|
Když se k tomu nikdo nemá, tak teda zase já. Měl jsem ve svém pořadníku jiné osobnosti, ale když je teď to výročí jeho smrti, tak sem sesmolím krátký životopis jednoho prvotřídního záporáka
SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich
7.3. 1904 - 4.6. 1942
Reinhard Eugen Tristan Heydrich se narodil 7. března 1904 v německém městečku Halle nad Sálou v blízkosti lužického Leipzigu. Jeho spořádaná rodina vystupovala z maloměšťáckého průměru snad jen svou obrovskou a nehynoucí láskou k hudbě. Finančně dobře zajištěný otec byl operním zpěvákem, později dokonce založil a řídil hudební konzervatoř ve městě. Matka bývala úspěšnou pianistkou. Malý Reinhard byl již od malička veden k tomu, aby se také věnoval hudbě. Cvičil zpěv, hru na piano a housle. Nakonec si oblíbil housle a náruživým cvičením získal velkou zručnost a jistotu při hře. Ještě později, kdy již stál vysoko v nacistické hierarchii, udivoval své hosty brilantní hrou.
Během období puberty velmi trpěl mezi svými vrstevníky. Starší ho šikanovali a mladší se mu posmívali kvůli jeho divnému, vysoce posazenému hlasu. Možnou příčinou jeho neoblíbenosti také mohlo být to, že pocházel z katolické rodiny ve vesměs protestantském městečku.
První světové války se kvůli svému nízkému věku nezůčastnil. Po dostudování reformního gymnázia hledal své další uplatnění. A tak v březnu 1922, jako 18 letý nastoupil do po prohrané válce naprosto zminimalizovaného německého válečného námořnictva. Jeho studia námořního kadeta byla opět provázena jeho neoblíbeností u spolužáků. Nikde nebylo prokázáno, že by byl od nich přímo šikanován, jisté ale je, že pro něj vymýšleli různé přezdívky. Jeho mečivý smích mu vysloužil přezdívku "Vilík koza", kvůli vášni ke klasické hudbě byl častován přezdívkou "Mojžíš". Sloužil i pod admirálem Canarisem, budoucím šéfem německé špionáže.
Od roku 1926 sloužil v námořnictvu jako spojař. Jakožto vysoký, štíhlý blonďák, typický árijec, byl velmi oblíbený u žen a měl spoustu avantýr. To se mu stalo osudným v roce 1930, kdy se chtěl oženit se svojí snoubenkou, učitelkou Linou von Osten. Jedna z jeho zhrzených milenek si postěžovala svému vlivnému tatínkovi, ten svému blízkému známému admirálu Readerovi. Provinilec byl okamžitě předvolán před čestný soud říšského námořnictva, který ho degradoval na vojína a propustil z námořnictva za chování neslušné důstojníka a gentlemana.
Bylo období hospodářské krize, kdy se těžko sháněla práce. Naštěstí mu matka pověděla, že syn její známé baronky Elisy von Eberstein udělal rychlou kariéru v jednotkách SA, a že by Reinharda mohl doporučit. A tak Heydrich vstupuje do strany NSDAP aniž by znal její politický program. Šéf SA Ernst Röhm však pro něj momentálně nemá místo, a tak Heydrichovu žádost postoupí veliteli služby SS, Heinrichu Himmlerovi. Tomu se mladý muž zamlouvá, zvláště když se doslechne, že pracoval u námořní rozvědky (to byla samozřejmě mýlka, Heydrich sloužil u spojařů). Hodí se mu to do jeho plánů na vybudování vlastní tajné služby SS. Himmler pozve Heydricha na svou drůbeží farmu u Mnichova, kde mu zhruba vyloží, co má v úmyslu založit a požádá ho, aby mu načrtl své plány na fungování takové organizace. Himmler byl fascinován árijským vzezřením svého podřízeného, jeho sebevědomím a horlivou odezvou na jeho přání. Na základě těchto poznatků o uchazeči, Himmler svěřil vedení bezpečnostní informační služby SS do rukou mladého Heydricha.
