10:50:08
15. 04. 2025

Místnost
Války a vojenská technika
Podělte se s námi o své poznatku a zajímavosti z válek či válečných konfliktů. Místnost je též věnována vyznavačům vojenské techniky.
Tipy na zajímavé stránky s vojenskou tématikou:
Válka.cz
Palba.cz
Vojna.net

Místnost má od 13:59:52  20. 10. 2003 pronajatou Bonhart. Spolusprávce: Nimitz.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   129   »» »

Nimitz, vloženo 22:20:47  14. 07. 2008

v nadpisu předchozího příspěvku má být General Belgrano

další pokračování seriálu o ekranoplánech:
Ekranoplány (2) - Neslavná kariéra
Ekranoplány (3) - Rodina pokusných ekranoplánů
Ekranoplány (4) - Příšera z Kaspického moře a Lun

Nimitz, vloženo 23:42:23  12. 07. 2008

protože v týdnu bývám většinou po práci jako po lobotomii, tak vás dnes dokud jsem při smyslech obdařím ještě vlastním článkem

ZAJÍMAVÉ OSUDY LODÍ - CL 46 PHOENIX/Admiral Belgrano

Americký lehký křižník CL 46 Phoenix se začal stavět v roce 1935, a dokončen byl v roce 1938. Jednalo se ve srovnání se světěm o špičkovou třidu lehkých křižníků, protože loď nesla 15 děl ráže 152 mm v pěti trojdělových věžích a spoustu silné protiletadlové výzbroje. Svojí délkou 185 metrů a výtlakem téměř 10 000 tun se rozměry rovnala s těžkými křižníky, vysoká rychlost 32,5 uzlů umožňovala plnit velkou škálu úkolů.
Phoenix byl postaven ve Filadelfii, a odtamtud vyplul na svoji první větší plavbu do jižní ameriky, kde navštívil Brazílii i Argentinu. Poté byl převelen do Pacifiku, a na Havajské ostrovy. Tam jej v přístavu základny Pearl Harbor zastihl 7.12.1941 nálet japonců, ale ti se soustředili spíše na velké lodě. Válku pak křižník začal několika doprovody konvojů do jižního pacifiku, působil i v oblasti Austrálie a později v Indickém oceánu. Odtamtud se přesunul do atlantiku a poté opět do Filadelfie, kde byl opraven a dozbrojen. Následoval přesun panamským průplavem a dlouhá, velice aktivní služba v pacifiku, zůčastnil se mnoha bojových akcí (zejména podpůrných, jako ochrana svazů a ostřelování obsazených ostrovů). Loď získala několik vyznamenání, ale po skončení války byla brzy, v roce 1946 deaktivována ve své domovské Filadelfii.
-
V roce 1951 jej koupila Argentina a přejmenovala jej nejprve na C 4 Diecisiete do Octobre, po pádu Perónovy vojenské junty na C 4 General Belgrano. V roce 1967 loď prošla generální opravou a modernizací, přibyly dvě odpalovací zařízení britských protiletadlových raket SeaCat a přistávací plošina pro vrtulníky, které loď mohla nést dva kusy.
V roce 1982 vypukla mezi Argentinou a Velkou Británií známá válka o Falklandy. Britové vyslali do jižního atlantiku většinu svého hladinového loďstva a také své ponorky. Jedna z nich, atomová útočná ponorka HMS S 48 Conqueror sledovala několik dní svaz tvořený Admiralem Belgramem a dvěma torpédoborci, který mohl ohrozit britský výsadek a letovou činnost. Čekalo se na povolení k ůtoku od premiérky Thatcherové, protože svaz nebyl přímo v bojové zóně. To přišlo 2. května 1982 a tak ponorka zhruba v 16 hodin odpálila tři torpéda, z nihž dvě křižník zasáhla. Okamžitě zabila přes 200 můžů posádky a zcela zničila strojovnu. Loď se začala ihned naklánět na bok a po 15 minutách se potopila. Díky okamžitému rozkazu k opuštění lodi se zachránilo 770 členů posádky, 323 z nich a 2 civilisté zahynuli buďto při útoku nebo na podchlazení ve studené vodě.
Tento křižník se stal jediným hladinovým válečným plavidlem na světě, potopeným jadernou ponorkou.

v argentinské službě


potápějící se


linky:
http://en.wikipedia.org/wiki/ARA_General_Belgrano
http://www.palba.cz/printview.php?t=1246&start=0

Rivan, vloženo 21:13:56  12. 07. 2008

Jojo, vynikající transportní prostředek ... rychlý a unese toho hromadu ...

a tady jedno male video ...

