02:48:58
29. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   59   »» »

Genevieve, vloženo 20:43:22  14. 03. 2012

někdy v květnu, asi kolem těch svátků :-)

toomz, vloženo 17:23:30  14. 03. 2012

Gen, kdy tam jede? Máme doma jedno DKčko, ale budu tam příští týden od středy.

Genevieve, vloženo 09:35:38  13. 03. 2012

no, já tam bohužel nejedu, jede tam bratr, ale namlsala jsi mě! :-)

Narwen, vloženo 09:02:03  13. 03. 2012

Gen, já myslím, že nic jiného než toto nepotřebuješ :) http://purplefoodie.com/rome-gelato-trail/

Genevieve, vloženo 21:48:32  12. 03. 2012

lidi, nemáte někdo na půjčení průvodce po Římě? :-)

Elaine, vloženo 08:29:15  11. 03. 2012

http://life.ihned.cz/c1-54991420-skryte-klenoty-evropy-podle-lonely-planet-olomouc-se-zaradila-po-bok-lucemburku

Adhil, vloženo 13:53:12  06. 03. 2012

Slečna myslím rychle pochopila, že onen sprosťák je jabandži (=cizinec) a že asi něco někde špatně pochytil :)

Činkapi, vloženo 22:15:07  05. 03. 2012

Ach bože, chudák. Dostal facku?

Adhil, vloženo 18:04:28  05. 03. 2012

Píšu to foneticky, amanakuji je něco jako "vyliž si pi*u" a orospudžuču je zkurvysyn. Samozřejmě, to jsou věci, které se člověk po týdnu naučí :) Druhé slovíčko mě učil spolubydlící Halil Ünsal, když se nám snažil sestrojit slíbené skříně a to první slovíčko pak tehdy, když ty zmetkovské skříně šel k vetešníkovi reklamovat.

Jsou historky, které když někdo vypráví, nestají se moc pravděpodobné - ale pak je zažijete na vlastní kůži a víte, že se takové věci opravdu dějí. Slušné turecké poděkování je teşekür ederim (tešekyr ederym) - automatická fráze, kterou se člověk také naučí velmi rychle. Jsme takhle v obchodě s našim polským kamarádem, on nakoupí, zaplatí a pak nebohé prodavačce s bezelstným úsměvem povídá "amanakuji" místo "tešekyr ederym". Inu, naučené fráze se někdy popletou :D

Činkapi, vloženo 17:37:18  05. 03. 2012

Prostě se nemůžu nezeptat: Co je to "amanakuji" a "orospudžuču"???
:-)
(a ano, chci to vědět, ať je to cokoliv! :-)))

Adhil, vloženo 15:15:48  05. 03. 2012

Nebo si za dvě liry zaplať linkový přívoz na druhou stranu Bosporu, dej si v přístavu smaženou rybu v chlebu a jeď zpátky :)

Canakkale je pěkné městečko s hezkou atmosférou a hlavně výchozí bod pro návštěvu Tróji. Pokud organizátoři výletu nejsou blbí, vezmou vás do Tróji. Pokud jsou to Turci, budou vás tahat po Gallipolském bojišti a to je děs běs.

Pergamon rozhodně na Akropoli nahoru, je to kus, ale dá se to za hodinku a půl vyšlápnout, pokud máte svůj bus není co řešit. Neminout dole Rudý chrám - obrovskou svatyni egyptských bohů, později do ní vestavěli kostel.

Kusadasi stojí za vidění, ještě víc ale Selčuk, výchozí bod pro Efes, a bude-li čas, tak vyjet dolmušem do malé vesničky Širinče nad městem.

Efes: nestačit zírat nad krásou antiky.

Pamukkale: nestačit zírat nad krásou planety A NAHOŘE si pořádně užít Hierapolskou nekropoli, bránu a vůbec veliké město.

Antalya: Nenechat se oškubat lovci turistů, Antalya je největší letovisko v Turecku a podle toho to vypadá. Pokud budete jen ve městě a ne okolí, tak kolem starého přístavu se dostat do archeologického muzea. To je naprostá pecka, jedno z nejlepších muzeí v Turecku.

Nejíst tam, kde mají anglické popisky, naučit se turecké číslovky, nekřičet na ulici "amanakuji" nebo "orospudžuču". Nevykřikovast, že Atatürk byl rachitický znásilňovač oslů. Nefotit policisty ani vojáky!! Ochutnat všechno od köfte po iskender. A vůbec, pozdravovat tam.

Genevieve, vloženo 22:42:41  04. 03. 2012

Pamukkale jsou překrásná, ty si myslím hodně užiješ. :-)

Istanbul: dvě ze dvou olomouckých svízelnic doporučují vidět: Hagia Sofia, The Blue mosque, Cisterny, Bospor, Velký Bazar, pokud bude čas (je to na déle) tak Dolmahabace (nebo jak se to píše) palace. Skoro i víc než Topkapi. A určitě, určitě Galata tower. Istanbul jako na dlani :-)

Quadrix, vloženo 22:19:54  04. 03. 2012

V úterý odlétám do Turecka na týdenní poznávací zájezd, plánovaná trasa je:
Istanbul - Çanakkale - Pergamon - Kuşadası - Efes - Pamukkale - Hierapolis - Antalya
(viz: http://www.nikal-zajezdy.cz/destinace/istanbul/ )

I když pravděpodobně nebudu mít moc času na vlastní program, tak uvítám jakékoliv tipy (pro jednotlivá místa i Turecko obecně).

toomz, vloženo 11:40:41  01. 03. 2012

Já vim že tohle je "rada nad zlato", ale jdi do Neoluxoru nebo někam, kde všechny ty průvodce mají a vyzkoušej si je - tedy prolistuj. Každý má jiný vkus, Marcus raději čte, já raději čumim do plánků města ;-) Taky asi budeš trochu vědět, kam se vydáte, tak se mrkni ve všech průvodcích na jedno stejné místo - jak je popsáno, jak se čte.

