16:58:59
28. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   66   »» »

Petd, vloženo 15:34:18  05. 03. 2012

V naší rodině je to tak trochu složitější. Bohužel už mi všichni prarodiče umřeli, takže musím psát podle paměti. Oba moji dědové byli horníci, ale víc rozdílní snad ani být nemohli.
První z nich ostravský horník, vzpěrač a dobrovolný hasič, byl nejstarší ze 7mi dětí a když mu bylo 17 a skončila válka, tak musel jít pracovat. Protože neměl žádnou školu tak si našel práci co byla dobře placená a nebyl kdo by jí dělal. Šel pohřbívat vojáky co padli při dobývání ostravska.

Můj druhý dědeček byl z cela jiné rodiny. Jeho otec statkář z vysočiny už měl několik dospělých dětí, když se mu narodil on s novou manželkou. Takže některé své bratry ani pořádně neznal. Každopádně jeho plány na vystudování vysoké školy mu narušila válka. Po ní když absolvoval vojnu na ní chtěl jít znova, ale přišel únor a on se jako aktivní skout stal MUKLem na uranu v Příbrami. I když ho po několika letech pustili, tak už se nesměl přestěhovat a vlastně ani opustit práci horníka, posléze mistra. Jedním z největších zadostiučinění a splněným snem pro něj bylo, že po 89 dostal čestný doktorát práv.

Časem možná napíšu trochu víc, až budu mít čas a náladu hledat trochu víc v archívech a dědové pozůstalosti.

Klair, vloženo 14:15:10  05. 03. 2012

"dostal pár facek a mohl se ženit" - boží!

to teda chudinka babička, když už měla Josefu a milý se vátil :( i když ona dědečka asi taky milovala, co?

Shadw, vloženo 13:46:34  05. 03. 2012

Koukla jsem se na ty stránky kdejsme.cz a zadala tam všechna příjmení, která mě mohla zajímat. Plevovi, Blažkovi, Dlouzí a spol. a je to opravdu docela pěkné sledovat, kde je koho největší hustota. A zjistila jsem, že Blažkovi jsou skoro všude. To je rodné příjmení mojí babičky (z matčiny strany) a sama říkala, že jich bylo vždycky jak psů. Sama pochází ze sedmi dětí. Byla nejmladší, měla pět sester a bratra.
Babičky maminka (moje prababička), Františka Kateřina, se narodila roku 1897 jako pohrobek. Její otec František byl kočí a když přecházel za vozem, koně se splašili a umačkali ho. Jestli se nepletu, moje pra pra babička Karolína Rösslerová měla být dcerou služky a nějakého šlechtice. (Tak praví pověst).

Zpátky k prabičce Františce. Když začala první světová válka, měla milého. Otěhotněla a roku 1915 se jí narodila nemanželská dcera Josefa. Jenže pak přišla zpráva, že její milý padl. Prababička se protloukla jak mohla, dělala v Bohnicích ošetřovatelku. A tam se poznala s mým pradědečkem Aloisem, který tam také pracoval.
Jenže po konci války se její milý vrátil a prababička už byla vdaná.

Pokud vím, pradědeček byl opravdu velký sukničkář, stalo se, že na nějakou dobu zmizel a byl prostě u jiné. Ale prababička miloval a zůstali spolu do smrti.

Pradědeček si musel doma vybojovat, aby se s prababičkou mohli vzít. Šel na to od lesa. Věděl, že mu maminka prohledává kapsy a tak si do kabátu podstrčil lístek, že je s ním prababička v jiném stavu. Prý přišel domů, dostal pár facek a mohl se ženit.

Asi trochu zmatené povídání, ale snad se v tom trochu vyznáte.
O rodině mého táty moc nevím. Jen takovou legendu, že prý přišli v době třicetileté války na Šumavu jako loupeživí rytíři z Francie, kde jim král zabavil majetek. Ale to se asi už dohledat nedá.

