08:47:41
26. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   165   »» »

Meridion, vloženo 19:15:56  22. 01. 2008

verlit: super. Když ses o ní zmínila ve Filmu, tak jsem se zrovna chtěla zeptat, kdo to je.

Tinne, vloženo 18:44:45  22. 01. 2008

verlit: to je moc zajímavá žena, asi si od ní něco přečtu, nebo si dám ten film o jejím životě.
Nimitz: parádní, zase mám širší obzory...

Lampar, vloženo 12:51:27  22. 01. 2008

Nimitz, verlit: Dobře jste to napsali, jen tak dál.

verlit, vloženo 11:06:57  22. 01. 2008

Tak přihodím další dámu, z trochu jiného soudku:

Beatrix Potter (28.7.1866-22.12.1943)
Slavná spisovatelka dětských knížek, ilustrátorka, ale také aktivní botanička, která se významně zasloužila o záchranu krajiny v oblasti Lake Districtu.
Nejznámější je díky sérii knížek o příhodách králíka Petra (Peter Rabbit), které jsou u nás prakticky neznámé, ale v anglicky mluvícím světě a v Japonsku patří k základním dětským knížkám, podobně jako u nás třeba Erbenovy pohádky.
Beatrix Potterová se narodila v bohaté rodině (i když jejich bohatství mělo o pár generací dříve původ obchodní, což hrálo roli v pozdějím odporu jejích rodičů k plánovanému sňatku). Její dětství bylo celkem idylické, na pozdější život i tvorbu měly vliv prázdniny, které rodina trávila pravidelně v Lake Districtu. Když odrostla dětským střevíčkům, očekávalo se od ní, že naplní představu o tom, co má mladá dáma udělat a výhodně se provdá. Namísto toho Beatrix odmítala nápadníky a věnovala se kreslení a psaní a hledání nakladatele pro své knížky.
Prorazit se jí podařilo až ve věku kolem třicítky, kdy byla vydána první knížka o Králíku Petrovi, která se okamžitě stala obrovským hitem. Následovaly desítky dalších knížek, s každou další její úspěch a věhlas rostl. Beatrix se v té době tajně zasnoubila se svým vydavatelem, Normanem Warnem, k velkému zděšení svých rodičů. Ti viděli v zasnoubení s mužem, který je obchodník a peníze vydělává prací, namísto toho, aby je počestně zdědil, krok zpátky do společenské úrovně, ze které se rodina po dvě generace vyhrabávala. Beatrix na zasnoubení trvala, na naléhání rodičů byla však svatba o rok odložena. Norman Warne během tohoto roku nečekaně onemocněl a zemřel.
Zničená Beatrix se rozhodla využít svých nových finančních možností a koupila farmu v milovaném Lake Districtu, kam se odstěhovala. Do farmářského života se zamilovala, usilovala hlavně o to, aby byly farmy dále využívané v souladu s krajinou a přírodou a nebyly jejich pozemky použité pro spekulativní účely nebo stavbu rodinných domů či průmyslových provozů, jak se v okolí často dělo. Postupně skoupila řadu farem v okolí a ponechávala je v provozu. Osm let po smrti svého snoubence se provdala za přítele z dětství, Williama Heelese, se kterým pokračovali ve farmaření a nakupování pozemků.
Beatrix Potterová zemřela bezdětná a všechny pozemky (4000 akrů, celkem 15 farem), které během let zakoupila, odkázala National Trust, aby byly nadále chráněny. Pozemky se staly základem Národního parku Lake District. Zasloužila se tak významně o záchranu a zachování původního rázu téhle překrásné oblasti.

Spider, vloženo 08:47:49  22. 01. 2008

hmm, to jsou zajímavé příběhy...víc takových...