Aspoň budeš chytřejší do příště. Já teda doposud vždycky kombinoval DKčko, informace z netu a od přátel plus ptaní se lidí na místě. Vždycky mi to bohatě stačilo :)

Genevieve, vloženo 08:50:34  01. 03. 2012

no neboj, v některých věcech spoléhám na Tvoji jazykovou zdatnost :-) třeba ař budu potřebovat kartičku: neumím holandsky, používejte posunky. :-D

A jinak jsem z vás tak akorát zmatená. :-D
moje požadavky:
- přehlednost
- kompaktnost
- aktuálnost (potřebuju vědět dnešní ceny, spoje a podobně)
- obrázky výhodou!
- důvěryhodnost
- dobrá cena výhodou :-)

Kroc, vloženo 01:13:09  01. 03. 2012

No a neboj se ptej ;)

Marcus m, vloženo 00:38:34  01. 03. 2012

ano, to bude ten rozdíl, LP je americká řada, RG je pokud se nemýlím primárně evropské provenience. Co tak z druhé ruky tuším, sám jsem je zatím v ruce neměl a pořádně nečetl, tak ztělesněním evropských předsudků o slabostech a vadách americké tvorby cestovních průvodců je zřejě Rick Steves.

LP taky moc neznám, o RG mohu říct, že bývá solidně, místy vhodně vtipně psaný (až na tom, že mívá poměrně často sklony dopouštět se poznámek, které jsou nejspíš skutečně zábavné, slušně po anglicku řečeno, asi tak pro věrné a pravidelné čtenáře Guardianu). Celkově platí, že RG má dost praktických informací i základního přehledu o pamětihodnostech, včetně popisu, a nezapomíná na základní kontext.

Jako doplňkovou četbu používám někdy Cadogan, to je taky britská řada, případně Blue guide, který je primárně orientovaný na památky (a rovněž je to britská řada -- což má v obou případech vliv na preferované kontexty a odkazy na historické souvilosti, ale zas to nepřehání tolik, aby si Čech užitečně nepočetl).

BTW DK průvodce moc nepoužívám z jakého předsudku vůči jejich velmi barevému a obrázkovému layoutu. ;) Tak nějak víc spoléhám na průvodce, kde je sem tam fotka a jinak lány písmenek. ;))

toomz, vloženo 00:23:06  01. 03. 2012

Je prostě otázka, kdo ty průvodce píše. A jestli si chci nechat radit o Belgii od američana, nebo od evropana. Třeba to Bulharsko mi přišlo, že je psaný fakt pro amíky, který jsou v evropě poprvý. Btw zde je něco o autorovi LP Bulharsko:

"Richard Watkins is a full-time toy designer who loves old monster movies and toys from the sixties. He became fascinated with gladiators at age twelve when his parents traveled to Italy and brought back a book filled with stories of ancient Rome. He lives in West Chester, Ohio, with his wife and two daughters."

Tak možná byl zklamanej, že v Bulharsku nejsou gladiátoři ani filmová mostra... ;-)
Já si nemůžu pomoct, ale to z toho bylo cítit na každé stránce, že autor není evropan.

toomz, vloženo 00:18:59  01. 03. 2012

Lonely planet je velmi špatná rada! :-) Ale jako fakt, ale nechci tím říkat, že by Adhil mluvil mimo mísu, spíš že je to dost asi o vkusu a subjektivním pocitu. A možná se liší kus od kusu. Ale třeba Bulharsko od LP je prostě vtip největší. Takže bacha.

Já tedy vždycky měl rád DKčko, ale to především kvůli hezkým plánkům města - a není to nic povrchního, prostě člověk když je už na nějakém místě, musí se nejprve zorientovat a ta mapka to udělá za tebe. Je teda fakt, že taky to není žádná velká kvalita, dneska jsem pročítal DKčko Norsko a všechno mi přišlo vybarvené jako nejlepší, nejhezčí a nejvíc nej...

Marcus m, vloženo 23:50:22  29. 02. 2012

gen: lonely planet jistě není špatná rada, osobně tak nějak ze zvyku a dlouhodobě používám jako průvodce první volby Rough Guides. Obvykle mám v kapse nebo v batohu taky příslušný Blue Guide a pokud pro dané místo je, tak i Companion Guide--ty se ale jak tak koukám, Beneluxu velkým obloukem vyhýbají.

Doporučuju se po těch průvodcích podívat na Abebooks.co.uk, dost věcí se tam dá sehnat za pár šupů: Blue guides aní nemusí být zrovna poslední edice, orientují se památky a podobně, čili tam se z roku na rok ani z pětiletky na pětiletku zas tolik věcí nemění. ;)

Jak tak zrovna na abebooks koukám, tam tam těch průvodců za půl libry maji pěknou hrst (včetně těch Blue a taky obvykle solidních a čtivě psaných průvodců řady Cadogan). Když vychytáš prodejce, kteří mají do Česka únosné poštovné (pár jich tam je) pořídíš tam za cenu jednoho nového průvodce pět zánovních, nicméně dost užitečných ;))

« ««   59   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php