16:17:23
12. 07. 2025

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   163   »» »

Tinne, vloženo 17:36:43  21. 05. 2008

Aes: moc pěkné, TV dávala i její medailonek - zřejmě u příležitosti jejího úmrtí. Po válce v Polsku moc nechválili ty, co zachraňovali Židy, takže se o ní začalo mluvit až poměrně pozdě.

Nimitz, vloženo 15:14:37  21. 05. 2008

Děkuji také, moc se mi ten příběh líbí!

Meridion, vloženo 10:17:44  21. 05. 2008

To je síla.
Já děkuji této místnosti, bez nichž bych se o spoustě osobností nikdy nedověděla.

Lampar, vloženo 08:32:55  21. 05. 2008

Děkuji Aes Sedai za velmi emotivní příspěvek.

Aes Sedai, vloženo 08:03:36  21. 05. 2008

Tak já sem po dlouhé době někoho dám - paní, co je pro mě hrdinkou...

Irena Sendlerová

Osobní život jako by z ní byl postupně ořezáván. V sedmi letech ztratila otce. Nacisty była odsouzena k smrti, popravě unikla díky zásahu spolubojovníků. Válka ji vzdálila prvnímu manželovi, život v poválečném Polsku ji připravil o druhého muže. Ze tří jejích dětí přežila jen dcera (první ze synů zemřel v důsledku předčasného porodu, který vyvolal výslech státní policií roku 1949). Irena Sendlerová (1910) se mnohého zřekla a o mnohé přišla. Sama však v době nacistické okupace darovala život dvěma a půl tisícům židovských dětí. Nyní se o sedmadevadesátileté stařence začíná dozvídat celý svět. V posledních letech byla několikrát vyznamenána, k věhlasu a oceněním však zachovává odstup: Každé dítě zachráněné s mým přispěním jen dává smysl mé vlastní existenci a není důvodem ke slávě, říká.

