14:37:42
28. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   65   »» »

Shadw, vloženo 17:17:22  09. 03. 2012

Tak jsme našli křestní list mojí prababičky, maminky mého dědy. Co se z toho dokumentu dá vyčíst? Prababička Marie se narodila 25. srpna 1895 a pokřtěná byla 27. srpna. Její otec byl Václav Mládek, domkář v Sazeném, narozen tamtéž Františku Mládkovi a Anně roz. Votavovy také ze Sazeného.
Její matka byla Marie roz. Kabátová, ze Smečna, dcera Františka Kabáta a Barbory roz. Černé z Třebíze.

Moje prababička, Marie se roku 1926 nebo 1927 provdala za o čtyři roky mladšího Antonína, lakýrníka. (Prý mu při seznámení lhala kolik jí je a zjevně se jí to vyplatilo.) Roku 1927 se jim narodil můj děda Jaroslav, někdy potom dcera Zdenička, ale ta asi v osmi letech zemřela. Vypadalo to, že víc dětí mít nebudou, ale roku 1941 se jim narodila dědova druhá sestra Věra.
Praděda byl lakýrník, ale stalo se (a možná za to měla zásluhu dědova obliba hospod), že přišli o dům a o dílnu a museli jít do podnájmu.

Nědy v 70. letech si prababička přála jet se podívat do Sazeného, na statek, ve kterém žila. Prý se tam setkala se svým 91 letým bratrem o kterém ani netušila, že ještě žije.
Prababička zemřela roku 1986 asi měsíc po tom, co jsem se narodila.

Elaine, vloženo 15:07:46  09. 03. 2012

resp. před 150 lety moji předci koupili pozemek s domem, kde stále moje rodina žije. Babiččina strana je doložená do začátku 18. století.

Elaine, vloženo 15:06:27  09. 03. 2012

Moje rodina žije na stejném místě už přes 150 let (matky tatínek, jeho předci), většinou to byli řemeslníci, moje babička pocházela z nedaleké vesnice, tahle část rodiny vlastnila polnosti a statek, můj praděda (otec babičky), byl starosta a posléze po válce seděl nějakou dobu v kriminále, že něchtěl pomáhat Sovětům. Samozřejmě rodina o všechny polnosti při kolektivizaci přišla. Z otcovy strany pochází rodina také z blízké vesnice, jen druhá babička byla z Ivančicka, kde byl děda v učení.

Zajímavá je rodina mého skoromuže. Jeho babička z otcovy strany byla Chorvatka a jeho babička byla Volyňská Češka. Jeho matka je z Blšan a otec z Kadaně.

verlit, vloženo 12:46:30  09. 03. 2012

Meridion: Babička Olinka byla teda fakt ženská do nepohody! Klobouk dolů!

Cemendriel, vloženo 09:47:38  09. 03. 2012

Krásné povídání! =)

Mě strašně mrzí, že se dneska už nechodí k fotografovi takhle s celou rodinou. Ale v sobotu máme rodinnou oslavu, tak bych mohla zorganizovat nějakou společnou fotku! =D

Silmarien, vloženo 22:47:09  08. 03. 2012

Jeej:)) Krásne rozprávanie.

Inak v súvislosti s tout témou som dnes čítala výzvu od Zoo Praha a dovolím si ju sem skopírovať:)
PROSBA O SPOLUPRÁCI
Letos tomu bude 70 let, co se vůbec poprvé podařilo uměle odchovat mládě ledního medvěda. Stalo se tak v Zoo Praha zásluhou jejího dlouholetého ředitele MVDr. Jana Vlasáka (1893 - 1957). Ten ostatně úspěšně provedl zoo i celou dobou okupace... Bohužel se nám o něm zachovalo jen velmi málo materiálů.
Nevíte, prosím, někdo o jeho příbuzných?

Tak to len tak :)

Arenga, vloženo 20:36:03  08. 03. 2012

A ještě jedna fotka nakonec a znovu Anička. O sedmdesát let později. Mimino v kočárku jsem já.

