16:48:13
25. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   172   »» »

Lampar, vloženo 09:26:17  26. 06. 2007

Dara:
Také si nemyslím, že máme Paroubky kvůli hilsneriádě. Máme je kvůli tomu, jací jsme a že si to necháme líbit.

Hilsneriáda však umožnila, že tento profil politika byl uznán jako společensky možný už v době vzniku moderní české politické scény. Tak došlo k tomu, že se vedle něj od samého počátku hůře prosazují jiné, mémě křiklavé a křičivé typy politiků. Ne každý má žaludek na to, aby přestál to, co musel kvůli Paroubkům přestát TGM.

Dara, vloženo 09:02:01  26. 06. 2007

add Hilsneriáda (sem to předtím nějak zapomněla přečíst)

nechce se mi věřit, že tenhle typ politiků tu máme proto, že byla hilsneriáda. Já mám pocit, že tady by vznikli dřív nebo později stejně. Imho totiž v našich zemích není moclidí jako byl Masaryk. Uznávám, že to asi bude díky různým historickým událostem, ale že by ten jeden případ měl až takový vliv?

Dara, vloženo 08:57:06  26. 06. 2007

Richard Phillips Feynman (11. května 1918 – 15. února 1988)
Nobelova cena za fyziku 1965 za rozvinutí kvantové elektrodynamiky

Rád prováděl všelijaké žerty, byl hrdým amatérským malířem a hrál na bongo a luštil mayské hieroglyfy.

podílel se na výzkumu atomové bomby a zjišťoval důvod katastrofy raketoplánu Challenger.
Napsal mnoho populárně vědeckých knih, kd epopisoval své zážitky z cest a ze svých "výzkumů"
(Fak se to dá dost dobře číst)

Snad ti nedělají starosti cizí názory?
To nemyslíte vážně, pane Feynmane!
O povaze fyzikálních zákonů
O smyslu bytí
Neobyčejná teorie světla a látky
Radost z poznání
Feynmanovy přednášky z fyziky

NArodil se v židovské rodině, rodiče ho podporovali při zkoumání věcí.
Studoval na Massachusettském technologickém institutu a n na universite v Princetonu.
Po studiích se připojil k projektu Manhattan - válečný výzkum atomové bomby, po jeho skončení nastoupil jako profesor na Cornellovu universitu. To ho ale moc nebavilo, tak odešel a začal se věnovat problémům, které ho zajímaly, ale nebyly moc užitečné (třeba proč se talíř, když s ním balancujete na tyčce jako klauni nejen točí, ale i vyklá. Tenhle "výzkum" popisuje i v jendé knize. Napadlo ho to v jídelně při obědě). Dostal nabídku od dalších dvou universit, jednu odmítl, protože by tam neměl žádné učitelské povinosti a on zjistil, že když zrovna netvoří, učit ho uspokojuje a žáci jsou inspirativní.
Obzvláště si potrpěl na jednoduché a přístupné výklady.

(pak následuje spousta fyziky a matiky)

Feynman byl třikrát ženatý. Jeho první žena zemřela na TBC, on jí ale až do poslední chvíle navštevoval, ale dávali si pozor a tak nikdy neonemocněl. Druhé manželství nebylo moc úspěšné, zato jeho třetí žena s ním sdílela nadšení ze života a dobrodružného ducha. Měl jednoho syna a adoptovanou dceru.

Lampar, vloženo 11:30:39  22. 06. 2007

Tak vkládám první část o tom, jaký vliv má hilsneriáda na dnešek. Je to stručný popis tehdejší politické situace. Další část, až ji napíšu, už bude více k věci.

PŘED HILSNERIÁDOU
Nechci politickou situai v Čechách v poslední čtvrtině 19. století probírat podrobně, uvedu jen schéma, které vysvětlí základní myšlenku. Situace vypadala asi následovně:

- kulturně a ekonomicky byl již český národ profilován, dá se hovořit o rovnoprávnosti s Němci
- politicky o všem rozhodovala Vídeň, což vyhovolalo i českým Němcům. Češi byli v Říšské radě celkem nevýznamnou menšinou, proti které téměř vždy postupovala ve shodě většina tvořená rakouskými, říšskými i českými Němci a poslanci z Uher.
- pro českou politickou scénu byl příznačný idealismus a rozhádanost. Dvě nejsilnější politické starny, staročeši a mladočeši, se nedokázali, na rozdíl od Uhrů, shodnout téměř na ničem. Na to také Češi doplatili tím, že nikdy neprosadili něco jako bylo rakousko-uherské vyrovnání (zrovnoprávnění českých práv s rakouskými).

