22:29:21
19. 04. 2025

Místnost
(Ne)studijní koutek

Zde můžete řešit vše co se týká vzdělávání. Můžete se směle ptát, radit, nebo se podělit o příjemné zážitky, které vás během vašich studentských let potkaly...No však vy už si poradíte.

"Vzdělání je schopnost rozumět druhým." J.W.Goethe


"Google ví všechno!" Petr Procházka

"Lidé inteligentní a kreativní prokrastinaci podléhají více právě z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou..."
Kniha prokrastinace

www.citace.com


DRŽPALCE:



(Pištěte Narwen nebo Genevieve do pošty, a zkuste je psát ve formátu: Datum - přezdívka - zkouška)

Místnost má od 11:49:29  29. 11. 2003 pronajatou Narwen. Spolusprávce: Legacek. Genevieve.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   9   »» »

Mellor, vloženo 11:44:29  16. 01. 2017

Ještě jsem zapomněl jednu drobnost: Pokud máš látku takového charakteru, že ti k tomu nic jiného než mechanické učení nepomůže (například seznamy, řady čísel, jména a data místo myšlenek, souvislostí a teorií), je užitečné najít v poznatcích strukturu. Ať už vnitřní (vzájemná návaznost poznatků, jdou logicky za sebou) nebo vnější (známé též jako mnemotechnické pomůcky - ale pozor, používat fakt jen u seznamů a dat, která nemají vnitřní strukturu! Je to taková záchranná technika, ne jedinečný způsob učení). Někdy v tomhle směru pomáhá i rozepsat si to, co se snažíš zapamatovat, graficky.

Lidé mají fenomenální prostorovou paměť (pozor, ne orientaci!). A pokud si vážně zoufale potřebuješ něco zapamatovat, a už ani mnemotechnické pomůcky nepomáhají, můžeš jít do vyšší ligy s takzvaným mind palace. Nejde o nic jiného než o to, že si představíš prostor, který velmi dobře znáš (domov, školu, práci, cestu do práce), přestavuješ si, jak jím procházíš, a po cestě různě umístíš "tokeny", které ti budou připomínat to, co si máš pamatovat. Čím jsou tokeny extravagantnější a zvláštnější, tím lépe se ti budou pamatovat a tím lépe tě k finální myšlence přivedou. Kdyby sis třeba potřebovala zapamatovat, že kniha Černá labuť byla vydána roku 2004 a že kritizuje gaussovu křivku, můžeš si představovat, že jak vcházíš do dveří domu, zakopneš do tlustého černého ptáka, který v té tmě nebyl vidět, za kterým se válí šest pořádných vajec 2+4 vejce 00). Když je překročíš, v chodbě nalevo se ozve smrtelný chropot, a tam zbitá a dobře známá prohnutá křivka normálního rozdělení, sotva dýchá.

Osobně tohle používám, když se snažím zapamatovat si pořadí informací a témat, třeba u přednášení. Ale vyžaduje to zamyšlení, fantazii a konstrukci mentálního prostoru, což zabere čas a energii. Rozhodně není optimální se takhle učit vše.

Mellor, vloženo 11:29:11  16. 01. 2017

Psychologie se tímhle dost zabývala a vypadlo z toho, že zvýrazňovačům spousta lidí věří, ale v reálu mají jen tu hodnotu, že z toho má člověk dobrý pocit, protože to "vypadá", že něco dělá. Samotnému zapamatování látky přispívají minimálně.

Nejlépe vyšly dva způsoby šrocení:
1) Učení se ve vrstvách - pokud se snažíš do hlavy nacpat dejme tomu informace rozdělené podle témat/otázek/apod., pak je fajn se během kratšího časového úseku naučit jednu/dvě/tři základní věci, které se ke každému tématu váží - spíše než se našrotit tři celé otázky, je lepší od všeho trochu. Nároky na zapamatování nejsou tak vysoké, a jde často o kvalitativně odlišné informace. Když se pak učíš další informace v dalším kole/vrstvě, máš na co nové informace navázat a zapamatuješ si to lépe. Takhle projet tři čtyři kola, a postupně si budovat znalost ve všem. Má to také tu výhodu, že se ti nestane to, že bys 40% otázek znala dokonale, a u zbytku se modlila, ať si ho nevytáhneš :)

