11:39:43
27. 11. 2024

Místnost
FOTOgrafie
ČANGU! Musíš fotit!

Pro vsechny nejen fotografy, bych si dovolil doporucit kalibraci monitoru alespon touhle cestou...
http://kalibrace-monitoru.uzasne.cz/

s ohledem na venku panujici pocasi... napada me thematko:o). uz dlouho sme si nezafotili dle zadání:o)... Voda v jakemkoli skupenstvi kazdy kdo bude chtit, tak neco cvaknete, vyberte dva kousky a vrhnete to do pléna:o)... termin... akorat dame nejaky konecny, rekneme... 19.2.? :o)

Místnost pro všechny fotografy, amatéry, profesionály. Vlastníky digitálních aparátů, zrcadlovek, digitálních zrcadlovek, kompaktů a čehokoli dalšího čim se dá fotit:o)

Prosím všechny, abyste k fotkám připsali údaje o tom na jaký formát filmu je dělaná, jestli na digitál nebo analog, popřípadě i typ foťáku, exp. čas a clonu. Do jednoho příspěvku vkládejte max. 3-4 fotky. Pokud jich chcete uveřejnit více, rozdělte je do několika příspěvků.

Knihy o fotografii v PDF ke stažení tady a stránky P. Jedináka o portrétování tady


Fotky zdejších členů najdete také na webu

Prago.info

TEMA DEBATY: je tak trochu pasé, takze sem radsi dame uzitecnou jutilitku na priblizne zkalibrovani monitoru... http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/benchmarky_a_testy/eizo-monitortest/download

Různé výroky (nejen) na JDPho adresu

(samozřejmě, že se zde ocitnou jen ty pochvalné:o)...

Genevieve vloženo 20:10:50 10.11.2008: JDP, já Tě žeru, jsi génius

Místnost má od 17:10:46  09. 10. 2003 pronajatou J.D.P.. Spolusprávce: Lampar. Rezbar. Agáve.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   648   »» »

Lampar, vloženo 20:18:05  14. 06. 2007

Merlin:
Když spěcháš, foť do JPG. RAW je pro hračičky.

Ad zvuk uzávěrky: na 30D mám v menu nabídku Beep On/Off, jestli jí máš tady, zkus jí vypnout, třeba to pomůže.

J.D.P., vloženo 19:40:53  14. 06. 2007

Merlin: S tim se bohuzel neda nic moc delat. Jedine snad uzavrit fotak do nejakyho pouzdra, ktery by tlumilo zvuk...

Merlin, vloženo 15:53:52  14. 06. 2007

JDP: mě se právě zdálo, že po cvaknutí zrdcadla se ozývá takový podivný zvuk,podobající se jakoby automatickému převinutí filmu...no škoda,co se dá dělat:-(

Lampář: no, mě přijde celkem na prd upravovat v Lightroomu cokoli-barvu,saturaci,jas,expozici,... když to pak exportuji a i v prohlížečích a photoshopu to vypadá jinak,barvy jsou trošičku jiné,fotka je většinou o něco světlejší...a štve mě tahat to přes dva programy, zvlášť teď, když musím fotky zpracovávat hodně rychle:-(

J.D.P., vloženo 13:51:53  14. 06. 2007

Merlin: Ne tak vypnout fakt nejde:o). Jde o preklopeni zrcadla a to proste nejakej zvuk delat bude. Holt nemuzes fotit pri nataceni.

Bilbo, vloženo 13:23:00  14. 06. 2007

OK, kouknu se. Prohledám pořádně i to CD.

Lampar, vloženo 13:19:07  14. 06. 2007

Nejlépe, když se podíváš do dokumentace k foťáku. Naposledy jsme RAW hledali u Sheritřina foťáku (a byl to také Canon), a ten to, myslím, neuměl. Tedy jestli si to dobře pamatuji.

Bilbo, vloženo 13:16:04  14. 06. 2007

Huh, díky za vyčerpávající info!