Klíčovým slovem tohoto období je rozhádanost. Tu si česká politika přinesla i do dalších období, čeští politici, až na pár výjimek, se nikdy nedokázali povznést nad tento navýsost nešťastný způsob řešení sporů.


DEVADESÁTÁ LÉTA 19. STOLETÍ
Mluvíme o období, ve kterém se český národ plně rehabilitoval i politicky. Nebylo to ovšem zadarmo, v mnoha ohledech jsem za to zaplatili více, než jsme si mohli dovolit. Mám na mysli zejména tyto okolnosti:

1. Úprava volebních okrsků podle etnického principu
2. Vznik schematu politických stran
3. Vznik profilu českého politika
4. Vliv na vývoj nacionalismu a jeho extremních forem v Rakousko Uhersku

Ad 1:
Na celém území Čech, Moravy a Slezska došlo k úpravě hranic soudních okrsků, které tehdy sloužily i jako okrsky volební, podle etnického principu - zvlášť pro Čechy, zvlášť pro Němce. V historickém kontextu to posílilo separatistické tendence českých Němců po vzniku ČR s těmito následnými kroky
1. krok: okrsky podle etnického principu
2. krok: odtržení Sudet a jejich přidání k Říši v roce 1939
3. krok: vysídlení Němců z českého pohraničí a ztráta ekonomického významu tohoto území
4. krok: dosídlování českého pohraničí Slováky, Romy a repatrianty z Ukrajiny, Ruminunska, Řecka a s tím související vznik romské otázkly v Čechách

Ad 2:
Během devadesátých let 19. stol. vzniklo zásadní schema politických stran, které se, s výjimkou doby komunismu, uplatňuje dodnes:

- levice - reprezentovaná sociální demokracií (už tehdy!)
- střed - reprezentovaný měšťanskými stranami a lidovci (už tehdy!)
- pravice reprezentovaná klerikály (hlavně Morava), agrárníky (hlavně venkov) a státoprávními stranami (národovci apod., hlavně ve městech).

Politické strany se sice naplno uplatnily až r. 1907, kdy se v Rakousko-Uhersku poprvé volilo ve volbách na základě všeobecného hlasovacího práva (dámy, neradujte se, všeobecné bylo jako u Čtvrtníčka jen ocamcaď docacaď pro muže), ale tvořily se a tvořily první koalice právě v této době.

Jinak - to, co nám dnes vládne, je dědictvím oné doby.

Ad 3:
Jestli si myslíte, že politik a la Paroubek, pro kterého je charakteristické, že mění ideologii podle potřeby a který myslí v prvé řadě na sebe, ve druhé řadě na svou moc, ve třetí řadě na své peníze, ve čtvrté řadě na své kamarádíčky a na své voliče až někde úplně na konci svého hodnotového žebříčku, je vynálezem moderní doby, tak se mýlíte. Právě takoví politici se vylíhli na české politické scéně v době, o které tu hovoříme. Na tom, že tento prototyp vůbec vznikl, měla rozhodující vliv právě hilneriáda. Nebýt jí, mohl se prototyp českého politika vyvíjet jinak, více po masarykovsku. Možná?!

Ad 4:
Sílící vliv maďarského a českého národa, ale i dalších neněmeckých národností v rámci Rakousko-Uherska zvyšovalo strach ve všech větvích rakousko-uherských Němců, kteří se obávali ztráty své dosavadní hegemonie. Nejvíce tyto obavy narůstaly ve Vídni, kde v té době žili vedle sebe všechny národnosti celého mocnářství a kde se Němci stále hůře prosazovali.

Obavy vedly k vystupňování německého nacionalismu a k vytvoření jeho různých extrémních forem. Pro německé studenty byl např. typické buršáctví, mezi německou městskou mládeží, z velké části nezaměstnanou, se začíná rozvíjet hnutí postavené na předsudcích a pověrách, které prozatím nemá jméno. To mu dá až o dvacet let později jistý Adolf Schickelgruber, když v bavorském vězení napíše "Mein Kampf".

