11:28:43
24. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   184   »» »

Aes Sedai, vloženo 15:14:16  14. 03. 2007

Vojevůdci i mágové jsou zajímavá témata. Ovšem když je to jaro, proč cedit krev, že jo :)

Lampar, vloženo 12:35:09  14. 03. 2007

Takže za H. Ch. Andersenem dělám tečku, nikdo se už neozval.

Stav ankety je zase nerozhodný - Vojevůdci: Mágově 7:7. Potřebujeme ještě jednoho hlasujícího, pokud si nikdo nezahlasuje do dnešní půlnoci, rozhodnu z moci úřední.

Lampar, vloženo 22:10:51  12. 03. 2007

Dobře, nedělám tečku, bude ještě shrnutí - third edition, jestli někdo něco přidá.

Meridion, vloženo 18:57:56  12. 03. 2007

Lampář: Necheš udělat tečku moc brzy?
To o té slávě a soše nemělo být definitivním názorem, ale jenom taková úvaha - pobídka do diskuze, proč je považován za velkého pohádkáře, když se nám jeho pohádky vlastně moc nelíbí.

Lampar, vloženo 12:02:17  12. 03. 2007

Hans Christian Andresen - shrnutí - second edition



Takže, když shrnu naši diskuzi:

- nebyl to vlastně pohádkář, ale vyprávěč příběhů, které psal nerad
- většina jeho příběhů končí špatně, takže není jasné, jestli ho měli lidé rádi a jestli on měl rád lidi
- slavný je proto, že Dánům nestačil Hamlet, chtěli mít dalšího slavného rodáka a vnutili ho světu. Za tím účelem mu už za živa postavili sochu
- mohl mít záhadný původ
- spíše než do kluků/holek se zamilovával do konkrétních osobností, pokud možno takových, které pro něj byly společensky nedosažitelné
- mezi českými dětmi není nijak zvláště oblíbený, někteří si k němu najdou cestu až kolem puberty a jeho prostřednictvím se jim otvírají jiné než pohádkové světy
- jeho postavy jsou zvláštní, dobří nejsou úplně dobří a zlí jsou sice sympatičtější než dobří, ale pořád ještě nesympatičtí.

Chce ještě někdo něco doplnit?

verlit, vloženo 11:17:16  12. 03. 2007

Lampář: No já bych řekla, že jeho postavy jsou nesympatické všechny :-)
Přesto mají ty jeho divné světy určitou přitažlivost, i když ve finále spíš negativní.

Dara, vloženo 11:07:35  12. 03. 2007

mě docela překvapilo, že pohádky psal hrozně nerad

Lampar, vloženo 10:53:10  12. 03. 2007

Hans Christian Andresen - shrnutí



Takže, když shrnu naši diskuzi:

- nebyl to vlastně pohádkář, ale vyprávěč příběhů
- většina jeho příběhů končí špatně, takže není jasné, jestli ho měli lidé rádi a jestli on měl rád lidi
- slavný je proto, že Dánům nestačil Hamlet, chtěli mít dalšího slavného rodáka a vnutili ho světu. Za tím účelem mu už za živa postavili sochu
- mohl mít záhadný původ
- spíše než do kluků/holek se zamilovával do konkrétních osobností, pokud možno takových, které pro něj byly společensky nedosažitelné
- mezi českými dětmi není nijak zvláště oblíbený, někteří si k němu najdou cestu až kolem puberty a jeho prostřednictvím se jim otvírají jiné než pohádkové světy
- jeho postavy jsou zvláštní, dobří nejsou úplně dobří a zlí jsou sympatičtí.

Chce ještě někdo něco doplnit?

Dara, vloženo 10:39:24  12. 03. 2007

to já to měla na začátku podobně-z Andersena na Wilda, ale pak nejdřív hodně fantasy a trochu mytologie a pak mytologie přibývala.

ale zajímalo by mě teda, jestli byl na ženský nebo na chlapy

Lampar, vloženo 10:28:25  12. 03. 2007

Hlasování mezi vojevůdci a mády je zatím nerozhodné. Prosím o další hlas - rozdující!