I. Sendlerova v r. 1943 krátce před zatčením.
Dnes šedovlasá paní s usměvavýma očima na invalidním vozíku byla celá desetiletí světu neznámá. Její činy znal kromě zachráněných jen úzký okruh spolubojovníků z ilegální organizace Żegota. Do širšího povědomí se začala dostávat díky shodě okolností, k níž došlo na druhém konci světa. V roce 1999 upoutala pozornost čtyř protestantských středoškolaček v Kansasu (USA) krátká zpráva o Polce, která měla zachránit dva a půl tisíce dětí. Spolu s učitelem Normanem Conardem považovaly číslo za chybu tisku a rozhodly se ověřit si fakta. Příběh pak inspiroval žákyně k sepsání školní divadelní hry Život v zavařovačce (původní i falešná jména zachráněných dětí a šifrované adresy pěstounských rodin sepisovala paní Sendlerová na proužky papíru, které přechovávala v zavařovací sklenici v zahrádce jedné z kolegyň). Hra získala široký ohlas ve sdělovacích prostředcích. V polovině loňského prosince představil Conard, podpořen polským prezidentem Kaczyńským a izraelským premiérem Olmertem, kandidaturu Ireny Sendlerové na Nobelovu cenu za mír.
Copak mi celý svět pomáhal?
Dcera lékaře a aktivisty Polské socialistické strany vyrůstala v prostředí sociálně vnímavé předválečné inteligence. Mezi otcovými pacienty převládali chudí Židé, partnery Ireniných dětských her se staly židovské děti, holčička brzy začala mluvit jejich jazykem. Na konci světové války ošetřoval otec oběti epidemie tyfu a sám nemoci podlehl. Na pohřeb přišly zástupy Židů a místní židovská obec nabídla, že bude Ireně do plnoletosti platit stipendium. To její matka odmítla, vybídla však sedmiletou dceru, aby si dobrotu těchto lidí zapamatovala. Později se Irena stala studentkou polonistiky na Varšavské univerzitě. Když zde ve 30. letech bylo zavedeno tzv. lavicové ghetto, protestovala a byla ze studia dočasně vyloučena. Diplom obhájila těsně před válkou, učitelské místo kvůli své politické orientaci (vstoupila do socialistické strany) nedostala. Na počátku války byla zaměstnána na sociálním odboru varšavského magistrátu. Sociální pomoc židovským rodinám byla po okupaci zakázána, Irena však v rámci desetičlenné konspirační skupiny, působící na jejím pracovišti, poskytovala na základě zfalšovaných dokumentů podporu asi třem tisícům Židů.
Poté, co v listopadu 1940 Němci uzavřeli varšavské ghetto, získala Irena Sendlerová propustku a docházela do ghetta jako zdravotní sestra. Fotografie z té doby ukazuje mladou ženu v obleku sestry, s výraznými rysy, s pohledem, který prozrazuje směs rozhodnosti, únavy a bolesti. Když po letech jeden americký novinář prohlásil, že by od ní měl o dobových událostech uslyšet celý svět, odpoví Irena Sendlerová: Celý svět? Copak mi ten celý svět pomáhal při záchraně dětí? Když jsem šla ulicemi a brečela bezmocí? Nosila peníze, potraviny, léky. Ujímala se bezprizorných dětí, které nějak vyklouzly z židovské čtvrti, hledala únikové cesty pro sirotky. Když se schylovalo k likvidaci ghetta, právě v době, kdy téměř tříleté konspiraci v rámci magistrátu hrozilo prozrazení, vznikla v prosinci 1942 na popud polské emigrační vlády Rada pomoci Židům (Żegota) - ojedinělý fenomén evropských válečných dějin. V Żegotě se totiž k záchraně Židů spojili v rámci podzemních státních struktur zástupci židovských i nežidovských organizací a demokratických uskupení napříč politickým spektrem. Příslušníci Żegoty zachránili tisíce životů. I. Sendlerová se stala vedoucí dětské sekce. Ve stínu blížící se záhuby přemlouvala rodiče, aby přistoupili na pokus o záchranu svých dětí.
Děti byly vyváděny či vyváženy několika způsoby. Nejméně drastické bylo proplétat se sklepními chodbami soudních budov, které stály na hranici ghetta. Jinak bývaly děti uspávány, nemluvňata vynášena v krabicích od bot či přehazována přes plot ghetta, vyvážena v bedýnkách pod sedadly tramvaje, jejíž vozovna s ghettem sousedila. Větší děti byly po uspání vyváženy v sanitkách pod nosítky, špinavým šatstvem, v pytlích jako zemřelé. Na polské straně je pak paní Sendlerová a její spolupracovníci umisťovali v rodinách či v klášterech. Roku 1943 ji zatklo gestapo. Během tří měsíců výslechů a mučení neprozradila ani jména spolupracovníků, ani žádné z dětí. Byla odsouzena k smrti, před popravou ji zachránila dodnes neznámá suma dolarů, kterou Żegota podplatila jednoho z dozorců. Do konce války se pak skrývala. Po roce 1945 mohly být zachráněné děti na základě jejích seznamů identifikovány. Většina z nich však už neměla ke komu se vrátit.
Její světlo
Roku 1965 byl Ireně Sendlerové udělen titul Spravedlivý mezi národy, roku 1983 mohla zasadit stromek v Aleji spravedlivých. Je nositelkou řádu Bílého orla, nejvyššího polského státního vyznamenání (2003). 15. března polský Sejm jednohlasně přijal prohlášení, kterým vzdal čest hrdinství příslušníků Żegoty a Ireny Sendlerové; ta se slavnosti vzhledem ke zdravotnímu stavu nezúčastnila.
V roce 2007 byla navržena na Nobelovu cenu, ale nominace propadla (?).
Zemřela 12. května 2008.


Čerpáno z těhle stránek
http://www.holocaust.cz/cz2/resources/ros_chodes/2007/04/irena_sendlerova

Lampar, vloženo 13:05:35  20. 05. 2008

Děkuji verlit za hezký medailónek.

verlit, vloženo 10:04:27  20. 05. 2008

Já od něj dokonce někde mám osobní dopis a podepsanou fotku :-)

Agáve, vloženo 09:37:44  20. 05. 2008

Konkolskeho jsem měl jako klučina moc rád. Hrozně rád jsem četl jeho knížky. :-)

Tinne, vloženo 07:57:39  19. 05. 2008

Nedávno byl o něm v TV nějaký dokument, tohle je opravdový hrdina a dobrodruh.

verlit, vloženo 23:06:47  18. 05. 2008

A ještě pro představu, ten svět obeplul na takhle "velké" lodi:

verlit, vloženo 23:04:02  18. 05. 2008

Když už jsme u těch dobrodruhů, ideál mého dětství:

RICHARD KONKOLSKI
nar. 1943

Těžko si představit absurdnější životní cíl pro občana vnitrozemského socialistického Československa, než se stát mořeplavcem. Osamělým k tomu.
Přesto je to právě to, čeho Richard Konkolski dosáhl.

