20:41:14
24. 11. 2024

Místnost
Reklama - umění vs. kýč
Zapoj se do diskuze o nových, starých, kvalitních, vtipných a trapných reklamách, které nás pomalu, ale jistě zaplavují...

Místnost má od 13:25:20  15. 11. 2004 pronajatou Klair. Spolusprávce: Deidre.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   9   »» »

Janita, vloženo 15:23:02  23. 11. 2017

A Letiště Heathrow plnou medvídků :D

https://www.youtube.com/watch?v=Cheo1P22cUU

Janita, vloženo 10:11:57  23. 11. 2017

Apple má vánoční reklamu z Prahy :)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=89&v=1lGHZ5NMHRY

Nimitz, vloženo 18:09:49  09. 04. 2017

Reklamní plakát z let 1890-1900

Hallorn, vloženo 23:02:03  18. 03. 2017

Tady se to teda rozjelo... Akorát jsem si mohl všimnout dřív, ale co naplat, nechodím sem pravidelně.

Asi úplně nejdřív bych měl doříct, jak to bylo s tou veverkou. Byla to výstava přírodovědeckých ilustrací. Na plakátu, na pozvánce, na výstavě... prostě všude uvedeno, že šlo o přírodovědecké ilustrace. U tohoto typu uměleckého díla je myslím si očekávatelné, že pozbývá symbolický význam. Jde o to, aby měl divák z obrázku stejný dojem, jako z živého tvora. Aby se zachytily (a třeba i přehnaly) typické znaky a vlastnosti, podle kterých se dá poznat, v dostatečně názorné podobě (což fotka mnohdy nezvládne, jinak by se nemusela kreslit ilustrace).
To, co mě dostalo do kolen byl chlapík, možná teoretik umění, protože znal terminologii a dokázal produkovat veskrze smysluplné věty na téma sdělení, koncept, skrytý symbolismus toho či onoho, dokonce padl výraz narace, což teda už jsem vyvracel oči v sloup. Evidentně se pokoušel zapůsobit na vedle stojící pár studentů. Ona pouze zapáleně přikyvovala, on se občas zapojil s nějakým vlastním postřehem.

Neros: Uměleckého teoretizování jsem si užil na škole i po škole dost, takže mám určitou představu proč to shora uvedení dělali.
Fór je v tom, že "umělcem" je dnes každý, kdo se za "umělce" prohlásí. Takovým samozvaným "umělcem" je ten, kdo dokáže o svém umění dostatečně květnatě povídat co nejširší obci posluchačů. S dílem samotným nemusí úspěch takového člověka vůbec souviset. Stačí na ty povídačky utáhnout co nejvíc kavek. Rozuměj kupců, galeristů, ochotných uspořádat výstavu a v neposlední řadě teoretiků. Tohle samozřejmě vyžaduje z druhé strany přísun poptávajících - snobů, kterým dílo "umělcovo" propůjčí punc intelektuálů. Je to selhání kritiky, ale říct dneska na plnou hubu že císař je nahý, to už si asi nikdo netroufne.
Dál už je to jenom hra velkých čísel. Zatímco opravdových umělců - nadaných, pracovitých a pokorných vůči řemeslu i vůči divákům - je v populaci pořád zhruba stejně, "umělců" přibývá geometrickou řadou, takže dneska už se mnohem častěji setkáš s "umělcem" než s umělcem. A protože umění i "umění" chtě nechtě formuje diváka, tak se nutně objevují takoví postmoderně zmatení lidé jako v historce s veverkou.
Jestli mě, jak říkáš stačí vědomí, že nad nimi čním? Nemyslím si ani náhodou, že bych čněl nad diváky. Čním nad snoby a to je velký rozdíl. Vadí mi současná situace. Vadí mi, že se musím taktně ohradit, když mě někdo nazve umělcem a raději si říkám výtvarník, nebo kreslíř. Rád se zasměju snobskému nabubřelému císaři, který je ve skutečnosti nahý. Ale když začne být módní chodit s holým zadkem, tak to je spíš k pláči než k smíchu.


