|
No protože se Kampf chystám číst už déle jak dva roky. Odradilo mne však, že jediný český překlad z nakladatelství Otakar II. je nedostupný. Až menší rozmíška ve flirtu mě přiměla, abych si šel prohlédnout, jak vypadají ty falešné Kampfy.
Nejrozšířenější knihou je "Mein Kampf: očima historiků" (takzvaný Bauer), který hned v 60.létech sestavil František Bauer. V knize si můžeme přečíst 10 řádků citovaných z Hitlera a k nim 2 stránky komunistických slintů. Opravdu pro ty komentáře historika Bauera nenacházím jiných slov. Tato kniha byla vadána vícekrát, naposledy v roce 2005.
http://katalog.cbvk.cz/i2/i2.search.cls?ictx=cbvk&skin=1&language=2&src=cbvk_us_cat&ascii=0&fld1=T001&kvant1==&term1=^m0158503^&op=nq-2&qt=13
Pak je tu Luisa Müllerová. "Mein Kampf: Očima dneška - rešerše, citace, komentáře". Luisa zvolila poměr 2 řádky citací na 3 stránky komentářů. O autenticitě nemůže být ani řeč, ale komentáře nejsou tak strašné.
http://katalog.cbvk.cz/i2/i2.search.cls?ictx=cbvk&skin=1&language=2&src=cbvk_us_cat&ascii=0&fld1=T001&kvant1==&term1=^0064700^&op=nq-2&qt=13
Mně se nejvíce zalíbil Hájek. "Hitlerův Mein Kampf / z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka"
Tady je dokonce uveden sám führer jako autor knihy. Poměr citací a komentářů = 1 stránka ku 2 stránkám, tedy nejlepší z uvedených. Navíc komentáře čerpají z necitovaných částí knihy a vlastně tak zestručňují to méně podstatné, zdůrazňují to více.
http://katalog.cbvk.cz/i2/i2.search.cls?ictx=cbvk&skin=1&language=2&src=cbvk_us_cat&ascii=0&fld1=T001&kvant1==&term1=^m0096890^&op=nq-2&qt=13
V knihovně se dá ještě půjčit "Můj pětiletý boj : zpověď nakladatele Mein Kampf" od Michala Zítka. Zajímavá kniha o tom, jak fungují naše média a justice.
Zítka tahali 4 roky po soudech, vícekrát byl odsouzen, než ho konečně nejvyšší soud osvoobodil. Rozvrátili mu podnikání, zabavili velkou část jeho majetku, protože každého Jana Husa je třeba upálit.
----------------
Samotný (Hájkův) Mein Kampf mě mile překvapil. A zásadně bych tu knihu doporučil každému, kdo se zajímá buď o novodobou historii nebo o politiku či veřejné dění.
Kampf není takový, jak mne o něm učili ve škole, je mnohem více osobní a Hitler se namočil do tiskařské barvy a celý se v knize otisknul (jak by jistě potvrdila Nimdritina spolužačka).
Áda napíše i vícero zajímavých myšlenek, například na výuku dějepisu. Vtipně se sebestylizuje a lže o sobě. A pro součastníka je nevtipnější například popis tehdejší mládeže (ó jak to sedí na dnešní).
Co jsem ještě neodhalil, jak Hitler přišel na to, že Marxista=Žid. Protože on nenáviděl marxisty (a dělníky) a poté chtěl dělníky z rukou marxistů vysvobodit a proto začal nenávidět Židy. Je to logické? Pro mne ne. A ještě jsem nenašel ani stůpku po tom, co by takový zásadní zkrat v židovsko-slovansko-árijském mozku způsobilo.
Každopádně ve školních učebnicích a běžných populárně-historických knihách píší o Kampfu lidé, kteří ho nikdy nečetli. Dokonce ho ani nikdy nečetli ti, co soudili (zavírali a popravovali) Michala Zítka. A to jsem nikdy neměl rád. |