Se svými jachtami Niké 1 a Niké 2 se postupně zúčastnil řady prestižních závodů "osamělých mořeplavců" - závodů, ve kterých řídí loď jediný člověk.
Nejslavnějších závodů se s vynikajícími výsledky účastnil v letech 1977 - 1987, tedy v době, kdy již existovaly různé autopiloty a navigační systémy, ale dávno předtím, než byly podobné systémy schopné skutečně nezávisle řídit loď. Pokud jste v té době byl na palubě malé lodi, byl jste odkázaný skutečně jen sám na sebe.
Nemluvíme také jen tak o nějakých závodech na pár desítek námořních mil.
V roce 1980 skončil čtvrtý ve své třídě (dle výtlaku) v závodu na překonání Atlantiku a jeho čas 21 dní a 6 hodin byl novým rekordem pro loď jeho typu.
Vynikajících výsledků dosáhl v závodech kolem světa (ano, stále sám na malé lodi), kdy skončil jednou druhý (pouze kvůli nehodě, kdy se jeho loď převrátila v bouři u Kapského města) a jednou pátý. Stal se druhým mužem a prvním Evropanem, který sám obeplul svět oběma směry.

Po celou svoji sportovní kariéru měl samozřejmě stálé problémy s KSČ. Zejména jeho vynucený návrat do JAR po ztroskotání u Kapského města (kam se vrátil ...ó, hrůzo ... bez víza a bez svolení KSČ), mu vynesl ošklivé potíže a zákaz startů v dalších závodech.

Nepříjemnou situaci vyřešil v roce 1982, kdy se s manželkou a synem nalodil na svoji jachtičku Niké II, kterou měl zakotvenou v polském Štětíně s tím, že odjíždějí na krátkou projížďku. Pak o nich pár týdnů nikdo neslyšel, dokud nepřistáli v pořádku v Newportu v USA. Ne nadarmo uměl hladce přeplout Atlantik :-))

Do Čech se podíval znovu až v roce 2000, nyní žije v USA.
Jak to bývá, vyrojila se po roce 1989 řada teorií o jeho kolaboraci s režimem, která mu měla umožnit cesty na zahraniční závody. Konkolski sám se k podobným článkům nevyjadřoval. Jeho účast v prestižních závodech byla ale pro ČSSR reklamou a zdrojem devizových příjmů, což zní jako podstatně logičtější motiv pro shovívavost režimu. Ať tak nebo tak, moc na tom nezáleží. Jeho knížky pro mě byly důkazem, že "venkovní svět" existuje, měly na svědomí několik knih o jachtingu v mé knihovně a řadu krásných snů. Za což mu mockrát děkuji!

Lampar, vloženo 22:13:07  18. 05. 2008

Děkuji Nimitzovi za Doktora Ano a J.D.P. za čtenářskou přízeň. Doufám, že také někdy přispěješ.

J.D.P., vloženo 22:08:57  17. 05. 2008

Musim se priznat ke sve neznalosti teto mistnosti... Ale pokud se to probiraji takhle uzasny osobnosti... Mate ve me dalsiho z castych a doufam pravidelnych navstevniku...

Nimitz, vloženo 17:33:06  17. 05. 2008

pro ty které předchozí profil zaujal tu s ním mám ještě zajímavý rozhovor (v češtině): Miliardářský vizionář Branson: Říkají mi „Doktor Ano“

