19:46:23
27. 11. 2024

Místnost
Kulturismus - turistika světem kultury
Vítejte v malé místnůstce věnované kultuře! Kdo by to byl řekl, že? :) Ale co tady? Tak zde se od vás očekává, že sem budete psát své zážitky, dojmy, recenze a tipy na různé kulturní akce, jako např. výstavy, divadelní představení, ale vůbec spousta jiných vystoupení a událostí související s kulturou. Tak se pohodlně usaďte a podělte se :)

Pochlubte se, kde jste byli a kam se chystáte! Zvlášť pokud sepíšete nějaký názor na divadelní představení, bude tento názor/recenze uveden/a ve vývěsním štítu, protože nemůže býti lepšího doporučení, než doporučení taverníkovo :)

Kulturní přehled: www.bude.cz

Přehled divadel v ČR: www.divadlo.cz

Přehled hradů, zámků a jiných památek v ČR: www.zamky-hrady.cz


Místnost má od 20:34:32  23. 01. 2005 pronajatou Narwen. Spolusprávce: Činkapi. Isanan.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   34   »» »

toomz, vloženo 10:46:02  31. 05. 2008

Loudo, Loudo, tak ještě jednou (mezitím jsi mi tu vyblil další příspěvek... promiň za to vyblil, ale začnu používat tvůj slovník, ať jsme si rovni :)))

Samozřejmě. Máš pravdu. Všichni skladatelé si svými skladbami tehdy vydělávali, to jen dnes už je možné mít pocit, že mohu tvořit nezávisle na trhu. Ale jsou milióny skladeb, které neznáš a ani já je neznám, protože prostě nebyly dobré. Přežily jen ty, které jsou kvalitní, měly co sdělit, měly vytříbenou formu, dokázaly oslovit posluchače.

A opravdu mluvíš z cesty, když dokážeš pojem "vážná" hudba odepsat pár slovy a ještě tak nepěknými :)

toomz, vloženo 10:41:40  31. 05. 2008

Loudo, Loudo, kamaráde, ty se chceš za každou cenu děsně moc hádat! :) Chceš důkaz místo slibů? Na HAMU a už i dřív na gymplu nás učili rozbor skladby. Zkus si vzít jednu symfonii Beethovena a takovýhle rozbor, pořádný, ti bude trvat týdny. Pak si zkus vzít jednu písníčku od Boba Marleyho a uvidíš, že ono tam není moc co rozebírat.

Vpodstatě všechny popové písně trvají cca tři nebo čtyři minuty a krom toho, že téměř vždy drží po celou dobu jeden rytmus, dost často taky jednu dynamiku. Celý obsah skladby pak tvoří text. Ve vážné hudbě máš jako jednu z nejvyspělejších forem symfonii. Ttrvá cca 30-40 minut a na této ploše máš prostor k využitíé všech dosažitelných prostředků, které hudba má.

A teď mi řekni. Kdybys chtěl něco hudebně sdělit, jakou formu si vybereš? Problém těch symfnoií je právě v tom, že jsou pro uspěchanou dobu hodně dlouhé.

Ale to už jsi zavedl téma trochu jinam, to moc nemá s veřejnou podporou kultury nic společného :)

Louda, vloženo 10:35:28  31. 05. 2008

Je třeba si uvědomit že valná část dnešní takzvané "vážné hudby" byla ve své době právě oním "popíkem" - rozuměj sloužila primárně k pobavení.

To že dnes je považována za posvátnou krávu, které se přinášejí obětiny ve formě osezeneých ofrakovaných zadků je kapitola jiná.

Louda, vloženo 10:30:28  31. 05. 2008

Já si nemyslím že se vážná hudba liší od "popíku". Rozhodně nikoliv v jakési abstraktní rovině "rozvíjení" čehosi.

To je mýtus.

toomz, vloženo 10:24:50  31. 05. 2008

Tedy takhle, amatér může "předčít" profesionála, např. takový Paul Potts ;-)

toomz, vloženo 10:23:13  31. 05. 2008

Tak možná tedy neznám divadlo, ale věř mi, že v hudbě se nikdy nemůže stát, že amatér předčí profesionála. Není to jen o muchlování s můzou, ale o tvrdé dřině, vzdělání, aby to vůbec mělo smysl.

Lonewolf: Njn, ale knihkupectví a vydavatelství je něco trochu jiného.
Fionor: Cimrmani jsou super, snad nic takovýho proboha hrát nezačnou :)

Lonewolf, vloženo 09:11:16  31. 05. 2008

Toomz: Zajdi se nekdy treba podivat do vlkeho knihkpectvi nebo na nejaky veletrh a uviis ze kazde knihkupectvi ktere chce vydelat penize a nasledne vydavat nejake kvalitni kousky se musi uzivit prodejnymi vecmi ala Zivot a ilo Karla Gotta.

