16:47:54
25. 11. 2024

Místnost
Filmy Pán Prstenů a Hobit
Pán Prstenů P. Jacksona - nejlepší fantasy film?
Reklamní vložka: Hračky z filmu, Trička z filmu

Místnost má od 11:06:51  04. 06. 2001 pronajatou Jeremius. Spolusprávce: Tinne.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   32   »» »

Bellatrix, vloženo 23:47:43  27. 12. 2012

Mimochodem, pro mě nejsilnější scéna byla ta, kdy se Bilbo rozhoduje, jestli Gluma zabít nebo nezabít.
A svět s nasazeným prstenem se taky povedl.

Bellatrix, vloženo 23:46:48  27. 12. 2012

Merlkir: jo jo, to jo, to jsem se musela smát :) PíDžejovo oblíbené :)

Bellatrix, vloženo 23:46:21  27. 12. 2012

Eh, samozřejmě, Bilbo je dokonalý, neumím si představit, že by ho někdo někdy zahrál líp (nepočítám Holma, to už je jiný Bilbo).
Hm, a taky se mi moc líbil vstup do Roklinky :)

Merlkir, vloženo 23:46:19  27. 12. 2012

Zato tam byla smrt ve spomalovačce a někdo jiný křičící "Nooooooooooooo", ne? :D

Bellatrix, vloženo 23:44:09  27. 12. 2012

No, souhlasím s 1. odstavcem od Mivky. Hlavní "problém" je v tom, že Hobit (kniha) není ani zdaleka totéž, jako PP (kniha). V PP šlo vlastně jen o to vybrat z knihy dialogy a situace, které postavy co nejlépe charakterizují a skoro nevěděli, co vybrat dřív. V Hobitovi si museli tu charakteristiku v podstatě úplně nově vymyslet (mluvím teď o trpaslících). Mně se v knize šíleně pletli pokaždé, když jsem to četla.
Ale když jsem se na Hobita dívala, tak mě tahle problematika nějak vůbec nezajímala, prostě jsem to neřešila. Verlit má v tomhle pravdu, ale vůbec mě při sledování Hobita nenapadlo brát to jako slabinu filmu.
Pro mě je slabinou zbytečně moc honiček/mlátiček, těch "původních" i těch "navíc" (nebo zbytečně dlouhé), zkrátila bych to o 20 - 30 minut. Nevadí mi, že nenávist skřeti vs. trpaslíci udělali na víc osobní rovině, jen si myslím, že to občas bylo trochu moc. Thorin plus jeho arch-enemy je v pohodě, ale mlátička těsně před orly, to už mi přišlo moc. Ale to je PíDžejův nešvar, zacházet občas trochu moc daleko, nechat někoho vist za 2 prsty, jen aby ho v poslední chvíli zachránili, nechat někoho skoro zabít, aby si ostatní dělali starosti, a pak ukázat, že žije, atd :)
Zbytek mi přišel naprosto v pohodě a bavila jsem se u toho. Chci Rhosgobelské králíky a to, na čem jezdí Thranduil, ať už je to cokoli! :oD
A už jsem se zmínila, že miluju Elronda? :)

A verlit určitě ocenila, že tam nebyla žádná podvodní scéna :o))

Mivka, vloženo 23:30:17  27. 12. 2012

Tohle je podle mě zase jako princip toho, že Hobit není PP. To, že v PP vedlejší postavy dostaly hustohusté prokreslení bylo podle mě velkým dílem toho, že ony už to prokreslení ve většině případů měly v knize a PJ na to jenom různým způsobem navazoval. Tady typově u těch trpaslíků není leckdy lautr nic, natož něco, z čeho by šlo vydyndat nějakou hlubší osobnost a vzájemné vztahy. A když už, tak to je z dodatků, což je ale diametrálně odlišná část Tolkienovy tvorby, mj. hlavně atmosférou. To je podle mě celý problém Hobita - že se snaží hrát spoustu rolí, z nichž ale většina je neslučitelných. Na druhou stranu bych se ale nerozhořčovala, že vedlejší postavy nejsou prokreslené jako v PP, protože prostě Hobit není PP. Není to omluva, ale je to důvod.