2) Učení někoho jiného a testování se. Zdlouhavější, ale o to jistější metodou je buď vytvářet si sám sobě testy, zkoušet se, aplikovat znalosti na nejrůznější problémy apod. (podle oboru a povahy látky), a/nebo se to pokusit naučit někoho dalšího. Kolegu, který se také připravuje na státnice, partnera, který o tom ví velké kulové... a s touhle myšlenkou už číst materiály. Nic ti nedokáže dostat do hlavy poznatky tak, jako když je máš vlastními slovy prezentovat někomu dalšímu - tak, aby to pochopil! Člověk se pak spíše soustředí na důležité myšlenky a vypustí nepodstatnosti. V podstatě jde o podobnou věc, jako je zmiňované přepisování - ale jen za předpokladu, že to nebudeš přepisovat mechanicky! Mechanické šrocení, přepisování apod. má úplně nejmenší efekt. Tím do sebe nacpeš v krátké době malé množství informací, které za velmi krátkou dobu úplně zapomeneš. Obecně je fajn slyšet ty informace v různých podobách se stejným významem. A pokud to jde, použít poznatky v praxi.

Je super mít železnou morálku a tyhle dvě metody kombinovat. Já zvládl jen druhou metodu, a ze samého vysvětlování jsem měl před státnicemi mírně ochraptělý hlas :o)) Nicméně jsem odstátnicoval absolutně bez problémů, chrlil jsem na ně informace jako kulomet.

Dara, vloženo 10:56:41  16. 01. 2017

já musela všechno přepisovat. Myslím, že i na státnice jsem nakonec měla vše tak třikrát přepsáno (samozřejmě vždycky stručně, v bodech, ale stejně to bylo dost papírů)

Genevieve, vloženo 10:38:38  16. 01. 2017

mě hrozně pomohlo psaní si výpisků. Je to zdlouhavý, ale nejvíc to pro mě mělo efekt. Z těch výpisků jsem ještě udělala na post-ity malé osnovy, abych měla jistotu, že řeknu vše podstatné a má to smysl.

Plus jak říká verlit. Zvýrazňovače, které mají jasnou fuknci (na data jsem měla třeba zelený a tak). A číst si to. ale to mě nebavilo.

verlit, vloženo 10:24:40  16. 01. 2017

Nic zásadně průlomového, ale za dobré se považuje kombinace různých vjemů: písmo, barva, zvuk atd.

Každý má sice svůj preferovaný způsob příjmu informací - někdo je potřebuje hlavně vidět, jiný hlavně slyšet, ale když je potřeba jich vstřebat hodně, pak kombinace pomáhá.

Takže praktické tipy:

- využít vizuální stránku - klasické barevné zvýrazňovače, ale také např. přiřazení tvarů určitému typu informací (zakroužkovat vs podtrhnout vs označit hvězdičkou např.)

- využít sluchovou stránku - číst si podtržené informace nahlas, přiřadit jim kódová jména a ta si vždycky přečíst spolu s nadpisem/hlavní myšlenkou, požádat někoho, aby ti kladl otázky a nahlas na ně odpovídat atd.

- využít psaní - přepisování zvýrazněných informací do "osnovy", vytváření "taháků" - nikoli k použití, ale jako nástroj zhuštění informace a vystihnutí její podstaty, tím je zároveň šance zafixovat si vizualizaci (to je ta informace, kterou jsem měla napsanou vpravo nahoře)

Arwi, vloženo 10:11:28  16. 01. 2017

Máte nějakou strategii na dlouhodobé učení, resp. učení velkého množství informací?
Uvítala bych nějaké tipy na státnicové peklo. Mám pocit, že jsem šíleně neefektivní, z druhé strany těch informací je takové množství, že prostě než dojdu na konec, začátek už nevím...

Arenga, vloženo 20:41:01  09. 01. 2017

Klair: některé knihovny umožňují e-výpujčky, pokud jsi tam registrovaná

verlit, vloženo 19:20:47  09. 01. 2017

Je k dispozici jako e-book např. na Palmknihách, pokud jsi ochotná za něj zaplatit.

