07:34:24
28. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   62   »» »

Arenga, vloženo 20:21:38  14. 03. 2012

já mám dokonce dva ;-) aspoň pokud vím, Ta moje prababička, o které jsem tu psala, si vzala toho pána na fotce a jeho otec, tedy můj prapradědeček z jiné strany byl taky legionář - ale ne ruský, nýbrž italský
legionáři byli, pokud vím, také dva starší bratři mého pradědečka z otcovy strany, o jejich osudech toho ale moc nevím, jeden z nich se jmenoval Karel a oba by měli být pochovaní na Olšanech, jejich nejmladší bratr, můj pradědeček narukoval až na konci války (byl ročník 1899), ale nevím kam (snad na italskou frontu?), děda mi vyprávěl, že byl zraněn a tu noc, že se jeho maminka probudila a byla celá rozrušená s tím, že ji Heřman (to byl můj praděd) volá - a on, jak byl raněný (bylo mu asi 18, takže mladý kluk) prý doopravdy volal "maminko, maminko"
co se týče dědečků a pradědečků z máminy strany, tak ze strany od jejího otce nevím, jak to bylo, o téhle větvi rodiny mám minimum informací, dědeček mé babičky byl vojákem v c.k. armádě a padl na v roce 1917 u Gorice - máme doma jeho dopisy, které psal z války ženě a je to takové strašně tísnivé čtení, když člověk ví, že se domů už nevrátil

Eirellin, vloženo 17:04:18  14. 03. 2012

Já myslim, že taky nemám v rodě žádnýho legionáře, zatim jsem nic v tom smyslu neslyšela:)

Tinne, vloženo 09:16:59  14. 03. 2012

Dědeček byl taky legionář a psal si deník, snad se mi ho konečně podaří od mamky vydyndat a přepsat. Byl zraněn i zajat, prožil si dokonce románek s jakousi Olgou (máme zřejmě v Rusku nějakou přízeň :-).
Dědu jsem měla moc ráda, kouřil fajfku a dal nám po naléhání i bafnout, a uměl krásně vyprávět, byl sice z hornické rodiny a nejmladší syn, ale byl moc chytrý a vystudoval a stal se dokonce řídícím učitelem v rodném Petřvaldě.

Meridion, vloženo 07:41:27  14. 03. 2012

Já taky nemám ani jednoho dědečka nebo pradědečka legionáře. (I když u pradědečků z tatínkovy strany si tím nejsem 100% jistá.) Ale dědeček z maminčiny strany měl občas zábavné historky z vojny. Narodil se 1909, takže na vojně byl někdy koncem 20. nebo začátkem 30. let, ale přesto ještě v té době sloužil u kavalérie. Do předchozího povídání jsem to nezařadila, protože jsou to takové štěky... o tom, jak si jeden důstojník pamatoval dědečka a jeho kamaráda podle jmen jejich koní, jakmile byli opěšalí v kasárnách, vždycky si je pletl... jak jednou dědeček dostal pochvalu za precizní cvičení se šavlí díky tomu, že svoji šavli někde zapomněl, ale podařilo se mu narychlo si půjčit důstojnickou, která byla lehčí, takže se s ní pohyby prováděly daleko snáz a precizněji, takže pak během té pochvaly trnul, aby si velící důstojník nevšiml, co to má u boku...

Silmarien, vloženo 23:00:44  13. 03. 2012

Domov sa dostal 6. júla (vlakom z Terstu) a žatva býva až na konci leta, takže zrejme stihol :) Pri pohľade na Zvolen (ktorý bol blízko jeho domova) totiž jeho denník končí :)

verlit, vloženo 22:51:18  13. 03. 2012

Asi nejdojemnější je ta věta, jak doufal, že se dostane domů do žní, pokud správně rozumím slovenštině. Stihl to?

Silmarien, vloženo 22:27:32  13. 03. 2012

Tak len pár úryvkov, ktoré som kedysi použila v jednej práci (nechce sa mi hľadať tie papiere teraz:)).

„22. februára poobede sme došli do Adrianovki, tu sme stáli dlhší čas, až 29. februára o 9. hodine sme sa dozvedeli hrozné veci, čo sa ráno porobili na ľuďoch. 2500 nájdene postrieľaných ani nezahrabaných....Prvého marca v 11 hodín boj s Krásnymi severne od trati na vysokom vrchu....“

„3. marca ráno sme stáli v Mandžurii1 za hranicou Siberii, na východe čínskej železničnej dráhy, až 4. prišla zvesť, že kto má sibírske peniaze tak s nimi preč, lebo stratili platnosť. Sibírska vláda kapituluje."

