03:38:58
26. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   167   »» »

Silmarien, vloženo 08:46:20  18. 12. 2007

Arian uhádla. Chcete odpoveď sem alebo si chce ešte niekto ponamáhať hlavu nad touto hádankou?
Alebo môžeme dať aj novú. (rovnako ako krátky životopis osobnosti, ktorú ste hádali doteraz)

Silmarien, vloženo 08:37:09  18. 12. 2007

Arian: Áno, do pošty.

Arian, vloženo 08:35:12  18. 12. 2007

Tohle mi už i něco říká, i když krk bych za to nedala :-) Tak do pošty?

Silmarien, vloženo 20:57:30  17. 12. 2007

Lampar: O žiadnom spojení s ním neviem, ale pozriem to pre istotu.

Dám ďalšiu nápovedu:
- zomrel som na ceste na 1. križiacku výpravu
- bol som biskupom i grófom
- bojoval som v najväčšej bitke svojich čias
- bol som väzňom v Rouen za plánovanie vojenskej výpravy a za obvinenia, že som sa túžil stať pápežom

Lampar, vloženo 15:59:05  17. 12. 2007

Sil, byl to někdo z okruhu Fridrich (Frederica) II.?

Arian, vloženo 15:42:35  17. 12. 2007

Silmarien: Přiznám se, že tentokrát jsem to já, kdo se nějak nechytá :-)

Nimitz, vloženo 00:04:50  16. 12. 2007

jak už jsem avizoval, právě dnes slaví své 90. narozeniny jeden z nejslavnějších spisovatelů science fiction:

Arthur Charles Clarke
narozen 16. 12. 1917

Rodina Clarke se po generace věnovala farmaření. Když se do ní narodil malý Arthur Charles, předpokládalo se že i on v tom bude pokračovat. Jenže v jeho deseti letech mu otec daroval sbírku obrázků prehistorických zvířat na kartičkách z cigaret. To ho nejprve nadchlo pro sbírání zkamenělin, od čehož však brzy přešel k astronomii. Protože byl šikovný, tak si sám zkonstruoval malý teleskop. Ještě než mu bylo třináct, tak si s použitím světlometu z kola vyrobil fotofon, přístroj, který přenáší zvuk pomocí měnící se intenzity světla. Brzy se mu také dostal do rukou časopis Amazing Stories, publikující fantastické povídky. V patnácti, coby žák gymnázia v Tauntonu, začíná psát, a v roce 1934 vstupuje do Britské meziplanetární společnosti, založené o rok dříve v Liverpoolu.
Po otcově smrti nemá peníze na další studium, a tak po dokončení gymnázia odchází pracovat do Londýna, kde pracoval jako účetní revizor na ministerstvu školství. Tam se také postupně stává spisovatelem a redaktorem skromného časopisu. V době druhé světové války narukoval k letectu, a to aby využilo jeho vlohy, tak jej přiřadilo k radarům. Sloužil jako instruktor, zaučoval nové obsluhy. V hodnosti poručíka R.A.F. pak otiskl v říjnu 1945 v časopise Wireless World svoji myšlenku, že pomocí tří správně umístěných kosmických družic lze zajistit celosvětový příjem televizního signálu. Tento vynález však nemohl patentovat, protože v Británii jsou k tomu potřeba přiložit dva funkční exempláře. V době války ve vojenském časopise esej "Raketa a válka budoucnosti", ve které předpovídal možnost využít jaderné hlavice u raket.
Na počátku roku 1946 znovu zahajuje činnost Britská meziplanetární společnost, a A.C.Clarke je zvolen jejím předsedou. Radarové technice však zůstává i nadále věrný, pracuje na vývoji automatických přistávacích systémů. V letech 1946-1948 mu vládní popdpora pro válečné veterány umožní konečně vystudovat vysokou školu. Na londýnské King's College získává titul bakaláře fyziky a čisté a aplikované matematiky. Od roku 1950 se stává zcela profesionálním spisovatelem. Nakrátko pobývá v USA, zejména na Floridě, kde se setkává s fotografem časopisu Life Mikem Wilsonem, a získává tam svoji vášeň pro podmořské potápění. V roce 1954 s ním odjíždí na Cejlon (Srí Lanku) kde jsou pro potápění úžasné podmínky, a Clarke se tam v hlavním městě Colombu postupně natrvalo zabydluje.
Nadále však píše úžasné povídky a věhlas mu zajišťují i romány. V roce 1965 získává cenu HUGO za svoji povídku "Hvězda". V té době už rozvíjí jinou svoji povídku do filmového scénáře, který později natočí Stanley Kubrick jako slavný film "2001: Vesmírná odyssea". Scénář později přepracuje na knihu, k níž postupně přidá i další tři pokračování. Nadále sbírá ocenění za romány a povídky. Od organizace UNESCO získává Cenu Kalinga, za popularizaci vědy. V osmdedátých letech s ním televize natáčí dva seriály o paranormálních jevech, které se tento autor snaží vědecky vysvětlit, případně vyvrátit. V roce 1988 je upoután na kolečkové křeslo (stát a pomalu jít o holi však může ještě hodně let poté). Začíná se mluvit o jeho možném ocenění rytířským řádem, ale je listem The Sunday Mirror obviněn z pedofilie, a než se vše podaří vyvrátit uplyne několik let. Nakonec se ale rytířského titulu dočkal.
Po celou dobu mu v Londýně pomáhá jeho bratr John (??), který zařizuje spoustu organizačních záležitostí spojených s publikováním. A.C.Clarke také hned v počátcích začíná k psaní používat počítače a internet. V šedesátých letech měl jeden z prvních televizorů na Srí Lance, jezdil se k němu na něj dívat i prezident.


