|
A BTW jsem zjistil jednu věc. V mnoha ohledech ČR chrání spotřebitele velmi silně, dokonce lépe než další státy EU. Je to třeba dvouletá záruka - kupte si iPhone v Německu a máte nárok pouze na jeden rok, zde jsou zákony tak silné, že přebíjí ty "americké" a máte nárok na dva roky. Tedy ještě nedávno tomu tak bylo, nevím jestli už nepřišla změna.
Co mě ale velmi vadí je nemožnost vrácení zboží. Koupil jsem si před Vánoci bundu v United colours a hned druhý den ráno ji chtěl vrátit. Důvod - projevila se u mne vyrážka, která se při zkoušení v kabince logicky neobjevila. Odpověď - zboží nejde vrátit, pouze vyměnit. Volal jsem na linku ochrany spotřebitele, kde mi to samozřejmě potvrdili.
Jak je to v Německu? Zde naopak velká paráda. Minimálně u oblečení je to tak, že ho můžete do určité doby vrátit. Pro nakupujícího je to ohromná úleva - jdete si koupit jeansy a nemusíte taktizovat a obcházet tisíc obchodů, než vyberete ty správné. Prostě pokud se vám nějaké líbí, koupíte je. A když náhodou ten den nebo další den objevíte lepší, ty předchozí vrátíte.
Má to však výhodu i u prodejce. Ono taktizování dost často znamená, že si kupující jen vše zkouší a nic nekoupí. Takhle má prodejce šanci, že ty koupené jeansy u kupujícího fakt zůstanou.
A fígl na závěr - u nás je možnost vrácení peněz pouze při koupi přes net. Dost to tedy svádí k tomu, aby člověk "otravoval" personál v kamenném obchodě, poté poděkoval a následně šel zboží (někdy i levněji?!) koupit přes net.
Jak to vidíte vy? |