Eirellin: My v takové situací říkáme "umjení" s důrazem na to "-je-". A jeden můj profesor měl hlášku "tady to uhání k Neumětelům!" :-D

Fionor: Neshodnem se v tom, že umění je dílem náhody. Umění je podle mého názoru promyšlená práce, vyžadující řemeslnou zdatnost, talent, bezva nápady a tvůrčí myšlenky a v neposlední řadě pokoru. Pokud tam tyhle předpoklady nejsou, tak už to nelze zachránit falší, drzostí, exhibicionismem a květnatými obhajobami. Náhodného na tom není nic. I kdybych stříkal barvu štětcem na plátno, a pak po tom jezdil bicyklem, tak musím vymyslet jakou barvu, jak a kam stříkat, jak to tím bicyklem rozjezdit aby to vypadalo jako představa, kterou už mám dlouho předtím v duchu vymyšlenou. A pokud se to nepovede, nevadí. Od toho máme u domu popelnici.

Představ si, že by filmový režisér před každým promítáním vystoupil před diváky, posadil by se na židličku nohu přes nohu a sáhodlouze se rozhovořil co tím filmem myslel a jak ho má divák chápat. Asi by to moc nefungovalo, že? A s jinými uměleckými formami to taky nefunguje, přestože u malířství se o to neustále "umělci" pokoušejí.

Jinak třeba Švankmajer, a to je u mě mistr nad mistry, je známý tím, že své filmy interpretuje až po dokončení. (Vypadá to jako popření toho, co jsem napsal výše, ale není.)

Nimitz, vloženo 21:41:57  13. 03. 2017

sexistické reklamy
http://micdotcom.tumblr.com/post/158328685569/syrian-artist-saint-hoax-took-misogynistic-1950s

Eirellin, vloženo 13:12:52  09. 03. 2017

Přesně na propagaci nacismu či rasismu jsem myslela, když jsem psala tu poslední v uvozovkách psanou hlášku ;-)

verlit, vloženo 21:30:38  08. 03. 2017

Chápu, jak to myslíš, Eirellin, ale myslím, že umělec, který by se hádal s druhými o "správný" výklad svého díla, by byl trochu směšný.
Jasně, kdyby někdo jeho dílo zneužíval k nějaké negativní interpretaci (např. pro propagaci nacismu, aby bylo jasné, jak to myslím), tak má rozhodně právo se ohradit. Nicméně dohadovat se o to, co lidé v jeho tvorbě vidí a jestli to tam mělo nebo nemělo být, to by mi přišlo divné.

Eirellin, vloženo 21:13:11  08. 03. 2017

Moment, moment... to jako umělec něco vytvoří a všichni ostatní můžou jeho dílo vykládat a on jedinej ne? On nemá právo říct jak to myslel? Fakt? To teda doufám že jsem si tvůj výrok špatně interpretovavala, a myslel si to jinak ;-).
Podle mne umělec na výklad svýho díla rozhodně právo má a je jen na něm, jestli ho využije, jestli si řekne "no co, docela pěknej výklad, nebudu jim ho brát", eventuelně "šmarja ty vo tom plkaj kraviny... ale nebudu se s nima dohadovat..." nebo jestli řekne nikoli si, ale jim: "No to je hezký, co vo tom říkáte, ale já jsem to myslel takhle...", případně: "No tak takovouhle interpretaci svýho díla bych si rozhodně vyprosil, myšleno to bylo takhle a s tímhle vašim výkladem já teda hrubě nesouhlasim!"

Fionor, vloženo 17:47:39  08. 03. 2017

Já tedy za umění vždy považoval cokoli, co vzbuzuje emoce. Často to pak může být nechtěně.
Básník napíše dokonalý verš, protože mu vycházela metrika a nijak neřešil obsah, ale lidi to vezme za srdce. Že on sám tím nic nemyslel? Není podstatné.
Někdo načmárá veverku a lidé v tom hledají víc? Pokud to tam najdou, záměr autora nehraje žádnou roli. Pokud chtěl nakreslit veverku, který je jen veverka, mel ji takovou nakreslit. Aby bylo na první pohled zřejmé, že v tom nic víc není.
Umění může (a občas i je) být dílo náhody. Ostatně, o tom je kochání se krajinou. Náhodným výjevem, který tak příroda nezamýšlela, ale člověka naplní emocemi.

Když pominu autorský zákon a ego, které tvrdí něco jiného, autor dokončením díla, ať je jakékoliv, ztrácí právo ho vlastnit nebo interpretovat. On už svoji práci udělal a dál v tom díle už nemá místo. Dál už je to na publiku.