Silmarien, vloženo 13:31:32  15. 12. 2007

Súhlasím a v prípade, že je málo indícií, napíše sa to sem.

Lampar, vloženo 09:13:35  15. 12. 2007

Navrhuji vylepšení - kdo zná odpověď, pošle ji autorovi do pošty, aby ostatním nekazil hádání. Autor jen oznámí, že hádanku už uhodl ten a ten. Co vy na to?

Silmarien, vloženo 00:52:26  15. 12. 2007

Tak skúsim ja.

- narodil som sa pred rokom 1200
- bol som nevlastným bratom veľmi slávneho muža svojej doby
- s mojím menom sa spája vytvorenie unikátneho diela
- zomrel som v Palerme

Skúsime takto, prípadne pridám indíciu, ak bude treba.

Arian, vloženo 23:24:49  14. 12. 2007

Tak já nevím, na čem jsem - buď moc těžký, nebo moc lehký.. Hehe, třeba někdy přijdu na zlatou střední cestu - i když... nebudu si samozřejmě uzurpovat monopol na zadávání hádanek :-)

Aes Sedai, vloženo 23:23:25  14. 12. 2007

No, taky jsem na to přišla, ale odpoledne mi náhle přestala jet Taverna a nešlo sem nic vložit...

verlit, vloženo 19:13:33  14. 12. 2007

Jo, jo, je to on :-)

Lampar, vloženo 19:08:04  14. 12. 2007

Nebyl to Blücher?

Silmarien, vloženo 18:59:09  14. 12. 2007

Tak toto viem tiež:))

Arian, vloženo 18:15:48  14. 12. 2007

to se nedivím... on zrovna TOHLE o sobě každej netvrdí, tak se to dobře pamatuje :-)

verlit, vloženo 15:16:06  14. 12. 2007

To vím! To vím! (Ale popravdě hlavně díky tomu těhotenství se slonem :-))))

Arian, vloženo 14:25:21  14. 12. 2007

A mám i nový nápad na hádanku (a je podle mne daleko stravitelnější - vyzkoušela jsem ho na babičce :-)

- narodil jsem se v jednom přístavním městě na Baltu
- jako mladý jsem bojoval v sedmileté válce
- byl jsem zednář
- porazil jsem někoho nechutně slavného v jedné bitvě
- k stáru jsem (prý) byl trochu praštěný (i když vojensky ještě úspěšný a schopný) a (prý) myslel jsem si, že jsem těhotný se slonem :-)

Arian, vloženo 14:20:56  14. 12. 2007

Proč jenom nemůžu děla zkoušku z dějin Irska, když nad tím tak přemýšlím... Na Dvě století střední Evropy se totiž budu muset UČIT - a to slovo mi zní děsivě....

