05:02:06
09. 04. 2025

Místnost
(Ne)studijní koutek

Zde můžete řešit vše co se týká vzdělávání. Můžete se směle ptát, radit, nebo se podělit o příjemné zážitky, které vás během vašich studentských let potkaly...No však vy už si poradíte.

"Vzdělání je schopnost rozumět druhým." J.W.Goethe


"Google ví všechno!" Petr Procházka

"Lidé inteligentní a kreativní prokrastinaci podléhají více právě z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou..."
Kniha prokrastinace

www.citace.com


DRŽPALCE:



(Pištěte Narwen nebo Genevieve do pošty, a zkuste je psát ve formátu: Datum - přezdívka - zkouška)

Místnost má od 11:49:29  29. 11. 2003 pronajatou Narwen. Spolusprávce: Legacek. Genevieve.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   4   »» »

Mellor, vloženo 16:04:17  26. 03. 2017

Nám třeba pořád vštěpují, že jsme studenti. Dokonce mi nepřímo zakázali vést studentské práce!

Na nějaká místa na projektu mohu zapomenout. Buď budu mít svůj grant, nebo nic. A žádosti o VG nebo GAUK jsou loterie.

Betka, vloženo 01:44:53  25. 03. 2017

...ačkoli bych teda asi měla dodat, že jsem z podobných materiálních důvodů v podstatě změnila katedru a obor fyziky.

Betka, vloženo 13:07:33  24. 03. 2017

U nás doktorandům obvykle zvládnou dát úvazek na grantu, alespoň třeba od druháku výše, a na cestování má katedra vnitřní zdroje, takže 15k na konferenci by fakt problém nebyl.

Mivka, vloženo 12:56:37  24. 03. 2017

Corfe: No, a ve skutečnosti možná cílem mého příspěvku bylo naznačit, že si ty absurdní příklady můžeš nechat od cesty, protože pak taky působí přezíravě a v lidech vzbuzují třeba agresivitu, žejo. A vlastně se přiznám, že když si na Tavernu někdo přijde postěžovat, jak se mu v něčem nedaří a je to blbý, a tvá reakce na to se dá shrnout větou "co si vymrčuješ, jinde to mají horší", tak mě člověče fascinuje, že jsi překvapen, když na to někdo reaguje nenaladěně. Mně třeba přijde, že tohle lidi ani nedělají s jiným záměrem než původního smutnýho člověka prudit, ale je samozřejmě možné, že to byla krása nechtěného.

Btw. status toho, do jaké míry je doktorský student svou reálnou situací "vědec" vs. "student", tedy entita méně omezená požadavky a s větším předpokladem samostatnosti vs. naopak, se podle toho, co tak vidím, masivně liší obor od oboru a instituci od instituce. Mám pak trochu pocit, že v situaci, kdy instituce doktorského studenta výrazně zatěžuje požadavky, které by se daly čekat spíš u studia magisterského, měla by to zároveň vyvážit tím, že se o něj víc postará, protože mu tím žejo ubírá ten čas a prostor na to, aby samostatně vědecky pracoval a sháněl fondy.

Corfe, vloženo 10:26:17  24. 03. 2017

Je přezíravost podotknout, že konference mlékařství fakt byla nadsázka? A ta agresivita tam opravdu byla. Fakt je požadavek na kultivovanou diskuzi přezíravost a arogance? Nejsem si jistý, co k tomu dodat, aby to neznělo přezíravě, ale fakt... nevím.

Klair, vloženo 09:52:19  24. 03. 2017

Mivko, aha, myslel to vážně....


Corfe, tenhle přezíravý a arogantní tón je hrozně nepříjemný, a to nejsem ani adresátem. To jen tak na okraj.... věty jako "to ti mohlo dojít" a "agresivita není potřeba" jsou dost podpásovky.

Corfe, vloženo 09:50:01  24. 03. 2017

Mivko, konference s mlékařstvím byl absurdní příklad, to ti mohlo dojít.

Rozdíl mezi magisterským a doktorským studiem je v tom, že to první je student, to druhé je vědec. A tedy je naprosto standardní, že by si měl vědec shánět grantové a projektové prostředky na konference. Pokud jsou instituce, které svým doktorandům platí konference i z institucionálních peněz, je to parádní a dokáže to značně zvýšit vědecký potenciál instituce, ale NENÍ to samozřejmost a opravdu mi nepřijde úplně fér být naštvaný, když to zrovna má instituce neposkytuje.

Po pravdě, pro mě bylo šokující zjištění, že by si někdo mohl platit konferenci ze svých. To svým způsobem velmi obdivuji, takové zaujetí pro věc.