Orki, vloženo 16:34:42  08. 03. 2017

Poznání, že jste se dostali mezi blbce (nebo namyšlené a jiné intelektuály) může budit různé pocity, od "čnění nad nimi" přes pobavení po, velmi častou, frustraci. Také to hodně závisí na jejich druhu a chování.

Eirellin, vloženo 16:27:03  08. 03. 2017

A vzhledem k tomu, že sem se předchozím příspěvkem víceméně postavila na jednu ze "stran barikády" :-) si dovolím odpovědět na Nerosovu otázku ačkoli nebyla výslovně adresována mně :-).
Tedy, já osobně jsem byla vždycky přesvědčená, že tihle lidi jsou právě ti, co mají potřebu čnít nad těma průměrnejma. Že maj potřebu okolí dokazovat (a někdy i sami sobě), že oni patří k těm, co jsou chytří, vzdělaní, ti co mají rozhled, ti co tomu strašně moc rozumí, ti co o tom všechno vědí... a to i když libovolné z uvedeného a klidně i všechno dohromady neplatí...

Eirellin, vloženo 12:21:00  08. 03. 2017

Hallorn: To byla asi jedna z těch situací, který můj táta obvykle komentoval povzdechem a větou odposlechnutou z Arabely: "A jé: Muž slinící si p(r)st." ;-)

Neros, vloženo 22:52:16  07. 03. 2017

Hallorne, ještě jsem se Tě chtěl zeptat na Tvou nádhernou povýšenost:
Přemýšlels někdy nad tím, proč to Ti lidi dělají? Proč někdy vidět obrázek veverky není tak jednoduché, jak to popisuješ?
Nebo Ti prostě stačí vědomí, že jsou to lidé zahlcení postmoderními bláboly a Ty nad nimi jen hezky čníš?

Neros, vloženo 23:38:05  05. 03. 2017

Tak to vám, kluci, gratuluju :D

Hallorn, vloženo 20:47:43  01. 03. 2017

Orki: Z toho si nic nedělej, já taky :-)
Teď jsem se nedávno málem počůral smíchy, když si jedni prohlíželi můj obrázek veverky a hledali v tom nějaké "sdělení", "koncept" nebo jiný postmoderní blábol. A on tam nebyl. Byla to jen veverka :-D

Orki, vloženo 23:12:53  24. 02. 2017

Jsem hrdý zarytý antiprogresivista. Cokoliv to znamená.

Neros, vloženo 16:56:36  24. 02. 2017

Jakože nejlepší komentář oběma spotům je tohle:
„Z mého pohledu sice oslovili zaryté antiprogresivisty, kteří jakékoliv zlepšování kvality a znalostí odmítají, ale zároveň o sobě sdělili nezanedbatelnému (a zvětšujícímu se) okruhu moderních spotřebitelů, že s touto značkou nelze očekávat nic víc, než ono ‚prostě jen kafe“

- Vláďa Sojka

Je to stupidní a zbytečné. Proč posilovat dopad u lidí, u kterých je to jedno a spíš neoslovit tu druhou skupinu (kterou tímto obracejí proti sobě)?
Mi to může být jedno. V Kafecu si na schůzce dám dobrý kafe, ale ráno si k snídani udělám velvet... Spíš mi to přijde marketingově pitomý.

verlit, vloženo 12:53:11  24. 02. 2017

Jsem stupid, ohromně mě to pobavilo :-)

Adhil, vloženo 11:37:42  24. 02. 2017

Podobnou kampaň, z mého pohledu trapnou blamáž, mělo už před rokem Tchibo:

http://tyinternety.cz/nejlepsi-kampane/jak-se-utahuje-z-hipsteru-v-reklame-tchibo-si-pochvaluje-imageovou-kampan/

Deidre, vloženo 09:01:53  24. 02. 2017

Nepřijde mi to vtipný, ani zábavný. Neoslovují mě reklamy, kde aby někdo vyzdvihl sebe, musí se navážet do jiných.

A z čistě osobního pohledu coffee nazi vím, že existují místa, kde dostanu nadprůměrnou kávu rychle a s sebou.
Střela úplně mimo. Jak napsal někdo v komentáři na Fb "Simple for Stupid".

Ale moc díky, Cemi, že jsi to sem dala, ta negace není mířená na to, že by to sem nepatřilo, to vůbec :)

« ««   9   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php