„17. marca 1920 z Nikolsk-Usurijska sme vyšli 22. marca 1920 ďalej na východ ale sme ešte nedošli na mesto. Zostali sme stáť 15 vierst pred Vladivostokom a neviem kedy sa nám dostane čas a miesto na odjazd k domovu, už som dúfal, že aspoň ku kosbe sa budem môcť dostaviť, ale ako vidím, že z toho zase nebude nič. Divím sa, že mi nepĺznu vlasy alebo už hádam ani nemám toho šťastia, aby som sa mohol dostať do svojho rodiska. Stanica Okeanskaja, 23. marca 1920.“

„Z 4. na 5. apríla 1920 bol prevrat. Japonci zajali miesta a ruské úrady rozohnali a za dva dni sa zase stiahli naspäť. Boli hodné straty, ale my sa nemôžeme dostať stadeto ani na východ ani na západ. Sluchy, že 4 amer. (americké) lode zadržali Japonci v svojich prístavoch, čo boli poslané pre nás a sľubujú nám ešte ďalej čakať, ale už nemám nádej, žeby som sa mohol domov dostať. Tak s Bohom všetci ostaňte.“

„2. júla poobede o ½ tretej sme zakotvili v Terste. Prístav veliký pekne zariadený. Mesto utešené, po vrchoch nastavané domy, z prístavu je všetko vidieť. Už som sa dostal z Ruska, ale ten pocit vo mne akosi spí, že som už blízko domu.“

Nimitz, vloženo 22:10:08  13. 03. 2012

A je možné, že se vaši pradědečci v Rusku setkali i s Jaroslavem Haškem. Tedy pokud po nich stříleli i vojáci, pod velením tohoto zběha a dosti úspěšného politruka Rudé Armády

Vórima, vloženo 21:56:43  13. 03. 2012

Praděda si taky psal deník a dokonce si do něj zapisoval i písničky, které si legionáři zpívali.

Zajatý

„Do zajetí, když jsme přišli, byla vám to legrace, lidstva plno, na nádraží zastavena až štace, oči si mohli vykoukat, když jsme táhli ulicí, kluci, báby, panny ladné, koukali, jak bulíci. Ref.: Ach, to byl rajský cit, takovým kordonem jít...“

verlit, vloženo 21:51:17  13. 03. 2012

Fakt? Tak to radši ještě doma ověř, já měla právě dojem, že jsem objevila ten skrytý pojící prvek mezi všemi různorodými Taverníky ;-)

Neros, vloženo 21:47:08  13. 03. 2012

JÁ! Nejspíš.

verlit, vloženo 21:46:43  13. 03. 2012

OK, je tu někdo jehož dědeček/pradědeček/prapradědeček NEBYL legionář? :-)))

Silmarien, vloženo 21:42:37  13. 03. 2012

Môj pradedko bol tiež legionár a šiel cez Vladivostok a potom odtiaľ tak ako Vórimov pradedo, čiže do Terstu cez Suez... na lodi Generál Sherman (myslím). Mám tu niekde prepis kúsku jeho denníka, ktorý zachytáva práve časť cesty magistrálou a potom cestu loďou. Len pradedo bol taký jednoduchý človek, nie je to veľmi obsiahle, ale aj tak je to zaujímavé.

Nimitz, vloženo 21:36:02  13. 03. 2012

Do Vladivostoku se jednotky legionářů dostávaly velmi postupně (držely obrovský úsek magistrály) a postupně také odpoluvaly, podle toho jak byly k dispozici lodě.

verlit, vloženo 21:34:38  13. 03. 2012

Jo, jo, to je ta jižní cesta - Singapore, Srí Lanka, Suez a konec v Terstu. Teď se mi to vybavilo :-)

Těch transportů byla řada, koukám. Jsem si skoro jistá, že táta mluvil o lodi Nižnyj Novgorod, ale zdá se, že ta jela právě jižní cestou. Nejspíš se to dá někde dohledat, možná budu ještě chvíli pátrat, kterým tím transportem děda vlastně jel.

