19:12:10
09. 12. 2019

Místnost
(Ne)studijní koutek

Zde můžete řešit vše co se týká vzdělávání. Můžete se směle ptát, radit, nebo se podělit o příjemné zážitky, které vás během vašich studentských let potkaly...No však vy už si poradíte.

"Vzdělání je schopnost rozumět druhým." J.W.Goethe


"Google ví všechno!" Petr Procházka

"Lidé inteligentní a kreativní prokrastinaci podléhají více právě z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou..."
Kniha prokrastinace

www.citace.com


DRŽPALCE:(Pištěte Narwen nebo Genevieve do pošty, a zkuste je psát ve formátu: Datum - přezdívka - zkouška)

Místnost má od 11:49:29  29. 11. 2003 pronajatou Narwen. Spolusprávce: Legacek. Genevieve.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit«  1   »» »

Cemendriel, vloženo 16:21:53  01. 07. 2018

Absurdní věci, které spolu korelují:

http://www.tylervigen.com/spurious-correlations

Taky máte někdy pocit, že se ve vašem oboru věda dělá podobně? Já občas na ty studie koukám a snažím se pochopit, jak z toho někdo mohl vyvodit takovej závěr... =)

Klair, vloženo 23:45:32  24. 02. 2018

Pojďte vyplnit jeden dotazník :)
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc78fzDs85aM__AXs8Ojv9V5P0TqhVT1Q2RnegGbAbsj1F9bg/viewform

Mivka, vloženo 11:58:32  28. 06. 2017

Paní mi s pohrdlivým výrazem nadiktovala pět knih k diplomce, zeptala se mě na jednu otázku, já řekla čtyři věty, ona mě zastavila s e slovy "Víte co? To mi stačí, máte za jedna, běžte domů." a šla asi půl hodiny grilovat spolužáka, kterej měl tu smůlu, že u nás nestudoval bakaláře.
Darované jedničce samozřejmě na zuby nekoukám, ale musím říct, že pocit ze smysluplně vykonané práce vypadá trochu jinak, no :) Jakože jsem samozřejmě ráda, že už to mám za sebou a tu bábu nemusím nikdy vidět, ale pocit z absurdity českých ústních zkoušek ve mně zůstává.

Deidre, vloženo 11:45:14  28. 06. 2017

No? Tak? Jak to dopadlo?

Mivka, vloženo 22:55:45  27. 06. 2017

Mám zítra poslední takovou tu echt blbou zkoušku v rámci svého studia a už jsem z toho taková trochu neradostná. Je to přesně takový ten typ situace, kdy si člověk musí namemorovat osm vysoce teoretických knih a pak jde na ústní zkoušku, kde je vydán čistě na milost a nemilost dost náladové vyučující, která má na danou teorii dost specifický pohled a odklon nepřipouští. Navíc je to zkouška, která by z hlediska logicky studia vůbec do mého oboru patřit neměla, protože se zabývá něčím, co je mi z logiky oboru úplně k prdu, a je jasný, že ji mám povinně jenom proto, že dotyčná vyučující je příliš důležitá, aby nechala kohokoliv projít magistrem na našem ústavu bez toho, aby absolvoval JEJÍ veledůležitý předmět. A navíc samozřejmě kdykoliv může náhodně učinit rozhodnutí, že mě ve skutečnosti nebude zkoušet z předepsané literatury, ale z látky z bakalářského studia, protože tu přece už musím znát (neznám).
No, a tak jsem tomu tak jako věnovala týden života, nemám vůbec pocit, že je to jistý (protože těch teorií je prostě osm, jsou si všechny marně podobné a skoro žádná neříká nic až tak zajímavého nebo objevného) a nemám z toho radost. A v kontrastu s tím, jak celý zbytek mého magistra je normální praktická nebo smysluplná vědecká práce a s vyučujícími se dá domluvit a snaží se o rozumný styl atestací, mě to prostě už fakt netěší.
No. Tak. To jsem vám takhle k večeru chtěla říct.