Klair, vloženo 18:48:44  09. 01. 2017

Nenapadá vás náhodou, kde v elektronické verzi sehnat https://search.mlp.cz/cz/titul/podnikatelsky-mytus/2370346/

Potřebuji do školy na napsání recenze.

Cemendriel, vloženo 01:19:54  04. 01. 2017

Dopsala jsem svou první a poslední akademickou práci... teda možná poslední, přítel mě přesvědčuje, že z toho mám rovnou udělat disertaci, že 70 zdrojů je slušnej základ, a k tomu mi poslal návod, jak se správně věděcky vyjadřovat:

http://vs-vtipy.tonikovo.cz/vtipy/slovnik-vedecke-prace/
=DDD

Arwi, vloženo 11:24:45  27. 11. 2016

Diplomky jsou pruda.
Ale když vám respondent sám od sebe nabídne, že vám udělá bez nároku na odměnu korekturu, a opravdu ji nakonec udělá, je to radost. Celkově musím vyzdvihnout, jak hrozně milí všichni moji respondenti byli.

Deidre, vloženo 21:31:50  25. 11. 2016

Arwi, yay!!

Shadw, vloženo 20:44:54  25. 11. 2016

Arwi: Dobrý!

Mellor, vloženo 02:27:19  25. 11. 2016

Arwi: Yay!

Orki, vloženo 23:13:47  24. 11. 2016

1,0226642857142857142857142857143

Arwi, vloženo 21:45:27  24. 11. 2016

143 173 / 140 000.

Mivka, vloženo 21:57:06  21. 11. 2016

Vever: Tak do začátku je minimálně dobré mít nějakou představu ideálního směřování, než za někým zajdeš, plus je dobrý si aspoň vybrat obor, na kterým teda chceš za někým chodit :) Ale ano, to jako je budoucí plán a samozřejmě nečekám, že finální téma zplodím sama bez konzultace s opravdickým dospělým vědcem. :)
Jenom bohužel na tlumočení vzhledem k tomu, že studenti prostě nemají praxi v odhadování, jak moc je bude co stát času, se někdy stává, že školitel studentovi zadá nesmyslně náročné nebo široké téma, které by zrovna chtěl zpracované, ale nad kterým pak člověk stráví desítky a stovky hodin přepisováním x projevů tlumočení, aby z toho něco vytáhl. Takže pokud se mi tohle dělat nechce, což jako spíš nechce, tak je lepší přijít už minimálně s jasným směřováním a slušnou představou o tom, s jakým typem dat by člověk chtěl pracovat, no :)

Vever, vloženo 11:59:02  21. 11. 2016

Mivka: U vás tohle neřešíte spolu se školitelem? Jakože vybrat si někoho kdo vypadá že se věnuje zajímavému tématu a že není debil, zajít za ním a dát spolu něco dohromady?

Mivka, vloženo 16:28:24  19. 11. 2016

No, já teď u diplomky vymýšlím téma a je to trochu porod. Na jazykovědě se od nás čeká, že dělat vědu jsme se naučili v bakalářce a teď už jsme jakože profíci. Na tlumočení na většinu lidí, kteří na bakaláři akorát překládali, tlumočili a pak v bakalářce udělali další překlad, najednou vyvalili, že diplomka má být odborně vědecká, takže převážně jako jazykovědný výzkum, a teď si holenku nějak poraď. A já tak jako smutně sedím někde mezi, na psaní diplomky na tlumočení si přijdu jazykovědně odborná moc (takže mě místní záchvaty nelogického amatérismu a automatický předpoklad, že student je neschopný, štvou), na psaní diplomky na jazykovědě zase málo, a nevím si rady.
Tak to zkusím nějak asi propojit a bojím se, že to dopadne úplně nejhůř, jak může :)

Deidre, vloženo 13:04:42  19. 11. 2016

Já ti rozumím, před třemi měsíci jsem ji též odevzdávala a ještě pořád to mám v živé paměti. Všechny ty chvíle, kdy jsem ležela na posteli u seriálu a celý den si říkala, že jdu na to, a ty probdělé noci a záchvaty paniky cestou do fastfoodu a cigarety a pizza ve tři ráno... :D

« ««   9   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php