Marcus m, vloženo 22:17:42  21. 06. 2007

Tuším jsem i o hilsneriádě a Masarykově roli v ní četl nějakou knížku, aha a dokonce jsem našel, která to byla ;-) - Jiří Kovtun: Tajuplná vražda. Kovtun je historik, který se Masarykovi a jeho době docela věnoval, takže je to čtení zajímavé jak co do případu samotného, tak co do jeho dobově-politických kontextů.

Když se nad tím tak člověk zamyslí, dělá se mu špatně dvojnásob. Totiž z toho, že v takové osvícené a obrozené době mohla s takovou zuřivostí řádit věc tak odporná jako "blood libel" (vida my proto snad nemáme ani české stručné označení) - totiž ona bezectná pomluva o krvi křesťanských dítek či panem používané Židy k zadělávání macesů nebo jiným účelům. Stejně špatně je pak člověku z toho, když se pilné dotvrzování či využívání tak mrzké lži stávalo snad i měměřítkem náležitého politického češství.

Nevím jesti byl Tomáš Masaryk v těžší situaci, když odmítal antisemtiské bludy, žvásty a nenávist, nebo když vedl polemiku proti Rukopisům. Skoro mám dojem, že hilsneriáda musela být těžší: přece jen Rukopisy byla v jádře akademická polemika, která se tu a tam přelévala do ulic a dospívala k pouličním metodám.
POlenská vražda byl na druhé straně šťavntý bulvární případ, podněcující primitivní vášně a umožňující cynikou manipulaci s nimi pro politické a šovinistické účely.
Právě proto si ovšem Masaryk zaslouží čest a uznání, že obě výzvy ujal a vyrovnal se s nimi pamětihodným způsobem.

Lampar, vloženo 09:58:22  21. 06. 2007

Dara: všichni mají ve jménu nebo příjmení "A" :-))

Dara, vloženo 21:28:11  20. 06. 2007

joo, to jsem se tam nedočetla, ale pdole toho, co většina z nich dělala to až tak zlé nebylo

Nimitz, vloženo 21:11:12  20. 06. 2007

Dara: ovšem je otázkou, jak těžkou formou autismu byli/jsou poškozeni.

Dara, vloženo 21:07:21  20. 06. 2007

T.A. Edison, I. Newton, M. Buonarroti, A. Warhol. B. Gates. l. van Beethoven, F. Kafka, B. Dylan a A. Hitchcock
Víte co mají společného?




prý tihle všichni byli/jsou autisté

Nimitz, vloženo 20:53:01  20. 06. 2007

Lampář: já se raději budu věnovat tomu o čem mám povědomí ještě větší :-)

-
Mimochodem, tento týden uplynulo 40 let od několika významných událostí
V roce 1967:
- se konalo první představení cimrmannovské společnosti, určené pro rodinné příslušníky a představitele různých výborů, které tento spolek měly schválit. Jednalo se o hru "Akt" nastudovanou pod vedením režisérky Phillipové.
- se na pultech obchodů objevila zřejmě nejzásadnější deska The Beatles: Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Album bylo novátorské i z hlediska nahrávacích postupů a dodnes vyzdvihovaným obalem.
- byl na pět let vězení odsouzen Muhamad Ali, šampion v boxu, který odmítl nastoupit vojenskou službu a narukovat do Vietnamu. Prohlásil, že je muslim a tato válka je proti koránu, a také: "Kromě toho – vojáci Vietkongu mě nikdy negrem nenazvali. Na rozdíl od mnohých Američanů.". Nakonec do vězení nešel, ale tři roky nesměl boxovat.

Lampar, vloženo 19:29:35  19. 06. 2007

verlit:
Pokud jde o vraždu samou, jako poslední se jí jako vyšetřovatel věnoval jakýsi pan Černý. Došel k závěru, že Anežku, jinak doma dost často terorizované dítě, zabil pravděpodobně její poněkud násilnický bratr. Z tohoto hlediska mě ta vražda nefascinuje, nejspíš opravu šlo o přehnané domácí násilí.

Masarykův boj s předsudky, tiskem a studenty je docela dobře popsán v prostředním článku (viz Doporučená četba), ale Nimitzi, jestli chceš, uvítám od tebe širší shrnutí, zejména jestli bude obsahovat popis tehdejší politické situace v Čechách, popř. i v Rakousku.

K souvislostem s dneškem se dostaneme později, připravím si to.

