08:30:25
23. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   10   »» »

Nimitz, vloženo 21:46:06  05. 06. 2022

People Are Sharing 35 ‘Dark Events’ From History You May Not Have Known About

Nimitz, vloženo 20:04:55  03. 06. 2022

Nimitz, vloženo 21:16:59  31. 05. 2022

Peking 1903
https://vid.pr0gramm.com/2022/05/29/95624badb0fa708b.mp4

Nimitz, vloženo 19:49:10  29. 05. 2022

“History Defined”: 50 Important Photos That Shed A New Light On Our Past

Nimitz, vloženo 21:17:39  21. 05. 2022

This Instagram Account Shares Fascinating Moments From History, Here Are 50 Of Our Favorites

Nimitz, vloženo 01:07:50  19. 05. 2022

mladá žena, co v tom umí chodit
https://vid.pr0gramm.com/2022/05/16/8f37d64a5a0ec0fe.mp4

Nimitz, vloženo 20:39:52  17. 05. 2022

umírající mladá žena
My Journey Of Fighting For The Right To Pass Away Voluntarily

Nimitz, vloženo 21:03:05  14. 05. 2022

opět něco z mé kuchyně (co jsem psal pro FB)

Noor Inayat Khan - příběh první britské agentky nasazené ve Francii
Po nějakém čase opět přináším životní příběh jedné z agentek, vysazených britskou tajnou službou do Francie, aby tam pomáhaly zkoordinovat odboj s vojenskými akcemi spojenců. Těchto agentek bylo nasazeno celkem dost a bohužel, část z nich ve válce různým způsobem i zahynula. Přitom to byly civilistky, které do války vůbec nemusely, jednaly jen z vlastního přesvědčení že pomůžou zvítězit spojencům nad nacistickým režimem. Jednou z těchto agentek byla i Noora Inayat Khan (někdy nesprávně psaná jako Nora Inayat-Khan) a její životní příběh je opravdu zamotaný.
Narodila se totiž v Moskvě v carském Rusku, 1. ledna roku 1914. Měla postupně tři mladší sourozence - pro zajímavost jeden její bratr (později učitel Súfizmu) se dožil 88 let a zemřel v roce 2004, druhý bratr (známý hudební skladatel a dirigent) se doži 99 let a zemřel v roce 2016, nejmladší sestra pak 92 let. Její otec byl z významné a bohaté rodiny indických muslimů, kde muži vynikali hudebním nadáním a často působili i jako učitelé súfizmu. Její matka byla Američanka, za svobodna Ora Ray Barker, byla básnířka a s manželem se seznámili v New Yorku. Poté se přestěhovali do Londýna kde se vzali (po svatbě si změnila jméno na Pirani Ameena Begum) a následně do Moskvy, kde se jim narodila dcera Noor. Těsně před začátkem první světové války se přestěhovali opět do Londýna a v roce 1920 pak do Paříže. Rodina měla vždy dostatek peněz na život ve výborných podmínkách. Noor, která byla vždy stydlivým a zasněným dítětem tak ve Francii později mohla vystudovat dětskou psychologii na univerzitě Sorbona a také hudební konzervatoř v oboru harfa a klavír. Rodiči byla vychovávána v muslimské víře, ale hodně se věnovala i budhismu. Po vystudování začala psát příběhy pro děti (vycházely časopisecky ve Francii i v Anglii) a také dětskou poezii, vyšla jí i knížka 'Twenty Jataka Tales' s budhistickými příběhy. Poté, co byla Francie v roce 1940 napadena, se rodina (matka a sourozenci, otec zemřel v roce 1927) přestěhovala nejprve do Bordeaux, odkud se na poslední chvíli dne 22. června dostali do Británie. Tam se usídlili v Southamptonu.
Přestože byli celá rodina pacifisté, tak se spolu s jedním bratrem rozhodli pomoci k porážce nacismu. Prohlásila tehdy "Přeji si, aby nějaký Ind získal vysokou vojenskou hodnost v této válce. A pokud by jeden nebo dva Indové provedli něco mimořádně statečného, co by si zasloužilo pozornost široké veřejnosti, tak by to mohlo napomoci sbližování národů Indie a Anglie." V listopadu 1940 vstoupila do Women's Auxiliary Air Force (WAAF), kde ji zařadili jako letušku druhé třídy a poslali ji k radiotelegrafickému výcviku so školy pro posádky bombardérů. Později si ji díky její skvělé znalosti francouzštiny vyhlédla tajná služba Special Operations Executive (SOE) a nabídla jí členství v jejich sekci F (tj. Francie). Poslala ji v únoru 1943 na pokročilý kurz pro radiotelegrafisty v terénu a zařadila ji do krycí organizace First Aid Nursing Yeomanry (FANY), která sdružovala civilní agentky. Pro práci s vysílačkami měla mimořádný talent. Poté ji poslali do školy pro agenty v terénu, kde ji naučili jak se skrývat, mást stopy, hledat v cizím městě vhodná místa k vysílání atd. Součástí výcviku byl i fingovaný výslech gestapem. Tady ovšem