21:54:43
24. 11. 2024

Místnost
Krásy jazyka českého
"Pavel dal v Ploskovicích zemi Bohu. Vlach dal v Dolanech zemi Bohu i svatému Štěpánu se dvěma poddanými Bohučejem a Sedlatou."

Takto by mohl vypadat přepis nejstarší dochované věty psané v českém jazyce. Pochází z počátku 13. století a nalezneme ji v zakládací listině litoměřické kapituly. Jedná se o přípisek právnického charakteru, týkající se převodu půdy.

S češtinou se sice setkáváme již od přelomu 10. a 11. století, ale musíme si uvědomit, že se jedná pouze o jazyk "lidových" vrstev. Psaná forma existuje pouze v podobě tzv. bohemik a glos v latinských textech. Čeština jako jazyk se stává plnohodnotným (tedy rovným latině a řečtině) až ve 14. století.

Dalšími důležitými památkami jsou písně Hospodine, pomiluj ny a Svatý Václave, vévodo české země. První jmenovaná je z doby staroslověnské, druhá z počátku 12. století. Nicméně dochované přepisy jsou mladší a prvenství tak patří výše uvedené větě :o).

Ano, počátky češtiny rozhodně nebyly jednoduché. Ale Češi si ji vzít nenechali a buďme za to rádi. Jistě se mnou budete souhlasit, že se jedná o krásný a pestrý jazyk, ač poněkud složitý.

A právě jeho komplikovanost může někomu způsobovat problémy. Podělte se o ně s ostatními v této místnosti. Jistě Vám rádi pomohou.
Na vývěsním štítu časem naleznete přehled vývoje češtiny a možná i něco navíc.

A zde tedy text zřejmě nejstarší české duchovní písně "Hospodine, pomiluj ny"

Hospodine, pomiluj ny!
Jezukriste, pomiluj ny!
Ty, spase všeho mira,
spasiž ny i uslyšiž,
Hospodine, hlasy našě!
Daj nám všěm, Hospodine,
žizn a mír v zemi!
Krleš! Krleš! Krleš!


Nejste si jisti nějakým pravopisným tvarem? Navštivte www.pravidla.cz
Hledáte význam toho či onoho cizího slova? Podívejte se na http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/
Časté otázky ohledně gramatiky naleznete zodpovězené na http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
Jazyková příručka: http://prirucka.ujc.cas.cz

Místnost má od 16:14:46  02. 10. 2006 pronajatou Legolas Craft. Spolusprávce: Aditu. Lampar.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   61   »» »

Eirellin, vloženo 13:15:14  24. 12. 2012

chmm, bych byly spíš hádala že to divný Z v koncertu je spíš záležitost moravská než česká.. a jinak jsem z toho vůbec zmatená...

Legolas Craft, vloženo 10:18:35  24. 12. 2012

Nimdrit: Tohle je, myslím, velmi zbytečné.

Mivka: Humbuk bych z toho tedy rozhodně nedělal :). Zdá se, že se tu sešlo pár lidí, kteří by si rádi nechali rozšířit obzory. Debatu bych uzavřel a když by se tobě nebo Arwi chtělo téma trochu rozebrat pro laiky, budeme rádi. Když ne, nevadí :).

Nimdrit, vloženo 01:48:09  24. 12. 2012

Naděláte. Mivka nám prostě chtěla ukázat, že je odborník.

Aes Sedai, vloženo 23:20:35  23. 12. 2012

Mivka: Možná proto děláme ten humbuk, protože to byla určitá reakce na můj povzdech ohledne koncert a konzert. Něco tam vysvětluješ, co mě taky zajímá, ovšem nerozumím tomu. Evidentně to zaujalo více lidí, tak nekoukej jen na Arwi, ale potěš i naše mozky. :))

Mivka, vloženo 15:13:42  23. 12. 2012

LC: no, mně přijde, že má smysl, protože splňuje svůj účel - seznámit jedinou zde přítomnou bohemistku s jedinou pracovní hypotézou, která je mi známá, v naději, že mi tato bohemistka řekne něco zajímavého o tom, jestli neví o nějakých jiných, méně pracovních hypotézách. :) Vysvětlovat termity ve svém příspěvku jsem se nesnažila, protože to byla prostě přímá odpověď na Arwin příspěvek a protože se tu nesnažím dělat přednášku a zevrubné vysvětlení něčeho, co podle mě pro kohokoliv, kdo to aspoň okrajově nestuduje, musí být docela nudný (a čemu sama moc nerozumím), jenom jsem reagovala na lingvistickou vsuvku protolingvistickým dotazem (protože jestli tu má někdo blízko k odborníkovi na tohle, je to Arwi :)).

