolou, které v zimě sloužily jako chlévy, po delších stranách, vstupní předsíňkou a komorou pro skladování různých věcí po kratších stranách). Toto uspořádání bylo sice výhodné pro tepelnou izolaci, ale znamenalo to, že obytná místnost neměla vůbec žádná okna. U novějšího (častěji zastoupeného) typu přestala centrální místnost s pecí sloužit k bydlení a obytné místnosti (světnice a ložnice) k ní byly přilepeny z jedné strany. (Pro lepší představu je plánek zde.)
Pokud budovy měly strop (některá hospodářská stavení byla krytá pouze střechou), nacházel se obvykle kolem 180 cm. Jedinou výjimkou bývala právě ona centrální místnost s pecí, kde byl strop c přepychové výšce kolem 3 m. Avšak něco nad půlkou ležely na trámech vyčnívajících ze zdi tenčí kulatiny, v muzejních objektech natěsnané u jedné stěny (na fotce z interiéru jsou na nich uloženy ošatky), ale v případě potřeby mohly být s mezerami rozmístěny tak, že snížily strop ve většině místnosti a na tomto sníženém stropě se skladovalo sklizené obilí. V Estonsku se totiž kvůli častým dešťům v létě nestavěly panáky ze snopů, ale obilí se nosilo ihned pod střechu, kde se dosušovalo, a pak se v sousední místnosti hned vymlátilo.
Jakoby nestačila nízká výška stropu většiny místností, dveře byly ještě nižší. Řekla bych, že žádné nepřesahovaly 150 cm.
Přes značnou výšku střechy oproti zdem některých domů nebyla půda využívána z toho prostého důvodu, že většina starších chalup neměla komín. Kouř byl odváděn pouze na půdu, odkud unikal otvory ve štítě nebo mezi došky.
.

Budovy, které nesloužily k bydlení ani ustájení dobytka, ale pouze jako skladiště, měly na první pohled poněkud vachrlaté základy – pouhý balvan v každém rohu a u větších staveb ještě uprostřed. Důvodem byla ochrana před vlhkostí ze země.
Povšimněte si dveří na druhém obrázku. Že by tady byl vidět počátek té záliby ve dveřích á la omalovánky?
.

U dvou usedlostí se nacházely i zahrádky s ukázkami pěstovaných plodin. Obyvatel psí boudy z vydlabaného kmene je hadrový, zato dva vepříci u dalšího stavení byly nefalšované živé exempláře.
.

Líbilo se mi, jak zdejší lidé využívali přirozených tvarů dřeva. Kliky (nebo spíš úchyty) na dveří a poklopech byly také často vyrobeny z pokřivených větví.


Expozici doplňovalo několik větrných mlýnů. Tohle je myslím největší z nich. (Na rozdíl od korouhvičky, která se podle směru větru otočí sama, musí být takový mlýn otočen namáhavě ručně a k tomu slouží ta kláda vzadu.)


Ukázka místního textilu s nástroji k jeho výrobě.


Podobná houpačka prý bývala na návsi v téměř každé vesnici. Po práci se u ní scházela místní mládež. Podle průvodce tvoří písně s rytmem přizpůsobeným rytmu houpání celou samostatnou kapitolu estonského folklóru.


Pokud jsem si všimla, tak nejmladší z vystavených roubenek s doškovou střechou výše uvedeného typu byla postavena v 90. letech 19. století, což bylo později než „modernější“ domy, které byly sice také dřevěné, ale bez překrývajících se trámů v rozích a s barevně natřenou prkennou fasádou. A se stropy a dveřmi v normálních výškách. Budovy tohoto typu (který je v okrajových částech města a na venkově běžně k vidění dodnes) zastupovala škola, vesnický obchod, požární zbrojnice (z konce 19. století) a jeden obytný dům z 20. let 20. století s ukázkou prvorepublikového životního stylu. Ale i tahle modernější expozice byla překvapivě zajímavá. Věděli jste třeba, že primární funkcí typické věžičky na střeše starých požárních zbrojnic není umístění poplašného zvonu, ale nutnost vysokého prostoru, kde by se zavěsily sušící se hadice?

