04:06:48
25. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   177   »» »

Lampar, vloženo 15:53:15  17. 05. 2007

Silmarien:
To by bylo fajn.

Silmarien, vloženo 12:29:00  17. 05. 2007

Nimitz, áno, presne tak ako vy máte Jindřicha, my máme Henricha. Čiže žiadna chyba. Presne tak ako máme Henricha VIII, ktorý nechal popraviť 2 svoje ženy:))

Lampar: priamu obdobu nie, v tom období u nás žiadna žena nemala podobnú moc, ale to súvisí s tradíciou, zákonmi a inými vecami, kde sa západ líšil od našeho prostredia. Napriek tomu tu žilo mnoho zaujímavých žien, ale priamu paralelu tu nenájdeš.

Meridion i ostatní, koho Eleonóra zaujíma: Mám o nej bohatší materiál, z ktorého som sem dala len základné informácie v podstate bez súvislostí. V prípade záujmu môžem poslať celý:)

Eva: Mária Terézia je samozrejme tiež veľmi zaujímavá osobnosť, môžeme sa jej venovať viac, ak by bol záujem:)

Meridion, vloženo 23:32:36  16. 05. 2007

Eleonoru Akvitínskou taky obdivuju.

Jako významná samostatná žena v českých dějinách mě napadla Boleslavova dcera Mlada, která vedla k papeži poselstvo usilující o zřízení pražského biskupství a zakladatelka a první abatyše jiřského kláštera. Při ověřování některých podrobností jsem narazila na článek, který se zmiňuje o dalších ženách.
http://www.e-stredovek.cz/view.php?nazevclanku=zeny-ve-stinu-premyslovcu--dil-2-brzbozne-sestry-dobrava-a-mlada&cisloclanku=2006080005

Eva, vloženo 23:23:52  16. 05. 2007

Mě docela fascinuje na události podobně bohatý život Elišky Rejčky - taky toho se ctí ustála víc než dost...

A co taková Marie Terezie? :-)

Lampar, vloženo 22:55:57  16. 05. 2007

Nimitz:
Také děkuji za tvého přímo ukázkového rytíře.

Nimitz, vloženo 22:55:04  16. 05. 2007

Obdobu možná přímo ne, ale třeba Dagmar Dánská, alias Markéta, dcera Přemysla Otakara I. je z toho období zajímavá.

Lampar, vloženo 22:44:42  16. 05. 2007

Silmarien:
Děkuji za pěknou osobnost do naší sbírky. Zajímalo by mě, jestli má Eleonora Akvitánská nějakou obdobu v českých nebo slovenských dějinách.

Nimitz, vloženo 19:19:24  16. 05. 2007

To je možné.
Ten životopis se nachází zde, nebudu ho sem zkracovat, ubralo by mu to na kvalitě (a jistě by se to nelíbilo autorovi).
Jedná se o velice zajímavého člověka, který byl úzce spjatý i s Eleoanor Akvitánskou

Lampar, vloženo 19:04:06  16. 05. 2007

Asi ve válce.

Nimitz, vloženo 18:47:24  16. 05. 2007

Výborná osobnost, ona celá její rodina je zajímavá.
Výhrady mám pouze k "Henrichovi". To je slovenská transkripce jména? Plantagnet byl totiž Henry II. Plantagnet.
(česky Jindřich II., ale chápu že každý jazyk svá jména přechyluje jinak)
--
Mimochodem, na ten životopis Guillaume le Maréchala (Williama Marachala), nejznámějšího rytíře té doby, jsem odkazoval v této místnosti, nebo ve Válce a vojenství?

Silmarien, vloženo 17:29:23  16. 05. 2007

Hm, keď to tak po sebe čítam (teda okrem chýb), vyšla mi z toho úplne dokonalá žena. Taká tiež nebola:)) Ale...pokojne sa pýtajte:)

Silmarien, vloženo 17:23:58  16. 05. 2007

Moja osobnosť:

Aliénor Akvitánska (Eleonóra)

