15:38:46
26. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   162   »» »

Lampar, vloženo 23:08:56  06. 04. 2008

Kroc: děkuji.

Nimitz: smutný příběh, děkuji, že jsi nás na něj upozornil.

Kroc, vloženo 17:53:36  06. 04. 2008

Lampar: ano ano bude, jen co si trochu upřesním jeho politický život...takže na do středy to zkompletuju :o)

Nimitz, vloženo 09:43:24  06. 04. 2008

Tenhle článek by v místnosti o internetu zapadl, tak ho dávám sem. A to proto, že popisuje pátrání po jednom lidském osudu...
Příběh jednoho kufříku a jednoho zmařeného dívčího života

Silmarien, vloženo 11:00:52  05. 04. 2008

Meridion, ani ja nie:) Našla som to, keď som sa snažila zrekonštruovať druhú polovicu malého referátu, ktorá kamsi záhadne zmizla:) Takže životopisnú knihu o Talleyrandovi samozrejme už doma nemám, pokojne odpočíva v univerzitnej knižnici. Ale pozriem sa, či o tom nájdem zmienky aj inde (je to síce úsmevné, ale v tomto prípade reálne:)).

Meridion, vloženo 10:35:45  05. 04. 2008

Tak to o té zapomenuté tajné smlouvě jsem neznala. :-)

Lampar, vloženo 20:53:54  04. 04. 2008

Silmarien, také děkuji, bylo to počteníčko :-))

Haló, KROC! Bude 2. díl Walpolea?

Nimitz, vloženo 20:21:51  04. 04. 2008

Silmarien + Verlit: děkuji za pro mě velmi zajímavé příspěvky. Líbí se mi hlavně, jak různorodé osobnosti se tu objevují.
A aby se to tu po té pauze příliš nezahltilo, tak si svůj další naplánuji nejdříve na příští víkend

Silmarien, vloženo 19:29:29  04. 04. 2008

Tak druhá časť - mimochodom, zistila som, že mi chýba druhá časť toho referátu, takže toto je menej prepracovaný kus, dávala som ho dohromady teraz.

Bol propagátorom myšlienky vytvorenia cisárstva a postaral sa o diplomatické uznanie cisárstva väčšinou svetových štátov. Názory na budúcnosť Francúzska boli však u neho a Napoleona odlišné. Talleyrand zastával názor, že mierom v Amiense roku 1802 získalo Francúzsko viac než bolo možné očakávať.Napriek tomu naďalej podporoval Napoleona. V roku 1805 bol pri podpísaní Bratislavského mieru v Primaciálnom paláci a v roku 1807 i pri mieri v Tylži.
So sebe vlastnou predvídavosťou, opustil Napoleonovu ríšu na vrchole. V roku 1807 podal demisiu a postupne sa od Napoleona čoraz viac vzďaľoval. V roku 1808 pri stretnutia monarchov v Erfurte potom tajne s cárom Alexandrom I. uzavrel dohodu o spolupráci. Po Napoleonovom páde bol za reštavrácie krátko ministrom zahraničia Ludvíka XVIII.

Jeho veľká hviezdna hodina udrela na Viedenskom kongrese.
Vďaka svojmu diplomatickému umeniu sedel na rokovaní kongresu ako zástupca porazenej krajiny za jedným stolom s víťazmi.
Talleyrand sa pri rokovaní snažil presadiť zásadu legitimizmu, ktorý by mu umožnil zachovať staré francúzske hranice a súčasne aj zastaviť rozpínavosť Ruska. Tvrdil, že právo stavia nad prospech.
Rokovanie kongresu však pre neústupnosť jednotlivých strán, ktoré nesúhlasili s územnými požiadavkami Ruska a Pruska, uviazlo na mŕtvom bode.
Talleyrandovi sa podarilo presvedčiť Rakúšanov a Angličanov, aby 3. januára 1815 podpísali prísne tajnú dohodu namierenú proti Rusku. Napoleon sa však 20. marca 1815 vrátil do Paríža a francúzsky kráľ Ľudovít XVIII. pred ním ušiel a spomínanú zmluvu zabudol vo svojom sídle. Napoleon ju našiel a poslal ju tajným kuriérom ruskému cárovi, ktorá tak dohalil zradu.