narazili na její vyloženě holubičí povahu, byla obdivovatelkou Ghándího stylu nenásili. A ač byla jinak statečná, tak se dala snadno zlomit tvrdým zacházením. Byla také malá, fyzicky málo zdatná a zbraní se vyloženě bála. Uznali, že není schopná seskoku padákem. V té době se u ní také začaly projevovat silné obavy, věřila že v akci zemře, přesto vytrvala a od svého poslání neustoupila. Proto všechno SOE zvažovalo, jestli je vůbec vhodná k vysazení v terénu. Jenže se připravovalo přenesení války opět na území Francie a Noor (která měla u SOE kódové jméno Madeleine, u FANY volací znak Nurse a ve výcviku byla zapsána jako Nora Baker) byla natolik brilantní telegrafistkou (k čemuž jí pomohlo její hudební vzdělání, měla mimořádně hbité prsty), že bylo rozhodnuto to risknout a vysadit ji tam.
Radiotelegrafisté to na obsazeném území nikdy neměli lehké. Museli se často přesouvat, německé zaměřování vysílaček bylo hodně úspěšné, jak víme z vlastní historie. Anténní dráty vysílaček byly často maskovány jako šňůry na prádlo. Při přesunu na nové místo bývala vysílačka ukryta například v dřevě na topení, ale pokud byl s ní agent dopaden, tak se neměl na co vymluvit. Životnost agenta s vysílačkou se počítala na maximálně šest týdnů. Noor byla vysazena jako první ženská telegrafistka, společně s dalšími dvěma agentkami (které měly působit jako kurýrky) do Francie již v červnu 1943. Konkrétně v noci z 15. na 16. a to pomocí kurýrního letounu Westland Lysander, na místě je vyzvedl agent SOE a bývalý francouzský bojový pilot Henri Déricourt. Přesunula se do Paříže, kde s pomocí odboje získala krycí povolání jakožto dětská sestra a novou identitu jako "Jeanne-Marie Renier". Stala se součástí velké sítě odboje nazvané 'Prosper'. Jenže v té době už začala nad sítí pomalu utahovat smyčku německá SD (Sicherheitsdienst - rozvědka SS). Postupně začala zatýkat jak francouzské, tak i britské členy odboje. Po válce vyšlo najevo, že je udával dvojitý agent, kterým byl podle mnoha náznaků Henri Déricourt. Noor zatkli 13. října 1943 a byla odvezena na velitelství SD na adrese 84 Avenue Foch, kde ji začali vyslýchat. Kupodivu se podle německého velitele nenechala zlomit, neustále jim lhala a také se pokusila dvakrát o útěk - neúspěšně. Jenže, sice z ní nevymlátili vysílací kódy, ale podařilo se jim najít její sešit, kde si psala odeslané zprávy. Z nich pak kódy rozluštili a nějaký čas pak do Londýna vysílali falešné zprávy, což vedlo k vysazení dalších několika agentů a agentek a jejich okamžitému odhalení. Teprve mladičká francouzská agentka Sonia Olschanezky (popravená v červenci 1944 fenolovou injekcí v koncentráku) zajistila informování Londýna, že se jejich síť v Paříži zcela rozpadla a Noor je už nějaký čas vězněna.
Po druhém pokusu o útěk, který se málem podařil, ale byl přerušen leteckým náletem, byla Noor 27. listopadu poslána do věznice ve městě Pforzheim v Německu. Tam byla deset měsíců vězněna na samotce, s pouty na rukách i na nohách, jen občas ji vodili k dalším výslechům - ale nic neprozradila. Byla vedena jako mimořádně nebezpečný vězeň. Podle dalších vězňů na patře ji v noci slýchávali plakat. Dne 12. září 1944 ji s dalšími třemi agentkami - byly to Yolande Beekman (33 let), Madeleine Damerment (26 let) a Eliane Plewman (26 let) - převezli do koncentračního tábora Dachau. Ubytovaly je na baráku. Druhý den ráno je vyvedly ven, ke zdi krematoria. Tam jim německy přečetli rozsudek smrti, který jim přeložila Beekman. Ta se ještě zeptala na kněze, ale bylo jí řečeno, že v táboře žádný není. Poté byly ženy přinuceny pokleknout, vždy dvě a dvě se přitom držely za ruce. Následně byly jedna po druhé popraveny střelou do týla... Těla byla následně spálena v peci krematoria. Ještě předtím byly okradeny o šperky.
Protože se o jejich smrti zatím přesně nevědělo a do roku 1946 byla vedena jako nezvěstná, tak nemohla být Noor Inayat Khan udělena medaile Řád britského impéria. Ale hned na to jí byl posmrtně udělen Jiřího Kříž, který král Jiří VI. dával civilistům, kteří se něčím mimořádně zasloužili ve válce. Obdržela též Válečný kříž 1939-45 a francouzský Croix de Guerre. Od roku 2012 má pamětní bustu v parku Gordon Square v Bloomsbury v Londýně (kde v dětství žila) a její portrét vyšel i na známce.