Arenga, vloženo 20:34:23  08. 03. 2012


A pak je tu ještě jedna hodně stará rodinná fotka - na jejím rubu je napsáno "Anička a Ludvíček 1910" - hm, Anička, to by sedělo, jasně, byla přece ročník 1909 a holčičce na fotce bude tak rok a kousek. Ale kdo je Ludvíček?? Mohl by to být bratranec. Jedna z Ludvíkových sester měla tři kluky, a jeden z nich se snad jmenoval Ludvík. Snad... Jistě to nevíme. Vzhledem k tomu, že Marie a Ludvík se brali v červnu 1905 a Anna se narodila v červnu 1909, máme tu mezi svatbou a narozením prvního dítěte skoro celé čtyři roky - pokud to dítě bylo opravdu první. Pátrala jsem v Břevnovských matrikách a žádné jiné mezi rokem 1906 a 1908, které by mohlo být jejich, jsem nenašla. Pokud ho Marie neporodila jinde a nebylo pokřtěné v jiné farnosti. Což se mohlo stát. Zvlášť rozvineme-li "konspirační" teorii, že roku 1906 byla mobilizace - a Ludvík, který byl v nejlepším věku na vojáka mohl narukovat /jestli narukoval, nevím/ - pokud by byla jeho žena těhotná, mohla se odstěhovat k mamince do Holešovic anebo k tchýni na Hradčany... Takže jsem odhodlaná tuhle konspiraci ještě prověřit, než případ uzavřu s tím, že je to bratranec :-)

Arenga, vloženo 20:27:00  08. 03. 2012


Na první fotce jsou Marie a Ludvík, rodiče mojí prababičky, když se 12.6.1905 brali v kostele u sv. Markéty v Břevnově (zajímavostí je, že v témže kostele jsem byla o nějakých 92 let později křtěná).
On byl sedmadvacetiletý mistr kamnář, ona o čtyři roky mladší expeditorka v Národní Politice, původem z Tenjky na Břevnově.
Podle vyprávění mojí babičky měl Ludvík, sám syn kamnáře, kamnářskou dílu, jak žili do války, moc nevím, v roce 1909 se jim narodila holčička Anička a roku 1912 kluk Jaroslav. A v roce 1914 Ludvík narukoval.
Druhá fotka je z roku 1914 a je na ní Marie s Járou a Aničkou - s nimiž samozřejmě po manželově odjezdu na frontu /na tu východní/ zůstala sama. A protože se musela nějak živit, obstarala si hokynářství a měla ho až do roku 1950, kdy šla do penze.
Ludvík byl ve válce a dal se do legií, s nimiž vykonal onu pověstnou "cestu kolem světa" a vrátil se domů až roku 1920 - takže byl pryč šest let.

Třetí fotka je z návratu legionářů, ale ne ze dne, kdy se vrátil Ludvík - s tímhle vlakem nepřijel, až s tím dalším a prababička mi vyprávěla, že jim někdo přiběhl říct, že se vrátil a oni běželi hned na nádraží, tak jak byli, žádné kroje (krojované děvče vlevo je snad ona, moje prababička Anička)
A dál? Zatímco byl Ludvík ve válce, tak mu jeho dvě sestry prodaly jeho dílnu. (Milé, že?) Ludvík nějaký čas pomáhal své manželce v hokynářství a pak ho zaměstnali v Klementinu (byl přece legionář).

Meridion, vloženo 09:33:59  07. 03. 2012

Opožděně mi došlo, že ne každému budou jasné souvislosti. Zkrátka babička měla tu drzost napsat stížnost samotnému prezidentovi.