Keď v roku 1830 vypukla Júlová revolúcia, bol Talleyrand jeden z predných navrhovateľov Ľudovíta-Filipa ako francúzskeho kráľa. Ten ho poveril diplomatickým zastupovaním Francúzska vo Veľkej Británii (1830-1834). Tu sa Talleyrand snažil zlepšiť narušené vzťahy Británie a Francúzska. Svoj posledný majstrovský kúsok diplomacie predviedol pri jednania o nezávislosti Belgicka. Aj vďaka nemu mohol byť 4. októbra 1830 princ Leopold Georg Christian Friedrich von Sachsen-Coburg-Saalfeld zvolený za kráľa Belgicka Leopolda I.

Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord zomrel 17.mája 1838 v Paríži a bol pochovaný na svojom zámku Valencay. Univerzálnou dedičkou sa stala jeho dlhoročná milenka Dorothée de Talleyrand, od roku 1824 rozvedená manželka jeho synovca Edmonda de Talleyrand-Perigord.

Lampar, vloženo 14:41:06  04. 04. 2008

Silmarien: děkuji

Lampar, vloženo 14:40:54  04. 04. 2008

verlit:
ono se do němých filmů víc nevešlo :-))

Silmarien, vloženo 13:00:36  04. 04. 2008

No jo, len to by bolo dosť dlhé, pridám aj druhú časť po návrate domov:)

verlit, vloženo 08:20:28  04. 04. 2008

Mimochodem, ještě jsem našla pár faktů na dokreslení:
- jeho údajnému otci bylo v době narození syna přes 70 let
- před dvěma expedicemi se Stanley vždy zasnoubil s krásnou, mladou a bohatou dívkou. Obě se vdaly dřív, než se z expedice stihl vrátit, za jiného
- oženil se až po padesátce a s manželkou adoptovali syna (že by vzpomínka na jeho vlastní mládí?)

verlit, vloženo 08:16:00  04. 04. 2008

Lampář: Setkání snad ano, ale ne Stanleyův životní příběh :-)

Lampar, vloženo 23:57:05  03. 04. 2008

Děkuji verlit za dobrodružný příspěvek. Nevím to určitě, ale myslím, že setkání S. s Livingstonem bylo zfilmováno ještě v éře němého filmu, snad i několikrát.

Klair, vloženo 22:57:18  03. 04. 2008

Verlit: není o něm film, protože by tomu nikdo nevěřil

verlit, vloženo 22:39:32  03. 04. 2008

Životopis tohohle pána je prakticky dobrodružný román. Nechápu, proč o něm ještě nebyl natočený nějaký slavný film.

Sir Henry Morton Stanley,

narozený jako John Rowlands (28.1.1841 – 10.5.1904)
Podle dobových svědectví v podstatě zatraceně protivný, arogantní a nepříjemný chlap. Kromě toho ovšem také mimořádně schopný novinář a veleúspěšný cestovatel.
Proslavený je především anglickým klidem, se kterým po několikaměsíčním hledání ztraceného cestovatele Davida Livingstona, jej pozdravil větou: “Doktor Livingston, nemýlím-li se.” Bohužel, tahle kouzelná věta je možná jen fikcí, nezapomeňme, že Stanley byl rozený novinář :-)