Agáve, vloženo 11:33:47  05. 03. 2012

No, moji předci byli domkáři z jihozápadního koutu okresu Kutná Hora. Moc perliček nemám, spíš by mě zajímaly ty nedořešené otazníky, které asi nikdy nezjistím. :-(

Mamky babička zemřela mladá tesně po porodu svého třetího dítěte (které zemřelo spolu s ní) a tak po ní zůstaly dvě malé dcery 3 a 5 let. Její manžel se podruhé oženil a do domu přišla macecha. Ani moje babička ani její sestra na své dětství nechtěly vzpomínat a když jsem po tom začal pátrat sám, tak nechtěli vzpomínat jejich mladší nevlastní sourozenci - vždy jsem narazil na zeď mlčení.
Mamky děda (z otcovy strany) šel spolu se svou rodinou hledat štěstí do bývalé Jugoslávie (Srbska), po několika letech se vrátil zchudlý. Bohužel se mi nepodařilo dohledat žádné další informace. :-(

Kdyby někoho zajímal můj rodokmen předků, tak se může podívat tady, ale již dva roky leží zapomenut - čekám až bude zdigitalizovaný SOA Chodovec.
http://www.genebaze.cz/~vv/hl_str.html

Silmarien, vloženo 02:24:31  05. 03. 2012

Zadanie Košiba-Košibová hádže jasné výsledky :D Na druhej strane, na Slovensku je to len jemne lepšie s početnosťou :D
A Simaichl na tom nie je oveľa lepšie :D Sme unikátna rodina, len čo je pravda :p

Arenga, vloženo 21:58:38  04. 03. 2012

není jen otázka, kdy byly nařízeny a kdy se skutečně začlay vést, ale bohužel taky ta, co se dochovalo
napiš mi, jakou potřebuješ obec a zkusím zjistit, jestli k tomu něco je (napiš mi to kdyžtak na mail, z práce na tavernu nechodím)

Eva, vloženo 21:54:15  04. 03. 2012

No jo, já vím že tak staré matriky nejsou. Nařídil je snad až tridentský koncil a u nás se vedou až někdy od 17. století, ne? Ale štěstí přeje připraveným, budu se těšit na nějaký hezký urbář :-)

Arenga, vloženo 21:48:38  04. 03. 2012

nechci ti kazit odhodlání, ale do 16. století se přes matriky nejspíš nedostaneš, když budeš mít štěstí, tak bude nějaký urbář...

Eva, vloženo 21:45:00  04. 03. 2012

Proč z Karpat? No to je zase moje romantická představa, že sem předek dorazil v 16. století v rámci valašské kolonizace se stádem ovcí valašek :-) Z Uher nebo ještě lépe z Rumunska. I když to slovo je slovanského původu, pokud vím, tak znamená postaru švagr... no co, časem se třeba vydám i do matriky Zubří a odhalím další rodinné tajemství.

Arenga, vloženo 21:37:54  04. 03. 2012

verlit: jo, neboj, oni postupují dost rychle :-)

Arenga, vloženo 21:36:40  04. 03. 2012

když zadáš Svaková, hodí ti to tam ženy - logicky manželky a neprovdané dcery - hledá to totiž ženskou a mužskou variantu zvlášť, ne dohromady - nicméně v tom, že se asi jedná o jeden klan, máš asi pravdu
nicméně pokud vím, není to úplně aktuální, je to stav k lednu 2010
proč myslíš, že z Karpat

PS. časem budou i pozemkovky a urbáře ;-)

verlit, vloženo 21:34:45  04. 03. 2012

Arenga: S těmi rodinnými historkami to je fakt - párkrát jsem tu psala o anglickém "Who do you think you are", tam se několikrát stalo, že se ukázalo, že historka je jen historka.
Zároveň tam ovšem byly případy, kdy skutečnost byla ještě barvitější a dramatičtější, než rodinná story.

