01:34:30
27. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   157   »» »

Aes Sedai, vloženo 08:27:50  31. 07. 2008

Právě proto. Jestliže to byla hrdá panovnice, seběvědomá ve své vládě, mohlo být pro ni víc pokořující vědomí toho, že není "klasická žena", pokud toužila po milování s nějakým mužem. Samozřejmě se jí nemůžu zeptat, ale prostě zvláště období puberty je období citlivé, a myslím, že svým vzhledem se zaobírají mocní i podřízení stejně... Ale to už asi není sem.

verlit, vloženo 08:14:03  31. 07. 2008

Aes: No ale byla královna. Některé královny byly příšerně ošklivé, ale být panovnicí to jaksi hladce přebíjelo.
Neřekla bych, že se cítila trapně.

Aes Sedai, vloženo 23:02:18  30. 07. 2008

Já myslím, že když fyzicky toužila po mužích, musela se cítit dost trapně kvůli své anomálii a svému vzhledu vůbec. Zvláště v pubertě.
Jo, a tou Prahou si to u mě po...kazila :)))))

verlit, vloženo 22:29:26  30. 07. 2008

No zase jak se zdá, tak si s ničím velkou hlavu nedělala. Byla by mi moc sympatická, kdyby potvora nešla po těch uměleckých předmětech :-)))

Aes Sedai, vloženo 22:08:14  30. 07. 2008

To je opravdu velmi zajímavé. Netušila jsem, že něco jako "ženský pseudohermafrodit" existuje... Určitě to neměla jednoduché se sebepřijetím a tak.

Spider, vloženo 16:13:04  30. 07. 2008

doufam ze dovolis kdyz te ocituju...

Nimitz, vloženo 15:59:40  30. 07. 2008

ty pasáže kurzívou jsou z toho článku na Severských listech, který jsem četl až po napsání profilu. V tom jsem se ale zaměřil na její kariéru, ne na tělesné odlišnosti.

Nimitz, vloženo 15:55:33  30. 07. 2008

prostě měla obrovský klitoris
Je to vzácné, ale vyskytuje se to.

V důsledku své výchovy i z jiných (lékařských) důvodů cítila hluboké pohrdání k vlastnímu pohlaví. Velmi se spekulovalo o jejím pohlavním životě a eventuálních příklonech na tu či onu stranu. Sven Stolpe, který je jedním z našich největších expertů na Kristinu, vyjádřil ve své knize Královna Kristina, mínění, že byla „ženským pseudohermafroditem“, tedy nikoliv plně vyvinutým hermafroditem. Takovou osobu popisuje lékařská literatura jako narozenou s vaječníky, ale též s klitorisem podobným penisu. Tato skutečnost vedla právě v prvních chvílích po jejím narození ke zmatku na královském zámku, neboť se mělo za to, že novorozeně je chlapec. Takováto osoba může vyrůstat jako žena, ale má v dospělosti hluboký hlas, sklon k růstu vousů a malá nebo téměř žádná prsa.

Je známo, že Kristina s postupem doby cítila vzrůstající fyzickou touhu po mužích, přestože k nim byla přitahována spíše z duchovních důvodů.


Dalo by se říci, že byla částečně muž v ženském těle (což se také vyskytuje). Ale ženou byla, trpěla totiž velmi silnou a bolestivou menstruací.

Nebyla hezká. Měla zavalitou malou postavu a kvůli zranění v dětství trochu kulhala s jedním ramenem výše. Špatně viděla, byla krátkozraká. O své oblečení nedbala. Již jako dívka chodila v mužských střevících. S oblékáním a toaletou byla hotova za 15 minut, zatímco dvorním dámám to trvalo několik hodin. Měla hluboký hlas a podle řady soudobých pozorovatelů působila jako muž.

Oči měla tmavé a jasné, byly popisovány jako krásné. Obdiv vzbuzovala též její pleť, která byla jemná navzdory tomu, že používala jen pramenitou vodu a žádné parfémy ani krémy.

Spider, vloženo 15:12:47  30. 07. 2008

lol
tohle je bizardni...
jakto teda bylo?

Aes Sedai, vloženo 14:57:01  30. 07. 2008

A byla to jen abnormalita nebo dvě pohlaví? To asi nejde zjistit, co... Protože to by ji asi spíš označili za chlapce než za děvče, kdyby si mohli vybrat. Nedokážu si představit, jak by ta "abnormalita" mohla vypadat, že by si ji někdo spletl s chlapcem... Navíc chovala se jako chlapec... nemohla být tedy i chlapcem?