Dara, vloženo 18:40:50  19. 06. 2007

Mě by zajímaly ty přímé souvislosti. O hilsneriádě jsem slyšela a četla (i když mě překvapil název "česká dreyfussova aféra)

Nimitz, vloženo 18:24:02  19. 06. 2007

Já mám o hilsneriádě také vysoké povědomí, a naopak mě na ní nejvíce zajímá ten boj profesora Masaryka proti zakořeněným předsudkům a lidské blbosti.

verlit, vloženo 17:37:45  19. 06. 2007

Musím se dobrovolně přiznat, že víc než politické a společenské aspekty hilsneriády mě spíš fascinuje ta nevyřešená vražda a vše kolem ní. Ale ráda se dám poučit a poslechnu si naopak to všechno ostatní, pokud bude Lampář ochotný debatovat.

Lampar, vloženo 14:57:42  19. 06. 2007

Fascinují mě dávné události, pokud mají přímý vztah k současnosti. Jednou z takových událostí, která se odehrála kolem roku 1895 a které se také říká česká dreyfussova aféra, je fascinující děj, jehož hlavními aktéry byli

T. G. Masaryk
netřeba představovat

Karel Baxa
český advokát, politik, poslanec, profesionální vlastenec, předseda ústavního soudu, předseda představenstva České banky, pražský primátor

Leopold Hilsner
občan města Polné, poněkud mdlého rozumu a židovského původu.

Rád bych si s vámi, pokud o to budete mít zájem, podebatoval ne tak ani o události samé, ale právě o tom, jak nás ovlivňuje do dnešních časů. Máte zájem?

Doporučená četba:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Baxa
http://www.libri.cz/databaze/kdo20/list.php?od=b&start=1
http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs1183.html

Nimitz, vloženo 16:59:15  16. 06. 2007

Tento týden se mi sešly dvě osobnosti, které se hodí k aktuálnímu datu, nakonec jsem se rozhodl pro tu která má dokonce dvě výročí - 97 let od narození a 10 let od úmrtí.




Jacques-Yves Cousteau
(11. června 1910 – 25. června 1997)

Narodil se v jižní Francii, ale plavat a potápět se naučil kupodivu až v New Yorku, kam se jeho rodina v roce 1920 na čas přestěhovala. Po návratu do Francie se dále věnoval rekreačnímu potápění, spolu s přáteli. Když si ve třicátých letech zakoupil malou ruční kameru, tak aby ji mohl používat i pod vodou, vymyslel na ni vodotěsný kryt.
Mezitím se stal v roce 1930 členem francouzského válečného námořnictva, kde se stal dělostřeleckým důstojníkem. V roce 1942, když byla většina francouzské flotily potopena svými posádkami v přístavech, sloužil jako velitel věže na těžkém křižníku. V té době už ale několik let spolupracoval s inženýrem Emilem Gagnanem na konstrukci dýchacího regulátoru, který by umožnil správné fungování potápěcího přístroje složeného z lahví stlačeného vzduchu. Potápěcí přístroje už sice nějaký čas existovaly, ale díky neexistenci tohoto zařízení byly krajně nespolehlivé a nebezpečné. V roce 1943 si společně nechali patentovat přístroj, který se od té doby nazývá aqualung.
Cousteau ho zpočátku používal kromě k potápění u pobřeží středozemního moře také k zcela pragmatickým účelům - za války byl nedostatek jídla, a s harpunou se daly díky tomuto přístroji nalovit i velké ryby a nasytit tak rodinu. To už byl totiž ženatý se Simone Melchior, a měl dva syny- Jeana-Michela (1938) a Phillipa (1940). Ihned po osvobození Francie v roce 1944 inicioval u námořnictva vznik potápěčské jednotky, která pomáhala vyhledávat uvolněné miny ohrožující civilní plavbu, a za to si vysloužil respekt i vyznamenání.
V té době se kromě hlubokomořského potápění zabýval i ponory do jeskynních propadlišť, s přáteli zkoušeli jak hluboko se dá potopit do propastí a málem při tom přišli o život. V roce 1950 se mu podařil husarský kousek. Od amerického námořnictva koupil na Maltě vysloužilou válečnou minolovku, přestavil si ji na vědecké plavidlo a pojmenoval ji Calypso. Začal o svých výzkumech podmořského světa psát knihy, a také o tom natáčet filmy (barevné), které mu přinesly obrovský úspěch (mmj. tři Oscary), také i další peníze na další výzkumy. V roce 1957 se stal ředitelem Oceánografického institutu se sídlem v Monacu. V letech 1968–1976 absolvoval na své lodi Calypso cestu kolem světa a zdokumentoval ji ve 36-hodinovém televizním seriálu "Podmořský svět Jacquese Cousteaua".
Kromě filmů o podmořském životě se oceánolog Jacques Cousteau proslavil vytrvalým úsilím za záchranu přírody i celé planety. Zamýšlel se tak nad největšími problémy, které stále před lidstvem stojí. Kritizoval státy a politiky, kteří stavěli zájmy své země nad zájmy planety, kritizoval globalizaci finančních a podnikatelských zájmů místo “globalizace” základního lidského práva na přežití. V roce 1973 založil v USA "Cousteau Society", což je organizace, která získává prostředky na prozkoumávání, výzkum a zachování oceánu.
Při plavbách mu kromě stálých přátel pomáhala i manželka a oba synové. Jean-Michel se stal ocaánologem stejně jako jeho otec, a dodnes pokračuje v jeho stopách, natáčí další seriály o mořích a o tom jaký vliv má na ně lidská činnost. Syn Phillip byl především pilotem všeho možného (včetně vrtulníků pro které byla na Calypso přistávací plošina), a zahynul v roce 1980 při pádu letadla, těsně předtím než se mu narodil první syn.
I v osmdesátých letech stále vitální Jacques Cousteau podnikal další expedice, tentokráte i se svým dalším plavidlem, experimentální lodí Alcyone, s cílem zdokumentovat vliv člověka na život v mořích a oceánech. V roce 1990 však jeho manželka Simone umírá na rakovinu, a truchlící Jacques si o pár měsíců bere za ženu jejich dlouholetou rodinnou přítelkyni Francine Triplet, pro zmírnění bolesti ze ztráty milované ženy, jenž se s ním zůčastnila téměř všech výzkummných plaveb.
V té době už ale více než osmdesátiletý Cousteau postupně ztrácí síly, a výzkumy přenéchává mladším, zejména svému synovi. V roce 1996 se pak v Singapurském přístavu potápí loď Calypsó, se kterou byl svázán téměř padesát let. Na jaře roku 1997 je Jacques-Yves Cousteau hospitalizován v nemocnici, a v červnu pak umírá na zástavu srdce vyvolanou dýchacími obtížemi.