Arenga, vloženo 13:30:12  24. 06. 2017

Aes: to je zajímavé. Já naopak, když dám dceři vypočítat nějakou slovní úlohu jen tak z hlavy, začíná to tím, že se na mě podívá pohledem v němž je směsice paniky a děsu :-) jako většinou to vypočítá, ale první reakce většinou bývá, že ej to moc téééžkééé ;-)

Aes Sedai, vloženo 09:42:32  23. 06. 2017

Lory: Vidíš, třeba to posuneš někam dál. :) Doučovala jsem matiku spolužáky, kteří na tom byli hodně špatně (ale jinak toho už moc neumím a moc ji nemusím). A stalo se mi, že dotyčný nebyl schopný vypočítat příklad, když tam byla čísla. Ale jak jsem to převedla na rohlíky, jabka... cokoliv reálného, začalo to být v pohodě.

Lory, vloženo 17:26:35  22. 06. 2017

Děkuju moc :).

Aes: Ono se teď o těch poruchách sice více mluví, ale určitě se o nich neví všechno. A o té dyskalkulii se u nás neví skoro nic a ani se to vědění moc neposouvá. V zahraničí jsou o dost dál, a to taky tvrdí, že toho o ní moc nevědí :). Neumíme ani moc spolehlivě rozpoznávat, jestli má dítě problémy s matematikou opravdu kvůli tomuhle specifickému deficitu nebo jestli to nesouvisí spíše s nedostatečnou domácí přípravou či s jinými faktory. (Nemluvím o inteligenci, kterou umíme zjišťovat o něco lépe, i když netvrdím, že to taky nemá svá omezení). Takže se teď snažím přispět k nějakému tomu posunu :).

Aes Sedai, vloženo 15:33:43  21. 06. 2017

Lory, bezva zpráva. Vidíš, já myslela, že tyhle poruchy jsou prozkoumané ze všech stran. A ono jde ještě zjistit něco nového? Fakt zajímavé téma.

Kroc, vloženo 12:42:13  21. 06. 2017

Lory: tak to je super! Gratuluju! :-)

Lory, vloženo 20:48:46  20. 06. 2017

Tak jsem se svým výzkumem dyskalkulie přijatá na doktorské studium pedagogické psychologie :). Teda za předpokladu, že včas odevzdám diplomku a v září odstátnicuju...

Arenga, vloženo 14:04:29  12. 06. 2017

Mivko, Brno má jak historii, tak PVH a archivnictví dobré, takže asi fakt jak co.
A s tou teoriií překladu, já tě chápu, člověk skřípe zuby, že dělá něco totálně zbytečného, ale to je asi na každém oboru. Ale asi nic není taková pakárna jako marxismus-leninismus ;-) (ne, že bych byla TAK stará, abych tohle musela, naštěstí, ale co zkazek jsem o tom slyšela)

Genevieve, vloženo 10:06:07  12. 06. 2017

jako pokud se to nevyhrotí do absurdna, tak to dělat nebudu, protože už jsem tomu něco tady věnovala a nechce se mi přijít o ty roky. Navíc si tak trochu představuju, že za ty čtyři roky už budu profesně jinde.

to se spíš zaměřím na ten nápad. :-) zjistila jsem, že GAČR má i varianty pro junior badatele, tak to asi prubnu.

Mivka, vloženo 01:34:07  12. 06. 2017

Aes: no vidíš, to bych počítala spíš do společenskejch věd, ale je pravda, že o tom moc nevím.

Každopádně u jazykových oborů to nebejvala ani tak věc názoru, ale spíš věc dat o třeba úspěšnosti absolventů nebo hodnotících žebříčků, no. Že se to liší obor od oboru je samozřejmě ale výrazně pravděpodobný a i u těch jazyků jsem třeba o germanistice slyšela o něco hezčí věci.

Aes Sedai, vloženo 01:19:42  12. 06. 2017

S těma humanitníma na MU asi jak co, třeba ta média u nás paráda, UK v Praze mě dost vyděsila. Asi věc názoru.

Shadw, vloženo 00:11:06  12. 06. 2017

Já si zrovna hrozně užívám, že nestuduju. Po těch příšerných letech, kdy jsem pořád musela něco dělat do školy, je to najednou obrovská úleva a pocit svobody, že si můžu vlastně dělat co chci. Dávám si prázdniny, nenutím se do odborných textů a jsem najednou z toho mého oboru znovu nadšená. Mám fajn místo a novou brigádu, obojí v oboru, takže získávám praxi.
Doktorát jsem odložila. Neměla jsem moc dobře promyšlené téma, docela mě od něj odrazovali a trochu mi to vzalo nadšení.
A ani trochu se mi nechce dělat (hypotetický) doktorát na katdeře v Praze, takže přemýšlím o jiných možnostech.