http://www.youtube.com/watch?v=oY3Q4eVAV9A

Nimitz, vloženo 21:07:51  12. 07. 2008

Ekranoplány (1) - Těsně nad vlnami

Nimitz, vloženo 21:05:53  12. 07. 2008

na valka.cz se o prázdninách většinou recyklují několik let staré články. Stejně tak i letos. Navíc už tenkrát jsem je sem linkoval, ale udělám to stejně jako oni znovu, protože tyhle jsou velmi zajímavé, pojednávají o speciální letadlech startujících z vody, nebo se nad ní nízko pohybujících


Bartini VVA-14 - amfibie s kolmým vzletem a přistáním

Nimitz, vloženo 22:32:20  06. 07. 2008

KURIOZNÍ PLAVIDLA: bitevní letadlové lodě Ise a Hjuga

Po katastrofální porážce v bitvě u Midway a ztrátě čtyř letadlových lodí hledalo japonské vojenské námořnictvo všechny způsoby jak co nejrychleji přijít k novým letadlovým lodím, protože bez nich se moderní válka v Pacifiku neobešla. Letadlovky byly potřeba jak k vedení útočných akcí, tak i k obraně svazů lodí pomocí stíhaček před nálety protivníka. Proto bylo rozhodnuto přestavět dvě sesterské bitevní lodě Ise a Hjuga na hybridy s letovou palubou. Místo pro ni se získalo tak, že se odmontovaly dvě věže hlavních děl ráže 356 mm (z celkových pěti věží této ráže) ze zadní části lodi, a na jejich místě byl vybudován hangár a letová paluba o délce 60 metrů. Z této paluby však mohla nesená letadla (v počtu 22 kusů) pouze startovat pomocí katapultů, k přistání nebyla dostačující a tak letový park tvořily zejména plováky opatřené stíhačky E16A Zuinun (v americkém kódování "Paul") a lehké bombardéry které ale musely přistávat na jiných, klasických letadlovkách.
Přestavba obou lodí proběhla celkem rychle (netrvala ani půl roku), a to i přes to, že původní dělové věže byly velmi těžké a kvůli stabilitě lodi musely být jejich šachty zality betonem. V polovině roku 1943 už byly k dispozici, ale k jediné velké bojové akci se dostali až v říjnu 1944 při americkém vylodění na Filipínách. Ise a Hjuga byly v tu dobu součástí svazu posledních letadlových lodí admirála Ozawy, který měl na sebe nalákat americké letadlové lodě a umožnit tak přepadení vyloďovacích plavidel svazem těžkých křižníků a bitevních lodí. Tato lest nakonec vyšla, byť při ní japonci přišli o další letadlovky. Ise a Hjuga v tu dobu ale nenesly žádná vlastní letadla, protože i na normálních letadlovkách jich už mnoho nebylo, v tu dobu totiž chyběly jak stroje tak zejména vycvičení piloti. Nálety amerických palubních bombardérů v této bitvě přestály, ale následně byly napadeny v lednu 1945 v přístavu Kure, kde byly na opravě, klesly na dno přístavního bazénu a odtud byly vyzdviženy až po válce, k sešrotování.

Hjuga po přestabě


Ise v Kure (po náletu)


nákres

Nimitz, vloženo 16:00:22  02. 07. 2008

protože poláci jsou a vždy byli hrdý národ..
Kromě čtyř ponorek měli ještě několik dobrých torpédoborců a větší počet ozbrojených minolovek a minonosek

Brandir, vloženo 15:41:36  02. 07. 2008

Fajn prispevky, Nimitz.

Vratim sa k polskej ponorke Orzel. Rozmyslam, naco boli predvojnovemu Polsku ponorky? Mali len par kilometrov mora, stacili masivne pevnosti na pobrezi. Bolo velmi pravdepodobne, ze zakladne namornych sil, v pripade vojny, rychlo stratia.

Take Albansko v 80-tych rokoch malo, pri podstatne dlhsom pobrezi, iba dve ponorky. Sice slaba ekonomika, ale inac stat trpiaci riadnou vojnovou paranojou.