Nimitz, vloženo 22:04:54  21. 01. 2008

Uff, nakonec jsem se jako vždy rozepsal, a dalo mi to dost práce přelouskat z angličtiny :-))
Ale nakonec jsem to zvládl, a zde máte obě ženy:

Mildred Elizabeth Gillars známá též jako Axis Sally či Berlin Betty
29.11.1900 Portland, Maine - 25.06.1988 Columbus, Ohio


Mildred Gillars po absolvování střední školy začala studovat herectví na na Wesleyan University, ale kvůli mizerným sudijním výsledkům toho musela zanechat. Poté se živila různě - jako účetní, prodavačka, úřednice. Stále se však chtěla stát herečkou, a tak se vydala v roce 1929 zkusit štěstí do Evropy, kde studovala šest měsícův Paříži. Po návratu do USA pracovala jako pro makléřskou firmu v New Yorku, a také tam hraje v podřadných varieté. V roce 1933 odplouvá znovu do Francie, kde se neúspěšně protlouká jako podřadná umělkyně. V roce 1934 pak raději odjíždí do Berlína, kde za mizerný plat přijímá místo lektorky v jazykové škole. Aby se uživila, přijímá místo hlasatelky v zahraničním vysílání Rádia Berlín. Každý den má od 20:00 do 02:00 vlastní show "Home Sweet Home", což byla směs nacistické propagandy prokládaná populární americkou hudbou. Přijímá nacistickou ideologii a hlavně za války je její vysílání zaměřeno na demoralizaci spojeneckých vojáků. Po vylodění v Normandii se dokonce vydává v převlečení za příslušnici Červeného kříže do spojeneckých polních nemocnic, a nahrává s vojáky rozhovory, které následně ve svém vysílání doplní cynickými komentáři. Její poslední vysílání se uskutečnilo pouhé dva dny před kapitulací Německa.
Po válce si klidně žije ve francouzském sektoru Berlína. Teprve v roce 1948 ji zatknou a odvezou do USA, kde ji následující rok postaví před soud za vlastizradu. Nakonec se ji podaří usvědčit jen z jednoho bodu obžaloby, ale i za to dostává 30 let vězení. Na podmínku ji propustili v roce 1961 a poté vyučovala hudbu a jazyky na škole. Zemřela přirozenou smrtí a byla pochována do neoznačeného hrobu.


Iva Ikuko Toguri D'Aquino známá též jako Orphan Ann či jedna z Tokyo Rose
4.7. 1916 - 26.9.2006

Narodila se v Los Angeles v rodině japonských imigrantů jako Ikuko Toguri, ale záhy si změnila jméno na Iva, aby se to američanům lépe četlo. Odmalička se výborně učila, završila to vystudováním zoologie na University of California (v roce 1941). Přitom zároveň pracovala v otcově obchodě. Byla skautka, methodistka a republikánka, hrála na piano a závodně tenis. Původně se chtěla ale stát lékařkou, a tak 5.6.1941 odplula do Japonska, kde se mohla snáze dostat na školu. Neměla však pas, pouze Certificate of Identification. Když se chtěla vrátit a o pas si zažádala na velvyslanectví, byl jí odmítnut. Brzy na to začala válka a návrat byl naprosto nemožný. Našla si práci jako přepisovatelka anglických textů, při tom dávala lekce piana a angličtiny. Našla si přítele - portugalce Felipe d’Aquino. Když se jednou v noci vracela z práce domů, byla na ulici zatčena tajnou policíí Kempeitai, jakožto cizí státní příslušník. Byla vězněna ve velmi špatných podmínkách. Po propuštění se dlouho léčila, brzy však byla zatčena znovu. Po velkém nátlaku přijala v roce 1943 práci v Radio Tokyo, jako jedna z hlasatelek přezdívaných spojeneckými vojáky jakoTokyo Rose (byly nejméně tři), sama však měla přezdívku Orphan Ann. V tomto válečnou propagandu hlásajícím rádiu působili i australský major, americký kapitán a filipínec, kteří k tomu byli přinuceni mučením.
19.4. 1945 si na portugalském konzulátu bere Felipeho za manžela, za zvuků náletu. Těsně předtím přešla ke katolismu. Krátce po skončení války je zatčena američany (CIC a FBI) a vězněna v nepěkných podmínkách. Zhruba po roce je propuštěna. Snaží se dostat do USA, zejména poté co otěhotní a chce aby se dítě narodilo jako američan. Bohužel to nestihne, a dítě navíc brzy umírá. Dostává se do těžkých depresí a odlučuje se od manžela, kterého už nikdy neuvidí. Nakonec se c roce 1948 dostává do ameriky, ale hned v San Francisku je zatčena a obviněna z toho, že jakožto občanka USA za války napomáhala nepřátelské japonské vládě. Za vším stojí FBI a pár nenávistných novinářů a politiků. Soud probíhá v roce 1949, ale s velkými problémy, protože se jen těžko dokazuje jakákoliv Ivina vina. Nakonec je ale odsouzena na 10 let do stejné věznice jako Mildred Gillars.
Ve vězení se stává naprosto vzornou vězenkyní. Je uznávaná za svoji nesmírnou pracovitost, nápomocnost ostatním a téměř vždy dobrou náladu. Je jí naměřeno IQ 130. Propuštěna je po šesti letech, v roce 1956 a byl jí vydán rozkaz k deportaci do Japonska, ten se ale podaří zrušit pomocí jejího obhájce. Odcestuje do Chicaga, kde si otec zařídil obchod se zbožím importovaným z Japonska (matka zemřela v internačním táboře). V obchodě začíná pracovat. V šedesátých letech si jejího případu všimnou novináři, a začínají bojovat za její ospravedlnění a očištění jejího jména. To se nakonec v sedmdesátých letech podaří, a v roce 1977 se jí dokoce osobně za všechna příkoří (které jí způsobila zejména FBI)) omluví prezident Gerald Ford. V roce 1980 se formálně rozvádí s Felipem. Umírá ve svých 90 letech na stáří.