Do začátku života rozhodně nedostal ty nejlepší karty – narodil se jako nemanželské dítě a existovaly i jisté pochybnosti o tom, kdo byl vlastně jeho otec. Být nemanželským dítětem znamenalo prakticky nulové šance na úspěch v životě, ale Stanley měl štěstí (a také drzost a umíněnost). Poté, co strávil dětství putováním mezi různými příbuznými, kteří si ho přehazovali jako horký brambor, odjel v 18 letech do Ameriky (prý jako černý pasažér) a tady padl do oka bohatému průmyslníkovi Stanleymu, který ho posléze adoptoval a Henry přijal jeho příjmení.
Nikdy si nedělal moc hlavy s konvencemi a byl, řekněme, velmi flexibilní ve svém konání. Když byl donucen narukovat v americké občanské válce, pružně změnil stranu za kterou bojoval a to dokonce dvakrát za sebou! Posléze dezertoval úplně, zřejmě ho ty změny přece jen unavovaly.

Stal se novinářem, byl účastníkem a organizátorem několika expedic, které často skončily katastrofou a občas také tím, že byl uvězněn. Jeho výmluvnost mu ale vždycky vykoupila cestu ven (nebo že by to byly spíš úplatky?)

Traduje se historka, že když byl jako dopisovatel novin New York Herald vyslán napsat reportáž o jakési zásadní události (už jsem zapomněla, která to byla), obsadil telegraf a třicet hodin telegrafoval pasáže z bible, aby ho nikdo nepředběhl a byl první, kdo pošle zprávu o výsledku dané události. Mám ale dojem, že takhle historka je připisována i Marku Twainovi a dalším novinářům.
Pravdou už ale je, že byl najat, aby v Africe pátral pro zmizelém cestovateli Davidu Livingstonovi.
Livingstona skutečně našel a jeho reportáže o celé expedici mu zajistily slávu a peníze. Nakrátko. Viktoriánská společnost nevydýchala pravdu o jeho nízkém původu a poněkud dramaticky přibarvené líčení afrických příhod mu vyneslo pověst brutálního a arogantního tyrana. Ve skutečnosti zřejmě nebyl o nic horší než všichni ostatní velitelé afrických expedicí – ti ovšem pocházeli z podstatně vyšších společenských vrstev.

Jeho africké zkušenosti byly ale dostatečným doporučením, aby byl vyslán na další expedice, kde opětovně osvědčil své schopnosti i svoje pružné a pragmatické pojetí morálky:

- vystupoval proti trhu s otroky, ale nevadilo mu nechat si náklady na expedici zaplatit bohatým otrokářem

- jménem belgického krále Leopolda II odmítl zabrání půdy domorodých kmenů a vyjednal poctivé podmínky na její odkoupení. Když král Leopold tyto dohody s klidem porušil ve všech aspektech, Stanley pro něj bez námitek vedl další expedice

- občas to asi schytal i za trochu krkolomná obvinění – byl obviňován za to, že král Leopold nastolil tyranii místo svobodného státu Kongo (na čemž se nepřímo podílel, ale těžko tomu mohl zabránit). Byl obviněn z rozšíření spavé nemoci po celé střední Africe, které údajně zapříčinila cesta jeho expedice touto oblastí. Na jedné z jeho nejhorších expedicí koupil James Jameson, dědic alkoholového impéria, jedenáctiletou dívku a prodal ji kanibalům, aby mohl dokumentovat, jak ji zabili a snědli. Stanley o tom nevěděl a nemohl tomu zabránit, ale aféra byla spojena s jeho jménem.

Alespoň na konci života se však dočkal satisfakce. V roce 1899 obdržel titul a stal se z něj Sir Henry Morton Stanley. Zemřel v roce 1904.

Meridion, vloženo 16:09:38  03. 04. 2008

Vzhledem k tomu, že přežil Napoleana a několik dalších politických zvratů by to rozhodně chtělo napsat druhou část.

Lampar, vloženo 15:04:49  03. 04. 2008

Děkuji Silmarien za pěkný příspěvek. A jak to s T. nakonec dopadlo?

