01:45:54
25. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   178   »» »

Aes Sedai, vloženo 23:59:24  12. 05. 2007

Moje slibovaná osobnost

sv. Alžběta Durynská

Přišla na svět v roce 1207 jako dcera uherského krále Ondřeje II. asi v Uhrách. Ve 4 letech ji zasnoubili se synem durynského lankraběte - Ludvíkem IV. - a předali dvoru v Durynsku. Ve 14 letech se za něj provdala. Manželství bylo nadmíru šťastné, velmi se milovali. Porodila mu tři děti, i když to třetí již nepoznal, protože zemřel na křížové výpravě, po šesti letech společného života.
Během svého manželství sestupovala z hradu Wartburg, na kterém žili, do chudinských čtvrtí a sama se starala o ty nejubožejší. Rozdávala svůj majetek, aby lidem pomohla. Šlechta ji proto tvrdě napadala, byla neustále haněna pro své nedvorské chování. Během hladomoru sáhla i do státní pokladnice, aby nasytila umírající hlady, a byla proto šlechtou označena za marnotratnici.
Proti všem útokům ji bránil její milující manžel. Prohlašoval „pokud mi jen nerozdá Wartburg, jsem spokojen“.
Bohužel, když zemřel, zůstala bez ochrany. Nový vládce, švagr Jindřich Raspe, jí dal na vybranou: buď se ihned přizpůsobí dvorním mravům nebo přijde o svůj vdovský majetek a bude muset opustit Wartburg. Odmítla opustit chudé, tak ji vyhnali z hradu a vzali jí děti.
Raspe jí nakonec vyplatil vdovské vyrovnání, protože se přece jen našli přímluvci. Peníze použila na výstavbu nemocnice pro chudé. To jí bylo 20 let. Sama v nemocnici ošetřovala nemocné. Ve 21 letech vstoupila do františkánského řádu a na Velký pátek složila řeholní sliby. Další tři roky, až do své smrti, se obětavě věnovala těm nejubožejším.
Zemřela 17. listopadu 1231, pochována byla 19. listopadu ve své nemocnici – sv. Františka v Marburku.
Na jejím hrobě se v dalších letech uskutečňoval zázrak za zázrakem. Byla svatořečena v roce 1235 a její ostatky přeneseny do nově zbudovaného kostela sv. Alžběty v Marburku.
Patronka mimo řádů charitativních sdružení, vdov a sirotků, žebráků, nevinně pronásledovaných, nemocných, trpících nouzí, pekařů a krajkařek.
Zobrazována bývá např. v knížecím nebo prostém oděvu, jak umývá nohy chudým, s košem chlebů, mísou ryb a džbánem vína, někdy má koš růží, lžíci, model kostela, knihu nebo korunu.

A proč právě ona je pro mě tou osobností?
Oslovila mě svým životem: jak pečovala o lidi, na které její společenská vrstva hleděla skrze prsty. Oslovila mě i tím, jaká byla: obětavá a podnikavá, dokázala najít řešení, postavit se za ně. Neříkala prázdná slova, ale jednala, bojovala.
Neměla to lehké, když ji tupili. Muselo ji to bolet. Přesto se nevzdala. Stála si za svým názorem, za svými činy, a nenechala se donutit vzdát se jich. Nedala přednost bohatství před pomocí druhým. Mohla být povýšená, vždyť byla princezna, žena vladaře, ale nic ze sebe nedělala, ba naopak. Jako žena to v tehdejší době měla jistě těžší, prosadit svou vůli – přesto to zvládla. Obdivuju na ní, kolik toho dokázala v tak mladém věku! A při tom všem ještě byla dobrou matkou a milující ženou.
I to se mi moc líbí, jaká láska byla mezi ní a jejím mužem. Je krásné, jak ji bránil a dokázal se za ni postavit, i když se chovala proti zvyklostem a etiketě. Jak moc se museli milovat! Škoda, že jejich společné štěstí trvalo tak krátce…
Datum její smrti se mi zdá přímo symbolické.
Také se mi líbí její jméno.
A líbí se mi i to, že žila na Wartburku, a já mám pro wartburgy nějakou slabost! (Sama jeden vlastním…)
Proto všechno jsem si ji vybrala za svou biřmovací patronku.

