 |
protože v týdnu bývám většinou po práci jako po lobotomii, tak vás dnes dokud jsem při smyslech obdařím ještě vlastním článkem
ZAJÍMAVÉ OSUDY LODÍ - CL 46 PHOENIX/Admiral Belgrano
Americký lehký křižník CL 46 Phoenix se začal stavět v roce 1935, a dokončen byl v roce 1938. Jednalo se ve srovnání se světěm o špičkovou třidu lehkých křižníků, protože loď nesla 15 děl ráže 152 mm v pěti trojdělových věžích a spoustu silné protiletadlové výzbroje. Svojí délkou 185 metrů a výtlakem téměř 10 000 tun se rozměry rovnala s těžkými křižníky, vysoká rychlost 32,5 uzlů umožňovala plnit velkou škálu úkolů.
Phoenix byl postaven ve Filadelfii, a odtamtud vyplul na svoji první větší plavbu do jižní ameriky, kde navštívil Brazílii i Argentinu. Poté byl převelen do Pacifiku, a na Havajské ostrovy. Tam jej v přístavu základny Pearl Harbor zastihl 7.12.1941 nálet japonců, ale ti se soustředili spíše na velké lodě. Válku pak křižník začal několika doprovody konvojů do jižního pacifiku, působil i v oblasti Austrálie a později v Indickém oceánu. Odtamtud se přesunul do atlantiku a poté opět do Filadelfie, kde byl opraven a dozbrojen. Následoval přesun panamským průplavem a dlouhá, velice aktivní služba v pacifiku, zůčastnil se mnoha bojových akcí (zejména podpůrných, jako ochrana svazů a ostřelování obsazených ostrovů). Loď získala několik vyznamenání, ale po skončení války byla brzy, v roce 1946 deaktivována ve své domovské Filadelfii.
-
V roce 1951 jej koupila Argentina a přejmenovala jej nejprve na C 4 Diecisiete do Octobre, po pádu Perónovy vojenské junty na C 4 General Belgrano. V roce 1967 loď prošla generální opravou a modernizací, přibyly dvě odpalovací zařízení britských protiletadlových raket SeaCat a přistávací plošina pro vrtulníky, které loď mohla nést dva kusy.
V roce 1982 vypukla mezi Argentinou a Velkou Británií známá válka o Falklandy. Britové vyslali do jižního atlantiku většinu svého hladinového loďstva a také své ponorky. Jedna z nich, atomová útočná ponorka HMS S 48 Conqueror sledovala několik dní svaz tvořený Admiralem Belgramem a dvěma torpédoborci, který mohl ohrozit britský výsadek a letovou činnost. Čekalo se na povolení k ůtoku od premiérky Thatcherové, protože svaz nebyl přímo v bojové zóně. To přišlo 2. května 1982 a tak ponorka zhruba v 16 hodin odpálila tři torpéda, z nihž dvě křižník zasáhla. Okamžitě zabila přes 200 můžů posádky a zcela zničila strojovnu. Loď se začala ihned naklánět na bok a po 15 minutách se potopila. Díky okamžitému rozkazu k opuštění lodi se zachránilo 770 členů posádky, 323 z nich a 2 civilisté zahynuli buďto při útoku nebo na podchlazení ve studené vodě.
Tento křižník se stal jediným hladinovým válečným plavidlem na světě, potopeným jadernou ponorkou.
v argentinské službě

potápějící se

linky:
http://en.wikipedia.org/wiki/ARA_General_Belgrano
http://www.palba.cz/printview.php?t=1246&start=0 |