Tinne, vloženo 10:08:43  12. 03. 2007

Andersena jsem jako dítě četla, ale kromě Děvčátka mne až tak neoslovil, od něj sem přešla na oscárka Wilda a ten mne okouzlil natolik,že už pro mne žádný jiný pohádkář nebyl dost dobrý :-)
A navíc jsem přešla na severské pohádky a Eddu a indiánské pohádky a další a pak na fantasy :-)

Silmarien, vloženo 17:38:42  11. 03. 2007

Ja mám od neho najradšej Malú morskú vílu a Dievčatko so zápalkami. Sestra pred pár rokmi dostala na narodeniny knihu s jeho rozprávkami - jej posledná rozprávková kniha. Teraz práve čítam "Rozprávku môjho života".
Jeho rozprávky som vždy mala rada ale nikdy som sa o neho bližšie nezaujímala, až nedávno. U nás v Bibiane (Dom detí - bývajú tam rôzne kreatívne výstavy pre deti) bola asi pred rokom výstava H.Ch.Andersena a bola veľmi dobre spracovaná, takže som si ju užila ja, moja vtedy 15ročná kamarátka a 24ročný kamarát:))

verlit, vloženo 13:29:15  11. 03. 2007

Dara: Já vlastně nevím, možná proto, že děvčátko mi připadalo skutečnější, než ty jeho ostatní prkenné a papírové postavy...

Iwo Olorin, vloženo 11:52:14  11. 03. 2007

Na pohádky s drsným koncem jsem měl bratry Grimmy; Andersenovi jsem nikdy na chuť nepřišel. Nedokážu to specifikovat, ale ty jeho pohádky mi přišly prostě "divné" (a tím nemyslím ty špatné konce)...
Nepříde mi, že by byl až takový "velikán".

Dara, vloženo 11:34:06  11. 03. 2007

Verlit: no tak rpoč si brala na milost Děvčátko, když i jiné končí špatně? (což jsi napsala na začátku, rpot jsem byla zmatená)

Já s ek jeho pohádkám dostala asi v deseti letech a docela se mi líbily. I když nejvíc mi taky utkvělo Děvčátko. Asi tak ve stejné době jsem se dostala i k Wildemu a jeho pohádky se mi zdají takové lepší. I když možná drsnější.

Sněhovou královnu jsem viděla v několika adaptacích a některé byly i dost dobré (hlavně jedna, kde Kay byl už náctiletý. Tak 16 počtám) Malá mořská víla mě v Andersenově podání nebrala nikdy.

Meridion, vloženo 11:24:42  11. 03. 2007

princezna na hrášku a rozmazlená? Když ji porovnám s tou, co se spustila s pasáčkem vepřů a pár dalšíma, tak mi přijde z Andersenových princezen nejlepší.
To mi zase připomnělo jednu zfilmovanou pohádku (ruskou, ale dávali ji i v Čechách), kde si dobře scénáristi poradili s nepohádkovým koncem většiny Andersenových pohádek. princ odjede do světa, aby si našel za ženu princeznu, protože se přece nemůže oženit se služkou, která se mu líbí. jednu princeznu zkouší jako pasáček vepřů, další už nevím jak (ale také to vycházelo z Andersenových pohádek) a nakonec se zklamaně vrátí domů a díky hrášku zjistí, že jeho služtička je ve skutečnosti princezna...

Díky tomu, že jsem jako malá znala Andersena ze zprostředkovaných a převyprávěných příběhů a k originálům jsem se dostala (ze studijních důvodů) až pár lety, docela to mnou otřáslo. Nevím, jestli by kniha původních Andersenových pohádek byla pro mě jako dítě stravitelná. Kromě již diskutovaných špatných konců jsou ty příběhy z pohledu dnešního náročného čtenáře špatně napsané. Jistě, bylo to psaní poplatné své době, ale takové knihy často zmizí v propadlišti času. Tak čím to je, že si Andersen uchoval takovou pověst pohádkáře? Nebylo to jen proto, že malé bezvýznamné Dánsko našlo svoji osobnost známou v zahraničí, a tak na ni nedovolilo světu zapomenout? (Sochu mu postavili už za jeho života.)