Vórima, vloženo 21:28:00  13. 03. 2012

Verlit: Praděda jel taky přes Vladivostok, ale dál pokračoval přes Singapur, Sry Lanku až do Terstu. Nejvýraznější věc, kterou si z vyprávění od babičky pamatuju je, že po návratu domů mu nesměla rýže přes práh :-D

Činkapi, vloženo 21:21:43  13. 03. 2012

To jsou nádherný historky!!

verlit, vloženo 21:18:39  13. 03. 2012

Arenga: To je možná docela pravděpodobné, měla jsem pocit, že věšina jela "v jedné várce". Druhá skupina se pak vracela dolem kolem Afriky nebo přes Suez, to už si nejsem jistá.

Arenga, vloženo 21:09:14  13. 03. 2012

Meridion: no jo, to sice jo, ale taky byl o dost čistší vzduch - a to, jaký je dneska sajrajt ve vzduchu se, řekla bych, na leti dost podepisuje

verlit: můj prapradědeček byl taky legionář a taky jel domů přes Vladivostok - byla by docela legrace, kdyby tehdy byli jeli spolu :-))

to jsou moc pěkné historky - a ty to umíš tak pěkně podat

verlit, vloženo 21:03:10  13. 03. 2012

Víte, co miluju? Takové ty drobné rodinné historky, které se tradují a vyprávějí se z generace na generaci. Někdy jsou to drobnosti, jindy něco závažnějšího a dramatičtějšího - a všechny se uchovají jen tak dlouho, dokud je ta další generace zase zopakuje dál.

Třeba historka dědečka - legionáře, kterého už jsem zažila jen jako dvouletá a vyprávění ke mě tedy doputovalo přes tátu. Dědeček se vracel z Ruska delší cestou - to jest Transsibiřskou magistrálou do Vladivostoku, pak lodí do Japonska a dál do Vancouveru a dalším vlakem přes celý kontinent a lodí přes Atlantik zpět do Evropy. A ta jediná vzpomínka na celou tuhle cestu, která se dochovala, je o tom, že jim někde na Sibiři došlo uhlí a vlak se zastavil. Rusové si sedli, že jako počkají, co se bude dít. A protože mezi legionáři byli inženýři a geologové, zjistili, že stačí kopnout kus pod zem a je tam uhlí, které mohou přiložit a popojet do nejbližší osady. (Netuším, jestli to může být pravda, ale historka je to hezká :-))

Další, dramatičtější, je z druhé světové války:

tentýž dědeček, protože pracoval za první republiky jako financ, měl pistoli a za války ji neodvezdal, ale schoval ji doma. Babička se hrozně bála a furt do něj hučela, ať ji zakope na zahradě, ale dědeček měl svou hlavu a pistoli nechával v psacím stole.
Pak přišlo na udání na prohlídku gestapo (dědeček zrovna nebyl doma) a babička už viděla, jak celou rodinu nechají zastřelit. Musela vypadat hrozně nervózně, když se při prohlídce přiblížili k psacímu stolu. Tak ho obrátili na ruby, ale nenašli nic. Tak pak už jen vyházeli šaty ze skříní a odešli.
Teprve když se vrátil dědeček z práce, řekl babičce, že pár dní předím přemístil pistoli ze stolu do kapsy kabátku, který visel v té skříni. (A hned ten den zakopával pistoli pod přísným dozorem babičky na zahrádce, po válce ji táta hledal, ale už se nenašla, někde tam leží dosud).
Naštěstí se to celé odehrálo na jaře roku 1942, kdyby to bylo po Lidicích, nejspíš by stejně celou rodinu zastřelili, udání by stačilo.

Mrazivou pointou je, že protože babička tušila nebo spíš věděla, kdo je udal, tak ve zlosti, že ohrozili její rodinu a dítě, je proklela. V té rodině se pak narodilo hluchoněmé dítě a babičky si prý do smrti vyčítala, že to mohla být její vina.

Veselejší historka z podobné situace je pak ohledně babičky z máminy strany. Jak bylo zvykem, šla do učení do Drážďan (učila se na dámskou krejčovou) a naučila se tam německy. Když pak přišli Němci na prohlídku, začala s nimi mluvit a jeden z nich byl nadšen jejím drážďanským přízvukem, a tak se začali chovat přátelsky, snědli svíčkovou, co měla být k obědu a bez prohlídky odešli.

A jedna prvorepubliková historka o téže babičce - šla se ucházet o místo krejčové do salónu k Podolské. Ptali se jí na doporučení a ona jim řekla, že kostým, který má na sobě, si šila sama. Vzali jí okamžitě. (Jenže pak vypukla válka a byl konec s poezií první republiky a jejích módních salónů)

« ««   62   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php