Nimitz, vloženo 00:38:56  02. 07. 2008

KURIOZNÍ PLAVIDLA: Největší letadlová loď 2. světové války - Šinano
Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století postavilo Japonsko dvě obří bitevní lodě, největší na světě - Jamato a Musaši, a to v naprostém utajení, i před vlastním obyvatelstvem. Byl položen kýl i ke třetí takové lodi, jenž měla nést jméno Šinano. V bitvách v Korálovém moři a především u Midway utrpělo japonské loďstvo velké ztráty letadlových lodí, které loděnice nemohly hned nahradit. Rozhodlo se tedy, že už z 50% rozestavěný trup bitevní lodi Šinano bude přestavěn na letadlovou loď.
Bohužel, stavba byla už v takové fázi, a původní vnitřní uspořádání trupu takové, že nemohla vzniknout klasická letadlovka - konstruktérům dělal problém najít potřebné místo pro velké hangáry. A tak přišlo nové rozhodnutí o určení lodi - bude sloužit jako plovoucí letiště, na kterém budou při bojových akcích přistávat letadla z ostatních lodí ve svazu a budou na něm přezbrojována a natankována k plnění dalších úkolů. Šinano totiž díky svému trupu bitevní lodi mělo mnohem mohutnější pancéřování, a tak na něm mohly být skladovány pumy, torpéda a letecký benzín mnohem bezpečněji než na jiných letadlových lodích.
S výtlakem 64 000 tun bylo překonáno prakticky až americkými letadlovkami na jaderný pohon, délka letové paluby 266 metrů skýtala dostatečný prostor pro provoz velkého množství cizích letadel. Šinano mělo mít i letadla vlastní - 42 stíhaček pro ochranu. K tomu velké množství protiletadlových kanónů a salvových raketometů.
Náročná přestavba se ale protahovala a tak loď opustila suchý dok až 11. listopadu 1944. O osm dní později ji převzalo válečné námořnictvo a osadilo provizorní, neúplnou a nezkušenou posádkou, celkem 1900 mužů. Když 28. listopadu vyplula za doprovodu tří torpédoborců na zkušební plavbu kolem pobřeží Japonska, tak na její palubě bylo ještě 600 dělníků z loděnice, kteří prováděli dokončovací práce uvnitř trupu. Jenže se jednalo o snad nejkratší pannenskou plavbu - už ve 3 hodiny ráno následujícího dne na ni vyslala 6 torpéd u pobřeží hlídkující americká ponorka USS Archerfish, z nihž čtyři zasáhly trup. Loď začala nabírat vodu a v několika minutách získala 10% náklon. Mezi nezkušenou posádkou a dělníky nastala okamžitě panika a nedařilo se organizovat záchranné práce. A zatímco se sesterské lodě Jamato a Musaši potopily až po zásahu 15-20 torpéd, tak zde voda zatápěla další a další prostory, až se po sedmi hodinách loď převrátila na bok a potopila. Zahynulo minimálně 500 námořníků a dělníků. Přitom se loď dala zachránit tím že by najela na mělčinu, plula totiž blízko pobřeží. A o tom, že se jednalo o třetí loď třídy Jamato, to se dozvěděli američané až po válce.

Sikar, vloženo 07:34:08  30. 06. 2008

pardon za kvalitu...mobil...

Sikar, vloženo 07:33:54  30. 06. 2008

pravda jest však taková, že USS Enterpsrise v současné době kotví u mě doma vedle Rogera Zelazného...ach jo, kde jsou ty doby, kdy sjem se tomuhle měl čas věnovat... Myslím, že jsem tenhle kit dostal za vízo někdy v 11ti letech a děsně mě bavilo barvit jednotlivá letadýlka apodle různě barevných směrovek z nich dělat letky...

Nimitz, vloženo 18:37:02  29. 06. 2008

Ppkud si chcete počíst, nebo se podívat na další fotky, tak Wikipedie má celkem obsáhlé články

http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_de_Gaulle_(R_91)

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_(CVN-65)

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Gerald_R._Ford_(CVN-78)

http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_carrier

Nimitz, vloženo 18:33:41  29. 06. 2008

tady je zajímavá srovnávací fotka - USS Enterprise (do služby v roce 1961) s o čtyřicet let mladší první francouzskou letadlovkou na jaderný pohon Charles de Gaulle (R 91) (do služby v roce 2001). Fotka je právě z roku 2001 a paluba francouzské lodi je podle mě hnusná...

Nimitz, vloženo 18:27:24  29. 06. 2008

tak například tohle je vizualizace nového plavidla USS Gerald R. Ford (CVN-78), které se začne stavět příští rok a do služby by mělo jít nejdříve v roce 2015. Třída Ford se od třídy Nimtz vizuálně liší zejména ostrovem posunutým mnohem více dozadu a jiným rozmístěním výtahů. Bude mít modernější katapulty a hlavně pak celý elektronický systém. Pohon bude opět zabezpečovat atomový reaktor (dva kusy), délka paluby bude opět 333 metrů.