Asi je to dost otázka oboru, v mém oboru jich jsou desítky a není problém si nějakou pěknou vybrat, když se najdou peníze z projektu. Kdybych měl konferenci jednou za čtyři roky, díval bych se na to nejspíš jinak.

Nejsem zahořklý, opravdu ne. Já si prostě jen myslím, že by se hodilo na věc dívat alespoň s troškou pokory, to je celé.

Mimochodem, na mém současném působišti není problém sehnat finance na zahraniční konferenci dokonce i když tam nemám příspěvek. Obecně financování konkrétních projektů ve výzkumu, co rozjíždím, není problém. A to je naprosto bombastivký.

Každopádně držím palce, aby se ty finance vyřešily. Institucionální financování výjezdů na konference by určitě bylo super.

A Mivko, ta agresivita opravdu není potřeba.

Arenga, vloženo 21:17:09  23. 03. 2017

na druhou stranu, ona je to i věc školitele, aby se o svoje lidi starali, zvlášť na doktorátu by člověk neměl být jen "číslo" ale měl by tam, podle mně, existovat i určitý osobnější vztah. Školitel je tam přece od toho, aby se o svoje doktorandy staral a to neznamená jenom přečíst si jejich práci (kterou by stejně na doktorátu už měli být schopní vypracvat zcela samosatatně) a pak si nechat vyplatit peníze za to, že tu práci vedli.
osobně si hodně cením toho, že když jsem studovala, brali nás naši profesoři vážně za "svoje" a dost věcí nám zprostředkovali a umožnili (a to jsem nedělala doktorát)

Arenga, vloženo 21:11:20  23. 03. 2017

jako upřímně řečeno, pokud nebudou univerzity podporovat mladé vědce, a to buď přímo nebo formou grantů, tak logicky vzato, kdo bude dělat vědu? Ti nejtalentovanější? Anebo děti bohatých rodičů?
Anebo aby rodiče řekli dětem: jeden z vás bude dělat vědu, takže ty půjdeš na švadlenu a ty na kominíka, protože tohle všechno prostě nezaplatíme?
A ne, nemyslím si, že je v pořádku, aby mladý člověk, který chce dělat vědu, k tomu musel mít jedno až dvě další zaměstnání.

Aes Sedai, vloženo 16:18:56  23. 03. 2017

Ty jo, verlit, študovaná kočka! Prý jenom počítala... pche :)))

verlit, vloženo 16:04:31  23. 03. 2017

Když jsem studovala, jediné, co mi UK proplácela, byly tramvajové jízdenky za cesty do Komořan, kde jsem počítala ptáky a myši.
A teď si stěžujte! :-)

(Vtip! Vtip! To byl jenom vtip!)

Mivka, vloženo 15:53:19  23. 03. 2017

No, na mě to už od chvíle "Nikdy by mě ale nenapadlo v takovém případě žehrat na to, že mi ty peníze někdo nedal, což je ale nejspíš tím, že já vždy zahraniční cesty bral jako něco výjimečného, jako svým způsobem odměnu. Ne nezadatelné právo." působí jako "co fňukáš". Pokud to tak míněno nebylo, inu, tak to holt asi dochází k nějakým nesmírným šumům v komunikaci.

Klair, vloženo 15:32:03  23. 03. 2017

Mivko, já tam vidím spíš ironii a možná smutnou zhrzenost, protože Corfe spíš opakuje, co slyšel při svém studiu on, a co ho štvalo. Aspoň doufám!

Mivka, vloženo 15:06:58  23. 03. 2017

Corfe: Máš pravdu, já vlastně zapomněla, že účast na zahraniční konferenci většinou znamená na JAKÉKOLIV zahraniční konferenci bez ohledu na relevanci k tématu nebo byť jenom k oboru, to je pravda, to mě vůbec nenapadlo. To by určitě to mlékařství na Slovensku každému platilo.
A ostatně víkendová konference v Irsku za 15 k dohromady je od pohledu nejdražší konference na světě. Nojo, to dává smysl, to si ta Genevieve stěžuje úplně zbytečně.

Aneb omlouvám se za sarkasmus, ale já fakt absolutně nerozumím, co tady tímhletím sleduješ, kromě nějakého "hej, já jsem kozu ani nikdy neměl, takže je dobře, že ti chcípla". Jakože je tvým sdělením skutečně to, že je dobře, že pro doktorské studenty na KTF je čím dál tím těžší dělat vědu na světový úrovni a nemaj si co stěžovat, protože náhodně někde jinde to je možná horší?
Nějak mám takovou přirozenou averzi ke kombinaci "pch, co bys chtěla aby ti někdo dotoval studium v zahraničí, to ať si platí každej sám, v ničím zájmu to není" a "buď ráda že to nemáš horší".