Nimitz, vloženo 15:06:32  21. 01. 2008

Lampář + Spider: ani jedno :-) Večer to snad sepíšu

Lampar, vloženo 11:39:09  21. 01. 2008

Nimitz: mordování?

Spider, vloženo 08:27:34  21. 01. 2008

boj o žesnká práva?

Eržika, vloženo 23:47:01  20. 01. 2008

jůůů tp zní dobrodružně- už se mi točí závitky! :::-)

Nimitz, vloženo 23:39:23  20. 01. 2008

Já se brzo vrátím k psaní portrétů, ikdyž většinou stručnějších než jsem psal dřívě. Jen se k tomu musím dokopat...

Jeden dvouportrét bych věnoval dvěma ženám. Obě dělaly prakticky totéž, ikdyž každá na opačném konci světa. Byly naprosto rozdílné, ale přece se nakonec sešly - ve stejné ženské věznici. Zkuste si tipnout co tyto dvě dámy "proslavilo"

Eržika, vloženo 23:31:46  20. 01. 2008

z toho si nic nedělej, u mě je to taky veliká náhoda, kdysi jsem narazila na Pedra, dala ho do testů a Sil potom psala o jeho matce, díky týhle souslednosti, si to pamatuju ( i když jméno taky ne:-( a dokonce ani to, že bych ho možná i s trochou snahy zvládla vyhrabat...)
zase znáš jiný zajímavý lidi, ne? :-)

Vever, vloženo 23:09:32  20. 01. 2008

Já jsem zase o nikom z uvedých ani neslyšela, ach jo. Akorát Ferdu Mravence znám.

Eržika, vloženo 19:30:11  19. 01. 2008

já si zas vzpomněla, že je to Sil oblíbená postava, ale zas jsem tehdá u sebe neměla materiály, aby dohledala jméno a pak jsem na to úplně zapomněla :-( . (Je to maminka mého oblíbeného brazilského císaře Pedra II. :-) )

Quadrix, vloženo 14:24:46  19. 01. 2008

Já zase přišel jen na toho synovce a otce.

Aes Sedai, vloženo 14:05:34  19. 01. 2008

Aes neuhodla zcela, neměla to jak ověřit. Kupodivu jsem o něm na netu kromě dvou větiček nenašla naprosto nic. To ten jeho synovec je přece jen známější ;)

Silmarien, vloženo 11:59:02  19. 01. 2008

Uhádol Lampář, bola to Mária Leopoldína Habsburská (1797 - 1826), 1. brazílska cisárovná, manželka 1. brazílskeho cisára Pedra I.

Meridion, vloženo 10:35:29  19. 01. 2008

Já jsem zvědavá na odpověď na Silmarieninu hádanku.

Lampar, vloženo 21:39:40  18. 01. 2008

Jo, Quadrix skoro taky.

Quadrix, vloženo 21:19:29  18. 01. 2008

Ale já skoro taky;o)

« ««   165   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php