Nimitz, vloženo 08:52:19  29. 06. 2008

dnes ještě přihodím nějaké doplňující informace, a pokusím se najít pár fotek

Nimitz, vloženo 00:35:33  29. 06. 2008

1965-2007 - přišel atom

Protože se americké letadlové lodě staly "udržovatelkami světového míru", potřebovaly ke dlouhým plavbám ve vzdálených mořích větší výdrž, kterou jim skýtal jaderný pohon. Ten byl poprvé použit na lodi CVN-65 Enterprise. Později po vyhodnocení poznatků a upravení plánů vznikla celá třída lodí s atomovým pohonem - třída Nimitz, jejíž plavidla byla stavěná po více než 35 let až do loňského roku.
-
Kromě američanů postavili na jaderný pohon letadlovou loď už jen francouzi, na přelomu tisíciletí.
Britové nehodlali vynaložit velké prostředky, a tak na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let postavili tři menší letadlové lodě se "skokanskými můstky" na přídi.
-
Sověti začali se vývojem a stavbou letadlových lodí velmi pozdě, protože jim nepřál nejprve Stalin, později velitelství námořnictva dávající přednost atomovým ponorkám. Později nějaké letadlovky postavili, ale nebyly tak kvalitní jako americké, navíc jejich stavbu provázely potíže a po rozpadu sovětského svazu na ni došly peníze. Některá plavidla pak rozprodali
-
Menší letadlové lodě si začaly stavět i jiné státy - Španělsko a Itálie, o pozici lokální mocnosti se snaží Indie se svojí už třetí letadlovkou (první dvě koupené od britů, třetí od rusů) a výhledově s letadlovými loďmi počítá i Čína. Rusko už má opět peníze a tak uvažuje o zcela nových plavidlech

A co budoucnost?
Třída Nimitz, byť neustále vylepšovaná už potřebuje náhradu, tou se stane v příštím desetiletí třída Gerald Ford. Britové a Francouzi se spojili a stvořili společný projekt větších letadlových lodí.

Nimitz, vloženo 00:11:51  29. 06. 2008

1950-1965 - jak dál?

Po druhé světové válce nastal ve stavění letadlových lodí útlum. Navíc přišly do výzbroje první proudové letouny, a k jejich provozu se musely stávající plavidla upravovat. První ostrý křest pak prodělaly letadlové lodě s proudovými letadly v Korejské válce.
První poválečnou konstrukcí se měla stát u američanů loď United States, který neměla na palubě klasický "ostrov", a měla mít na obě strany vyosené tzv. "úhlové" paluby, které měly usnadňovat start i přistání těžších proudových letadel. Letectvo a námořnictvo se ale o její podobu tak dlouho hádali, až byl projekt zrušen.
Nakonec přišla v roce 1954 třída Forrestal, s jednou úhlovou palubou určenou zejména pro přistávání. Vzhled této třídy pak víceméně kopírovaly i třídy další.
-
Britové se potřebovali zbavit spousty po válce nepotřebných plavidel, a tak se brzy staly majiteli letadlové lodě státy jako Argentina, Kanada, Austrálie, Holandsko a další - výčet jsem tu už kdysi v místnosti poskytl.
-
Francouzi na přelomu padesátých a šedesátých let postavili svoji dvojici středních letadlovek Foch a Clemenceau

Nimitz, vloženo 23:51:13  28. 06. 2008

1940-1949 - hurá, už se válčí - aneb Zlatý věk

Do druhé světové války vstupovaly jen tři námořnictva s flotilami letadlových lodí - loďstva Británie, Japonska a USA. Každé mělo jinou strukturu a i plavidla byly dost odlišné.
Jedině ještě Francie měla letadlovou loď, ale ta byla na úrovni plavidel z dvacátých let. Němci a italové svoje plavidla stavěli, a nebýt nepřízně vůdců (Hitler stavbu letadlovky Graf Zeppelin na dlouho pozastavil) tak je mohly i dokončit. Ale stejně by v kontextu války nic neznamenaly.
Druhá světová konečně přinesla námořní bitvy, při kterých byly letadlové použity. Většina z těch předválečných plavidel byla na japonské a americké straně brzy potopena, a tak byly nahrazeny novými, na kterých už se projevily poznatky z prvních bojů. Lodě se stavěly větší, rychlejší, odolnější a s větší kapacitou letadel. Zároveň ale vystala potřeba letadla přepravovat přes širý oceán, a také potápět s nimi ponorky. K tomu byly stavěny "eskortní letadlové lodě" - levná, rychle se stavěly, jejich nevýhodou ale bylo slabé pancéřování, nízká rychlost (k dopravě konvojů ale dostačující) a malý počet letadel, většinou 20-30
Japoncům postupně docházel dech a nedokázali nahrazovat ztráty, zatímco americké loděnice chrlily jednu letadlovku za druhou. Britové spíše sázeli na kvalitu než na kvantitu, jejich lodě ke konci války dokázaly snadno přežít i dopad kamikaze na svoji palubu
Američané na sklonku války začali stavět třídu superletadlovek (Coral sea), schopných nést až 130 vrtulových letounů, ale nakonec byly dokončeny jen tři.

Tári, vloženo 10:25:36  27. 06. 2008

je to cool...letadlovky jsou fajn:-)

Nimitz, vloženo 22:55:01  26. 06. 2008

u kapitoly 1930-1939 si v prvním řádku domyslete "druhé polovině dvacátých let"

« ««   129   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php