20:03:50
19. 04. 2025

Místnost
(Ne)studijní koutek

Zde můžete řešit vše co se týká vzdělávání. Můžete se směle ptát, radit, nebo se podělit o příjemné zážitky, které vás během vašich studentských let potkaly...No však vy už si poradíte.

"Vzdělání je schopnost rozumět druhým." J.W.Goethe


"Google ví všechno!" Petr Procházka

"Lidé inteligentní a kreativní prokrastinaci podléhají více právě z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou..."
Kniha prokrastinace

www.citace.com


DRŽPALCE:



(Pištěte Narwen nebo Genevieve do pošty, a zkuste je psát ve formátu: Datum - přezdívka - zkouška)

Místnost má od 11:49:29  29. 11. 2003 pronajatou Narwen. Spolusprávce: Legacek. Genevieve.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   8   »» »

Silmarien, vloženo 15:35:08  17. 01. 2017

Tipy sú super, ja som práve musela mať všetko počarbané z cudzích poznámok som nebola schopná sa učiť (ale z cudzích prefotených, ktoré som počarbala, už v pohode). Mala som dobrú vizuálnu pamäť, takže som si pamätala, kde mám ktorý rok zelenou a ktoré meno ružovou a ktorú bitku oranžovou a tak :-D
Zvyšné tipy sú veľmi dobré, ale zvyčajne som na také veci nemala čas. Na svoje štátnice som šla s tým, že som si stihla všetko prečítať - jasne, už predtým som bola veľa vecí z toho naučená, ale tú kopu, ktorú som mala ako "z tohto sa učím na štátnice" saom si prešla raz. Nebola som z toho úplne odviazaná, ale nemala som na výber, štátnice mi posunuli o týždeň skôr :-D tak na záverečné opakovanie nevyšiel čas.

Betka, vloženo 13:40:51  17. 01. 2017

Já jsem si to taky vždycky stihla přečíst jenom jednou, ale to je tím, že jsem se nenaučila tu matiku učit po vrstvách. Ideální to nebylo.

Orki, vloženo 12:11:20  17. 01. 2017

Spíš bych řekl, že to je odlišnost oboru.

Cemendriel, vloženo 12:06:42  17. 01. 2017

Vever: Asi máš lepší paměť. :) Jak dlouho ses nejdýl učila na zkoušku?

Arwi, vloženo 10:01:13  17. 01. 2017

Cemi: Myslela jsem "ráno si dám zkušební otázky u kafíčka" :). Já používám zmiňované Anki, to je v cajku.

Klair, vloženo 09:51:18  17. 01. 2017

Vever, viď... taky koukám jak puk.

Vever, vloženo 00:31:57  17. 01. 2017

Teda, buď máte míň učiva nebo jste všichni výrazně zodpovědnější...já jsem byla vždycky ráda když jsem stihla všechno aspoň přečíst :)

Mellor, vloženo 00:22:56  17. 01. 2017

Arwi: Pak je dobrý vědět, že existuje něco jako křivka učení, a že po prvním učení si toho člověk pamatuje hrozně málo, pak trochu víc, pak ještě víc. A pořád si upevňuješ to, co už jsi se naučila dříve. Dobrá zpráva je, že další učení je snazší, protože každá další informace zapadne do sítě poznatků.

Cemendriel, vloženo 23:36:34  16. 01. 2017

Já ten quizlet třeba neberu moc jako testování, ale jako způsob učení, jestli myslíš to. Tím, že ti to točí ty otázky furt dokola, tak dostaneš jednu otázku (typicky jsem to používala na klasifikace všemožných kravin), zkusíš to vyjmenovat, podíváš se, jestli jsi to vyjmenovala všechno/správně, když ne, tak dáš, že to ještě neumíš, a za 5 minut ti to tu otázku dá znovu, takže je velká šance, že to z té hlavy vytáhneš a tím si to zapamatuješ. A pro mě informace naučený tímhle způsobem byly nejsilněji zapamatovaný věci na státnice - jakože ty klasifikace bych dala i kdyby mě vzbudili o půlnoci, a kdybych se to měla učit tradičním způsobem, tak se to nikdy nenaučím. A zároveň to teda byly věci, za který se na státnici vyhazuje, takže to pro mě mělo smysl naučit se je fakt důkladně. =) To ranní testování chápu no, to je stres a pokud tě to pak blokuje, tak je to na prd.