toomz, vloženo 23:16:55  11. 05. 2007

Odpověď pro Aes: Protože je přirozený, je to jako kdybys zpívala. Z jeho hry cítíš vřelost, žádnou přetvářku nebo manýru. Navíc hraje pekelně čistě a technicky skvěle :) Prostě vše, co má mít správný interpret. Dneska už máš odborníky na Bacha, odbroníky na baroko, odborníky na německou hudbu, odborníky na soudobou hudbu... jo jo... ale on uměl všechno! :)

Aes Sedai, vloženo 23:13:02  11. 05. 2007

Díky. Nestihla jsem svou osobnost. Teda mám únavu :) Ale třeba zítra...

Otázka pro Toomze: v čem je pro tebe jeho hra tak výjimečná?

toomz, vloženo 23:02:22  11. 05. 2007

Víc k tomu teď nemám, chtěl jsem vám jenom přiblížit jednu "mojí" osobnost a myslím, že pokud takhle někdo vždycky vystaví tu "svou", ostatní si to rádi přečtou a třeba se i něco dozví :)

toomz, vloženo 23:01:18  11. 05. 2007

Mstislav Rostropovič

Jak jsem již v Tavce psal, Rostro je můj velký vzor a jelikož nedávno zemřel, přímo se nabízí ho tu uvést. Dovolím si citovat z Wikipedie, vytáhnul jsem to, co by mohlo být zajímavé. Z mého osbního pohledu to byl skvělý člověk a hlavně geniální hudebník, kdybych se mu mohl přiblížit alespoň někam do výše jeho podrážek u bot, byl bych fakt vděčnej :)

Rostropovič pocházel z hudební rodiny. Hru na klavír se učil nejprve od své matky, otec ho zasvěcoval do tajů violoncella. Absolvoval moskevskou konzervatoř, kde studoval např. u Šostakoviče a Prokofjeva. Brzy si vybudoval výjimečné renomé violoncellisty, i díky úspěchům na mezinárodních soutěžích vč. soutěže Pražského jara, později ale rok 1967 znamenal jeho průlom i jako dirigenta, když s velkým ohlasem řídil provedení opery Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského v moskevském Velkém divadle.

Rostropovič měl k Česku (a Československu) velmi vřelý vztah. Sám tvrdil, že v roce 1947, kdy zvítězil v mezinárodní soutěži festivalu Pražské jaro, bylo to poprvé, co překročil hranice Sovětského svazu. V roce 1952 se v Praze setkal s Václavem Talichem a výsledkem jejich spolupráce byla na nahrávce zaznamenaná skvělá interpretace violoncellového koncertu h-moll Antonína Dvořáka, kterou Svjatoslav Richter označil za geniální.

Do Česka se vrátil ještě několikrát, také v roce 1991, kdy hrál na mimořádném koncertu Pražského jara u příležitosti stažení sovětských vojsk z Československa.

V roce 1998 mu Univerzita Karlova udělila čestný doktorát.

Silmarien, vloženo 13:12:21  11. 05. 2007

Ja si tiež môžem niečo nájsť, len neviem nakoľko to bude prijaté - som stredovekár, mám to ťažké:)) Ale možno sa niečo nové dozviete - takže po Aes môžem ja:)

Aes Sedai, vloženo 07:41:48  11. 05. 2007

Zkusím sem během dneška něco hodit.

Lampar, vloženo 02:37:58  11. 05. 2007

Chceš začít, Aes Sedai?

