|
A aby moje snažení nepřišlo vniveč, tak kdyby někdo vybíral pračku, může se inspirovat, jak jsem to udělal já.
1) otevřel jsem veškeré relevantní servery a podíval se, jaké pračky jsou nejprodávanější a nejlépe hodnocené. Ty nejprodávanější (pokud to nejsou zrovna ty nejlevnější) mají jednu velkou výhodu - když se rozbijí, je větší šance, že půjdou levně opravit. To je myslím logika u všeho podobného, včetně auta. Ty nejlépe hodnocené bývají opravdu dost často nejlepší - pokud chodíte na dobré osvědčené servery, mělo by to fungovat.
2) krátkým googlováním jsem zjistil, že není firma, která by nabízela něco vysloveně unikátního (to by mohlo nastat, třeba díky nějakému patentu apod.). Značku jsem tedy vybíral spíš z podřadných důvodů: vybral jsem značku ze země, kde nyní žiji + jsem mrknul na to, jak pračky vypadají (dyzajn, oujé).
3) Za 5 euro jsem si koupil poslední test z Test.de - tohle Němci umí opravdu dobře, mají testy aktualizované, relevantní. Tam jsem si udělal přehled, které značky se nejčastěji objevují na předních místech. Pořád mi vycházelo jen pár značek, mezi nimi jsem začal sledovat Siemens a Bosch.
4) Díval jsem se, jak je to se zárukou - moc času jsem tomu nevěnoval, ale vypadalo to, že všechny značky nabízí stejnou (2 roky)
5) Hlavní rozhodující faktor - kolik ušetřím. Díval jsem po A++ a A+++ třídě. Nakonec jsem vybíral jen mezi A+++. Též další eko-logické záležitosti: jak je hlučná... Nakonec jsem vybral tu nejtišší (72dB), příplatek byl cca 500 Kč a to mi za ty nervy večer stojí ;-)
6) Programy - čím více programů, tím lépe. Stejně používám jen jeden, ale žena už o trochu více a hlavně: člověk má pocit, že to za ty peníze stojí!
7) Velikost - a) kolik do toho narvu (šel jsem střední cestou 7kg) b) jak je to celé velké - výška je vždy +/- 1 cm stejná, chtěli jsme typický model, ale i ty se liší +/- 5 cm. Tedy preferoval jsem ty štíhlejší
8) Ovládání - byly případy, kdy byly dvě pračky úplně totožné, dokonce i v programech, avšak lišily se tím, že jedna měla menší a druhá větší displej. Rozdíl? Cca 250 Kč, tak zde jsem neviděl smysl šetřit...
9) Vytopím sousedy? - dražší pračky měly lepší (tedy říkaly to) systém hlídání, jestli vám něco neuteče mimo buben, nedejbože celá vana vody. Tedy i zde bylo jasné, že se vyplatí jít ne-tou-nejlevnější cestou.
10) Materiály - přišly mi všude stejné, u zavedených značek mám jistotu (tedy alespoň pocit, že mám jistotu), že to nebudou nějaké šmejdy. Nadstandardní materiály nepotřebuju. Spíš by mne zajímalo, za jak dlouho se jaký buben zasviní, ale to ani ty Německé testy moc nezohledňovaly, tak to asi bude všude stejné...
11) Je čas vybrat obchod - opět preferuji nákup přímo od prodejce přes Amazon. Cena bezkonkurenční a navíc Amazon nabízí, že mi za 14,90 ojro nejen přiveze novou, ale odveze tu starou... Wow. Úspora peněz, času a hlavně mých nebohých muzikantských zad. Tento na první pohled nepatrný detail vlastně rozhodnul, že nepůjdeme cestou levnější, ale mírně střednědrahou. Totiž ty pračky A++ byly modely rok-dva staré a na ně se nevztahoval odvoz zdarma, resp. odvoz staré pračky za ty tři stovky...
Úplně nakonec jsem si vše sesumíroval, po zorientování si nalil čaj a nechal působit cit. Cit mi říkal, že úvahy jsou správné a že čaj je velmi dobrý. Zavolal jsem E, probrali jsme to ještě jednou a bylo hotovo. Celkový čas studia stál: cca 5 hodin, 5 euro za testy, čaj, oběd, ale to bych do sebe naládoval tak jako tak...
Celý tento výčet nedělám proto, abych machroval, že máme novou pračku. Ona ani není nic extra, ani super, ani drahá k machrování. Vybrali jsme toto: Siemens WM14Q441. Nemám radost z utrácení (narozdíl od některých kamarádek, co znám :-D), ale mám radost, když mám pocit, že dokážu své vydělané peníze smysluplně využít dál.
Na závěr bych rád poděkoval současnému světu, že umožňuje dělat takovéhle hezké pračky za rozumné prachy a taky člověku, který vynalezl internet, protože nakupování na něm je vážně sranda. Nechtěl bych žít v době tak dávné, kdy bylo nutné do obchodu FYZICKY ZAJÍT a nedejbože se někoho na něco PTÁT!
;-) |