Arwi, vloženo 20:46:45  16. 01. 2017

Dík za množství tipů! Značnou část už využívám, což je ta lepší zpráva :D.
Btw to testování se (jak psala Cemi) je pro mě problematické, protože jsem hrozný stresař a když zjistím, že "nic neumím", dokážu se tím na relativně dlouhou dobu úplně vyřadit z učícího procesu (což vede k zacyklení a teda je to značně nepříjemný stav). Ale s tím teda bojuju celou vysokou a kvůli tomu se těším, až ta škola navždy skončí.

Mivka, vloženo 19:32:40  16. 01. 2017

No, a já jsem třeba hrozně ráda, že studuju nepříliš informačně hutný obor, a čím dál v něm pokračuju, tím méně si musím do hlavy natlakovávat věci, protože to nenávidím. :) Takže velmi často jsem taky šla do systému "učit se na zkoušku krátce a intenzivně" a vlastně to mohu brát jako kvalitní trénink tlumočnických rešerší do budoucí praxe ;)
Docela dobře mi taky funguje společné zpracovávání otázek se spolužáky, po kterých to pak znovu beru, přepisuju, koriguju a doplňuju - projdu to tak víckrát, kreativněji a víc orientovaná na skutečné porozumění, než když jen vypisuju/čtu.
Docela zajímavý cvičení bylo tlumočit si to z listu do jiného jazyka, ale to asi nemá nějaký zásadní efekt a užitnost pro jiný lidi. Ale typicky pokud člověk musí mít v hlavě paralelně tutéž látku ve dvou jazycích, je to super (jinak mi často unikaly český termíny) a dohledávání kolem taky vytrhává z rutiny.

Na skutečně náhodné a nespojité kusy informací, které je potřeba si pamatovat průběžně (slovíčka třeba) mi hodně vyhovuje aplikace Anki, podobná tomu, co dole uváděla Cemi - nahraje si do toho člověk vlastní kartičky a ta appka mu z toho dělá cca dvacetiminutové učební úseky. Na různé nové cizí jazyky / nové terminologické věci v pracovních jazycích je to super, na jiné faktoidy bych čekala, že taky.

No, a hlavně jsem jako hodně ráda, že dělám to, co dělám, jak vás tady tak čtu :)

Mellor, vloženo 17:06:53  16. 01. 2017

Jo a ještě mě napadá jedna věc: ideální je, když se to učíš v podobných podmínkách, v jakých si to budeš vybavovat. Takže když se učíš na písemný test, učit se to ve studovně plné pracujících lidí. Když se to učíš na ústní, učit se to ideálně s nějakým dalším člověkem. A podobně.

Poznatek z kognitivní psychologie :) Vysvětlení: Vzpomínka se ukládá do paměti i s kontextem. Když navodíš podobný kontext, facilituješ výbavnost vzpomínky.

Kroc, vloženo 16:20:29  16. 01. 2017

Mně funguje:
- výpisky + různobarevně zvýrazněné důležité prvky. Já si pamatuju rozložení stránky a ty barevný prvky sou pro mě vodítka.
- Odříkání výpisků nahlas (několikrát)
- Když mi to někdo vysvětluje :-)

Aes Sedai, vloženo 15:47:39  16. 01. 2017

Mně nejvíc pomáhá někomu to vysvětlovat. To si zapamatuju nejvíc. Jinak mám dobrou tu krátkodobou paměť, přečíst před zkouškou a jít. Za rok už ani nevím, že jsem to někdy četla.

Cemendriel, vloženo 15:30:20  16. 01. 2017

Pokud teda nejsi jako někteří moji spolužáci "jednou si to přečtu a pamatuju si všechno". =D

Cemendriel, vloženo 15:25:40  16. 01. 2017

Hele záleží, třeba to ranní opakování se fakt vyplatí. Záleží samozřejmě, jestli má člověk na učení celej den, nebo musí jít do práce, na trénink a začne se učit v osm večer... když mám na učení celej den, tak strávit 1-2 hodiny ráno u kafíčka táháním věci z paměti je extrémně dobře investovanej čas. Imho se nedá učit dýl než třeba týden bez systematickýho opakování, je to pak vyhozenej čas, protože si nezapamatuješ nic. Takže člověk má sice pocit, že nestíhá a musí jet dál, ale myslím, že to má menší efekt než si fakt dát nějaký průběžný čas na opakování. U státnic si zatím velmi dobře hlídám, abych všechno stihla, aby mi zbyl minimálně jeden den, ideálně dva na opakování před zkouškou - projití mikrozápisků, seznamů těžko zapamatovatelných věcí a lístečků po pokoji. Dřív mi to bylo celkem putna, páč jsem věděla, že když to nedám, tak si na tu zkoušku zajdu znovu, ale ty státnice bych docela ráda dala všechny na poprvé, takže časově plánuju trochu důkladněji a víc to dodržuju. =)