Moc nechápu, proč je nutné okolo toho dělat humbuk, mě taky nějak nevzrušují příspěvky v počítačovém koutku o IT nebo v Poradně o daňových vyfikundacích, kterým nerozumím. :)

Odpověď na otázku ohledně povahy spektrogramu myslím dal poměrně vyčerpávající LC, jenom bych teda doplnila, že analýza řeči není jaksi čistá fyzika, protože na vyhodnocení zvukového signálu se přeci jenom podílí trochu víc věcí. V praxi člověk nacpe nahrávku do programu k tomu určeného a objeví se mu k tomu příslušný spektrogram a oscilogram doprovozený nahrávkou. Na základě toho se to segmentuje a může se s tím dělat spousta věcí.

Neros, vloženo 13:55:25  23. 12. 2012

Jo, to mi došlo až pak, že by se vlnění (a tudíž i spektrum) dalo zobecnit, že neplatí jen na elektromagnetický signál.
Sorry :D
A díky za zformulování žádosti na Mivku.

Legolas Craft, vloženo 13:14:54  23. 12. 2012

Neros: Analýza řeči je analýza zvukového signálu, tedy čistá fyzika.

Velice zjednodušeně, analýzou signálů se úplně nezabývám, je to takhle (a obávám se, že bez alespoň základní znalosti fyziky na úrovni střední školy to i tak nebude dávat úplně smysl): Hlas, respektive každý zvuk, je vlnění. Spektograf (přístroj, který vytváří spektogram) z příchozího signálu (třeba zvukového) vytvoří frekvenční spektrum.

Frekvenční spektrum je zobrazení závislosti "tvaru" toho příchozího signálu na intenzitě či četnosti jednotlivých frekvencí. Z toho je velice dobře rozpoznatelné, co má větší či menší vliv (a jaký) na výslednou podobu toho signálu (tedy třeba proč slyšíme to, co slyšíme).

Přičemž každá hláska je složená z různých vln různých frekvencí, proto se ze spektogramu dá odhadnout, co tam kde zní (je dobře vidět, co je tam za frekvence a jaké intenzity).

Předpokládám, že v chemii to bude mít analogické použití. A podotýkám ještě jednou - tohle je opravdu dost nepřesný popis, pouze pro ukázání principu.

PS pro Mivku: Moje práce je pro většinu lidí španělská vesnice, ale z vlastní zkušenosti vím, že při troše snahy se většina věcí dá opsat tak, aby byl pochopitelný aspoň princip. Byť je to ve výsledku hodně nepřesné a dá to občas dost práce. Na druhou stranu to ale pro toho člověka má aspoň nějaký přínos. Nechtěl jsem tu do toho zasahovat, ale když už se ozvali ostatní, tak si myslím, že příspěvek, kde je půlka slov velice odborných a nikdo mimo obor mu nerozumí, nemá úplně smysl. Je to zajímavé téma a všichni jsme určitě rádi, že tu na to máme odborníka, ale kdybys připojila malý slovníček pojmů, všem by nám to moc pomohlo. Zatímco tobě to zabere 2 minuty navíc (protože to všechno znáš), každý z nás stráví X minut googlením každého výrazu zvlášť a dohromady tím strávíme celé odpoledne :).

Neros, vloženo 12:19:53  23. 12. 2012

Mě ale zajímalo, proč se přístroj pro analýzu řeči jmenuje spektrogram. A jak teda případně funguje.
Znám to z chemie, ale tady mi to nedává smysl.
Normálně říkám asi koncert.
I když teď se snažím pochytit, jestli si to náhodou jen nemyslím.

Orki, vloženo 11:02:41  23. 12. 2012

Píšeme kondzert, čteme kauntsért.

Mivka, vloženo 10:57:13  23. 12. 2012

Neni to moje běžná vyjadřovací norma, ale zrovna teď argumentuju s lingvistikou (v místnosti jejímž tématem je jazyk :)), moc nevím, čím argumentovat jiným a nějaké laické termíny pro typy souhlásek nevím, jestli existujou, ale nechce se mi je googlit.