Co se dědečka týká - já vím, že by to šlo dohledat. Ale je to podobná situace jako ta bílá místa u Raimunda. Tady tím spíš, že dědeček o své rodině mluvit nechtěl. Tak proč to nenechat tak.
U Raimunda to je zakleté - registr obyvatel je digitalizovaný po K (on je L), matrika u Štěpána do roku 1805 (a já potřebuji ten další svazek). Ale kdo si počká, ten se dočká :-)))

Eva, vloženo 21:33:58  04. 03. 2012

Arenga: Díky jsou upřímné a veliké :-)
Teda, stránku kdejsme jsem fakt ještě neznala, ale je to geniální. Jasně vidím ty tři Svaky v Opavě, což jsou potomci nevlastního bratra našeho dědy. Největší hustota je super - naše větev pocházela taky z oblasti Rožnova. Ty hranické bude znát nejspíš máma. A při těch mizivých počtech bych se nedivila, kdyby vlastně všech 49 byli naši poměrně blízcí příbuzní (+ nějaké ty ženy, co vyvdaly jiná příjmení, to by byl miniklan :-))) Tipuju, že náš společný předek přišel někde z Karpat :-)

Arenga, vloženo 21:24:23  04. 03. 2012

Eva: díky přijímáme ;-))))

jinak dobrý zdroj je taky tohle: http://www.kdejsme.cz/ - podle četnosti nebo počtu příjmení se dá zjistit, jestli nějaké "naše" staré jméno ještě ne nebo ne - a Svaků je v ČR ještě 41 (http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Svak/pocet/) - to rozložení podle poštu ovšem jasně napovídá původ :-)

verlit: je-li známé datum a místo narození, šlo by to dohledat, odkud byl a kdo byli jeho rodiče - i když on o svém domově nemluvil, v úředních dokumentech by mělo být, odkud byl

ono to srovnání toho, co se traduje v rodině, s úředními dokumenty je vůbec někdy docela zajímavé - třeba v rodině mého manřela se o jednom pradědovi traduje (tradovalo), že zemřel tak, že šel v noci z hospody, byl opilý, spadl do příkopu a zmrznul - když jsem se ovšem dívala do matriky, zjistila jsem, že zemřel 11. června... ;-)

Dara, vloženo 13:42:03  04. 03. 2012

Babička z různých fotek (s popisky vzadu), rodných listů a Božích požehnání postupně sestavila rodokmen a pak z toho nechala udělat i takovou knihu. Svůj výtisk ještě nemám, ale je tam, pokud se zachovala, fotka a pár slov o dotyčném. Ale máme to jen pro rodinu z máminy strany. Z tátovy strany o rodině moc nevíme. On o nich nikdy moc nemluvil a vztahy tam byly asi všelijaké. Vždycky nám třeba tvrdil, že má ještě třetího bratra (takže by byl z pěti dětí), ale jen matně věděl, kde kdysi bydlel. Shodou okolností před pár lety se tátova sestra rozhodla, že by ho měli najít. (Druhý) nejstarší bratr tehdy zemřel, tak aby to taky věděl. Nějakou rodinu našli a snad se tam i vypravili, jen aby zjistili, že tenhle tedy nejstarší bratr je už nějakou dobu mrtvý a jeho rodině nestálo za to dát naší rodině vědět.

A pak se ještě traduje o mé prapra-něco tetě z dědečkovy rodiny, které nadbíhal bohatý podnikatel s několika domy v Mariánských lázních. Ale ona ho odmítla, protože milovala svého mažela, i když ten už byl pár let mrtvý. Oni se myslím dlouho nemohli vzít, protože jeho rodina byla proti a když se konečně vzali, byl on záhy poslán do války, kde zemřel.

verlit, vloženo 12:19:32  04. 03. 2012

U nás jsou to z tátovy strany taky samí domkáři, truhláři, pololáníci a tak podobně. Ten Francouz je jediná romantická historka :-)
Z máminy strany jsme zase byli divný mix intelektuálů (řídící učitelé), technicky nadaných (stavitel lodí v Terstu) a malé buržoazie (drogista). A hodně tragických osudů, podle těch pár poznámek, které jsem zachránila:

Kovář se předváděl pár dní po svatbě, jakou má sílu, hecovali se s ostatními, zvedal vůz, strhnul se a zemřel.