Rok narodenia nie je úplne známy, najpravdepodobnejší je rok 1122. Dostala vzdelanie, aké prináleží dedičke veľkých majetkov. Jej otcom bol William X. vojvoda akvitánsky. Eleonóra sa vyznala v hudbe, literatúre, hovorila a písala po latinsky. Jej otec zahynul v roku 1137 a ona sa stala sirotou. Jej poručníkom bol kráľ Ľudovít VI., ktorý ju vydal za nástupcu na francúzsky trón, budúceho Ľudovíta VII. Zakrátko umrel a mladý pár bol korunovaný. Eleonóra dostala svoju prvú korunu.
Manželia dlho nemali deti, hoci sa traduje, že kráľ bol do Eleonóry skutočne zamilovaný. V roku 1145 sa im narodila prvá dcéra. Spolu sa zúčastnili na križiackej výpravy. V Antiochii nastala roztržka, lebo El. sa postavila na stranu strýka Raymunda, ktorý tam vládol, mieto aby stála za názorom manžela (objavili sa klebety o telesnej láske medzi strýkom a neterou).
Pri návrate z výpravy sa zastavili u pápeža - nastali totiž problémy s tým, že manželia boli bližší príbuzní, než dovoľovala cirkev a nemali dišpent. Pápež znovu spečatil ich manželstvo, zmieril ich a zakázal ich odlúčenie. Páru sa po návrate narodila druhá dcéra. Na 15 rokov manželstva chabý výsledok.
Napriek pápežovi bolo manželstvo v roku 1152 anulované. Eleonóra sa vydala o 4 týždne za Henricha Plantageneta, ktorý sa stal neskôr anglickým kráľom. Akvitánska vojvodkyňa si svoje majetky priniesla samozrejme do druhého manželstva a tak Anglicko získalo nemalý vplyv na kontinente.
V tomto zväzku sa ukázalo, že El. je schopná rodiť deti ako na bežiacom páse. Bolo ich 8, z toho 5 synov. Po rokoch sa El. znovu vzoprela manželovi, tentokrát sa postavila na stranu synov, ktorí vyvolali niekoľko vzbúr najmä na kontinente. Keď Henrich umrel, stal sa kráľom ich syn Richard Levie Srdce. El. zariadila korunováciu, zohnala mu manželku. Potom sa uchýlila do kláštora vo Fontevrault. Odtiaľ ešte párkrát vyšla na svet – vykúpiť syna z nemeckého zajatia (mala 70 rokov, šla tam osobne). Skoro 80ročná cez Pyreneje, na špan. kráľ. Dvor za dcérou, odkiaľ odviezla vnučku Blanku Kastílsku do Francúzska (Blanka sa stala franc. kráľovnou, dlho bola regentkou, zdedila babičkinu povahu). Potom ešte zorganizovala obranu hradu Mirebeau, čím zabezpečila jediné vojenské víťazstvo Jána Bezzemka na kontinente. Umrela 82ročná v kláštore vo Fontevrault.

Prečo som si ju vybrala? Žena stredoveku, vzdelaná, dedička bohatých a rozsiahlych území. Dokázala viesť krajinu, vzoprela sa obom manželom, keď sa dialo niečo proti jej vôli. Do konca života činorodá. Žena, ktorá mala moc a vedela ju využiť, žena, ktorá v kritických okamihoch vedela vziať opraty do rúk. Ale aj kráľovná, ktorá inšpirovala trubadúrov a porodila deti, ktorých potomkovia hýbali politikov nasledujúceho storočia. A tiež žena, ktorá sa stala terčom mnohých posmešných a hanlivých legiend.

Aes Sedai, vloženo 10:05:01  14. 05. 2007

Ony některé prvky se prostě ústním podáním přiznávaly těm, kterým třeba nepatřily. Lidská fantazie je lidská fantazie :)

Aes Sedai, vloženo 10:03:11  14. 05. 2007

Lampář: jo, podobnost tam je, ale Alžběta byla pronásledovaná. V tom vidím rozdíl.

Jinak jsem ověřila ty Alžběty. Opravdu byly dvě.
Alžběta Durynská, které je hojně vydávána za Uherskou, protože se narodila v Uhrách... O té jsem psala. Má svátek 17. 11.
Pak je skutečná Alžběta Uherská, která je ta z toho kratšího textu, taky princezna, svátek má 31. 10.

verlit, vloženo 10:02:29  14. 05. 2007

Lampář: Taky mě to napadlo, minimálně ta historka s chlebem a růžemi v koši je totožná.

Lampar, vloženo 10:00:14  14. 05. 2007

Aes Sedai:
sv. Alžběta mi připomíná jednu postavu z našich dějin - paní Zdislavu. Jako dvě sestry :-))

toomz, Nimitz:
Díky, pěkně jste to rozjeli.

Nimitz, vloženo 21:29:17  13. 05. 2007

Já celkem nechtěně přerušuji diskuzi o Alžbětě Durynské, ale už jsem si na to nevzpoměl před 14ti dny, a v pracovním týdnu bych neměl moc času tohle zpracovat.
O co a o jakou osobnost mi jde?

Dnes je to totiž přesně 13 let a 13 dní co tragicky zahynul Ayrton Senna, jeden z nejlepších jezdců Formule 1 v historii

Ayrton Senna da Silva 21.3. 1960 - 1.5. 1994


"Dokud bude moje vášeň pro závodění živá,
bude také můj sen živ.
V den, kdy tahle vášeň pohasne,
skončí i můj sen."

