|
Jak je to vlastně s českými patrony?
Jednička je jasná - sv. Václav. Kolem pomníku postávají svatí Ludmila, Anežka, Prokop a Vojtěcha. Jsou to všichni? Zdaleka ne.
Sdružení českých světců se vytvářelo postupně od desátého století:
- nejstarší byl sv. Vít.
- od 11. století sv. Václav.
- po přenesení ostatků z Hnězdna sv. Vojtěch.
- od 13. století sv. Ludmila a sv. Prokop a k tomu ještě Pět svatých bratří
- od 14. století sv. Zikmund
V 17. století přišla barokní záplava: sv. Josef, sv. Norbert, sv. Ivan, bl. Hroznata, sv. Jan Nepomucký, svatí bratři Cyril a Metoděj, ctihodná Mlada, bl. Vojslava, sv. Zdislava a sv. Anežka. A také staroboleslavské Paladium. Pořád málo, takže regionálně byli ještě uctíváni jako patroni sv. Kliment, sv. Wolfgang a sv. Kosmas a Damián.
U některých patronů je důvod k patronátu zřejmý: sv. Václav a sv. Ludmila to měli tak říkajíc v rodině, sv. Vojtěch byl první český mučedník a sv. Ivan první český poustevník. Někteří patroni byli natolik spojeni s českým prostředím, že ani jinde patronovat nemohou: Anežka, Hroznata, Zdislava, Mlada a Vojslava. Nakonec i to Palladium. ¨
U dalších sehrála rozhodující roli historie (Cyril a Metoděj), jinde politika (Zikmund) nebo církevní politikaření (Jan Nepomucký), jiní k tomu přišli jako Dalibor k houslím - sv. Václav byl zavražděn na zápraží kostela sv. Kosmase a Damiána.
Ale proč sv. Vít, kterého nechal umučit v jižní Itálii už Dioklecián? Proč takoví exoti jako Norbert, Ivan, Kliment nebo dokonce sv. Wolfgang?
Postupně jsem odhaloval jejich tajemství. Sv. Vít proto, že jeho ostatky získal sv. Václav a později i Karel IV. takže je mohli uložit do kostela na pražském hradě. Prostě byl k mání.
Sv. Norbert proto, že jeho ostatky přenesli premostráti z Premontré v Provensálsku do Strahovského kláštera. Prostě byl přítomen.
Sv. Kliment jako patron Cyrila a Metoděje, kteří našli jeho ostatky na Krymu. To je vlastně patron na druhou. A sv. Wolfgang jako poslední řezenský biskup, který měl pod svým církevním palcem Čechy, než vzniklo pražské biskupství.
Abyste si nemysleli, že dotyční svatí mají na starosti jenom nás. Tak například Jan Nepomucký je patronem
- mlčenlivosti, cti, dobré pověstí, dobrého jména a dobrého používání jazyka (už to samo o sobě musí být velká fuška, připomeňte si, jak je to dneska s češtinou)
- zpovědníků a zpovídaných
- pocestných
- proti vodě (chrání proti jejím ničivým účinkům - tak proto vždycky stojí na mostě jak Janek z Pomuku)
- proti krupobití (regionálně si v Itálii přibral k tomu krupobití ještě ochranu hroznů, aby mohly dozrát)
- města a duchovenstva benátského (takže zpovědníci v Benátkách ho mají dvakrát)
- proti tureckému nebezpečí
a samozřejmě je patronem české země, tak jako je svatý Václav patronem českého národa. Mají to šikovně rozdělené. |