Mivka, vloženo 23:57:43  11. 06. 2017

Mně se taky studuje hezky, ale krátí se mi čas do nejdebilnější zkoušky ve studiu a už mě to trochu stresuje. Jakože kromě toho, že ta paní je blbá a sadistická a neměla by učit (ale to je cajk, to jsem zvládla v bakaláři) a má dost zastaralý názory na vědu o jazyce, je především úplně na prd, že je to zkouška z teorie překladu. To by bylo asi pochopitelné, kdybych... studovala překlad.
Ale ten já nestuduji. Studuji tlumočení a jazykovědu. S překladem technicky vzato nemusím mít nic společného nikdy v životě a tenhle obor mj. vystudovali i lidi, kteří fyzicky nikdy překládat nebudou moct, protože jsou... třeba slepí. Rozhodně o něm nikdy nebudu psát diplomku ani vědeckou práci. Předmět na teorii tlumočení máme extra - ale studenti, kteří dělají jen překladatelství, ho mít nemusí. Teorie překladu není navzdory snaze náhodnejch lidí v 50. letech to tvrdit a navzdory názoru veřejnosti, nějak zastřešující pro teorii tlumočení, je to prostě úplně jinej kus oboru, kterej se zabývá především otázkama textu a literární teorií. Teorie tlumočení se zabývá společenskýma, zvukovýma a kognitivníma otázkama. Je to úplně vo něčem jinym. Teorie překladu mi nejen v životě k ničemu nebude, ale ani prostě nemá nic společného s mým oborem studia.
Ale dělat to musim, protože to učí důležitá pani, no.

Jinak Genevieve, je pravda, že MU má lepší reputaci co do vstřícnosti, ale hodně bych si prověřila, jaká tam je historie. U humanitních věd má právě dle mojí zkušenosti Masaryčka celkově extrémně špatnou pověst a hodně upadá za UK a UPOL - typicky anglistika nebo obecná jazykověda jsou tam spíš jako takový vysloveně vtipný obory, co jsem kde různě slyšela. Ale na doktorát se to možná už zase stírá.

Genevieve, vloženo 23:30:22  11. 06. 2017

joooo, to je otázka, kterou mi zatím nikdo nezodpověděl... inu...

Betka, vloženo 22:48:31  11. 06. 2017

Proč proboha musíš publikovat článek, který nesouvisí s tématem tvojí dizertace? To fakt nechápu.

Studuje, no, docela dobře. Ale jako teď mam prostě zkouškový. No nic.

Genevieve, vloženo 18:39:51  11. 06. 2017

mám teď školně takové komplikované období.
Na doktorátu jsou věci, které mě nebetyčně vysírají a srážejí mi chuť něco dělat (třeba nutnost publikovat odborný článek v recenzovaném periodiku, který se netýká tématu dizertace. Jako vůbec. Jakože dělám středověkou zbožnost a mám psát o průmyslový revoluci, například) a tak podobně. Už si jako pohrávám s myšlenkou, že si dám přihlášku jinam. Ale tam nevím, jak ej to s neukončeným studiem, stipendiem a tak no.

A teď mi řekli, že mi vydají článek z diplomky a taky recenzi, což mám hroznou radost. Jaj!

A hlavně, rodí se mi v hlavě velký nápad na projekt, který kdyby vyšel, tak by to mohlo být super a asi i docela dost užitečný. Kdyby se to rozvinulo, tak by to byl projekt na GAČR určitě. A hrozně mě ta myšlenka nadchla a baví mě ji rozvíjet. Tohle jsou věci, které bych chtěla dělat.

A říkám si, jestli by mě chtěli s tím v Brně (když už se tam budu stěhovat) nebo třeba jinde a jestli bych našla lidi, co by do toho šli se mnou a jestli bych ten GAČR vůbec dostala. Ale jako... jsem hafo nahopsaná.

A tak jsem taková ambivalentní v těch pocitech k mému studiu.

Jak se studuje vám? :)

«  1   »» »

ZpětFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php