(Ayrton Senna)



Nebudu sem vkládat jeho podrobný životopis. Ten se dá snadno najít na internetu, nějaké odkazy sem hodím. Jen stručně řeknu, že už od dětství ho v rodné Brazílii lákalo závodění, a jako spousta malých kluků začínal na motokárách. V těch exceloval, a tak se v 21 letech odstěhoval do Anglie, kde závodil v nižší Formuli Ford. Do světa Formule 1 vstoupil v roce 1984, nejprve jezdil ve slabších týmech a později získal tři tituly mistra světa za stáj McLarren.
Spíše bych chtěl popsat jaký to byl člověk. Především byl zcela oddaný svému sportu a dokonalým profesionálem. Vždy se snažil maximálně připravit své auto, které znal lépe než mechanici - na ty byl přísný ale vycházel s nimi výborně. Šel za vítězstvím tvrdě, ale ne zákeřně. Dokázal ocenit silnějšího soupeře. Nebyl impulzivní, ale ani zamlklý. Měl jen jeden incident, kdy v boxech dal facku Eddiemu Irvinovi, poté co ten ho nešetrně ohrozil v okamžiku kdy byl předjížděn o kolo a měl naopak uvolnit cestu. V boxech se pak odmítl omluvit a nějakým slovem Sennu vyprovokoval.
Zatímco při závodění byl uzavřený a soustředěný na maximální výkon, tak v soukromí byl společenský a zábavný. Dával velké sumy peněz na charitu a na rozvoj mládežnického sportu v Brazílii. Byl hluboce věřící katolík.
Zahynul 1.5. 1994 na okruhu v Imole, když jel na vedoucí pozici a ve velké rychlosti mu auto nereagovalo na volant, vyjel ze zatáčky a narazil do bariéry. Nezabil ho přímý náraz, ale přední kolo které se utrhlo, odrazilo od bariéry a zasáhlo Sennu přímo do hledí přilby. Měl rozbitou lebku, okamžitě upadl do hlubokého komatu a po pár hodinách zemřel v nemocnici.

Odkazy uvedu jen dva, ikdyž stránek o něm je spousta, stejně jako knih (jednu takovou vlastním)

Senna na české Wikipedii - oproti anglické dost zkrácené heslo, zaměřené stručně na jeho kariéru v F1 a den smrti
Pohledy do historie F1 - rozsáhlý pětidílný článek o posledních dnech a okamžicích Ayrtona Senny

Aes Sedai, vloženo 17:45:07  13. 05. 2007

Zatím jsem koukala na net a objevila, že o sv. Alžbětě Durynské se občas opravdu mluví i o jako Uherské. Ale opravdu jsou dvě. Tohle jsem našla k té druhé, teda pokud je to ona :)

Alžběta Uherská má úzký vztah k našim národním dějinám. Byla dcerou krále Ondřeje III. Uherského a narodila se kolem roku 1293. Již jako dítě byla zasnoubena s pozdějším českým králem Václavem III. Příliš se jí asi do tohoto sňatku nechtělo, neboť v 16 letech raději vstoupila v Tössu ve Švýcarsku k dominikánkám. Žila zde 25 let. Nebyl to však život vůbec jednoduchý, Alžběta byla velice nemocná a vedle tělesného strádání trpěla i duševně. Nikdy prý si ale nepostěžovala a svůj osud trpělivě snášela. Zemřela 31. října roku 1336 v Tössu, její ostatky odpočívají v nádherném sarkofágu.

Aes Sedai, vloženo 17:20:12  13. 05. 2007

Teď jsi mě zaskočila. Pokud vím, existuje i Alžběta Uherská, ale jde o jinou osobu!
Nemám teď po ruce tu moudrou knihu, ze které jsem čerpala, ale vím určitě, že tam bylo sv. Alžbět několi, Uherská a Durynská zvlášť... ověřím to v pondělí.

Meridion, vloženo 09:42:51  13. 05. 2007

Už jsem se chtěla divit, že v Uhersku se narodilo těch sv. Alžbět nějak hodně, než mi koš růží objasnil, že se jedná o tu samou osobu, kterou znám jako Alžbětu Uherskou. Mezi těmi jejími atributy vybočuje koš s růžemi z řady, ale legenda o nich odpovídá tomu, co o ní psala Aes. Když jednou pod vládou nepřejícícho švagra vynášela z hradu koš s chlebem pro chudé, zastavil ji a zeptal se, co v tom koši má. Odpověděla, že růže - a ejhle, když zvedl plátno zakrývající obsah koše, opravdu tam byly růže.
Ta legenda mi uvízla v paměti kvůli šoku, že církev připouští a dokonce oslavuje porušení jednoho z deseti přikázání. Později jsem takových případů objevila víc, ale sv. Alžběta Uherská zůstala vepsaná v mé mysli.
Podle toho, co o ní napsala Aes Sedai je opravdu sympatická, a mě nedokáže překvapovat, co všechno někteří lidé dokázali za svůj krátký život.

« ««   177   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php