Já mám foťák Canon a k tomu nějaké softy byly, takže předpokládám, že ten RAW program by tam mohl být taky.
Photoshop mám verzi 9 CS 2.
Jinak asi vyzkouším ten Adobe Lightroom.

Lampar, vloženo 13:07:19  14. 06. 2007

Některé firmy dodávají vyvolávač s foťákem (Canon), u některých ho musíš koupit jako doplňkové vybavení (Nikoňácký program stojí kupř. cca 4000,- Kč). Nevýhodou je, že každá firma má zatím svůj firemní RAW, některé (Canon) jich mají dokonce více. Nyní probíhá sjednocování (jednostný formát navrhl třeba Adobe), ale ještě není jasné, ajk to dopadne.

Na internetu se dají stáhnout i nefiremní vyvolávače, které zpravidla umí pracovat s RAW formáty více firem. Většina z nich má slabší volnou verzi + verzi s více funkcemi, která se dá koupit jako shareware. Patří k nim např. RawShooter Essentials.

Potom ještě existují vyvolávače, za které se musí zaplatit. Asi není divné, že jsou zpravidla kvalitnější. Patří k nim Capture One (určený pro Apple, nevím, jestli už existuje i verze pro PC), Bibble (shareware, na zkoušku funguje měsíc, lze ho zakoupit za cenu kolen 2000,- Kč) a Adobe Lightroom. Ten je asi nejlepší, ale stojí kolem 5000,- Kč. V současné době mám Lightroom, zkusil jsem i Bibbli, dávala mi jen o něco málo horší výsledky než Lightroom, ale nemá tak dobře propracované prostředí, neustále jsem tam musel něco hledat a tak. Rozčilovalo mě to.

Součástí novějších verzí Photoshopu je také Camera RAW, který umožňuje vyvolávat z RAW přímo ve Photoshopu. Kvalitu jsem neměl možnost posoudit. Podobnou funkci má zabudovanou i Cotel Paint Shop Pro XI, ale zpracování RAW je v něm dost pomalé a také kvalita mě neuspokojovala.

Obecně největším problémem vyvolávačů je rychlost. Myslím, že teprve Bibble a Ligtroom vnesli do zpracování RAW takovou rychlost, že je má smysl používat rutinně. V dalším vývoji vyvolávačů se očekává, že postupně získají další vlastnosti ke zpracování fotek, např. otáčení, více možností ostření atd. takže by do značné míry nahradit právě takové programy, jako je Photoshop. Samozřejmě, že ne v oblasti profesionálního zpracování, ale v amatérské ano.

Kromě vyvolávačů existují ještě RAW konventory, které bez možnosti úprav zkonvertují RAW do JPG. Takové "zpracování" ale v podstatě popírá smysl RAW jako takového. Takové RAW konventory existují i jako pluginy k některým programům pro práci s obrázky, např. je lze stáhnout k Irfan View, ACDSee apod. Slouží tak v podstatě jako zobrazovače RAW. I pro ně platí, že jsou hodně pomalé.

Bilbo, vloženo 12:36:09  14. 06. 2007

Lampář: Jééé, díky moc!
BMP, JPG samozřejmě znám, nevěděl jsem jenom to ostatní.

A jaký je třeba program na zpracování RAW? Možná jsem něco takového dostal na CD k foťáku, ale nejsem si jistý. Co používáš Ty?

Lampar, vloženo 12:34:59  14. 06. 2007

JPG
ztrátový kompresní formát. Obrázek je částečně zkomprimovaný, je tedy menší, ale za tu cenu, že se část informací (detaily) ztrácí. Interpret (program, kterým na obrázek prohlížíš) ho rozbalí a chybějící informace dopočítá/interpoluje, což nedává vždy kvalitní výsledek.

TIFF, BMP
bitmapové obrázky, nejsou komprimované, obsahují všechny body (pixely). Nevýhodou je velká velikost, např. JPG o velikosti cca 5 MB může mít v TIFF třeba 50 MB. Na internetu jsou proto nepoužitelné, ale jako mezistupeň při zpracování *) nebo jako matrice pro tisk ano.

RAW
vlastně není obrázek, ale zaznamenává stav čipu v okamžiku expozice.