Marcus m, vloženo 22:28:44  10. 07. 2012

meridion: pěkné fotky a zajímavé povídání...Pobaltí mám taky kdesi na seznamu, zatím ještě vzdálených, cestovních plánů. Jeden dávný kus Evropy, který se po dlouhém ukradení zase vrátil kam patří. Jsem docela zvědav, jak ta léta v rudém zajetí přežil. Minimálně podle těch fotek se zdá, že se z těch evropských staletí dochovalo docela dost. ;)

Isanan, vloženo 11:28:51  10. 07. 2012

Nimitz, no, oni tam hlavně Helsinčané jezdí nakupovat alkohol...

Mellor, vloženo 01:18:43  10. 07. 2012

http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/10-mene-znamych-prirodnich-divu

Nimitz, vloženo 22:40:42  09. 07. 2012

Do Tallinu jezdí spousta Finů, je to jejich oblíbený výlet a z Helsinek je tam přímé spojení trajektem. Bratránek v něm byl už několikrát, zejména když bydlel v Helsinkách tak tam bral všechny návštěvy, teď z Tampere to má trochu z ruky

Meridion, vloženo 22:26:32  09. 07. 2012

Střípky informací

Tallin-card – průkaz, který lze zakoupit s platností od 6 hodin (12 Eur) do 3 dnů (40 Eur) a se kterým máte zdarma veškerou městskou dopravu, veškeré vstupy do muzeí a další památek i do zoo, slevy do některých restaurací a na některé kulturní akce (kocerty, divadla). (Já jsem s dvoudenní za 32 Eur ušetřila asi 15 Eur.)
Jízdenky MHD nejsou časově omezené, platí vždy na jednu jízdu, libovolně dlouhou. Je to nepříjemné, pokud musíte přestupovat nebo přejedete (viz historka níže). Cena jízdenky je 1,60 Euro u řidiče, nebo 1 Euro v trafice. Další důvod, proč je tallinkarta výhodná.
Vstupy do muzeí stály většinou mezi 2,5 a 6 Euro, výjimkou byl skanzen (neboli muzeum pod širým nebem) za 16 Eur. S výjimkou skanzenu byla muzea poměrně malá, takže ve starém městě se jich dalo zvládnout za půl dne několik a člověk nebyl přesycen informacemi. (Moje hodnocení od 1 do 5 hvězdiček)
Městské muzeum – pěkná ukázka středověkého domu. Život v hanzovním přístavu a městě je kromě exponátů přiblížen i zvukovou kulisou. V horních patrech ukázky změn životního stylu až po polovinu 20. století (středověká expozice *****, moderní *).
Muzeum estonských dějin v budově Velkého cechu – jedna místnost věnovaná mincím a šperkům z nich vyrobeným, druhá místnost věnovaná podmořským archeologickým nálezům, velký cechovní sál obsahuje vitríny s různými artefakty bez nějakého patrného systému a k tomu spoustu poučných tabulí na téma „Kdo jsou Estonci“, „Estonský jazyk“ apod. Zajímavější byly sklepní místnosti, kde vedle sbírky zbraní a dalších poučných tabulí na téma „Jak probíhaly cechovní hostiny a svatby“, bylo možné se podívat na zbytky středověkého podlahového a stěnového vytápění (velký sál *, zbytek ***/****).
Námořní muzeum v „Tlusté Markétě“, nejširší věži hradebního systému (foto 1) – exponáty pokrývají období od člunů vydlabaných z jednoho kmene před naším letopočtem, po smutné ztroskotání trajektu Estonia. Přestože logo muzea tvoří vikinská loď, tohle období je ve sbírkách muzea zcela opominuto. První dvě patra mají popisky objektů v estonštině a angličtině, horní dvě patra v estonštině a ruštině (zřejmě je ještě nestihli dodělat, nebo jim v půlce došly peníze :-)). (***)
Věž u kostela sv. Olafa původně - původně měřila 159m, po požáru byla snížena na 120m, vyhlídkový ochoz je přibližně v polovině, ale přesto je to výstup jen pro otrlé. Nejen kvůli své výšce. Schodiště je sice až na posledních pár metrů točité ve zdi místo dřevěných schodů, kde by bylo vidět dolů až na zem, jako v některých věžích, ale po úzkých schodech chodí lidé zároveň nahoru a dolů, takže se osoba na vnitřní straně schodiště se křečovitě drží provazu a balancuje na schůdku 5cm širokém, než ji protijdoucí minou. (cesta nahoru **, výhled *****)