Aes Sedai, vloženo 16:47:51  10. 05. 2007

Mě právě jedna osobnost napadla, na tu si i čas najdu :)

Nimitz, vloženo 15:09:02  10. 05. 2007

Mně je to jedno, já své osobnosti seženu snadno, ale jsem skeptický k aktivitě ostatních - viz. příklad minulých týdnů

Kroc, vloženo 11:05:51  10. 05. 2007

já sem taky pro :o)

verlit, vloženo 11:02:02  10. 05. 2007

Mě se to líbí, až se model vyčerpá, tak vždycky můžeme přejít na jiný, ne?

toomz, vloženo 09:51:06  10. 05. 2007

Lampář: Jako přechodný model bych to vzal rozhodně! Alespoň si navzájem představíme lidi ze svých oborů, nebo lidi, kteří nám něčím imponují... Ale obávám se, že na nějakou delší dobu to nevystačí.

Aes Sedai, vloženo 09:48:45  10. 05. 2007

Mně by se to docela líbilo, akorát teď před zkouškovým opravdu nemám čas něco hledat. Možná tři osoby je moc, stačila by jedna, ne?

Lampar, vloženo 09:43:30  10. 05. 2007

Současný model vedení této místnosti se příliš neosvědčil, takže přemýšlím o novém. Co byste řekli tomuto modelu?

Každý, kdo o to bude mít zájem, představí ostatním 3 osobnosti podle svého vlastního výběru.

Přitom uvede, proč se rozhodl právě pro tyto osobnosti, představí je ostatním, povede diskuzi k těmto osobnostem a na konci provede shrnutí, vč. toho, co diskuze přinesla jemu samému, jestli nějak změnila jeho pohled na osobnosti apod.

Teď dotazy:

- myslíte, že by takový model mohl být funkční?
- budete mít zájem se takové diskuze o osobnostech zúčastnit?
- máte k němu nějaké doplňující návrhy, např. k tomu, co všechno se musí při předstatvování osobnosti napsat apod.?
- má někdo zájem o to být zkušebním králíkem a vyzkoušet to?

Nimitz, vloženo 23:01:10  07. 05. 2007

Dnes tu nebudu představovat žádného hosta, ale protože jak mnozí ví, tak chodím pravidelně na server valka.cz a tam jsou každý týden různé životopisy - vojáků či panovníků.
Kdo si chce počíst, tak z tohoto týdne bych odkázal na tyto dva stručné životopisy:

Život vraha - stručný přehled života K.H.Franka (bohužel, autor si neodpustil v textu smajlíky)

Říkali mu bráška „Kultivátor“ - Životopis armádního generála in memoriam Karla Kutlvašra (* 27.1.1895 - + 2.10.1961). Velitele povstalců v období Pražského povstání a účastníka tří čs. odbojů

toomz, vloženo 13:41:51  05. 05. 2007

Ad. rozhovor na iDnes - rozhodně si ho přečtěte, je moc pěkný. A v diskuzi pod tím se dějí neuvěřitelné věci - lidi píší dokonce i slušně a většina píše dost k věci :) To je... zajímavé :)

Nimitz, vloženo 18:37:49  04. 05. 2007

Lampář: rád pomůžu. A hned pokračuji:


Včera, 3.5. oslavila 65. narozeniny naše světoznámá sportovkyně, paní
Věra Čáslavská (wikipedie, Životopisy online)

Přestože se před lety uzavřela před veřejností, tak se po dlouhé době uvolila poskytnout rozsáhlý rozhovor pro Mladou frontu. Jeho přepis na iDnesu můžete najít ZDE

Lampar, vloženo 11:13:15  02. 05. 2007

Nimitz:
Díky, mám teď dobu, kdy jdu z tlustého do tenkého.

Nimitz, vloženo 16:28:32  01. 05. 2007

Ano, je to známý donjuan a lev salónů Julius Fučík :-)

Fotka je z tohoto životopisu, kde se o něm můžete dozvědět spoustu ajímavostí

« ««   178   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php