Meridion, vloženo 08:35:10  07. 03. 2012

Takže slíbené pokračování o Daxově babičce Olze.
Poté, co byl její otec za 2. světové války popraven za účast v odboji, hospodářství zůstalo na matce s 3 dětmi a babičkou. Olga byla z dětí nejstarší, takže na ni spadl velký díl práce, ale přesto si našla čas na koníčky. Jedním z nich byla závodní cyklistika. Problémem bylo, že závody se konaly vždycky v neděli a někdy jejich termín kolidoval s povinnou návštěvou mše. Proto někdy Olga doma ohlásila, že jde s kamarádkami do vzdálenějšího kostela a místo toho jela na závody. (Párkrát měla nehodu a pokaždé potom trnula, aby si doma nevšimli odřeni na modřin, které by jen těžko vysvětlovala.) Navzdory těmto komplikacím vyhrála i pohár v rámci celé Slovenské republiky.
Někdy v té době nebo krátce poté se seznámila s dědečkem. Bohužel už jsem se nestihla zjistit jak, a teď mi to vrtá hlavou, protože pocházeli z naprosto rozdílného prostředí. Dědeček vyrůstal v lepší městské rodině se služebnictvem (v době jeho dětství, po válce už samozřejmě ne) a v tom se ukázal zádrhel. Když začal jezdit na námluvy za Olgou na vesnici, ukázalo se, že neumí naštípat dříví a další základní práce, což Olžina babička nemohla přenést přes srdce. Byla z toho hotová rodinná konspirace, jak se matka a ostatní děti snažily babičku během nápadníkových návštěv zabavit, aby nepřekazila námluvy.
Po svatbě však problémy zdaleka neskončily. Komunisté nemohli zapomenout na dědečkův buržoazní původ, a přestože ho neposlali k lopatě, působili mu všelijaké komplikace. První bydlení, které novomanželé dostali přiděleno, byl mrňavý pokoj v rozděleném bytě. Když přibyl další člen domácnosti a prostor musel sloužit nejen k bydlení, ale i sušení plen, došla Olze trpělivost a napsala přímo K. Gottwaldovi dopis, v němž se odvolala na svého otce, který padl hrdinně za vlast - a hle její rodinné pozadí vyvážilo negativní původ jejího manžela, takže za pár týdnů přišla úlisná návštěva z MÚ a mladí manželé dostali byt sami pro sebe (i když malý). Dlouho v něm ale nežili, protože dědeček dostal práci v jiném městě a museli se stěhovat. V prvních letech manželství byli takhle šíbováni asi pětkrát, než se konečně usadili v Bratislavě. Všechno vypadalo po předchozích potížích nadějně, když lékaři Olze zjistili rakovinu. Podstoupila operaci, ale moc nadějí na dlouhý život se v té době ani po operaci nedávalo kvůli vysoké pravděpodobnosti objevení metastáz. ("Znala jsem jednu paní, co jí operace prodloužila život o celé dva roky." Takhle ji POVZBUZOVALA A UKLIDŇOVALA v nemocnici jedna spolupacientka.) V té době bylo Olžiným synům kolem 10-12 let a podle ní to byla obrovská vůle žít, aby nenechala manžela s třemi dětmi samotného, co jí pomohlo ve vyléčení se.
O 15 let později postihla rodinu další rána. Nejmladší syn - horolezec se zabil na Altaji. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Babička Olga (v té době už byla skutečně babičkou) se rozhodla, že jako rozloučení s ním proto navštíví aspoň místo jeho smrti. Marně jí to rodina i lékaři (v té době se léčila i se špatným srdcem) rozmlouvali. V polovině 80. let nebylo cestování po okrajových částech SSSR jednoduché. Přesto se jí podařilo kontaktovat skupinu horolezců a turistů, která se do těch končin chystala (kdepak cestovky, tenkrát si lidé zařizovali cestování sami, když se jim podařilo získat povolení!) a připojila se k nim. (Všichni byli o polovinu mladší než ona. Rodina jí v tom nechala samotnou, nikdo se k ní nepřipojil.) Nejdřív se cestovalo autem, jak vysoko to šlo, pak je do nějakých 4000m vyvezla lanovka. Když z ní babička vystoupila, zarazila se a zůstala stát, až se o ní vedoucí výpravy začal strachovat. "Všichni mě varovali, že mi kvůli řídkému vzduchu v takové výšce bude špatně, tak čekám, kdy to začne," odpověděla babička na jeho starostlivý dotaz.
V téhle chvíli ji už dělily od cíle poslední dva úseky. Na poslední horolezcký by si netroufla, ale k poslednímu táboru před výstupem se ještě chodilo "normálně". Přesto to nakonec vzdala a po asi kilometru se vrátila na předchozí základnu. Ne že by to fyzicky nezvládla, ale s ohledem na ostatní, které zdržovala. Ve vesnici/městečku kontaktovala místní autority a navzdory elementární znalosti ruštiny se jí rukama nohama podařilo vysvětlit důvod své návštěvy a domluvila se, že ji vezmou helikoptérou, aby se na místo synovy smrti podívala aspoň ze vzduchu.