Dobrodružná výprava do Kadriorgu

Přiletěli jsme s Daxem do Tallinnu ve čtvrtek kolem poledne a po ubytování v hotelu na okraji centra jsme hned vyrazili na první orientační procházku starým městem. Druhý den dopoledne jsme obešli některá muzea, odpoledne jsme šli projít se po pláži.
Třetí den D. usoudil, že má chození po památkách dost, a tak jsem ke dvěma vzdálenějším vyrazila sama. Mým prvním cílem byl Kadriorg, tj. Kateřinské údolí, pojmenované podle zámečku, který nechal postavit Petr Veliký a pak ho daroval své ženě, budoucí carevně Kateřině I. Před jeho postavením bydlel car při svých dřívějších návštěvách Tallinnu ve skromném třípokojovém domě, který se rovněž opodál zachoval. Blízkost carského letního sídla udělala z Kateřinského údolí vyhledávanou lokalitu pro stavbu šlechtických vil, po Říjnové revoluci zůstal výlučný charakter letoviska zachován, i když šlechtice vystřídali komunističtí papaláši.
Protože podle jízdního řádu MHD byl Kadriorg konečnou stanicí tramvaje, věnovala jsem zastávkám jen polovičatou pozornost, bavila se nad tím, jak se další mladá turistka snažila koupit lístek u rusky nevrlé, anglicky nemluvící a drobné nemající řidičky, a dívala se po okolí, když jsem si najednou všimla, že blikající nápis nad kabinou řidiče, který střídavě hlásil konečnou a příští stanici, místo Kadriorgu hlásí jiné jméno. Zeptala jsem se na to jedné místní cestující, a bylo mi řečeno, že jsem Kadriorg přejela. Poslední tři stanice totiž tvořily jednosměrnou smyčku, kde se tramvaj otočila a bez pauzy pokračovala v jízdě opačným směrem. Zatímco jsem sbírala informace, viděla jsem, že ta neúspěšná nakupovačka lístků a její společník po zaslechnutí slova Kadriorg našpicovali uši. Tak jsem jim anglicky vysvětlila situaci (s místní paní jsem se bavila rusky) a všichni tři jsme na nejbližší stanici vystoupili, abychom tam chytli novou tramvaj směr Kadriorg.
Moji noví známí byli finská studentka Lina, cestující trajektem na konferenci do Stockolmu (s dvoudenní zastávkou v Tallinu to prý byla nejlevnější cesta) a Daniel, Američan z Nového Mexika, momentálně studující v Dánsku a o prázdninách trochu cestující po Evropě. Setkali se včera večer v hostelu, a když zjistili, že mají stejný cíl cesty, tak vyrazili do Kadriorgu spolu. Jejich jména jsem se ale dověděla až mnohem později, až poté, co jsme si přes hodinu povídali o tom, odkud jsme, a o našich předchozích cestovatelských zkušenostech.
Poté, co si Lina koupila v trafice lístek (jak jsem byla vděčná za svou tallinkartu!), jsme znovu nasedli na tramvaj, tentokrát pečlivě sledujíce zastávky, a podařilo se nám vystoupit na správné stanici. Jenže zatímco centrum bylo tourist-friendly popsané, tady jsme neviděli žádnou orientační směrovku, pouze jedním směrem se od zastávky otvíral úhledný park s fontánami. Usoudili jsme, že nás nejspíš dovede k zámku a vyrazili tím směrem. Měla jsem s sebou knihu-průvodce, ale oproti podrobné mapce centra v ní byla oblast Kadriorgu znázorněná na mrňavém plánku spolu s širším okolím. Linina mapa byla podobně