05:26:13
26. 11. 2024

Místnost
Krásy jazyka českého
"Pavel dal v Ploskovicích zemi Bohu. Vlach dal v Dolanech zemi Bohu i svatému Štěpánu se dvěma poddanými Bohučejem a Sedlatou."

Takto by mohl vypadat přepis nejstarší dochované věty psané v českém jazyce. Pochází z počátku 13. století a nalezneme ji v zakládací listině litoměřické kapituly. Jedná se o přípisek právnického charakteru, týkající se převodu půdy.

S češtinou se sice setkáváme již od přelomu 10. a 11. století, ale musíme si uvědomit, že se jedná pouze o jazyk "lidových" vrstev. Psaná forma existuje pouze v podobě tzv. bohemik a glos v latinských textech. Čeština jako jazyk se stává plnohodnotným (tedy rovným latině a řečtině) až ve 14. století.

Dalšími důležitými památkami jsou písně Hospodine, pomiluj ny a Svatý Václave, vévodo české země. První jmenovaná je z doby staroslověnské, druhá z počátku 12. století. Nicméně dochované přepisy jsou mladší a prvenství tak patří výše uvedené větě :o).

Ano, počátky češtiny rozhodně nebyly jednoduché. Ale Češi si ji vzít nenechali a buďme za to rádi. Jistě se mnou budete souhlasit, že se jedná o krásný a pestrý jazyk, ač poněkud složitý.

A právě jeho komplikovanost může někomu způsobovat problémy. Podělte se o ně s ostatními v této místnosti. Jistě Vám rádi pomohou.
Na vývěsním štítu časem naleznete přehled vývoje češtiny a možná i něco navíc.

A zde tedy text zřejmě nejstarší české duchovní písně "Hospodine, pomiluj ny"

Hospodine, pomiluj ny!
Jezukriste, pomiluj ny!
Ty, spase všeho mira,
spasiž ny i uslyšiž,
Hospodine, hlasy našě!
Daj nám všěm, Hospodine,
žizn a mír v zemi!
Krleš! Krleš! Krleš!


Nejste si jisti nějakým pravopisným tvarem? Navštivte www.pravidla.cz
Hledáte význam toho či onoho cizího slova? Podívejte se na http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/
Časté otázky ohledně gramatiky naleznete zodpovězené na http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
Jazyková příručka: http://prirucka.ujc.cas.cz

Místnost má od 16:14:46  02. 10. 2006 pronajatou Legolas Craft. Spolusprávce: Aditu. Lampar.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   75   »» »

Huan, vloženo 16:02:01  25. 07. 2012

Já si to nepamatuju přesně, ale asi někdy v pěti letech už jsem si četl před spaním sám, protože rodiče předčítali moc pomalu. :-) A ve škole jsem pak věčně dostával poznámky kvůli tomu, že jsem nevěděl, kde se čte, protože jsem byl většinou úplně někde jinde. :)

Cemendriel, vloženo 11:04:34  25. 07. 2012

Já jsem se naučila číst, protože mě na školce v přírodě strašně štvalo, že zatímco já umím jen slabikovat, kamarádka čte perfektně plynule a může nám tedy všem předčítat před spaním... Nevím, kde se ve mně ta potřeba soutěžit a vyhrávat vzala, ale tímto je u mě doložena už asi tak v pěti letech. =) A mimochodem, co si pamatuju, tak jsem sama od sebe četla po slabikách ne po písmenách. I když ono to může být individuální, divím se, že v našem světě podporování individuality dětí jim nedají na výběr! =)

Aes Sedai, vloženo 09:12:36  25. 07. 2012

Se čtením jsem měla problém v případě, kdy se četly v hodině knížky na pokračování. Např. Kluk jako jehla, tuším se to jmenovalo.
Zatímco ostatní byli na začátku, já už měla knížku přečtenou. Takže když mě učitelka vyvolala, abych četla úryvek nahlas, většinou jsem nevěděla, kde zrovna jsou. :)

Nimdrit, vloženo 09:10:35  25. 07. 2012

Já se taky učila číst dřív, a to byl asi jeden z důvodů, proč jsem po většinu času ve škole čučela z okna a nevnímala, že se třeba píše diktát...

Nimitz, vloženo 23:34:27  24. 07. 2012

Při přechodu na druhý stupeň ZŠ (pátá třída) učitelka češtiny prohlásila, že že o mě slyšela, že jsem prý přečetl snad i Telefonní seznam.
Ano, to je pravda, ovšem už v první třídě :-)

Já se učil číst také předem, protože jsem byl zvědavý co se píše v tehdejších časopisech pro děti - Sluníčko a Mateřídouška. Ty byly sice převážně obrázkové, ale nějaké texty tam také byly

Neros, vloženo 23:21:37  24. 07. 2012

Zatímco moji spolužáci už uměli číst celé jednoduché věty, já znal jen pár písmenek.
Nenáviděl jsem čtení.
Dokud si maminka nesedla, nezřezala mě a nenaučila mě během dvou odpolední číst.
Od té doby jsem četl všechno, co mi přišlo pod ruku.
Takže jsem rád, že jsem nebyl znuděným, šikovným dítětem, ale znuděným neschopným dítětem.

