19:32:55
28. 11. 2024

Místnost
Křeslo pro hosta

NÁSLEDUJÍCÍHO HOSTA VYBÍRÁ VŽDY HOST AKTUÁLNÍ. BEZ VÝJIMEK!

Místnost má od 16:50:20  24. 06. 2003 pronajatou Lampar. Spolusprávce: Nimitz. Klair. Teo.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   67   »» »

Neros, vloženo 00:23:17  04. 03. 2012

Jak bylo zhruba řečeno v U mě dobrý: "Můj dědeček, ten měl skutečnýho nepřítele, nacisty. Naši rodičové a my jsme měli o něco menší zlo, ale stejně zlo- komunisty. Ale co mají dnešní děcka za nepřítele? Krávy!"

verlit, vloženo 17:40:00  03. 03. 2012

Silný příběh a smutný. Vždycky si říkám, jak vlastně málo času nás dělí od takhle těžkých dob - jen dvě generace. Jak to ti naši předci vlastně zvládali.

Cemendriel, vloženo 12:01:55  03. 03. 2012

verlit, tos napsala fakt krásně! =)

Z naší rodinné historie mě napadl příběh mého pradědy, je totiž velmi inspirativní. Neumím to napsat tak jako verlit, ale sám příběh je, myslím, velmi zajímavý.

Praděda byl papučář (=vyráběl papuče), prý se mu sousedi kvůli tomu posmívali. Před válkou si postavil v Brně dům a měl tam svoji dílnu. S rozvojem velkovýroby ale postupně o práci přišel. Nevím, jaký vliv na to mohl mít třeba Baťa?

Když začal Protektorát, tak jediná možnost, jak sehnal pořádnou práci, byla, přidat se k Němcům. Což praděda udělal a dostal práci kotelníka na letišti. V té době se také poznal s prababičkou. Jenže za Protektorátu se nemohla uzavírat smíšená manželství - Němec a Češka. Prababička se proto taky nechala poněmčit. Za války se pak narodil můj děda a koncem války i má prateta.

Když válka skončila, zavřeli pradědu za to, že kolaboroval s Němci. Údajně předtím odnesl všechny cennosti někam pryč a prababičce neřekl kam, nikdy už je potom neviděla. Prababička si žádala o nějaké povolení, aby pradědu mohla ve vězení navštívit, což jí nakonec povolili. Když tam ale přišla, tak jí řekli, že praděda je už po smrti. Vždycky jsem si představovala, že to udělali naschvál - dali prababičce povolení pradědu navštívit, ale popravili ho dřív, než ho vůbec mohla vidět. Když nad tím ale přemýšlím, nevím, jestli o tom někdy někdo v tomhle smyslu mluvil, možná jsem měla jen velkou fantazii!

V rámci odsunu Němců z Československa se rozhodlo i o odsunu Němců z Brna, v této souvislosti se mluví o "Pochodu smrti", ale pravděpodobně byla hlavním důvodem smrti úplavice, která se mezi Němci rozšířila. Přesto to pro ně muselo být dost hrozné, přišli o své domy a ani žádné cennosti si s sebou nesměli vzít. Navíc muži zůstali v Brně, aby pomohli odklízet pozůstatky války. Prababička měla na Pochod smrti jít taky, ale nějak se jí podařilo zařídit, aby mohla zůstat, asi díky českým předkům. Nicméně přišla o dům a údajně žila v nějaké chajdě se starou paní, která jí nabídla pomoc. Nedokážu si představit tu situaci - měla dvě malé děti, přišla o manžela, dům, majetek i postavení. =/
Když můj děda dospěl, tak koupil jejich dům zpět a stále v něm s babičkou žijí. To mi přijde taky hrozné, že musel koupit dům, který jeho otec postavil...