Pokud fotíš do JPG, vznikne také RAW, ale foťák ho hned zpracuje dál podle toho jaký máš nastavený režim/program (Krajina, Portrét ...). Podle nastaveného programu přidá foťák na ostření, nastaví bílouu, přidá/ubere na saturaci apod.

Když fotíš do TIFF, foťák provede stejné úpravy jako u JPG, ale výsledek uloží do bezztrátového (nepkomrimovaného) formátu.

Když fotíš do RAW, foťák žádné úpravy neprovádí, pouze zachytí stav čipu pixel po pixelu a uloží to. Všechny úpravy provádíš až dodatečně na počítači ve specializovaném programu, ve které se fotky z RAW vyvolávají. Proces není zase tak nepodobný klasickému vyvolávání, jen máš při něm více možností.

Výhody:
nejvyšší kvalita, protože si vše upravíš tak, jak chceš a protože čip počítače je mnohem silnější než čip ve foťáku, takže provádí úpravy jemněji.
Nevýhody:
pracnost a nároky na čas, každé nastavení si musíš rozmylet/vyzkoušet.

*) Mezistuúeň při zpracování - v programech pro vyvolávání z RAW nejde zatím provádět všechny ty spousty operací, jaké umí Photoshop nebo podobné programy. Úpravy RAW provedené ve vyvolávači necháš proto uložit do bezztrátového TIFF, který dále zpracováváš ve Photoshopu a teprve zmenšený výsledek uložíš do JPG, který zvěřejníš na internetu.

Bilbo, vloženo 12:03:51  14. 06. 2007

Lampáři mohl bys mi prosím vysvětlit formáty RAW, TIF apod.
Už jsem se s nimi setkal, samozřejmě, ale nevím moc k čemu slouží, co za výhody přínáší je používat a tak.
Díky :-)

Lampar, vloženo 11:58:09  14. 06. 2007

Merline, v části Develop jsou funkce na opravu
- nastavení bílé (změní tónování barev)
- barevnosti.

Nutno vyzkoušet, začal bych s tím nastavením bílé, je to hned v prvním okně Develop (Basic), práce s barvami je v oknech Split toning a Color toning).

Pokud chceš shodu, doporučuji fotku vyvolat v Lightroomu, uložit do 16 bit TIFu a ten dále upravovat ve Photoshopu.

Pokud ti RAW vychází v Lightroomu barevně odlišný od Photoshopu, může to být tím, že Lightroom nereaguje na nastavení bílé, které bylo ve foťáku v okamřiku focení (to se právě nastavuje až v Lightroomu), zatímco Photoshop ano.

Merlin, vloženo 09:08:30  14. 06. 2007

Ahojky,mám takový problém,nevíte jestli se nedá u dig.zrdcadlovky(můj EOS 400D) nějakým způsobem vypnout ten celkem hlasitý zvuk,který dělá závěrka? mám pocit, jako by byl alespoň z části elektronický. Nikde tu funkci nemůžu najít...

Už totiž máme natáčení celovečeráku v plném proudu,kde mimo jiné dělám fotografa a absolutně nemůžu fotit filmové obrazy během natáčení kvůli zvukaři,kterému do kontaktu leze právě tenhle otravný zvuk:-(((


Lampář: Lampáři,mám s Lightroomem docela problém v tom, že mi jasově a barevně ukazuje fotografie trochu jinak než třeba photoshop, nevíš co s tím?

Bilbo, vloženo 14:16:03  12. 06. 2007

Jj... měl bych po nějaké co nejdřív šáhnout :-)

Lampar, vloženo 14:13:31  12. 06. 2007

Všichni jsme samouci :-)) A příruček k Photoshopu jsou plné knihovny.

Bilbo, vloženo 13:02:12  12. 06. 2007

Já bych to asi zatím dělal funkcí klonování (nanášet upravenou fotku na původní), s tím, že na okraje výběru bych použil více transparentní štětec (jako programy používám PhotoPhilter a stařičký ale dobrý iPhoto plus 4).

