|
Koga a další zmiňované rozhodně ne, to jsou moc moderní, když dotaz směřoval na 5-10.století.
Já jsem se do Válečných lodí ještě podívat nestačila, ale vzhledem k tomu, že zrovna čtu BOjové techniky středověkého světa, přeskočila jsem pár kapitol, jestli něco nenajdu tam, a na internetu nastudovala něco o Francích, abych mohla dedukovat něco z jejich zázemí. V článku na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Franks) je zmínka "The Merovingians were capable of raising naval forces when necessary. The most significant naval campaign was waged against the Danes by Theuderic I in 515 and involved ocean-worthy ships. More regular was the use of rivercraft on the Loire, Rhone, and Rhine." Při tom, jak rozporuplné citáty jsou uvedeny ohledně franckého pozemního vojska si nedělám moc nadějí v nějaké další věrohodné údaje
V Bojových technikách, v kapitole o Vikinzích, je zmínka, že Karel Veliký použil v boji proti pirátům středomořské techniky: nařídil stavět pobřežní pevnosti a válečné loďstvo (802-810). O 80 let později při velké výpravě Vikingů po Seině však Frankové již opět neměli žásdné loďstvo, které by mohlo nájezdníky zastavit.
Vzhledem k tomu, že francké lodě měly mít obrannou a ne útočnou funkci, tipovala bych, že vycházely z obchodních a dopravních lodí a tudíž se nejvíc podobaly vikingským lodím typu knarr nebo menším plavidlům, u nichž měla nosnost měla přednost před rychlostí (narozdíl od vikingských dlouhých lodí).
V této fázi dedukcí mě zaskočilo zjištění, že Frankové byli aktivní i ve středomořské oblasti, kde se vyskytovaly odlišné typy plavidel než na severu. Nicméně v obou zdrojích se zmínky o válečném loďstvu týkají severní oblasti.
Zkusím ještě dál hledat. |