Nimitz, vloženo 11:49:00  30. 07. 2008

Aes: ona měla takovou intimní anomálii (abnormalitu jisté části), že díky tomu na první pohled vypadala jako chlapec
navíc se mimino narodilo pokryté černými chloupky a řvalo sytým hlasem

Aes Sedai, vloženo 11:43:28  30. 07. 2008

Mě by spíš zajímalo, proč si nejdřív mysleli, že je chlapec. To se přece nedá jen tak snadno splést...

Meridion, vloženo 11:27:46  30. 07. 2008

Svého času otřásla evropskou politikou svým přestupem ke katolictví i a rozruch vzbuzovala i svým mužským vystupováním. Byla to osvícená vzdělaná žena nebo sobecká marnotratnice? (Po abdikaci opakovaně žádala ze Říma svou rodnou zemi o zvýšení svého důchodu).
Ačkoliv byla mnohem rozporuplnější postavou než chudák Lucrezia, zůstaly po ní v současném povědomí spíš příznivé ohlasy (myšleno v celoevropském měřítku, když zapomeneme na plundrování Prahy.)

Nimitz, vloženo 10:49:55  30. 07. 2008

nějak přestupuji na pravidelný středeční režim sepisování osobnsotí do téhle místnosti :-)
Mám v pořadníku několik chlapů (popravdě už docela dlouho), ale nakonec to vždy dopadne tak, že dostanu náhlou inspiraci a zpracuji nějakou ženu ;-)



Kristina Švédská - panovnice
8.12. (nebo 17.12) 1626 - 19.04.1689

Marie Eleonory Brandenburská porodila slavnému švédskému králi Gustavu Adolfovi II. nejprve tři mrtvé děti. Teprve čtvrté se narodilo živé a po menší mýlce, kdy si nejprve mysleli že se jedná o chlapce pojmenovali holčičku jménem Kristina.
A když je pak v roce 1632 v bitvě její otec zabit, stává se jeho nástupnicí. Protože je jí však teprve šest let, tak se jejím poručíkem a zároveň regentem stává kancléř Axel Oxenstierna. Kristina je však už od dětství připravována na svoji budoucí funkci, a velice ji to baví. Není sice krásná po matce (která ji ani nemá ráda), vypadá spíše jako kluk, má hrubý hlas a jedno rameno výše než duhé (díky zranění z dětství), obléká se velmi nekonvenčně a na svůj vzhled si vůbec nepotrpí, ale po otci zdědila velkou inteligenci, důvtip a touhu po vzdělání. Zajímá se o vše - od dějepisu po matematiku, postupně se naučí celý tucet jazyků.
Ve čtrnácti letech se aktivně zůčastňuje jednání švédské státní rady. V osmnácti se ujímá vlády, korunovat na "švédského krále" (jak se sama označí) se nechává až v roce 1650. Od roku 1644 probíhají rozhovory které o čtyři roky později vyústí ve Vestfálský mír. Kristina se jich od počátku přímo i nepřímo účastní. Říká se, že stojí i za švédským vypleněním Prahy v roce 1648, kdy jsou z Hradu do Švédska odvezeny poslední zbytky uměleckých sbírek Rudolfa II. Obrazy a sochy sice Kristinu těší, větší radost jí však dělají uloupené knihy.
Prožívá pár neúspěšných vztahů a víceméně se rozhoduje zůstat svobodnou. Mnohem více ji vzrušují věda, umění a politika. V té je velmi úspěšná - na Vestfálském míru Švédsko velmi vydělalo, podepsala klíčovou smlouvu s Anglií, doma podporuje přestavbu měst a univerzity v Uppsale. Už v roce 1942 se setkává s Janem Ámosem Komenským, jehož dílo uznává. Do Stockholmu zve i mnoho nejvýznamějších vědců a filozofů tehdejší doby, oblíbeného má zejména Reného Descartese. Podporuje začátek vydávání prvních švédských novin.
V roce 1654 ale přichází překvapení. 6. června se Kristina vzdává trůnu ve prospěch svého bratrance Karla Gustava. Nechává si příjem z daní z několika měst a panství a odplouvá do Bruselu. Tam přestupuje z protestanství na katolickou víru. Odtud se přesouvá do Paříže, na dvůr mladého krále Ludvíka XIV., kde je vítána a může tam uspokojovat svou touhu po umění a vzdělání. Po dvou letech se ale přesouvá do Říma, který je jejímu srdci nejblíže. V té době jí kardinál Mazarin navrhuje, že by se mohla stát královnou Neapolského království patřícího v té době Španělům, slibuje jí vojenskou pomoc. Jenže její nejvyšší podkoní vše prozradí Španělům a plány jsou tím zmařeny. Toho šlechtice pak nechává zabít.
V roce 1660 se 34 letá Kristina pokouší znovu o uvolněný trůn ve Švédsku, protože Karel X. Gustav zemřel. Ale místní šlechtici a politici už ji neberou jako svoji a na trůnu ji nechtějí.
Zbytek života tak Kristina tráví ve "zlatém ústraní" v Říme. Má hodně peněz a ty utrácí za rozšiřování svých exkluzivních sbírek umění. Pro ty si dokonce nechává postavit zvláštní muzeum v paláci Corsini na Trastevere. Žije zbožný život vzdělance. Umírá v roce 1689 ve věku 62 let. Svoji nádhernou knihovnu s množstvím vědeckých, filozofických i literárních děl (většinou ukořistěných jejím otcem při válkách v Evropě) odkazuje papeži.