Spider, vloženo 10:28:27  03. 03. 2012

:)

Agáve, vloženo 10:09:35  03. 03. 2012

Spider: SOA Zámrsk se postupně digitalizuje, tak si nestěžuj a počkej si... :-)

Spider, vloženo 02:29:30  03. 03. 2012

Me to ze si sve predky jeste nemuzu dohledat celkem vadi :( jedine co vim je ze cast je ze slovenska

verlit, vloženo 22:39:56  02. 03. 2012

Hm, tak Štěpán zrovna končí o pár let příliš brzy :-) tak třeba časem!

Arenga, vloženo 22:18:43  02. 03. 2012

no jo, to víš, u mně je to trochu profesionální deformace :-) je-li položena otázka, hledám způsob, zda se to dohledat dá nebo nedá :-))

ta fiakrová doprava rozhodně zajímavá je, ale i když myslím, že vlastnictví podniku ženou nebylo obvyklé, zase asi úplná výjimka to nebyla, ale nevím, na tohle období a oblast se moc neorientuju - ale taky by to myslím šlo dohledat, jak na tom s tím svým podnikem byla - nicméně v pražských fondech se moc neorientuju
co se týče postavení dozorce v káznici, řekla bych, že určitě mnohem lepší, než "bachař" :-))

Praha má digitalizováno už docela dost - http://www.ahmp.cz/index.html?wstyle=2&catalogue=1
a digitalizují i soupis pražských domovským příslušníků, což je taky zajímavý pramen
co se týče sčítání lidu, tak minimálně u nás se časem jejich zavěšení na net plánuje, ale nevím, v jaké fázi to momentálně je

verlit, vloženo 20:45:28  02. 03. 2012

Taky se mi nechce někam chodit a hledat, ale jak se matriky postupně digitalizují, tak časem asi stejně neodolám :-)

Škoda, že u nás nemáme on-line sčítání lidu, jako v Anglii. Tam je to hrozně jednoduché (mpožná až moc).

verlit, vloženo 20:43:43  02. 03. 2012

Já vím, že by se to dalo dohledat, ale mě to skoro líbí víc, když ty odpovědi neznám. Nakonec, co na tom záleží :-)

Popravdě víc než francouzský původ (jo, kdyby to byli Angličani, to by byla jiná) mě zajímá ten fakt, že byla majitelkou fiakrové dopravy. Bylo to běžné, že podnik vlastnila žena? A měla jeden fiakr nebo byla zámožná? A jaké společenské postavení měl vlastně dozorce v káznici?

Arenga, vloženo 20:38:59  02. 03. 2012

teda jak to po sobě čtu, tolik překlepů :-(

Arenga, vloženo 20:38:39  02. 03. 2012

je to moc zajímavá příběh a umíš dobře pokládat otázky :)
ale asi tě zklamu, ale můj odhad je, že ten Ballaun bude docela obyčekný čeksý Baloun ;-) ale podle mně by se to dalo v matrikách dohledat, druhá polovina 18. a 19. století jsou většinou už docela pokryté (matričně) - a stejně tak by se dalo podle mně dohledat, jestli měli Raimund a Kateřina nějaké další děti - to by mělo být v matrikách evidované (a kdyby to bylo u nás na severu, asi bych neodolala a koukla se ti)

Nimitz, vloženo 20:16:58  02. 03. 2012

verlit: krajina kolem Slavkova byla dlouhá léta po bitvě dost zničená, vesnice částečně spálené a hlavně se tu přehnalo několik epidemií

verlit, vloženo 20:00:18  02. 03. 2012

Tak já se taky přidám, ano?

Málo fakt a hodně fantazie aneb co se dá vybájit na základě pár řádků na rodném listu :-)

Můj pra-pra-pra-pra dědeček se jmenoval Raimund Liebethal a poznámka na rodném listě jeho dcery říká "přišel do Čech z Francie".

