|
Zaujala mne osobnost Heleny Kellerové, poslouchám teď knížku o jejím životě a ze stránek Lorm.cz jsme stáhla článek o ní.
Americká hluchoslepá básnířka a spisovatelka Helena Kellerová patří bezesporu mezi nejvýznamnější osobnosti 20. století.
Narodila se 27. června 1880 v městečku Tuscumbia v americkém státě Alabama jako dcera vydavatele novin. Po prodělané spále onemocněla počátkem roku 1882 prudkým zánětem mozkových blan. V důsledku zmíněné choroby Helena ve svých 19 měsících zcela oslepla a ohluchla. Přes svůj dvojnásobný handicap vyrostla z malé dívenky velmi bystrá, inteligentní a neobyčejně krásná žena. Zásluhou své učitelky Anne Sullivanové, která provázela Helenu po celý svůj život, se naučila nejen mluvit, ale dokázala absolvovat středoškolské vzdělání a dokonce i studium na Harvardské univerzitě, které zdárně ukončila ve svých 24 letech doktorátem.
Již během studií na univerzitě napsala Helena Kellerová svoji první knihu „Povídka mého života", která byla přeložena do mnoha světových jazyků. Nečekaný úspěch této knihy jí umožnil vstoupit i do světové literatury. Nedlouho po jejím vydání následovaly další knihy psané v Braillově písmu: „Optimismus" (1904), „Svět, v němž žiji" (1908), „Píseň o kamenné stěně" (1908), „Ze tmy" a především „Moje náboženství" (1926), v níž se opírá o názory švédského mystika Emanuaela Swedenborga. Některé publikace byly přeloženy i do českého jazyka.
Velice křesťansky založená Helena Kellerová se naučila kromě latiny a řečtiny také plynně francouzsky a německy. Její víra ji vedla k tomu, aby pečlivě sledovala veškeré dění ve světě. Procestovala mnoho zemí všech kontinentů a stýkala se nejen se všemi americkými prezidenty, kteří působili během její tvůrčí činnosti, ale i s řadou světových osobností politického a kulturního života, jakými byli Mark Twain, Caruso, CH. Chaplin a jiní. Uvědomila si obrovskou nespravedlnost a chudobu v různých částech světa. Pomohla založit Americkou nadaci pro nevidomé se snahou poskytovat lepší životní podmínky pro zrakově postižené.
Dorozumívala se nejen dotekovou prstovou abecedou, měla i schopnost číst lidem ze rtů doteky konečky prstů a rozeznávat vibrace jejich úst. Tuto ojedinělou metodu, nazývanou Tadoma, ovládalo jen několik málo lidí na světě, většinou neslyšících.
Po první světové válce se Helena Kellerová zapojila do služeb válečných slepců celého světa. Z její iniciativy vznikl Fond pro zámořské slepce (American Fundation For the Overseas Blind). Po druhé světové válce uspořádala rozsáhlé přednáškové turné po Evropě (skandinávské země a tehdejší Jugoslávie) a po zemích Blízkého a Dálného východu (Japonsko, Indie). Všude vzbudila velký zájem o výchovu nevidomých a neslyšících. U příležitosti stého výročí narození Louise Brailla pronesla slavnostní projev na pařížské Sorbonně.
Přes svou absolutní ztrátu sluchu i zraku byla Helena Kellerová také výbornou a nadšenou posluchačkou hudby, kterou vnímala celým povrchem těla. Pořádala přednášky, byla zvána do zahraničí a obdržela mnoho uznání od zahraničních univerzit.
Helena Kellerová zemřela dne 1. června 1968 ve věku nedožitých 88 let. Po její smrti vznikla ve světě celá řada organizací nesoucích jméno této slavné spisovatelky, které se zabývají problematikou smyslově postižených.
Vybrané citáty H. Kellerové
„Víte, co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět.“
„Sami toho zvládneme tak málo, ale když se spojíme, zvládneme cokoli.“
„V úplné tmě a tichu, které mě oddělují od světa, mi ze všeho nejvíc chybí přátelský zvuk lidského hlasu. Slepota odděluje člověka od věcí - hluchota od lidí.“
„Můj optimismus spočívá v dobré víře, že dobro převažuje.“
„Byť i svět byl plný utrpení, je také plný toho, čím se utrpení překoná."
„Radost se zakládá na pokojné důvěře, že dobro stejně nakonec zvítězí.“
„Úžasné bohatství lidské zkušenosti by ztratilo něco ze své odměňující radosti, kdyby neexistovaly hranice, které je třeba překonat. Hodinka na samém vrcholu hory by nebyla ani zpolovic tak nádherná, kdyby nebylo nutné překlenout tmavá údolí.“
„Život je sled lekcí, které je nutné prožít, abychom je pochopili.“
A tady je odkaz přímo na ní http://www.youtube.com/watch?v=8ch_H8pt9M8&feature=related |