Docela podrobné stránky o Andersenovi v angličtině, včetně seznamu všech jeho pohádek (většiny z nich online) najdete zde: http://hca.gilead.org.il/

verlit, vloženo 10:32:35  11. 03. 2007

Je pravda, že něco skončilo i dobře, ale zas tam byly naprosto nesympatické postavy - princezna na hrášku je rozmazlená fňukna a popravdě nechápu, proč Gerda stála o Kaye a naopak :-)

Meridion, vloženo 10:28:49  11. 03. 2007

verlit: Sněhová královna, Princezna na hrášku a určitě pár dalších skončily dobře. Ale s tím morálním poučením máš pravdu. Já osobně jsem znala jeho pohádky z filmových zpracování, nebo převyprávěné a tak mě při čtení překvapila úvodní část Sněhové královny o ďáblu, který rozbil zrcadlo, nabo dodatek, co se stalo s malou mořskou vílou po smrti. ta různá zpracování dělají z Andersena většího pohádkáře než skutečně byl.

Meridion, vloženo 10:23:01  11. 03. 2007

Když už je to tady, tak taky přispěju se svou troškou do mlýna. kdo ví, jak budud mít zítra čas.
Před 1-3 lety jsem někde četla článek, že Andersen možná nebyl dítětem svých rodičů (myšleno Andersenových), ale odloženým synem - a teď si přesně nepamatuju, snad - korunního prince a nějaké komtesy. Zdůvoděno to bylo mimojiné tím, že stipendium dostal z protekce, i kdžy na to něměl, a snad také jeho rodiče dostávali nějakou neobvyklou podporu. Osobně se k tomu stavím skepticky, ale ať máte nějaký příspěvek do diskuze.

To, co jsem si přečetla ve wikipedii o jeho sexuální orientaci, mě dost překvapilo. Kdysi jsem na Hallmarku viděla film Pohádka mého života, a protože jsem věděla, že se takhle jmenovals Andersenova autobiografie, předpokládala jsem, že aspoň rámcově vycházel ze skutečnosti. Konkrétně mluvím o Andersenově obdivu a platonické lásce k Jenny Lundové, slavné zpěvačce, obdobě naší Emy Destinové.
I když to byla fikce a možná to sem úplně nepatří, ale ten film mě hodně zaujal a chystala jsem se kvůli němu přečíst si Pohádku mého života. Nikdy jsem se k tomu nedosala a když jsem si teď přečetla životopis z wikipedie, tak možná že to bylo dobře. Hlavní dějovou osou filmu byl milostný trojúhelník mezi Andersensem, Jenny Lundovou, kterou Andersen zbožňoval, a chromou dcerou Andersenova otcovského přítele/podporovatele (už jsem to viděla dávno, nepamatuju si detaily, ale po přečtení životopisu ve Wikipedii si myslím, že to mohl být Jonas Collin, který mu zajistil stipendium), která tajně zase milovala Hanse. A tenhle příběh byl prostříhán ukázkami z Andersenových pohádek s těmi samými herci. Slečna Collinová jako malá mořská víla, Hans jako princ a Jenny jako princezna, se kterou se ožení. Sněhová královna jako Jenny, Hans jako Kay a slečna Collinová jako Gerda atd. Bylo to fakt hodně zajímavě scénaristicky napsané, jak osudy postav z pohádek rezonovaly s osudy skutečných postav.

verlit, vloženo 10:18:08  11. 03. 2007

Dara: U Andersena skončilo špatně téměř všechno :-) Hlavně to nejsou vlastně pohádky, ale příběhy s naučením. Mě u nich vždycky připadalo, že ke svým hrdinům neměl žádný vztah - dobré neměl rád, zlé neměl v nelásce, bylo to všechno hrozně precizní a chladné.

« ««   184   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php