Silmarien, vloženo 23:14:31  02. 04. 2008

Charles Maurice Talleyrand-Périgord
- francúzsky politik konca 18. a začiatku 19. storočia

Narodil sa 2. februára 1754 v Paríži vo vznešenej, no schudobnenej aristokratickej rodine. Ako dieťa ho poslali k dojke, ktorá žila neďaleko Paríža. Tam si aj privodil zranenie, kvôli ktorému až do konca života kríval a chodil o barle. Potom ho rodičia dali k príbuznej, kňažnej Chalais. Tam chlapec prvýkrát okúsil niečo ako rodičovský cit. Ako šesťročný opustil toto útočisko a čakala ho škola v Paríži. V pätnástich rokov Talleyrand školu absolvoval a dostal sa do kňazského seminára pri kostole St. Sulpice. Rodičia sa rozhodli mať z neho duchovného, keďže pre vojenskú dráhu sa kvôli zmrzačenej nohe nehodil.
Tu niekde sa zrejme sformovali Talleyrandove prístupy a názory, ktoré potom uplatňoval v politike. Po ukončení štúdia v seminári a vysviacke si začal mladý duchovný hľadať vhodnú farnosť. V roku 1775 sa stal duchovným v Remeši. Čoskoro sa stal remešským generálnym vikárom.
Krátko pred vypuknutím revolúcie, 2. októbra 1788 podpísal kráľ Ľudovít XVI. rozkaz o menovaní Talleyranda za biskupa autunskej diecézy. Počiatok revolúcie zastihol mladého biskupa na začiatku vynikajúcej kariéry. Napriek tomu nebol so svojím postavením spokojný. Po kariére duchovného netúžil, no v mladosti nemal na výber. Teraz mal tridsaťštyri rokov a viedol svetácky život, mal niekoľko milostných pomerov, darilo sa mu získavať peniaze, ktoré hneď míňal na svoj životný štýl. Moc a kapitál boli pre Talleyranda vysokými hodnotami. V rokoch 1783 až 1792 mal vzťah s grófkou Adelaide de Flahaut. V roku 1785 sa im narodil syn, ktorý dostal meno po otcovi – Charles.

Na zasadaní generálnych stavov zaujal Talleyrand pozíciu biskupa, ktorý chce byť priateľom národa, keďže už vtedy pochopil, že hlavné slovo bude mať onedlho tretí stav. Prešiel aj do jeho sály vo Versailles.
Udalosti sa vyvíjali rýchlejšie akoby ktokoľvek čakal a biskupovi bolo jasné, že prichádza nové obdobie. Vedel, že starý režim je na konci a že treba spraviť reformy požadované buržoáziou. Podľa neho mala však tieto reformy mať v rukách vláda. Samotný revolučný proces bol pre neho ničivý a nepriateľský.

Vo februári roku 1790 bol Talleyrand zvolený za predsedu Ústavodarného zhromaždenia. Ešte v tom istom roku bol poverený vypracovaním návrhov na zavedenie metrickej sústavy. Neskôr Charles znovu využil svoju biskupskú mitru. Robil vysviacku tých kňazov na biskupov, ktorí prisahali na novú ústavu. Pápež na jeho činy reagoval vyobcovaním Talleyranda z cirkvi. Ten však ďalej pokračoval vo svojej činnosti a na jeseň roku 1791 odložil svoj biskupský odev a ďalej sa prezentoval ako svetský činiteľ.
V januári 1792 bol Talleyrand vyslaný do Británie s cieľom presvedčiť Londýn, aby krajina ostala v prípade zrážky, ktorá v Európe hrozila, neutrálny. Poslanie sa mu čiastočne podarilo, Británia odložila svoj vstup do vojny o vyše roka. Po návrate do Paríža bola proti nemu vznesená obžaloba. Bol vyhlásený za emigranta a v septembri sa Talleyrand vrátil do Británie. Tam zostal až do januára 1794, kedy mu tamojšia vláda nariadila aby čo najskôr opustil krajinu. Keďže v monarchistickej Európe by ho vítali len málokde, rozhodol sa pre USA a odplával do Philadelphie. Tam čakal na vhodnú dobu, aby sa mohol vrátiť do vlasti. Tá nastala v lete 1795 a v septembri dostal Talleyrand povolenie k návratu.