Fionor tady nakousl otazku amaterskych divadel. To je doceka pekny primer. Znam plno amaterskych divadel ktere hrajou velmi kvalitni kusy a strcily by do kapsy i lecktere profesionali. Ale co ? Musi si na svu j provoz vydelat stylem renesance nebo jejich predku. Bud drit a hrat porad nekde, jezdi po festivalech a davat o sobe jinak vedet, nebo si sehnat soukromeho darce ktery je nejakym zpusobem bude podporovat.
A proc ? Protoze jim nikdo neda ani korunu... Tohle rikam ze sve zhruba 10lete praxe amaterskeho herce.

Fionor, vloženo 08:50:37  31. 05. 2008

toomzi: ale komerce a kulturnost jsou dvě kategorie, které nemají žádnou vazbu. Výdělečné představení na které se chodí může být stejně dobře brak jako geniální hra a naopak...
Každopádně, divadlo ke svému provozu potřebuje peníze a je na něm zda je získá inscenováním známé lidové hry nebo uměleckým projektem, který lidé ocení až za pár let. To záleží na kvalitě divadla a jeho vedení. Soubor který ale tvrdošíjně hraje věci, které nevydělají ani samy na sebe, dělá chybu. Jako by najednou Cimrmani začali hrát vážné drama od Albeeho (třeba Kdo se bojí Virginie Woolfové). Najednou by na to nikdo nechodil, přitom je to kvalitní hra.

O té skupině lidí jsi to vzal kde? Dnes už nejsme uv době stranických komisí, které pustili mezi "lid" jen "kvalitní" umění. Můžu svobodně stvořit i brak a vydávat ho a alternativní proud - to je dobře. Nikdo mě neomezuje a nediktuje mi. Ale měl bych na něj dostat grant, když jsem ten alternativní umělec?
O úspěchu rozhoduje návštěvnost o kvalitě čas. Jakýkoliv grant (byť na sebelepší představení) je nefér zásah skupiny lidí, kteří se pasovali na obdobu té komise a mají pocit, že jsou novodobými mecenáši.

toomz, vloženo 02:16:37  31. 05. 2008

Louda: Pokud chceš opravdu rozvádět srovnání s pekárnou tak věz, že housce rozumí i batole. Ale bohužel pokud chceš brát některý druh umění opravdu vážně, k tomu ti chuťové buňky nestačí.

Tady asi narážíme na jednu podstatnou věc. Vy tu vlastně podsouváte, že existuje skupina lidí, která diktuje ostatním, co je "pravé" umění a co ne. To sice může být pravda, ale to můžou dělat akorát blbci, kteří se najdou všude. Nemůžete však zpochybňovat, že např. "vážná" hudba se liší od popíku! Stejně jako nějaká "vážně míněná" hra se liší od muzikálu. Prostě existuje druh "umění", který dokáže něco rozvíjet, nejenom bavit. To je nezpochybnitelné! Pravé dílo dokáže inspirovat, měnit, ovlivňovat. Správné umění má sílu. A takové umění je třeba chránit, pěstovat, tvořit. Jinak bychom nebyli lidi ale jenom opice, který si navzájem hrajou divadlo s banány.

Ale to nemá nic společného s grantovou politikou, jenom mám pocit že tu pořád někdo směšuje komerční a nekomerční umění ;-)

toomz, vloženo 02:08:40  31. 05. 2008

Prosímvás já nestojím na žádné straně barikády. Dělám si svojí práci jak nejlíp umím a věřte, že to nemá s touhle situací (petice atd.) vůbec, vůbec, vůbec, vůbec, v-ů-b-e-c nic společného. A nekopu za žádný "umělecký" tým. To jenom pro ujasnění :)

Louda, vloženo 19:29:23  30. 05. 2008

Já pořád nechápu čím se divadlo liší třeba od onoho pekaře. ( možná tím že pekaře potřebujeme přece jenom víc).

Přišlo by vám normální kdyby pekaři kteří zkouší péct nové originální, nezvyklé rohlíky které můžou být skvělé ale taky třeba nikomu nechutnat si začali žádat dotace?
Ne. Buď rohlíky lidem zachutnají a budou je kupovat, nebo se vrátí zpátky k chlebu a houskám které se osvědčily.

Btw Davide to jsem neveděl že města můžou dělat zákony, zřejmě nějaká legislativní novinka.

PS: A nezkoušejte na mě kecy že kultura je něco víc než pekařina. To je bullshit který proklamujou právě umělci ( kteří mají v mediálním sektoru přece jen větší prostor než pekaři)

Jdu si vzít housku.

