|
Tak tady mám opravenou verzi. To je tak, když se jeden soustředí na gramatiku a stylistiku, ale už si nevšímá toho, co vlastně píše. :-) Snad jsem to vysvětlil a zdůraznil dostatečně. :-)
Parkour a freerunning
Jak se vlastně parkour liší od freerunningu? Ačkoli je rozdíl mezi těmito dvěma disciplínami dost významný, tak ho spousta lidí opomíjí, připadně o něm nikdy ani neslyšela. Parkour je ve své podstatě umění elegantního, efektivního překonávání přirozených překážek ve městě i v přirodě. Zároveň je to i životní filosofie, jež se stala vzorem pro mnoho lidí na celém světě.
Základy parkouru položil v 90. letech minulého století Francouz David Belle s několika přáteli, kteří roku 1997 vytvořili skupinu Yamakasi. David Belle se k parkouru dostal přes mnoho zdrojů, ale především ho inspirovala přirozená metoda Georgese Héberta, k níž ho přivedl jeho otec Raymond Belle. Jedná se o gymnastický směr z počátku 20. století, jenž zavrhuje umělé cviky a doporučuje jen ty nejdůležitější: běh, skoky, šplh, házení, plavání a zvedání. Ve Vietnamu podle ní francouzští vojáci vyvinuli to, co je dnes známé jako parcours de combattant (vojenská překážková dráha) a David Belle se díky ní a Hébertově přirozené metodě dostal až k dnešní podobě parkouru. V roce 1998 však z Yamakasi kvůli neshodám s ostatními členy odešel, příčil se mu totiž jejich přístup k parkouru jako k soutěžnímu sportu. V září 2003 byl ve Velké Británii odvysílán Jump London, v němž účinkoval Sébastien Foucan, jeden ze členů Yamakasi a Bellův kamarád z dětství. Film odstartoval rychlé šíření parkouru po celé zemi a současně s tím taky začal vznikat nový styl, který se později oddělil a přejmenoval na freerunning.
Přestože na první pohled parkour působí jako klasický sport, potažmo bojové umění, není to úplně pravda. Ve sportech jsou ústředním bodem soutěže, v bojových uměních je základem obrana a bojové střety, ale parkour se od obojího liší tím, že jde v podstatě o "útěk". Cílem parkouristů je jednoduše například přeběhnout z jedné strany města na druhou, pokud možno co nejpřímější cestou a nazabývat se tím, co si o vás myslí lidé kolem.
Naproti tomu freerunning je považován za akční, efektní sport trénovaný za účelem překonávání sebe sama i ostatních v různých skocích, saltech a všemožných kombinacích nebo kvůli úspěchu před publikem. Používá sice některé základní techniky vycházející z parkouru, třeba přeskoky zábradlí a šplh po zdi, ale mnohem víc při něm záleží na názoru okolí, takže freerunneři často točí videa a pořádají exhibice, třeba na hudebních festivalech nebo jen tak na ulici pro pobavení kolemjdoucích.
Otázky:
Kdo "vynalezl" parkour?
V čem spočívá hlavní rozdíl mezi cíli parkouru a freerunningu? |