|
Thomas Alva Edison (11.2. 1847-18.10. 1931)
"Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny."
"Spát čtyři hodiny denně stačí, spát pět hodin je pohodlí, spát šest hodin je nemístný přepych."
Narodil se jako sedmé dítě v rodině německého původu. Do školy chodil jen krátkce, později ho učila jeho matka. Ve sklepě svého dumu si zařídil malou chemickou laboratoř. Na chemikálie si vydělával prodejem zeleniny a roznáškou novin.
Po požáru sklepní laboratoře si díky práci na malém nádraží zařídil laboratoř v odstaveném vagonu, kde tiskl své první noviny The Weekly Herald se zprávami z fronty, které získával přímo na nádraží. Tato laboratoř mu ale také shořela. A on byl vyhozen. Zachránil ale syna předsnosty stanice a vděčný otec ho z vděčnosti naučil zacházet s telgrafem a nechal ho u sebe pracovat. Později mu Edison prodává své vylepšení telegrafu.
Vybudoval velký komplex laboratoří v Menolo Park, kde shromáždil mnoho technických pracovníků (v jeho firmách pracovali např. Emil Kolben, Nikola Tesla nebo Henry Forda), což bylo do té doby nevídané. Svým dělníkům platil více, než platila konkurence, ale očekával za to kvalitní práci. Také se říká, že si přivlasťnoval jejich vynálezy.
Edison nechal patentovat všechno možné, aniž zatím tušil, k čemu by se to nechalo v budoucnu použít použít. Tím mnoha vynálezcům-nadšencům zkomplikoval život a paradoxně brzdil vynalézání nového. On sám pantentoval přes 1000 patentů, dalších 1000 patentovaly jeho firmy. (např. General Electric Co.)
Vynalezl scítač hlasů, fonograf, uhlíkový mikrofon, kinofilm, gramofonové desky, akumulátor, dynamo a mnoho dalších.
Svůj asi nejslavnější vynález, žárovku, ale nevynalezl jako prní. Ale byl první, jehož žárovka svítila dost dlouho, aby byla užitečná. Později se podílel na elektrifikaci mnoha míst.
Edison byl dvakrát ženatý a měl šest dětí (tři z rvnního maželství a tři z druhého) by mě zajímalo, jak to stíhal
Edison také navštívil Českou Republiku - navštívil Brněnské divadlo, které bylo osvětleno elektrikou podle jeho plánů. V praze navštívil kavárnu Edison, zajímal s eo mechaniku Orloje. Ve strahovském kláštěře obdivovla osvětlení hlavního oltáře a podíval se také do biografu Ponrepo. Na zpáteční cestě ještě navštívil Mariánské lázně. |