Lampar, vloženo 12:35:38  15. 06. 2007

Poslední odhalení:

Karel Fischer (1757-1844)
Pracoval v Univerzitní knihovně v dobách Karla Rafaela Ungara jako její kustod, a to téměř 60 let. Vedle toho vykonával státní funkci židovského cenzora (= cenzora hebrejsky a jidiš psané literatury) a v souvislosti s tím byl uznáván židovskou komunitou jako vysoce vzdělaný člověk, ačkoliv sám Židem nebyl.

Jan Váňa (1811-1864)
Původně mlynářský dělník. Byl vyslán na Kladensko (prameny se liší v tom, kým vlastně) a tam objevil ložiska černého uhlí. Umožnil tak rozvoj těžkého průmyslu v Čechách.

Karel Josef Napoleon Balling (1805-1868)
Jeden z přírodovědných profesorů pražské německé techniky. Byl to významný chemik, podílel se na rozvoji nového odvětví - organické chemie. Roku 1847 vydal čtyřsvazkový spis "Kvasná chemie", základní dílo o teorii kvašení piva, které umožnilo rozvoj pivovarnického průmyslu u nás i ve světě.

Lampar, vloženo 11:46:00  14. 06. 2007

Odhalení
Jan Nepomuk Štěpánek, český divadelník, autor asi 140 her (Silmarien)¨

Karel Rafael Ungar - kněz, knihovník, zakladatel a první ředitel universitní knihovny (Tinne)

Klára Špecingrová - první česká knihovnice, vedla knihovnu Náprstkova muzea (Tinne)

Zbývají:
Karel Fischer (1757-1844)
Jan Váňa (1811-1864)
Karel Josef Napoleon Balling (1805-1868)

Tinne, vloženo 10:48:42  14. 06. 2007

Karel Rafael Ungar pokud si ze školy dobře pamatuji, tak knihovník, ředitel universitní knihovny UK, byl kněz a děkan.

Klára Špecingrová - první česká knihovnice, vedla knihovnu Náprstkova muzea.

Silmarien, vloženo 09:41:26  14. 06. 2007

Jan Nepomuk Štěpánek - to bol nejaký dramatik, režisér alebo herec. Skrátka niečo s divadlom, nie?

« ««   172   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php