|
Malá poznámka: neexistuje nic jako výpověď dohodou. Buď je výpověď (jednostranný akt - ať už ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele), nebo ukončení pracovního poměru dohodou (oboustranná dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem).
Po formální stránce:
Pokud chceš končit v práci, můžeš podat výpověď, a pak ti běží dva měsíce výpovědní lhůty/doby. Pokud výpověď podáš do konce března, musíš v práci zůstat do konce května. Pokud bys v květnu už byla uschopněná, a přesto nechodila do staré práce, zaměstnavatel se po tobě může dost ošklivě vozit, tak bacha na to.
Pokud bude zaměstnavatel ochotný, můžete uzavřít dohodu o ukončení/rozvázání pracovního poměru, kde si napíšete něco jako "níže podepsaná Songiri, narozená tehdy a tehdy (a nějaká další identifikace třeba) a zaměstnavatel ten a onen se dohodli, že k datu 30.4.2016 ukončují pracovní poměr uzavřený tehdy a ondy. Datum, místo, Songiri (+podpis), za zaměstnavatele šéf (+podpis šéfa, příp. za zaměstnavatele někdo z HR + podpis)".
Po stránce lidské:
Nejlepší je zajít za šéfem s tím, že chceš končit k 30.4. a jestli má nějaké výhrady. Pokud řekne, že nemá, tak vytáhnout vytištěný papír s připravenou dohodou s něčím jako "to jsem ráda, že ti to nevadí - připravila jsem dohodu o ukončení, tak bude stačit jenom podepsat".
Pokud výhrady nebo problém mít bude, tak budeš muset buď začít vyjednávat, nebo vytáhnout výpověď, a v tu chvíli viz první část s výpovědní lhůtou. |