Arian, vloženo 14:16:57  14. 12. 2007

To jsem ráda, že tím netrpím sama.


Éamon de Valera se narodil coby Edward George de Valera v New Yorku roku 1882 (podle současného výzkumu byl pravděpodobně ilegitimní dítě, jehož matka si jméno otce možná i vymyslela a pouze předstírala, že si nějakého umělce jménem Juan Vivion de Valera vzala). 1885 ho jeho matka poslala zpátky do Irska, aby ho vychovávali její příbuzní v hrabství Limerick (vesnice s podivným názvem Bruree).
Vzhledem k tomu, že nebyl navzdory pozdější přezdívce, již mu dali odpůrci ("Long Fool" - vytvořeno jako parodie z jiné jeho přezdívky "Long Fellow"), žádný blbec, dostal se na univerzitu a později začal vyučovat matematiku. Jak tomu bylo mezi částí irské vzdělané mládeže populární, začal se zajímat o kulturní dědictví země, zapojil se do organizace Gaelská liga a začal se učit irskou gaelštinu. (A tak poznal svou budoucí manželku, která tento jazyk vyučovala.)
V letech kolem 1910 stoupalo národní cítění Irů, pořádaly se různé projevy, akce a podobné věci, známou postavou se stal Patrick Pearse, básník, idealista (a trochu cvok, podle toho, co jsem o něm četla :-), který později spolu s lidmi jako Thomas Clarke (jeden z posledních skutečných Fenianů, členů ilegálního, poněkud teroristicky zaměřeného, hnutí irské svobody vzniklého v polovině 19. století) či Thomas McDonagh (taky básník) a Eoin MacNeill (národní učenec, či jak ho charakterizovat) začali cosi plánovat.
Roku 1913 se vytvořila paramilitární organizace Irish Volunteers (tak trochu jako odpověď na vznik Carsonových Ulster Volunteers - unionistického paramilitárního útvaru s podporou v severních hrabstvích), do které se dal i de Valera (a změnil si jméno na Éamona - mimochodem, obvykle se to jméno píše se dvěma "n", těžko říct, proč si tam dal jenom jedno).
Potom se situace stala drobátko nepřehlednou (aspoň na vysvětlení v několika větách) - vzhledem k vypuknutí první světové se Irští dobrovolníci pokoušeli získat zbraně z Německa (a jednu dávku čehosi obdrželi, větší náklad však na lodi Aud pro povstání 1916 nedorazil, protože se plány drobátko zvrtly, ti, co si je měli vyzvednout, tam nebyli... no... dost složité do pár vět :-) zprostředkovatel zisku zbraní sir Roger Casement byl chycen a popraven v létě 1916 v Anglii), interně se pohádali MacNeill, který plánované povstání na jaro 1916 neschvaloval (moc riskantní, málo zbraní, prostě se mu nezdála vhodná doba), a Clarke, Pearse a spol. (k těm se ještě přidal James Connolly se svou Irish Citizen Army, irský socialista (a marxista), který taky plánoval povstání - aby to nebylo tak jednoduché :-) - a kterého, ač je obvykle považován za hlavního strůjce slavného Prohlášení nezávislosti (tím ve skutečnosti Clarke), organizátoři přibrali (alespoň podle jedné knihy, co jsem četla), protože měli strach, že Britové, když udělají "zátah" na Connollyovce, rozbijí taky jejich vlastní organizaci a plány (Connolly totiž spolu s manželkou ještě na jaře 1916 napsali a uvedli svou patetickou divadelní hru o uvědomělém irském socialistovi - no asi si dokážete představit - která přímo vyzývala k tomu, aby si to za ni pěkně schytal).