Nimitz, vloženo 17:10:08  17. 05. 2008


Sir Richard Branson - podnikatel a dobrodruh
narozen 18. července 1950

Richard Branson se narodil v Shamley Green, v hrabství Surrey (Anglie). V dětství vystřídal několik škol, než zakotvil na střední v jižním Londýně. Nikdy nebyl dobrý student, trpěl dislexií a krátkozrakostí. Učení mu tedy díky tomu moc nešlo, zato byl dobrý ve fotbale a v kriketu. Navíc byl velmi podnikavý. V patnácti zkoušel prodávat vánoční stromečky a také andulky, v tom ale ještě úspěšný nebyl. O rok později založil školní časopis Student, který byl ale jiný než obdobné plátky zaměřené jen na konkrétní školu, snažil se o profesionální vzhled a obsah. Díky tomu si časopis získal mnoho čtenářů a tím přilákal i lukrativní zadavatele inzerce. Ředitel střední školy pak o Richardovi prohlásil: "Gratuluji, Bransone. Buď skončíte ve vězení, nebo se stanete milionářem."
Už jako sedmnáctiletý školu opustil, aby měl čas na další činnost - k vydávání časopisu přidal i prodej zlevněných desek na dobírku, zboží dovážel zákazníkům až do domu autem, k inzerci pak využil vlastní časopis. Měl tolik zakázek, že časem musel od novinařiny opustit, s lidmi z časopisu si založil firmu Virgin a brzy si pořídil i první kamenný obchod v Londýně. V roce 1971 se splnila první předpověď ředitele školy - Richard Brasnon byl zatčen a obviněn z prodeje produktů určených na vývoz a z nepacení některých daní, naštěstí se vše mimosoudně vyřešilo (finančně mu ale musela pomoci matka).
Od distribuce desek přešel k jejich vydávání. Založil si nakladatelství Virgin Records, zpočátku zaměřené zejména na jinde odmítané začínající umělce. Jako první to byl jeho přítel ze střední školy, multiinstrumentalista Mike Oldfield. A to znamenalo terno, protože Odlfieldovy prvotiny Tubular Bells se prodalo 5 miliónů kusů! Dalšími velkými úspěchy pak byly desky např. od Sex Pistols, Rolling Stones a Phila Collinse. V roce 1992 sice Virgin Records prodal společnosti EMI za miliardu dolarů (při podpisu smlouvy prý plakal), ale později si založil menší nakladateství V2.
Branson nikdy nezůstal stát na místě, a pokaždé se vrhal do dalších a dalších podnikatelských činností. V roce 1984 tak zakládá megaúspěšnou leteckou společnost Virgin Atlantic Airways. Dnes už korporace Virgin obsahuje kolem 150 společností, mimo jiné mobilního operátora, rockové rádio, vlakovou dopravu, kasina, supermarkety atd. Neuspěl ale ve dvou pokusech převzít britskou národní loterii, přestože sliboval větší podíl zisku jdoucí na charitu.
V posledním desetiletí pak založil i společnost Virgin Galactic, která se chystá dopravovat turisty do vesmíru.
Richard Branson věnuje část svých zisků na charitu. Zajímá se také o globální oteplování a nabídl 25 miliónů dolarů tomu, komu se podaří omezit míru skleníkových plynů v atmosféře.
Je také velkým dobrodruhem. Pokoušel se o nejrychlejší přeplutí atlantiku ve člunu (a málem se utopil), několikrát se pokoušel o oblet zeměkoule v balónu, většinou společně s jeho přítelem, americkým miliardářem Stevem Fossettem, kterému se to nakonec podařilo.
Je podruhé ženatý, se současnou ženou má dceru Holly (26) a syna Sama (22)
Vlastní ostrov Necker Island a 74 akrů na Britských Pannenských ostrovech.
Vidět jste ho mohli vidět v několika malých roličkách ve filmu, například v "Cesta kolem světa za 80 dní" si zahrál balónového vzduchoplavce.
V roce 1998 vydal svoji autobiografii Losing My Virginity.
V roce 1996 mu byl královnou udělen rytířský titul.
V současnosti se jeho majetek odhaduje na 4,4 miliardy liber (cca 7,9 miliardy dolarů)

prameny:
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Branson
[DreamLife] Richard Branson: Nikdy nezůstat na místě
[Financnici.cz] Richard Branson

PS: pro fanoušky Star Treku
Branson is a Star Trek fan and named his new spaceship VSS Enterprise in honour of the famous Star Trek ships, and in 2006, offered actor William Shatner a free ride on the inaugural space launch of Virgin Galactic.

Ageolite, vloženo 23:13:13  09. 05. 2008

Nimitz: četla jsem, musím říct, že ji obdivuju. Říci na rovinu co si myslí,i když rozhodně v tomhle případě jde o život.

Nimitz, vloženo 10:37:50  09. 05. 2008

Ayaan Hirsí Alí/Magan - Oportunistická mrcha, nebo odvážná kritička islámu?

Lampar, vloženo 08:14:26  05. 05. 2008

Kroc: Děkujeme :-))

Kroc, vloženo 07:35:30  05. 05. 2008

Lampar: ano ano, omlouvám se....snad to stihnu před začátkem zkouškovýho :o)

Lampar, vloženo 08:52:08  21. 04. 2008

Nimitz:
Děkuji za pěkný portrét Waltera Tevise.

Kroc nám prchla před 2. dílem Walpolea do Nizozemí, takže se asi nedočkáme.

« ««   163   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php