nepřesná a Daniel nevlastnil mapu vůbec. Měl údaje jenom předem načtené, ale informoval nás podle nich, že by Kateřinin zámek měl být zavřený. Zřejmě si tím ale nebyl jistý, protože se nás nesnažil odradit a šel s námi. Francouzský parčík však nekončil u zámku, ale u vilové čtvrti. Po chvíli luštění jmen ulic v našich mapkách jsme si zvolili nový směr a po dalších 15 minutách chůze jsme za rozhovoru o cestování zámek přece jen našli. Přímo čarou byl od zastávky vzdálen ani ne 5 minut. A Daniel měl pravdu. Galerie starého umění umístěná v zámku byla zavřená. Ale i samotná zahrada byla pěkná (foto 2).
Od paní v přilehlé malé knihovně spojené s malou výstavní síní a informačním střediskem jsem vyzvěděla, kde je „dača“ Petra Velikého a pokračovali jsme dál. Cestou jsme minuli prezidentský palác. Nejen u nás znamená vlající vlajka přítomnost hlavy státu, protože Lina při jejím spatření hned komentovala, že prezident je doma.
Dům Petra Velikého byl překvapivý svou nenápadností a malými rozměry. Petrovi Velikému očividně stačilo málo. To není zas tak překvapující. Mluvíme o panovníkovi, který inkognito procestoval celou Evropu a v holandských loděnicích se učil stavět lodě.
Po prohlídce carova domu se od nás Daniel odpojil, protože chtěl ještě v Kadriorgu navštívit galerii moderního umění (Kumu) a amfiteátr, hudební scénu pod širým nebem, kde si Estonci v r. 1988 vyzpívali nezávislost na SSSR. (Obdobou naší Sametové revoluce byla v Estonsku Zpívající revoluce.) Mně moderní umění ani dějiny moc nezajímají a Lina spěchala zpátky do centra, protože v poledne (nepochopila jsem, jestli každý den nebo jenom o víkendu) začínala pravidelná procházka starým městem s průvodcem vykládajícím v angličtině. Zdarma! Chvíli jsem si pohrávala s myšlenkou, že se také připojím, proto jsem Linu doprovodila do na místo srazu (po dvou dnech jsem se ve starém městě vyznala už docela dobře). Když jsem ale viděla, jaký dav zájemců o vycházku se tam shromáždil, usoudila jsem, že jsem většinu toho, co by nám průvodce ukazoval, stejně už v předchozích dnech viděla, a tak jsme se s Linou rozloučily.
Navštívila jsem v rychlosti kostel sv. Mikuláše (foto 3), který byl předchozího dne kvůli varhannímu koncertu zavřený a pak jsem zamířila opačným směrem od Kadriorgu, na západní předměstí Tallinnu, kde se nacházelo muzeum pod širým nebem – skanzen estonské lidové architektury. Ale o tom až zítra.

verlit, vloženo 21:06:59  09. 07. 2012

Jinak bych řekla, že sklady měli v patře kvůli zlodějům a kvůli požárům - z patra neměli lidi šanci se zachránit.

Meridion, vloženo 21:04:06  09. 07. 2012

Tak tak, zboží se dovnitř tahalo přes tu kladku ve štítě.
V Amsterdamu takhle stěhovali (a stěhují) do horních pater veškerý nábytek. Jejich domy mají velká okna, ale strašně úzká schodiště.

Nimitz, vloženo 21:03:48  09. 07. 2012

Takové domy jsou všude možně, i v Anglii je jich spousta. Vždyť i Fenchurch z Adamsova "Sbohem, a díky za ryby" žila s Arthurem Dentem v jednom takovém.

« ««   51   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php