(A jenom tam btw, v mém oboru třeba je jedna konference jednou za tři čtyři roky v Praze, a jinak mám nejblíž Vídeň, která je z hlediska samotné konference drahá jako prase, a pak tak jako Terst, no. Ne že bych teď plánovala hrotit doktorát, ale svým zaměřením jsem přesně cílová skupina.)

Kroc, vloženo 10:16:09  23. 03. 2017

Ty vogo, radši bych těch 19k, který dám za ty tři dny dálkovýho studia na UK dala Gen na výjezd do Irska...

Na Karlovce nefunguje spousta věcí, ta už žije více méně ze svého jména... ale já jsem teď maličko zapšklá, takže možná tam i něco funguje :-)

Corfe, vloženo 07:25:32  23. 03. 2017

A za ten interní doktorát buď ráda. Na externím by se taky mohlo stát, že se obmění personál na katedře a to, co nejdřív vypadalo celkem funkčně a bylo domluveno kvůli spolupráci a zefektivnění práce dvou kateder najednou nefunguje a fungovat nemůže a člověk najednou přijde o čtyři roky práce, kompletně splněné zkoušky, rozpracovanou dizertaci a naději to jakýmkoliv způsobem dokončit. A ani tu almužnu stipendia ty čtyři roky nepobíral.
(smutný povzdech)

Corfe, vloženo 07:13:17  23. 03. 2017

Univerzity mají zájem na tom, abyste seděli na zadku, nečerpali žádné fondy a chrlili impaktované články.

Jasně, v podmínkách studia možná může být účast na zahraniční konferenci, ale to taky může být konference mlékařství v horní dolní na Slovensku. Určitě není v podmínkách doktorátu jezdit několikrát ročně na nejprestižnější a nejdražší konference po celém světě. Pro univerzitu jsou i levnější způsoby jak zvyšovat kvalifikaci a kontakty svých zaměstnanců. Obzvlášť doktorandů, což je pro univerzitu ještě větší póvl než magisterský student.

A že to zrovna na Karlovce nefunguje? No, možná je tam holt konkurenčnější prostředí a víc kvalitních pracovníků co mají potenciál takové fondy čerpat?

Cemendriel, vloženo 18:46:09  22. 03. 2017

Já nevim, já jsem vždycky myslela, že univerzity u nás žijou hlavně z vědecké práce... takže by mělo být v jejich zájmu podporovat lidi v tom, aby dělali kvalitní vědeckou práci a měli kontakty do zahraničí a tak ne?

Legolas Craft, vloženo 18:02:25  22. 03. 2017

Tyjo... a my si stěžujeme, že jsme na tom špatně.

Nám katedra platí cestovné i ubytování na konference, kde máme příspěvek. Plus dostáváme za každý článek (pokud je konference indexovaná v ISI, u uznávaných konferencí i když není) stipendium.

V porovnání s prací v průmyslu je to almužna a úplně si neumím představit, jak z toho vyžít, ale očividně se ještě máme výborně...

Mivka, vloženo 16:51:54  22. 03. 2017

Mně hlavně třeba přijde jakoby zajímavý, když mají nějaké formy a obory studia ježdění na konference jako jeden z požadavků... a škola na to nic nepřispívá. Z logiky věci pak buďto je to špatný požadavek, nebo mají šanci jen studenti, kteří dělají věci, na které se pořádají konference v ČR, nebo je to prostě de facto forma školného. Podobně tak obory, jejichž povinnou součástí je nějaký výjezd do zahraničí, který nejsou až tak neobvyklý v humanitních a společenských vědách.
Takže vlastně jakoby... pokud je to požadavek pro úspěch ve studiu a zároveň tedy nechceme mít několikarychlostní formy studia podle toho, kolik peněz do toho může student naházet, tak bych skoro jako řekla, že jo, právo být nasraní, když to nedostanou, ti studenti celkem mají.

A mám tedy také takový zvláštní pocit, že co jiného by teda sakra ta fakulta měla už dělat než podporovat studenty, kteří začínají ve vědě. To mi přijde jako taková ultimátní kombinace všeho, co se české vysoké školství deklarovaně snaží dělat, žejo, protože ostatně v mnoha oborech v humanitách když člověk řekne, že chce jít být odborník v praxi, tak se na něj tak nějak dívají jako na podčlověka, protože cílem je vychovávat ty vědce. A když pak ti lidi do vědy jdou, tak to pro ně jako má být drahé hobby, které si dotují z vlastní kapsy?

« ««   4   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php