Od prvního setkání, kdy mi začala vyprávět svoje osudy, jsem na babičce obdivovala, že navzdory těžkým chvílím v životě nikdy neztratila smysl pro humor a opravdu strašně moc lituju, že jsme se nedostaly k zapsání těch pamětí (tohle je jen zlomekjejích vyprávění). Když vyprávěla o své rakovině a o údivu nad tím, že navzdory předpovědím přežila tak dlouho, poznamenal někdo ze členů rodiny, že možná ten nádor nebyl zhoubný. Budoucnost ukázala omyl této domněnky. Rakovina se babičce vrátila po 30 letech. Když umnřela, zasáhlo mě to víc než smrt mých dvou vlastních babiček.

Agáve, vloženo 15:31:33  06. 03. 2012

Arenga: vím o actapublica, ale jde jím to dost pomalu :-/

Hetta, vloženo 09:26:52  06. 03. 2012

Já také dělala genealogii našeho rodu, mám doložené narození do roku 1790. Teď už jsem o dlouho nedělala, ale on jednou čas přijde a digitalizované matriky budou potřebné.
Linie mého otce se táhla ve znamení politických přeměn, děda narozený 1897 byl četník, za války bojoval v Itálii, Taguamento, po návratu byl poslaný na Zakarpatskou Rus, pak se roku 1925 oženil. Vypracoval se na velitele četnické stanice, byl v Liběšicích, z té doby má svůj obraz od Oskara Brázdy, pak byl přeložený do Lesné u Tachova a v září 1938 utíkali z pohraničí, když druhou stranou vjížděli do Lesné Němci. Za války velel na stanici v Uzenicích, prý ho Němci hledali za činnost v Lesné, ale asi ne moc intenzivně si myslím. V Uzenicích schovával nějaké Rusy uprchlíky, po válce ho ale někdo udal, že kolaboroval s nacisty, i když jako četník se s nimi musel stýkat. Soudili ho a osvobodili, postavila se za něj celá vesnice. Pak honil na Slovensku Benderovce. V roce 1948 mu to ale nebylo nic platné, protože ho propustili jako politicky nespolehlivého. Zajímavě se tím prolíná život babičky, když byla ještě svobodná, pracovala v textilce a v roce 1921 tam přišli na dílnu chlapi a řekli, že všechny ženské zapsali jako členky do tehdy vznikající KSČ. Babička to pak až do roku 1948 kvůli dědovi tajila. V roce 1971 dostala medaili jako zakládající členka KSČ a zvedli jí důchod ze 450,-Kč na 500,- Kč. To už bylo v době, kdy se pro změnu tajilo, že děda býval četník, děda zemřel 1969. Jejich syn, můj táta zase nemohl dostudovat na puškaře, protože Němci za války tento obor zavřeli. V roce 1946 nastoupil na lesárnu do Písku a když se blížily maturity, tak ho k ní nechtěli pustit pro politickou nevyspělost, odmítl vstoupit do Svazu mládeže s tím, že ho schůze nebaví a raději chodí do lesa. Ale stejně mu to osladili, protože za tohle ho hned po maturitě poslali v roce 1951 k PTPákům, v Ostravě pracoval v dolech. Po vojně šel s mojí mámou do Čížové a pracoval až do důchodu v různých funkcích na Lesním závodě. Teď už je mu 82, stále do něj hučím, ať toho sepíše víc, ale moc se k tomu nemá, škoda. Já vyrůstala v tom, že jsem měla zakázáno říkat, že táta byl u PTP, /také jsem měla zakázáno říkat, kolik a jaké má doma flinty a pistole, byl do nich odjakživa fanda, uměl je i udělat a víc jak polovina určitě legální nebyla, ostatně moje první hračka ve čtyřech letech byla flinta ze dřeva střílející kamínky./
Babiččina strana je neméně zajímavá, tam jsem spřízněna s Agáve přes rodinu Pivoňkových tuším. Figuroval tam knížecí hajný od Kolowratů a také nějaký levoboček, kdo ví od koho byl . To je na delší vyprávění stejně jako rod mojí maminky, otcova větev zřejmě v 17 století přišla z Bavorska, příjmení Štrébl se tam v německé formě vyskytuje jako Stroebel, Strobel.O manželově rodině nemluvě, tak máme nějaké Francouzské předky a také houslařského mistra z Písku.