Mně teda mnohem víc než to, že trpaslíci nemají osobnost (protože ta mě prakticky nezajímá a od začátku jsem tu snahu udělat z nich pankáče, skinheady a playboye sledovala trochu s úděsem) mrzí, že nefungují jako homogenní skupina. V Hobitovi jsem docela silně cítila, že to umí být legrační ňoumové, co chtějí zlato a nemusí elfy, ale zároveň jsou semknutí za společným cílem a mají takovou společnou trpaslickost - sveřepost, odvahu, ochotu jít si za svým. Tady jako fungovala část s legračními ňoumy, ale nějak jsem neviděla ten přechod k odvaze a sveřeposti, maximálně to, že teda někteří trpaslíci byli furt stejně akční a jiní furt stejně neschopní. A částečně tou souvisí s nedostatkem interakce v rámci skupiny, jak psala verlit, ale nemám pocit, že by tomu pomohlo, kdybychom víc věděli, jak se který trpaslík jmenuje, koho má rád a co v životě všechno dělal. Naopak mě ta úporná snaha jednomu cpát kožešinovou čapku a druhému lazebnické manýry trochu obtěžovala.

Bellatrix, vloženo 23:26:40  27. 12. 2012

Ještě mám jeden technický dotaz: na konci závěrečných titulků je seznam zemí + jména. Co to je? :) Jaksi jsem se začala vykecávat a uniklo mi, co to jako má být za seznam :)

Nerion, vloženo 23:08:46  27. 12. 2012

jeste pripomenu jeden detail k tematu charakterizace trpasliku:
zatimco v knizce se o Gloinovi a Oinovi dozvime jen, ze umi rozdelat ohen za kazdeho pocasi a obcas se pri tom poperou, tak ve filmu Oinovi prirkli (krome hluchoty) i roli vestce a znalce pradavnych proroctvi.

Merlkir, vloženo 22:48:06  27. 12. 2012

(já jsem to tak taky pochopil)

Ale tuhle připomínku jsem četl i od jiných lidí, takže to asi úplně jasné nebylo.

Bellatrix, vloženo 22:40:06  27. 12. 2012

Tinne: OK, takhle jsem tu scénu já pochopila taky. Takže nechápu, o čem se tady vlastně vede spor? :)

Tinne, vloženo 22:36:52  27. 12. 2012

Vypráví to Bilbovi, Kili a Fili to zaraženě poslouchají, ale zaražení mohou být z toho zahanbení, jak si dělali legraci z Bilba ohledně skřetů.

Bellatrix, vloženo 22:34:26  27. 12. 2012

Tak. Jsem tu z kina, konečně. Moc se mi do téhle bouřky, která se tu strhla, svoje dojmy psát nechce :), tak začnu spornou otázkou:
Balin líčí Thorinovu historii jeho vlastním příbuzným - mluvíme tady o bitvě u Morie, kterou vypráví Balin při táboráku? Já jsem totiž myslela, že to Balin vypráví Bilbovi, ne Filimu a Kilimu?

Tinne, vloženo 21:58:23  27. 12. 2012

A vůbec, mám je čím dál tím víc ráda kluky ušatý trpasličí :-)
A fakt jsem se zase bála o malého Sebestiána.
Stejně se nejvíc těším na lesní elfy a Thranduila, tak moc si přeji aby to PJ nezkazil, aby byl Thranduil okouzlující badass.

verlit, vloženo 21:52:27  27. 12. 2012

:-))

Ta scéna s Bofurem (lepším se!) a nespícím Thorinem se mi taky moc líbila.