No, už se zakecávám, proběhlo Velikonoční povstání (24.-30.4.1916) v Dublinu, povstalci drželi různá místa (hlavní stan - General Post Office), de Valera měl například posádku v oněch zmíněných Boland's Mills. Přijely britské posily, rebely nakonec rozmlátily, 14 lidí v Dublinu popravili (seznamem otravovat nebudu :-). De Valera byl také odsouzen k smrti (stejně jako ještě několik desítek dalších, ale daleko méně významných, u nichž byl potom rozsudek zmírněn hlavně kvůli tlaku veřejného mínění), ale, prý kvůli tomu, že měl americké občanství (a Británie tehdy potřebovala USA pro velkou válku a nechtěla si je dožrat), byl nakonec jenom zavřen do vězení. 1917 byli všichni vězni tohoto typu propuštěni, de Valera se dokonce stal poslancem, 1918 ho ale zase zavřeli a pustili až za několik měsíců - a v lednu 1919 poslanci Sinn Féin odmítli zasedat v britském parlamentu a prohlásili, že si vytvářejí v Dublinu vlastní - Dáil Éireann - Dev utekl v únoru z vězení a od jara byl potom šéfem onoho irského "parlamentu".
Teď to zase nebudu komplikovat. Prostě zároveň se založením Dáilu vypukla guerillová válka s Anglií, která trvala až do 1921 (tady nechvalně prosluly jednotky "Black and Tans", což byli britští vojáci právě odvolaní ze zákopů první světové a posláni coby posila policie do Irska - řekněme, že se neuměli moc chovat).
1921 bylo uzavřeno příměří, začalo se jednat o podmínkách míru s Británií - de Valera poslal do Anglie jednat Michaela Collinse a Arthura Griffitha, kteří se ve zkratce vrátili s tím, že zůstává 6 hrabství Ulsteru přímo pod Brity a z 26 je vytvořen Svobodný irský stát jako autonomie uznávající britského panovníka. To de Valeru dožralo, protože o dojednali bez konzultace s ním nebo někým z prozatímní irské vlády a protože on k tomu měl další výhrady - nelíbilo se mu rozdělení země, chtěl republiku atd. O tom, jestli smlouvu oficiálně přijme, hlasoval Dáil - 64 ANO, 57 NE - po dalších peripetiích to nakonec vedlo k občanské válce (nyní oficiální Irská armáda x Irská republikánská armáda), ve které byl zastřelen i Collins (možná jste viděli film, jehož historická přesnost byla značně na vážkách, ale dalo se na to koukat :-).
Šéf povstaleckého republikánského štábu se vzdal, de Valeru zase zavřeli. A pustili. A zavřeli (za ilegální překročení severní hranice :-). A za nějaký čas zase pustili - ten se rozhodl usilovat o republiku nyní ryze politickou cestou - a protože se nepohodl s Sinn Féin, založil si 1926 vlastní stranu Fianna Fáil, se kterou roku 1932 vyhrál volby, stal se premiérem, vedl i zahraniční politiku, jednal se Společností národů a všelijak usiloval o opravdové osamostatnění Irska. 1937 se zasloužil o novou ústavu - Irsko už je teď jenom "Éire" a v jeho čele stojí prezident (1949 ještě finální ústavní úpravy, a od té doby je to Republic Of Ireland, ale to bych zabíhala do praštěných detailů).
S vypuknutím druhé světové se stává Irsko neutrálním státem - a je sporné, co si o něm vlastně myslet - de Valerova vláda povolila Irům přidávat se ke spojeneckým jednotkám, propouštěla spojenecké letce, kteří tam museli nouzově přistát zpátky do Británie či Severního Irska, pomáhala spojencům s různými věcmi - ale Dev kondoloval německému velvyslanci, když zemřel Hitler, a irská vláda přijímala německé uprchlíky do Irska (a prý mezi nimi byli i váleční zločinci a prý také nepřijímala židovské uprchlíky)... Těžko říct, co si myslet a co je vlastně pravda...
Po válce byl de Valera ještě jak vůdcem parlamentní opozice, tak znovu premiérem, odsoudil teroristické akce Hraniční kampaně z přelomu 50. a 60. let, pokusil se začít kurz ekonomické restaurace země (úspěšnost sporná, Irsku ekonomicky opravdu pomohlo až Evropské hospodářské společenství). De Valera byl nakonec roku 1959 zvolen prezidentem země, z funkce odstoupil 1973 (a v 90 byl tedy nejstarší hlavou státu na světě) a zemřel v létě 1975, téměř 60 let po Velikonočním povstání... (A pohřben je na hřbitově Glasnevin v Dublinu, který je mimochodem příšerně velký a říkají mu „mrtvé centrum Dublinu“ :-)

To jsem asi zas trochu přešvihla, co? :-)

« ««   167   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php