prameny - různé, konfrontované s Wikipedií
po dopsání jsem našel ještě nejspíše skvělý a rozáhlý článek naSeverských listech který si teprve budu číst

Elaine, vloženo 13:27:58  29. 07. 2008

verlit:Attenborougha taky miluju...Jeho nadšení je strhávající....

Aes Sedai, vloženo 12:22:50  28. 07. 2008

Jestli dobře počítám, tak po porodu svého devátého dítěte...

Marcus m, vloženo 11:16:03  28. 07. 2008

Už jsem to tu kdysi psal, že černá legenda a tedy málo záviděníhodný statut historické celebrity udělal jakousi turistikou atrakci z konventu klarisek Corpus Domini, kde je spolu s dalšími členy rodu Este vládnoucímu městu pohřbena. Je to místo posledního odpočinku ještě prostší než třeba vídeňská hrobka Habsburků v kapucínském kostele.
V kapli či sakristii nebo snad chóru za hlavní lodí konventního kostelíka (nějak jsem přesně nepochopil, jak to tam mají rozdělené) je v podlaze několik jednoduchých náhrobních kamenů. Sestry, které trpělivě snáší nájezdy turistických výprach klepajícíh a zvonících na dveře konventu, rozdají návštěvníkům pár listů papíru (mají je v několika jazycích), kde se dočtou, kdo pod kterou deskou leží. Jména jsem zapomněl, ale některé členky rodiny se staly klariskami a nejméně jedna zemřela v "pověsti svatosti".

Je to klidné místo a rod Este volil dobře. Odpočívají nenápadně, bez okázalosti a pod sepjatýma rukama chudých dcer svatého Františka. To je ovšem patrně nudnější obraz než karikatura zhýralé vraždedkyně, pletichářky, travičky a chlípné ženštiny, která do konventu nejspíš láká většinu návštěvníků. Mimochodem nevím, jak se jim ta karikatura úplně snáší s prostým historickým faktem, že Lucrecia zemřela při porodu svého tuším osmého dítěte.

verlit, vloženo 20:02:20  25. 07. 2008

Zní to jako hodná holka, která měla smůlu, že byla krásná a kterou zneužívala (ať už opravdu fyzicky nebo jen psychicky) částečně psychopatická rodina.

Meridion, vloženo 19:52:31  25. 07. 2008

Její nepřátelé by řekli, že je obloudila kouzlem (nemusí jít o čáry v pravém slova smyslu, stačí svůdná krása).

Taky jsem o ní četla a bylo mi jí upřímně líto. Jak byla osočována a přitom její špatnou pověst měli na svědomí především její rodina - zejména otec a bratr.

Aes Sedai, vloženo 15:08:36  25. 07. 2008

Díky za díky :-)

A proč jsem sem vlastně dala tuhle princeznu? Protože mě zaujalo, jak moc odlišně ji dějiny hodnotí. Kolik je kolem ní mýtů. A přesto to musela být něčím úžasná žena, když ji tolik mužů upřímně milovalo (a dokonce nebylo známo, nebo jsem se ani nedočetla, že by měli kromě ní nějaké milenky!). A navíc, když si ji ti dva vlastně brali z donucení a s nechutí, přesto dokázala získat jejich srdce... zvláštní žena...

« ««   157   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php