Eirellin, vloženo 18:41:37  30. 05. 2008

Posledně, když jsem ho viděla tak šátek neměl, zato měl dlouhý vlasy;) a nejdřív jsem ho nepoznala:)

Fionor, vloženo 18:34:25  30. 05. 2008

Néé, přeče Šporcl... Ten má šátek a je v občas v Televizi. :)

Ale já i LoneWolf mluvíme z vlastní zkušenosti. Oba za sebou mámě nějakou tu divadelní zkušenost (i když amatérskou) a představení na které chodí málo lidí má buď špatné PR nebo je špatné samo o sobě. Takhle se dá provozovat jen ochotnické představení, ale divadlo, které má platit účty a platy musí myslet i na to, jak se uživit. A může to být klidně i pronájmem prostor pro nedivadelní účely, reklamou, nebo hraním estrády pro lidi... Spoléhat se na granty je krok 40 let do minulosti.

toomzi, chápu tvůj úhel pohledu (díváš se z druhé starny barikády a musíš kopat za svůj tým), ale tady nikomu nejde o to, co nebo kdo je kulturně hodnotnější, ale o to, kdo má víc peněz na účtu. A schovávat to za řeči o kultuře je směšné. Divadlo JE podnikání jako každé jiné. platí se z něj daně, musí si vést účetnictví. A mělo by vykazovat zisk nebo alespoň pokrýt své vlastní náklady. Pokud toto nedokáže, je někde chyba a mělo by změnit ředitele.

Podobné to je s malými kiny (abych si přihřál vlastní polívčičku). Většina zanikla díky neschopnosti konkurovat multiplexům. Jsou však i menší (i když ne vždy ARTová), kteá se poměrně slušně drží, protože nabízejí něco, co multiplexy nemohou (ne v takové míře) - ať už se jedná o festivaly, komponované programy, kultovní staré filmy... Někdo se prostě dokáže uživit, někdo ne. A i když mě zánik spousty kin mrzí (mezi jinými kina Perštýn), nemohu s tím nic dělat.

toomz, vloženo 18:13:48  30. 05. 2008

Ukaž mi nějaké takové vydavatelství. Takhle to nefunguje. Máš vydav. které má nějaké spektrum a takové, které ma zas jiné. Třeba Torst, R. Revue, Fra já nevim... Nikdo z nich kuchařky nevydává. Protože tak to prostě nefunguje. A jinak souhlas s DaVem ohledně peněz/kultury. Dle vašich parádních měřítek by tak byl současný nejlepší houslista u nás Svě-ce-ný? Je přeci nejvíc vidět a má nejvíc prachů, ne?... Bóže...

Lonewolf, vloženo 16:33:35  30. 05. 2008

To je prece to co jsem rikal, hraju jako divadlo same "lidove" kusy abych si vydelal na kvalitni
To byl ten muj primer s nakladatelstvima, oni take vydaji pet kucharek aby mohly vydat jednu odbornou publikaci

Genevieve, vloženo 15:31:12  30. 05. 2008

Docela i jo :-) šlo by o to kdy :)

Fionor, vloženo 14:57:05  30. 05. 2008

Jo a napadá mě třeba ještě Kabaret Caligula. Také víceméně amatérské divadlo s neustále vyprodaným hledištěm...
Tak mě napadá, nezašel by na ně někdo do Akropole?

Fionor, vloženo 14:55:21  30. 05. 2008

Ale od toho jsou divadelní přehlídky. Třeba v Lipnici ned Sázavou se vždy koncem léta koná jedna moc dobrá. Lipnický Mantl.
Jezdí tam jak profesionálové, tak amatéři a právě to je místo, kde se dá navázat kontakt a prorazit.
A proniknout do povědomí...

Nikdo mě nedonutí zaplatit za lístek na hru, o které jsme nikdy neslyšel, od autora a spolku, který neznám. Teprve, až když mám nějakém reference od lidí, kterým věřím, budu o tom uvažovat. A proto si myslím, že kvalitní představení si diváka najde. Pokud se ale jedná o kus pro úzce vymezenou skupinu intelektuálů, je jasné, že neprorazí.

DaViD´82, vloženo 14:40:05  30. 05. 2008

Fionor: Já vím, ale to jsou divadla teď taky ,-)

Ale, ač CD 92 neznám, tak zase... Už dle názvů jejich her sází na starou dobrou osvědčenou klasiku.

Takže dejme vedle sebe CD 92 a DC 29. První hraje Tři mušketýry a jako soubor mají celkem dobrou pověst. Druzí hrají alegorické tance o "věčné otázce kolik andělů se vejde na špičku jehly" a jako začínající soubor o nich nikdy nikdo neslyšel. Na co myslíš, že lidi půjdou? Ano, správně, na Dumase. A co na tom, že DC 29 jsou potencionálně nositeli zcela nového stylu, který by mohl za deset let vykrystalizovat do podoby jaká by změnila pohled na divadlo, že? K čemu to, když jim nikdo ani nedá šanci či prostor. ,)

Ale to jsme už zcela jinde. Prostě do kultury (v žádné její formě) nepatří "silnější přežije", ale "čas prověří". Ehm, patetické, tak já už raději končím ,o))

Fionor, vloženo 14:29:17  30. 05. 2008

DaVid'82: Třeba proto, že co já vím, CD 92 začínalo jako absolventské představení a byli tak dobří, že jim dali šanci hrát víc? Spousta scén poskytuje své jevištní prostory "druhořadým" spolkům a vyberou jen procenta z lístků.
A srovnání s filmem je IMHO trochu zcestné, jakkoli je to také jistý druh masmédia. Jenže s úplně jinou strukturou financování.

« ««   34   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php