Tinne, vloženo 21:47:02  27. 12. 2012

Dnes jsem byla na Hobita s Ekyelkou, já podruhé (knečně v originále)a Ekyelka poprvé. To byl takový zážitek ji sledovat, jak se směje, jak se jednou hlasitě lekla, jak při některých scénách tají dech :-)

Užila jsem si to lépe než poprvé, miluji scénu s Bofurem, jak se snaží Bilbo vyplížit, a jejich rozhovor o domově, a Thorinovy oči, protože nespí a slyší to. To jak Thorin neustále peskuje Kiliho a Filiho, to jak jsou si Kili a Fili blízcí, pohled Kiliho, když si myslí, že Filiho ztrácí u bitky skalních obrů, a strachující se Thorin volající Filiho jméno tamtéž.
Zjišťuji, že dabing zabil hodně scén, které jsem si teď opravdu užila.
Třeba, když Elrond (ten rošťák:-)i když si to Thorin za tu urážku zasloužil)) pronese výhružně (v dabingu to výhružně neznělo):
Nartho i noer, toltho i viruvor. Boe i annam vann a nethail vin.(Light the fires, fetch the miruvor. We must give food to our guests.’). Tak konečně mělo význam to Gloinovo rozhořčení a vytahování zbraní.

Merlkir, vloženo 21:25:28  27. 12. 2012

Nimitz: šlo o bitvu s Azogem, ne zničení Ereboru. To byla tak napůl událost. Thorin se sice vyznamenal a bylo to trpasličí vítězství, ale taky musel pomstít smrt vlastního děda Thróra (kterého znetvořil Azog) a Náina z Železných hor, kterému zlomil vaz.

Tedy aspoň ve filmu. V knize Azoga zabil Dáin Železná Noha, Náinův syn.

Ve filmu jeho čin přenechali tak napůl Thorinovi.

Těžko říct, jestli to byl oblíbený příběh u ohně a jestli ho Fili a Kili v knize slyšeli.

verlit, vloženo 21:21:08  27. 12. 2012

Šmarjá, je to jejich základní historie! Navíc rodinná historie! (A teď zase generalizuješ ty, u nás v rodině se tedy o Masarykovi mluvilo hodně a dědeček mi o historii vyprávěl už když mi bylo pět).

Nimitz, vloženo 21:18:53  27. 12. 2012

verlit: opět se pleteš
trpasličí kultura je ve Středozemi pár tisíc let. Pád Ereboru je sice důležitá a čerstvá událost, ale nemusí se o ní nutně mluvit u každého ohně. Naopak to pro trpaslíky znamená den hanby, kdy ztratili velmi cenné město a naleziště. Trpaslíci se následně rozprchli do menších sídel a zrovna v té rodině sestry mohlo být to téma tabu.
(Masaryk byl náš nejvýznačnější prezident, ale když jsem ukázal stařeškům na začátku osmdesátých let jeho poštovní známku, tak o něm zarytě mlčeli...)

verlit, vloženo 21:09:13  27. 12. 2012

Asi proto, že je to krajně nelogické v rámci trpasličí kultury: je to kultura hrdá, bojovná a vychloubačná - a tohle je největší, nejhrdinštější a nejtragičtější příběh, který má. A ten že by neznali? Co jiného by se už desítky let vyprávělo u každého ohně a v každém domě? To je prostě pitomost, která nedává smysl.

Herald, vloženo 20:58:02  27. 12. 2012

verlit: Proč ti tak strašně leží v žaludku Balinovo vyprávění?:) Vem to z téhle stránky: oni jsou jeho synovci, dejme tomu od své matky mohli vědět zhruba co se kdysi stalo, ale stěží s podrobnostmi. A Balin není cizí trpaslík, je skutečně Thorinovi jeden z nejbližších, je to člen vyšší šlechty a zažil ty události. Takže když začne vyprávět, oni teprve teď slyší, co se vlastně přesně stalo od očitého svědka. Proč by to měli automaticky vědět před tím? Je to dost smutná historie, to se nebude jen tak vyprávět po večerech.

« ««   32   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php