Meridion, vloženo 12:21:57  24. 07. 2012

Mě začal tatínek učit písmena i číslice ještě, když mě vozil v kočárku do jeslí podél řady zaparkovaných aut, když jsem zvědavě ukazovala na SPZky. Takže oblíbená rodinná historka vypráví, jak jsem už ve třech letech před překvapenou návštěvou přečetla z lahve na stole "Radek, Umyvadlo, Maminka". Jak jsem se naučila spojovat písmena do slov si nepamatuju a rodiče o tom taky neví, protože jsem se to prý naučila sama bez jejich pomoci.
Ale muselo to být poměrně rychle, protože v necelých čtyřech letech už pro mě čeština nepředstavovala žádnou výzvu, takže jsem po přestěhování se do Moskvy hned začala s učením se azbuky.
Ve škole si mlhavě pamatuju, že mě asi dvakrát učitelka nutila slabikovat s ohledem na ostatní děti, pak mě přestala vyvolávat až do doby, kdy se četla celá slova a v té době jsem naopak před třídou několikrát předčítala nahlas poměrně dlouhý text jako příklad, jak by to mělo vypadat.

verlit, vloženo 12:20:07  24. 07. 2012

Taky jsem začala číst sama někdy kolem 4 let - šla jsem na to prý fikaně - chodila jsem se ptát " co je tohle písmenko? A tohle?" a najednou naši zjistili, že čtu.
Ve škole jim za to vynadali, protože se vyžadovalo, aby dítě nebylo na začátku školní docházky napřed, protože se bude nudit. Měli pravdu, nudila jsem se :-)
Slabikové čtení mě nebavilo, protože v té době už jsem si sama četla pohádky.

Mivka, vloženo 12:01:36  24. 07. 2012

Ano, asi tak, kolem čtvrtého roku mého věku mě přestalo bavit pořád chodit za rodiči, když jsem si chtěla něco přečíst, takže jsem došla za maminkou, která zrovna něco psala na počítači v obýváku, a požádala ji, aby mě naučila číst. Doteď si docela živě pamatuju, že první slovo, které jsem kdy přečetla, bylo "Alík" :))

Ale otravným hodinám v první třídě jsem se díkybohu vyhla, protože fakt, že v době, kdy jsem měla nastoupit do školy, jsem měla extrémní problémy s motorikou, ale zároveň plynně četla a docela obsáhle se vyjadřovala ve dvou jazycích, přesvědčil moji matku, že dát mě na vesnickou základku by byl zločin, takže až do páté třídy moje vzdělávání jelo pod tehdejším projektem domácí školy.

Adhil, vloženo 11:27:47  24. 07. 2012

Jojo, hodiny čtení v první třídě byly utrpení, měl jsem to podobně jako Sikar. Naši mě dovedli k tomu, že jsem si četl už ve čtyřech letech - ne, že bych to po nich stejně nevyžadoval, ale přesto :)

Sikar, vloženo 11:21:28  24. 07. 2012

Takhle to dopadá, když vám maminka čte, vy jí sedíte na klíně a všimnete si souvislostí mezi znaky na stránce a tím, co říká.

verlit, vloženo 10:39:07  24. 07. 2012

Sikar: :-)))

Sikar, vloženo 09:14:17  24. 07. 2012

Vzpomněl jsem si na malého znechuceného Sikárka, jenž ze sebe vystřelil "Máma má maso", protože než se k tomu ti koktové dostali, měl přečtené celé cvičení a uvažoval nad tím, že děj stojí za prd.

Aes Sedai, vloženo 08:11:21  24. 07. 2012

Když o tom tak přemýšlím, číst jsem se učila sama ještě v předškolním věku. A myslím, že jsem se to nikdy neučila po slabikách, ale po písmenkách. Až ve škole nás nutili po slabikách a mě to zdržovalo.

verlit, vloženo 07:41:55  24. 07. 2012

Taky se mi víc lbí slabiky, ale asi to bude o zvyk. Dětem to nejspíš nepřijde nijak divné.

Narwen, vloženo 06:37:04  24. 07. 2012

J8 si to vůbec nějak nedokážu představit :)

Agáve, vloženo 23:07:52  23. 07. 2012

No, osobně se mi víc líbí slabiková metoda, ta písmenná ne.

Nimitz, vloženo 15:33:38  23. 07. 2012

Nová metoda čtení učí děti číst po písmenech, ne po slabikách

Orki, vloženo 13:01:24  22. 07. 2012

A Lord Vader samozřejmě nezůstává pozadu: http://www.videacesky.cz/reklamy-reklamni-spot-video/darth-vader-dabuje-navigace-tomtom (btw přímo Tomtom opravdu tyto hlasy nabízí)

Nimdrit, vloženo 12:32:57  22. 07. 2012

Yoda mi přijde naprosto skvělý :D

« ««   75   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php