Závratná kariéra třetího muže Třetí říše mohla začít. Finančně zajištěný Heydrich si teď konečně může oženit s Linou. Svatba se koná 26. prosinec 1931. Ve skromných podmínkách pak Heydrich vybuduje skvěle fungující výzvědnou službu, která sbírala informace o německých politicích, komunistech, armádních špičkách, a dalších odpůrcích národního socializmu. Díky tomu šplhá strmě po hodnostním žebříčku, a už v roce 1933 je jmenován zástupcem Reichsführera SS Heinricha Himmlera.
Oblíbí si ho také Adolf Hitler, a svěří mu do rukou delikátní úkol - zlikvidovat vedení SA v čele s Röhmem. K tomu bylo potřeba získat a vyrobit spoustu kompromitačních materiálů, a následně bezchybně provést akci. Dalším Heydrichovým úspěchem bylo oslabení sovětské armády. Podezdřívavému Stalinovi totiž oklikou přes české tajné služby a Edvarda Beneše podvrhl zfalšované materiály o připravovaném puči vůči němu, jehož se měla zůčastnit většina vojenských špiček v čele s maršálem Tuchačevským. Následovaly pak obrovské čistky, většina velitelů armády skončila na popravišti a jejich rodiny na Sibiři.
Už v roce 1933 se Himmler s Heydrichem potýkali s problémem, kam umístit spoustu nových politických vězňů. této chvíli se zrodil nápad na vytvoření prvního koncentračního tábora. Stará muniční továrna v Dachau blízko Mnichova byla rychle přeměněna na tábor pro politické vězně.
V roce 1939 Hitler Heydricha pověřuje vyvoláním záminky k válce s Polskem - úspěšně.
27. září 1941 zbavuje Hitler funkce říšského protektora v Čechách. Od začátku okupace jím byl postarší diplomat Konstantin von Neurath, ale nyní ho nahrazuje Reinhard Heydrich. Má od Hitlera za úkol donutit ty "flákačské čechy" konečně pracovat pro říši. Ten se okamžitě ujímá práce po svém. Nechává zatknout předsedu protektorátní vlády, generála Eliáše a odvézt ho do Berlína, kde byl postaven před soud a odsouzen k trestu smrti. V čechách pak nastávají obrovské čistky, je zlikvidován téměř celý domácí odboj. V továrnách nastoluje přísnější režim.
Mezitím v Londýně jsou češi kritizováni za to, jak málo toho dělá jejich národ v boji proti fašizmu. A tak velitel československé zpravodajské sekce v Británii na plukovníka František Moravec dostává od Beneše za úkol připravit parašutistické výsadky, které by zajistili zejména spojení zbytků odboje s británíí, provedli samoztáže, a nakonec i zabili někoho vlivného. K.H. Frank je nakonec zamítnut, a za cíl atentátu je určen Heydrich.
Ten nakonec provede 27.5. 1942 dvojice výsadkářů Gabčík a Kubiš (krytá dalším parašutistou Válkem), a pěkně ho zpacká. Při cestě ze svého zámečku do práce musí Heydrichovo auto hodně zpomalit v prudké zatáčce v Kobylisech, a tam si na něj počíhají. Jenže Gabčíkovi vůbec nespustí zaseklý samopal, a Kubiš hodí bombu pod pancéřované auto. Heydricha pouze zraní střepiny, a vztyčí se aby Kubiše zastřelil. Je však otřesený a zapomíná do zbraně vložit zásobník.
Heydrich má zranění v oblasti břicha a poraněnou slezinu. V nemocnici Na Bulovce je okamžitě operován, ale špína ze střepin auta způsobila prudký zánět dutiny břišní a otravu krve, které Reinhard Heydrich 4. června 1942 podlehl. |