|
Některé firmy dodávají vyvolávač s foťákem (Canon), u některých ho musíš koupit jako doplňkové vybavení (Nikoňácký program stojí kupř. cca 4000,- Kč). Nevýhodou je, že každá firma má zatím svůj firemní RAW, některé (Canon) jich mají dokonce více. Nyní probíhá sjednocování (jednostný formát navrhl třeba Adobe), ale ještě není jasné, ajk to dopadne.
Na internetu se dají stáhnout i nefiremní vyvolávače, které zpravidla umí pracovat s RAW formáty více firem. Většina z nich má slabší volnou verzi + verzi s více funkcemi, která se dá koupit jako shareware. Patří k nim např. RawShooter Essentials.
Potom ještě existují vyvolávače, za které se musí zaplatit. Asi není divné, že jsou zpravidla kvalitnější. Patří k nim Capture One (určený pro Apple, nevím, jestli už existuje i verze pro PC), Bibble (shareware, na zkoušku funguje měsíc, lze ho zakoupit za cenu kolen 2000,- Kč) a Adobe Lightroom. Ten je asi nejlepší, ale stojí kolem 5000,- Kč. V současné době mám Lightroom, zkusil jsem i Bibbli, dávala mi jen o něco málo horší výsledky než Lightroom, ale nemá tak dobře propracované prostředí, neustále jsem tam musel něco hledat a tak. Rozčilovalo mě to.
Součástí novějších verzí Photoshopu je také Camera RAW, který umožňuje vyvolávat z RAW přímo ve Photoshopu. Kvalitu jsem neměl možnost posoudit. Podobnou funkci má zabudovanou i Cotel Paint Shop Pro XI, ale zpracování RAW je v něm dost pomalé a také kvalita mě neuspokojovala.
Obecně největším problémem vyvolávačů je rychlost. Myslím, že teprve Bibble a Ligtroom vnesli do zpracování RAW takovou rychlost, že je má smysl používat rutinně. V dalším vývoji vyvolávačů se očekává, že postupně získají další vlastnosti ke zpracování fotek, např. otáčení, více možností ostření atd. takže by do značné míry nahradit právě takové programy, jako je Photoshop. Samozřejmě, že ne v oblasti profesionálního zpracování, ale v amatérské ano.
Kromě vyvolávačů existují ještě RAW konventory, které bez možnosti úprav zkonvertují RAW do JPG. Takové "zpracování" ale v podstatě popírá smysl RAW jako takového. Takové RAW konventory existují i jako pluginy k některým programům pro práci s obrázky, např. je lze stáhnout k Irfan View, ACDSee apod. Slouží tak v podstatě jako zobrazovače RAW. I pro ně platí, že jsou hodně pomalé. |