S pomocí spektrogramu a oscilogramu v analýze mluvené řeči jde o trochu líp rozsegmentovat projev na hlásky. Typově v /nz/ vs /ndz/ se v těch grafických zobrazeních buď ukáže nebo neukáže ten závěr, který se dělá u d. Není to zdaleka jednoznačné, ale je to slušná pomůcka. Obecně je málo kontextů typu koncert, takže se to nějak zásadně neřeší, ale fonetici u nás na oboru teď právě dělali takový menší průzkum podobných fenoménů a vycházelo jim z toho, že /dz/ se taky realizuje.

Neros, vloženo 03:26:19  23. 12. 2012

Mivko, chápu, že tohle je Tvá běžná vyjadřovací norma, ale opravdu se mi nechce googlit.
Takže se jen podivím nad spektrogramem.
To chci vysvětlit.

Aes Sedai, vloženo 02:18:02  23. 12. 2012

Tak tady se projevuje něco jako oborové postižení, řekla bych. Přiznám se, že kdybych to (zvláště druhou větu) chtěla pochopit, musela bych se zamyslet, a to se mi teď nechce. :)

Mivka, vloženo 01:37:17  23. 12. 2012

No moment, moment, obecně je znělost obstruentů v okolí sonorant docela moravská záležitost, pro Čechy je typická neznělost. Sice chápu, že obvykle se tohle hodnoti v regresivních, ne progresivních kontextech, ale stejně jak teď už druhý měsíc tohle docela intenzivně sleduju na vlastní nahrávce a zároveň to z pohledu obecných výsledků řešíme na seminářích, tak se čím dál tím víc ukazuje, že tyhlety situace obstruent-sonorant nebo sonorant-obstruent se liší docela nezávisle na původu mluvčího.

To /dz/ mám pocit, že tak opravdu je, někdy jsme to řešili s našimi fonetiky a myslím, že výsledkem bylo, že se tak nějak z analýz spektrogramu usoudilo, že lidi tam docela často ten závěr před /z/ realizujou, takže teď myslím existuje pracovní hypotéza, že to šlo z /koncert/ asimilací v okolí sonor na /kondzert/ a následně proto, že ta afrikáta je tam zbytečná práce, postupně došlo k vypuštění závěru a realizaci /konzert/.

Arwi, vloženo 00:05:30  23. 12. 2012

Ale možná Čechám křivdím, zase vydávám nedoložené závěry :o) SyD říká 20% v mluveném jazyce a na youtube to taky hodně lidí říká hezky, i když jsem toho moc neprojela - např. http://www.youtube.com/watch?v=xYLhE0bNxdQ 0:20

Arwi, vloženo 23:58:23  22. 12. 2012

[konzert] je klasika, to se prostě v Čechách říká a Moravákům to trhá uši, ostatně jako dalších x věcí (a naopak samozřejmě). Mě už to nechává chladnou :o)
Já i jako lingvista měla pocit, že říkají [konzert] a ne [kondzert], i když teď fakt nevim, dává to smysl, zkusím se na to zaměřit, až zase budu u televize.

Aes Sedai, vloženo 15:10:28  21. 12. 2012

Když ono to včera bylo fakt hodně výrazné "Z". :) jinak mi samozřejmě vadí i -ej, -ý - tedy zelenej, zelený boty a "je to o tom". :) Když je to v oficiálním vysílání a ne rozhovor s laikem.

Klair, vloženo 14:41:40  21. 12. 2012

ČInkapi: napadlo. V Ikee měli větu "tácy odkládejte sem" přelepenou na tom inkriminovaném místě měkkým I.

Huan, vloženo 14:40:37  21. 12. 2012

A to já tomu věřím, několik takových přitroublých individuí znám. Na i/y ale ani neřeším nějaká pravidla, v naprosté většině případů to buď vím nebo na mě ta nesprávná verze působí divně. :)

Činkapi, vloženo 14:33:33  21. 12. 2012

No samozřejmě. Nevěřím, že by někoho napadlo to napsat s měkkým.

Quadrix, vloženo 13:11:17  21. 12. 2012

Jen tak mimochodem, náhodou jsem na netu narazil na tohle:
"Je to výjimka: u podst. jm. r. mužského jednoslabičných (kec, tác...) se píše kecy, tácy... "
viz: http://www.ontola.com/cs/keci-nebo-kecy

Je to pravda?

« ««   61   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php