Kdy a proč se dá odvodit téměř s jistotou. Ženil se totiž v Slavkově na Moravě a jeho dcera se narodila v roce 1818. Takže napoleonský voják.
Oženil se s vdovou, Kateřinou Lahier, ovdovělou Vendlínkovou.
Obecně se ví, že ranění vojáci z Bitvy tří císařů zůstali v řadě případů v opatrování místních lidí a nakonec se na Moravě usadili.
Můžeme si tak představovat romantický příběh mladé, krásné vdovy, která vzplane láskou k mužnému vojákovi (ostatně neměla sama francouzské předky? Příjmení Lahier nezní moc česky).
Ale taky to mohlo být prozaické rozhodnutí. Samotná ženská nemá zastání, děti neměla, líbilo se jí mít někoho, o koho chvíli mohla pečovat. A Raimund neměl moc důvodů, vracet se do Francie, tak proč nezůstat.

Další, co víme určitě, je že se jim narodila dcera Christina v roce 1818 a v Praze.

Proč se asi přestěhovali do Prahy? Předhazovali mu na Moravě, že byl vlastně nepřítel? Kateřina tam měla grunt, pročpak ho pustila? Ukázalo se, že bývalý voják nemá smysl pro orání a péči o dobytek? Stýskalo se mu po uniformě? Nebo byl zlý rok a přišli o všechno?

V každém případě v Praze se Raimund objevil ve funkci dozorce v káznici při Novoměstské radnici. Bachař. Hm, to máš teda, verlitko, pěkné příbuzenstvo. Ale berme to bez předsudků, ono to bylo zatraceně dobré místo. Státní služba, nejspíš i s bytem, pod penzí. V nejistých dobách docela výhra. Taky vidíte toho urostlého muže v uniformě, možná s nějakou tou jizvou ve tváři? Drsňák, že jo? Sean Bean hadr!

To ale není všechno, ještě zbývá jedna řádka na rodném listu Christiny, a to jsou kmotry:
Katarina Ulbrichtin, manželka viceprofesora a Christina Ballaunin, majitelka fiakrové dopravy v Praze.

Hmmmmmm...v jakých kruzích se to vlastně dozorce s jeho manželou pohybovali? Viceprofesor, to je slušnáý střední třída. A majitelka fiakrové dopravy? Vdova, která zdědila podnik nebo emancipovaná podnikatelka v době, kdy se to ještě zdaleka nenosilo? A co ta jména. Ballaun, to zní opět trochu francouzsky. Snažili se udržet kontakty s rodinami francouzského původu nebo to byli příbuzní?

A zbývá spousta dalších otázek: měli další děti? Jak byli vlastně staří, když se vzali? Bylo to romantické vzplanutí mladých nebo uvážlivý sňatek, který nečekaně přinesl plody v poslední chvíli? Christina se narodila až cca 12 let po svatbě...
A kde a kdy potkala jejich dcera Christina mistra truhlářského ze Středokluk, za kterého se vdala a se kterým měla kromě dalších dětí ve svých devětatřiceti mého prapradědečka.

A co by řekli na to, že jeden z jejích synů byl zastřelen v Lidicích 10. 6. 1942.

Vever, vloženo 18:59:13  02. 03. 2012

Děda teď píše paměti :) Jsem velmi zvědavá. Sem tam se vzteká že už si nic nepamatuje a řeší věci jako jak se jmenovala ulice kde vyrůstal jako dítě :)

Klair, vloženo 18:46:58  02. 03. 2012

Začala jsem nahrávat povídání svojí babičky o tom, jaké to bylo, když byla mladá. Jednou napíšu knížku.

co se týče jejího dětství, tak jí maďaři vyhnali ze zabíraného území tak,že celou rodinu vzbudili uprostřed noci a řekli, že za hodinu buď budou pryč nebo je zastřelí a nebo se stanou Maďary. Jo, ale majetek, dobytek, peřiny, všechno nechat na statku

Spider, vloženo 09:26:58  27. 06. 2011

no ted jste to teda zachranili

Neros, vloženo 08:28:00  27. 06. 2011

KYÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!

Mellore: Dlouhé.

Skritek: Dlouhé.

Cemi: Krátké.

Cemendriel, vloženo 00:19:08  27. 06. 2011

Nerosi, co si myslíš o Taverně?

Skritek, vloženo 23:45:51  26. 06. 2011

Nerosi, co říkáš na Mellora?

« ««   67   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php