Genevieve, vloženo 15:16:06  16. 01. 2017

ta příprava a opakování je hrozně dobrý. Ale prostě taky jsem to vzdala z hlediska časové náročnosti. ale na doktorské státnice se chci začít připravovat brzo a přítel na to prý dohlédne, takže třeba mi to vyjde.

Cemendriel, vloženo 15:07:26  16. 01. 2017

A pokud máš hodně dlouhé otázky, tak bych doporučila si je rozdělit po nějakých částech na menší úseky - třeba jako otázka 1a, 1b, 1c. Dlouhý otázky jsou peklo, pomáhá mi, jak psal Mellor, si napřed vypsat jenom všechny nadpisy, pak si k nim vypsat podnadpisy a pak si přečíst k těm jednotlivým částem, co tam vlastně říkají.

Cemendriel, vloženo 15:03:32  16. 01. 2017

Já kombinuju to, co tu popisujete - obvykle si dělám výpisky a z nich mikrovýpisky, protože pak musím vnímat, co čtu. Do mikrovýpisků píšu jenom to, co vím, že si prostě nezapamatuju - pak si to přečtu těsně před zkouškou.

Dělám si seznamy těžko zapamatovatelných věcí - teď se třeba učím na gyndu a vypisuju si podle abecedy všechny pány, co měli tu drzost něco po sobě pojmenovat, všechny čísla/hodnoty, a všechny léky - jsou to věci, co se mi prostě blbě pamatujou a budu se je muset mechanicky našprtat - mít je pohromadě mi pomáhá, protože se k nim můžu vracet.

Dělám si v excelové tabulce seznamy otázek, které si barevně odškrtávám, a automaticky se mi odečítá, kolik toho umím a kolik mi toho zbývá na den - abych to všechno stihla. Motivuje mě vidět, jak toho ubývá. =)

Mechanické seznamy jsem se na poslední státnici učila pomocí quizlet.com - je to stránka, kde si dáš otázku a odpověď - nebo heslo a definici a ona tě z toho pak zkouší - ty si odklikneš, jestlis to věděla, a když to nevíš, tak ti to dává znovu a znovu dokud si to nezapamatuješ. Pak ti to řadí podle toho, co umíš nejlíp a co nejhůř - měla jsem to jako večerní rituál před spaním, ale teď už se mi to přejedlo - chce to hodně disciplíny, jednak zabere dost času to tam psát a jednak zabere dost času se z toho zkoušet, ale zase si myslím, že se to tím dá naučit velmi kvalitně. =D

Jinak většinou používám náhodný generátor čísel - hrozně mě to baví - třeba každý ráno si vylosovat 3 otázky a zkusit si normálně napsat přípravu, co si o tom pamatuju - bez koukání do materiálů. Pak si to klidně říct (to se mi většinou nechce), a pak si to podle materiálů červeně opravím, co mi tam chybělo nebo bylo špatně. Když musím věci tahat z paměti, líp se ukládají. (což je vlastně to, co tu píšou všichni) Pak si ještě většinou v excelu barevně označím, že tu otázku už jsem opakovala, aby se mi nestalo, že tím náhodným výběrem některé odignoruju.

Jo a pak staré dobré nalepovací papírky - lepím si na ně věci, které jsou fakt hodně důležité, ale špatně se pamatují. Mám je všude po pokoji - pomáhá to, že když na ně narazím při průchodu pokojem, přečtu si je - a pak si pamatuju, že "jó to bylo na tom papírku na prosklené skříni". =)

To je asi všechno, co skutečně používám, učení se se spolužáky navzájem jsme zkoušeli, ale bohužel to funguje, jen když chodíme do školy, a baví nás to jen omezený čas. =)

Genevieve, vloženo 12:07:20  16. 01. 2017

to je geniální. Asi to zkusím na pořadí papežů :-D

Nicméně líbí se mi Mellorova metoda č. 2. Něco mi říká, že příští rok touhle dobou se můj muž stane odborníkem na církevní dějiny. Chudák.

« ««   8   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php