Ale jinak máš určitě naprostou pravdu, že takhle by to bylo lepší. Já se Photoshop hlavně musím pořádně naučit, ať nedělám pořád "pokus-omyl". Jsem docela dobrý samouk, co se PC programů týče, ale stejně bych si měl možná projít nějakou příručku nebo nějaký návod na netu.

Lampar, vloženo 12:50:19  12. 06. 2007

S tím kontrastem se u kontrastních scén (Obloha) dají dělat jen dvě věci - buď fotit s tím přechodovým filtrem (lepší možnost), anebo to dodatečně upravit ve Photoshopu, což není žádná ostuda.

Postupoval bys tak, že bys vybral nebe (asi kouzelnou hůlkou), vložil ho do samostatné vrstvy, tam provedl úpravu kontrastu a pak sloučil vrstvu s nebem s původním obrázkem, který bude vnímán jako základní vrstva.

Nejobtížnější na to je asi vybrat to nebe tak, aby po sloučení obou vrstev nevypadalo jako vlepené. Chce to chvíli trénovat provádění výběru a nastovavat si přitom různé režimy prolínání a různé míry tolerance, ale když už jednou najdeš ten správný způsob, máš vyhráno.

Bilbo, vloženo 12:07:14  12. 06. 2007

Tinne: Foť na stativ, je to fakt lepší :-)

Bilbo, vloženo 12:06:54  12. 06. 2007

Tak si říkám, že by bylo fajn, kdybych měl doma někoho jako je Lampář :-) ... Ráno jsem fotky ukázal tátovi, ten jenom mrknul, plácnul něco ve stylu "hezký to máš" a šel dál :-)

Ne teď vážně, díky moc za kritiku i chválu, spoustu věcí si ještě projdu, nicméně pár rychlých reakcí:

Přední plán je samozřejmě naprostá pravda, jenže někdy je problém, že prostě zrovna nic není k dispozici, což fotku samozřejmě dost ochudí jako v tomto případě. Asi si začnu někoho vozit s sebou, aby mi pózoval :-)

Co se kontrastu týče, tak tady je asi problém, co se samotného foťáku týče, je to kompakt zatím bohužel. Mám i zrcadlovku, ale jenom analogovou a to je pro mé učební focení dost nevyhovující (ale dig. zrcadlovka snad brzo bude :-)

Zkouším různě laškovat s clonou, časem, abych dosáhl trošičku kontrastnějšího výsledku, ale stejně to většinou dopadne tak, že buď je to celé ošklivě podexponované (tudíž úplně na nic) a nebo relativně dobré, ale např. obloha je přesvětlená a nevýrazná (viz Tvoje poznámka k zadnímu plánu té krajinky).
Takže bych měl dotaz, jde nějak se těmto dvěma neduhům vyvarovat (i třeba s mým zatím omezeným vybavením)?
Samozřejmě jde to nějak upravit v PC, ale to prostě není ONO, jak všichni víme, navíc moje schopnosti v úpravách fotek jsou zatím taky docela žalostné, takže i tohle si většinou vybere svou daň.
Mám k dispozici i Adobe Photoshop 9 CS2, ale zatím v něm nijak moc profesionálně neumím.

Jo a ještě ta saturace, to je prostě moje úchylka, no :-) ... Když vidím letní, barevnou fotku, která hýří barvami, peru to nahoru, co to jenom jde :-) ... Zkusím se toho vyvarovat.

Tinne, vloženo 10:51:00  12. 06. 2007

Zjistila jsem,že focení ze stativu je fakt o dost lepší, všechno fotím z ruky, i ty lekníny, které byly strááášně daleko.
Teo není líný ten stativ tahat a rozkládat a šroubovat, což mne fakticky nebaví, ale dovolená byla super, teď jsem zjistila,že Lampář tady kousek níže dával fotky z jeskyně Turold, kde jsme taky byli (byla tam ale strašná zima :-))
A taky ze sklípků v Petrově, kde nám bylo vnuceno né moc dobré víno ...
Možná tady hodím ještě nějakou fotku.

« ««   648   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php