Silmarien, vloženo 22:37:42  05. 03. 2012

Klair: Ale ja som to pochopila :))

Arenga, vloženo 19:20:54  05. 03. 2012

tada, to je úplná kupa zajáímavých příběhů :-)) moc mě baví to číst

Agáve: SOA Praha zpřístupňuje na www.actapublica.eu, ale to asi víš

Aes Sedai, vloženo 19:11:52  05. 03. 2012

Moc toho nevím. Z máminy strany byli tuláci a měli rádi zábavu a ženy. Jeden z předků prý opustil ženu s malými dětmi a šel zbohatnout do Ameriky. Už o něm neslyšeli. Až teď jsme se doslechli, že snad nakonec skončil v pastoušce ne moc daleko od místa bydliště - tedy jako chudák... Ale jestli je to pravda, nevíme.

Nejzajímavější je vyprávění pradědy, který šel za války pěšky ze Sibiře. Doma měl ženu s několika malými dětmi. Té přišla zpráva, že zahynul. Když po válce dostala telegram "přijedu tehdy a tehdy, Franta", myslela, že jde o nějakého příbuzného... Jaké bylo její překvapení, když tam přijel její roky oplakaný manžel!
Ale i po všech šílených útrapách (např. Rusové jim sebrali boty, tak šel ve sněhu jen v onucích...), dokázal zplodit ještě dvě další děti. :)
Jeho vyprávění bylo prý i dokonce nahrané, ale teď po něm zatím marně pátráme, nevíme, kdo z příbuzných je kde dal. A dcera babiččiného bratra se dokonce po stopách praděda vydala.

Meridion, vloženo 18:28:41  05. 03. 2012

U nás se žádné historky o minulých generacích netradují, takže znám jen vyprávění, když byli prarodiče mladí, a to zejména maminčina maminka, s ostatními jsem neměla moc příležitostí si povídat (bydleli jsme daleko a/nebo byli nemluvní.
Babička pocházela z malé vesničky na Českomoravské vrchovině. Když byla =alá, chtěl ji adoptovat nějaký bezdětný příbuzný, který se odstěhoval do Ameriky. Babička o adopci a opuštění rodiny nechtěla ani slyšet, ale slíbila, že ho někdy přijde navštívit, až bude tuhá zima a bude moci přejet zmrzlé moře na bruslích. (Už od dětství byla velmi šetrná. :-)) Později domov přece jen opustila, když byla poslána k jiným příbuzným do německého pohraničí, kde se vyučila švadlenou. Ten strýc, u kterého bydlela, vyráběl luxusní proutěné zboží, takže babička nosila na kurz šití skoro každý den jiný košíček na šití, aby mu dělala reklamu.
S dědečkem se seznámila po návratu domů, když se mu jednou cestou (on pocházel zjiné vesnice) splašil kůň zapřažený do vozu a ona mu potom pomohla sesbírat věci, které se během toho úprkuz z vozu vysypaly. Dědeček pocházel z poměrně bohaté statkářské rodiny, ale protože byl mladší syn, odstěhovali se po svatbě do Prahy, kde se stal úředníkem. O válce mám zachované jen útržky vzpomínek: jak během posledních dnů války bydleli ve sklepě, jak kolem 7.5. vyvěsili na dům českou vlajku, protože už to vypadalo na vítězství a pak přišla další vlna bojů a babička s dvěma malými dětmi trnula, jestli si tím předčasným gestem neuškodili, pokud Němci zůstanou ještě nějakou dobu u moci.