Revolúcia sa končila, revolučné vojny sa menili na dobyvateľské a začala stúpať hviezda Napoleona Bonaparta. Krajina pomaly spela k vojenskej diktatúre a Talleyrand bol predvídavý ako aj mnohokrát predtým.
Vďaka podpore Barrasa bol Talleyrand menovaný direktóriom za ministra zahraničných vecí a 18. júla 1797 dostal dekrét o svojom menovaní. Po tomto jeho postupe sa niektorí aristokrati a emigranti báli, že sa im bude chcieť pomstiť, ale to bola črta, ktorá Charlesovi chýbala. Nový minister mal iné plány. Bral mnoho úplatkov od krajín, ktoré záviseli na Francúzsku, ktoré s ním rokovali, či ktoré sa ho báli.

Bol jedným z prvých, ktorý vytušil, že Bonaparte nie je len víťazný vojak, ale osobnosť oveľa zložitejšia a komplikovanejšia. Jeho listy smerom k mladému generálovi sa v priebehu rokov 1797-1798 stávali čoraz úctivejšími. Po krátkom pobyte v Paríži po víťazstvách sa Napoleon vybral do Egypta. Direktórium a Talleyrand boli obviňovaní zo zrady a z toho, že naschvál poslali Bonaparta do Egypta miesto toho, aby armáda chránila krajinu. Charles pochopil, že sa musí odpútať o direktória a v júli 1799 podal prekvapivú demisiu. Bonaparte sa objavil v Paríži v októbri a dni direktória boli spočítané. O dvadsaťtri dní bol uskutočnený štátny prevrat. Pár dní po prevrate menoval prvý konzul Bonaparte Talleyranda ministrom zahraničných vecí.
Nasledovali úspechy v zahraničnej politike. Roku 1800 bolo porazené Rakúsko a Prusko bolo už od roku 1795 v neutralite. V roku 1801 bol uzavretý mier s Rakúskom, v roku 1802 s Britániou a boli upravené vzťahy s Ruskom. Napoleon mal teda voľnú cestu k dobyvačným výpravám na susedov Francúzska. Prvý konzul sa zmocňoval krajín a jeho minister diplomaticky formuloval správy o týchto činoch. V tomto čase Talleyrandov vplyv rástol.
V spoločenských kruhoch sa Charles tešil obľube u žien. V tomto období sa aj oženil, hoci nie celkom dobrovoľne. Pani Grand bola rozvedenou manželkou úradníka slúžiaceho v Indii podozrievanou z korešpondencie s emigrantmi. Bola zatknutá a Talleyrand sa za ňu prihováral u direktória, ktoré bolo vtedy ešte pri moci. Pani Grand bola nakoniec prepustená a v roku 1802 sa k Talleyrandovi nasťahovala. Morálka niektorých dám z diplomatických kruhov bola týmto vzťahom narušená, a tak dal Napoleon svojmu ministrovi na výber – vyhodiť svoju milenku z domu alebo sa s ňou oženiť. Keď neskôr pani Grand spoznal, začal trvať na svadbe. Charles sa teda oženil. Neskôr žili oddelene, potom čo sa Talleyrand zblížil so ženou svojou synovca vojvodkyňou Dino a ubytoval ju u seba. Bola pani v jeho dome až do jeho smrti.

Lampar, vloženo 17:07:07  02. 04. 2008

Díky, Nimitzi, velmi zajímavý příspěvek. Zejména to, že ji Britové neuměli vyznamenat.

« ««   162   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php