Pra-pra-něco-babička Anna šla navštívt příbuzné, vracela se navečer přes les a měla strach. Jak se bála, tak celou cestu utíkala, chytla zápal plic a umřela. Jejímu synkovi bylo jen 6 let.

Jednoho ze strýčku to zavalilo v důlní jámě v Itálii (byl to ten, co stavěl lodě v Terstu, bůhví, proč a jak se dostal do důlní jámy)

Dědeček utekl z domova v šestnácti a odmítal komukoli něco říct o své rodině, takže tam ani nemáme tušení, odkud vlastně pocházel a co se tam mezi nimi stalo.

Takové útržky....

Eva, vloženo 11:45:32  04. 03. 2012

No, jednodušší - žádné Lidice, žádný pochod smrti, prostě jenom osudy obyčejných domkařů a sedláků z přelomu 19-20 století, na které si za pár roků nikdo nevzpomene. Rod Šatánků (mojí babičky) zdá se vymře, kdoví, co bude jednou s gruntem. Rod Svaků se vytratil - možná jsou nějací na Valašsku? Lidi se tak rodí, mizejí, a každému ten jeho život připadá tak důležitý - a je to vlastně jak lusknutí prsty.

Ale stejně mě teď baví hrabat se v matrice - díky Zemskému archivu v Opavě a digitalizaci jsem včera objevila 5 sourozenců naší prabáby Terezie a zjistila, že její bába pocházela ze St.Polten v Rakousích.
Pak mně děsně baví zápisy typu: matka svobodná cigánka, dcera cigána Kryštofa ve Starém Jičíně. A nebo bydliště : tulačka, dle matriky narozená v Milenově. Matriky jsou fakt zdrojem nečekaných informací :-)
A těch osudů...

verlit, vloženo 11:21:51  04. 03. 2012

Jako z nějakého románu od Gabriely Preissové!

Činkapi, vloženo 11:15:56  04. 03. 2012

Prý jednodušší... pěkně hustá sociální dramata!

Eva, vloženo 11:12:31  04. 03. 2012

U nás jsou pravda ty příběhy takové jednodušší.
Prababička Rozálie (na snímku vpravo) z chudé valašské rodiny otěhotněla ve svých nácti.
Zdroj Staré fotky
Praděda Ferdinand se k synovi posléze přihlásil, a spolu se odstěhovali k chudým příbuzným do bohatší obce. Bohužel, praděd pil, ženu bil, až ji ubil. Smýkal s ní za cop po světnici, až se jí v boku otevřela hnisavá rána. Traduje se, že deset let po jejím pohřbu kopali na stejném místě, a Rozálka ležela v hrobu neporušená, jakoby spala...
Děda Emil v pěti letech přišel o mámu, vychovávala ho nějakou dobu stařenka Michálková, která byla vyhlášenou kořenářkou a léčitelkou (její muž si vylíhl raracha, jak už jsem kdesi vzpomínala).
Emil se vyučil krejčím, založil si vlastní dílnu a vzal si Marii, dceru sedláka.
Zdroj Staré fotky
(tohle měli jako náhradu svatební fotky, neb o jejich svatebním dni leželo tolik sněhu, že se k fotografovi do města nedostali)
Postavili domek, kde bydlíme dodnes, děda si otevřel krejčovskou dílnu se třemi šicími stroji a několika tovaryši. Nicméně komunisti tovaryšům vysvětlili, že jsou vykořisťovaní, stroje znárodnili a dědu poslali pracovat do dolů.
Babičku jsem nikdy nepoznala, umřela 3 roky před mým narozením. Na dědu pár vzpomínek mám - i když mamka o něm říká, že byl vtělený ďábel a doma všecky terorizoval, já na něj vzpomínám jen v dobrém. Zpíval mi písničky, chodili jsme spolu do lesa, nechal mě tahat stehy ... umřel v nemocnici, když mi bylo sedm. Vzpomínám si, že nám pak šly hodiny nějakou dobu pozpátku.

O tátově rodině nevím nic, a trochu mě to mrzí. Ale už s tím nic nenadělám. Asi ani nemá kdo vzpomínat.

« ««   66   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php