Parodoxně znám daleko víc historek z manželovy strany. Daxův dědeček z matčiny strany byl taky původně papučář. Přes zimu celá vesnice vyráběla plstěné "papuče na dvě nohy" (stejné pro levou a pravou nohu), které on pak přes léto chodil prodávat do města, zatímco ostatní pracovali na polích. Navzdory jeho mládí si vesničané nemohli vybrat ze svého středu lepšího. Často prý podstrčil drobný peníz strážníkovi hlídkujícímu v městských ulicích, aby postával poblíž jeho stanoviště - jednak se tím uchránil před zloději a navíc si tím dodal důvěryhodnosti i v očích potenciálnálních kupců. Jak strávil válku, nevím, ale teprve po jejím skončení usoudil, že přišel čas, aby se usadil. Od přátel se dověděl, že v xxx je pěkné děvče na vdávání. Aby se přesvědčil, jestli je to ta pravá, než se představí jako nápadník, naplnil si kufr všelijakým zbožím a šel omrknout situaci převlečen za podomního obchodníka.
Nevěsta samozřejmě nejspíš už během námluv věděla, jak se potkali poprvé, zbytek rodiny se to dověděl až během stěhování po svatbě díky všímavosti nevěstiny malé neteře, která prohlásila: "Tenhle kufr už u nás byl."
Novomanželé se odstěhovali do Bratislavy, kde si dědeček založil hospodu. I když pak byla zestátněna, dál v ní pracoval jako výčepní a podařilo se mu pro rodinu uhájit byt nad ní.
Nejpozorohudnější vzpomínky měla Daxova babička z otcovy strany. Také jsem uvažovala, že je nahraju na diktafon a sepíšu, bohužel jsem to už nestihla. :-( I kdybych vybrala jen pár nejzajímavějších vzpomínek, bylo by to na dlouho, proto se o ní rozepíšu až někdy jindy.

Klair, vloženo 17:59:52  05. 03. 2012

Silmarien: no, chtěl se oženit, jenže by mu to doma jen tak nedovolili. Tak jim tímhle způsobem nakukal, že slečnu přivedl do maléru. No, a za to, že si nedal majzla, dostal pár facek, ale doma se svatbou další problémy už nedělali

Shadw, vloženo 17:52:58  05. 03. 2012

Klair: asi je to mrzelo oba, prababičku i jejího mládence. Když se to dozvěděl, tak jí prý řekl "Fanynko, cos mi to udělala."
Ale pradědeček Josefu adoptoval a o prababičku a všechny děti se staral, i za války, když nebylo co jíst. Sám měl na své dva metry údajně sotva padesát kilo, pracoval i jako hlídač Olšanských hřbitovů. A prababička to s ním určitě neměla lehké, ale prostě byli spolu do konce života.
Babička na svoje dětství vzpomíná hrozně ráda, i když byli chudí. Měli celkem malý byt a protože jich bylo hodně, tak prostě musela spát na jedné posteli se sestrou. Musely se dohadovat, na kterou stranu se kdy která otočí, protože by se jinak shodily z postele.

Těch příběhů co si vybavuju je celkem dost, ale jsou to spíš takové kousky. A víc toho vím od babičky než od dědy, to je nemluva.

Silmarien, vloženo 16:58:46  05. 03. 2012

"dostal pár facek a mohl se ženit" - tomu úplne rozumiem, aj v našej rodine sa stalo... viac-menej podobne (nie mne teda :D)

« ««   65   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php