Nimitz, vloženo 14:27:45  08. 05. 2022

50 Important Historical Photos That Might Change Your Perspective On Things, As Shared By This Facebook Page

Nimitz, vloženo 20:23:28  03. 05. 2022

Nimitz, vloženo 15:44:39  01. 05. 2022

The “Vintage Daily” Instagram Account Posts Old Photos You Rarely See In History Books, And Here Are 50 Really Memorable Ones

Nimitz, vloženo 15:35:54  24. 04. 2022

20 Heartwarming Photographs Of Couple Celebrating 70 Years Of Marriage Make Us Believe In Love Again

Nimitz, vloženo 14:19:46  23. 04. 2022

něco z mé kuchyně (z mých postů na Facebooku)

V pondělí 18.4. oslavila ve zdraví své 99. narozeniny paní Barbara Bogumila Gancarczyk, krycím jménem 'Pajak'.
V době Varšavského povstání patřila k harcerské bojové jednotce 'Wigry' a pracovala nejprve jako sanitářka v nemocnici pro zraněné, poté jako polní zdravotnice u své jednotky v terénu. Před válkou studovala na gymnáziu a těsně před přepadením Polska přešla na matematicko-fyzikální lyceum. Za války pak na podzemní univerzitě studovala architekturu. Do jednotky Wigry vstoupila v roce 1943. Po skončení války nastoupila jako architektka do úřadu obnovy zničeného města a zůčastnila se i exhumace hromadných hrobů obětí povstání. Dostala různá vyznamenání, například Válečný kříž a nebo nejvyšší ocenění, řád Virtuti Military. Po válce dokončila legální vysokou školu a pracovala jako projektantka.
Snímek koloroval Mikolaj Kaczmarek (tipuji, že barvy svetru mu dodala sama paní Barbara)

Nimitz, vloženo 15:41:43  17. 04. 2022

odebírám na Facebooku
velmi smutné a dojemné...
I Am An Artist From Ukraine And I Created These Drawings Illustrating Horrors Of The War (23 Pics)

Nimitz, vloženo 19:58:52  16. 04. 2022

historický záběr - rok 1896, papež Lev XIII
https://vid.pr0gramm.com/2022/04/15/945063f57d091330.mp4

Nimitz, vloženo 15:27:27  10. 04. 2022

30 Of The Coolest People In History, As Shared In This Online Thread

Nimitz, vloženo 17:45:09  03. 04. 2022

I Documented What It’s Like To Live In The Slums Of Jakarta (24 Pics)

Nimitz, vloženo 15:34:34  20. 03. 2022

This Instagram Page Is Dedicated To The History Of “Ordinary People” And Here Are 30 Of The Best Pics

Nimitz, vloženo 20:02:26  06. 03. 2022

Nimitz, vloženo 08:19:44  26. 02. 2022

Dvě šestnáctileté dívky, které za Varšavského povstání pomáhaly jako sanitářky. Obě válku přežily.
Vlevo, ta menší je Barbara Wagner, zemřela v roce 2021. Její bratr ale padl 23. srpna 1944 během bojů o Varšavskou univerzitu.
Ta druhá je Slawomíra Jaroszewaka (více se o ní neví)


Barbara Wagner-Tumanowicz ve stáří

« ««   10   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php