10:21:04
15. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   26   »» »

toomz, vloženo 17:53:35  22. 06. 2012

V kolik hodin si to přejete naservírovat? Do postele ke snídani? Dopoledne k rannímu tisku? V poledne jako předkrm před obídkem?...

:-D

toomz, vloženo 17:51:56  22. 06. 2012

Chachá, mám na vás na zítra 10min "Interpretace v hudbě?" a myslím, že se povedla ;-) Snad se vám bude líbit!

Huan, vloženo 16:22:33  21. 06. 2012

Tak tady mám opravenou verzi. To je tak, když se jeden soustředí na gramatiku a stylistiku, ale už si nevšímá toho, co vlastně píše. :-) Snad jsem to vysvětlil a zdůraznil dostatečně. :-)

Parkour a freerunning

Jak se vlastně parkour liší od freerunningu? Ačkoli je rozdíl mezi těmito dvěma disciplínami dost významný, tak ho spousta lidí opomíjí, připadně o něm nikdy ani neslyšela. Parkour je ve své podstatě umění elegantního, efektivního překonávání přirozených překážek ve městě i v přirodě. Zároveň je to i životní filosofie, jež se stala vzorem pro mnoho lidí na celém světě.

Základy parkouru položil v 90. letech minulého století Francouz David Belle s několika přáteli, kteří roku 1997 vytvořili skupinu Yamakasi. David Belle se k parkouru dostal přes mnoho zdrojů, ale především ho inspirovala přirozená metoda Georgese Héberta, k níž ho přivedl jeho otec Raymond Belle. Jedná se o gymnastický směr z počátku 20. století, jenž zavrhuje umělé cviky a doporučuje jen ty nejdůležitější: běh, skoky, šplh, házení, plavání a zvedání. Ve Vietnamu podle ní francouzští vojáci vyvinuli to, co je dnes známé jako parcours de combattant (vojenská překážková dráha) a David Belle se díky ní a Hébertově přirozené metodě dostal až k dnešní podobě parkouru. V roce 1998 však z Yamakasi kvůli neshodám s ostatními členy odešel, příčil se mu totiž jejich přístup k parkouru jako k soutěžnímu sportu. V září 2003 byl ve Velké Británii odvysílán Jump London, v němž účinkoval Sébastien Foucan, jeden ze členů Yamakasi a Bellův kamarád z dětství. Film odstartoval rychlé šíření parkouru po celé zemi a současně s tím taky začal vznikat nový styl, který se později oddělil a přejmenoval na freerunning.
Přestože na první pohled parkour působí jako klasický sport, potažmo bojové umění, není to úplně pravda. Ve sportech jsou ústředním bodem soutěže, v bojových uměních je základem obrana a bojové střety, ale parkour se od obojího liší tím, že jde v podstatě o "útěk". Cílem parkouristů je jednoduše například přeběhnout z jedné strany města na druhou, pokud možno co nejpřímější cestou a nazabývat se tím, co si o vás myslí lidé kolem.

Naproti tomu freerunning je považován za akční, efektní sport trénovaný za účelem překonávání sebe sama i ostatních v různých skocích, saltech a všemožných kombinacích nebo kvůli úspěchu před publikem. Používá sice některé základní techniky vycházející z parkouru, třeba přeskoky zábradlí a šplh po zdi, ale mnohem víc při něm záleží na názoru okolí, takže freerunneři často točí videa a pořádají exhibice, třeba na hudebních festivalech nebo jen tak na ulici pro pobavení kolemjdoucích.

Otázky:

Kdo "vynalezl" parkour?
V čem spočívá hlavní rozdíl mezi cíli parkouru a freerunningu?

Cemendriel, vloženo 12:05:06  21. 06. 2012

Klidně můžu hodit ty moje dvojčata, aspoň na ně už nebudu muset myslet! =)

Klair, vloženo 11:50:59  21. 06. 2012

Prosím vás, nemohli byste někdo hodit desetiminutovku zítra místo mé etikety? Nějak nestíhám a mám pocit, že je jich tu pár, které jeětě něbyly publikované a je to škoda :(

Genevieve, vloženo 09:14:32  21. 06. 2012

čtvrtek 28.6. klášter Teplá

Spider, vloženo 21:32:05  20. 06. 2012

ad zivani...nedavno jsem o tom sledoval neco na youtube...

momentik

http://www.youtube.com/watch?v=jGIbUK4nw00

verlit, vloženo 19:52:53  20. 06. 2012

Když jsme na to narazili, i když je to OT, snad mi toomz nevynadá - u zívání jsem také slyšela, že je dost populární teorie, že jde o neverbální komunikaci. Přesněji že je to obdobné, jako když se hejno vran rozhoduje, jestli zůstane na místě nebo odletí.
Vrány krouží a krouží a pokřikují. Signál pro odlet je odlišný od signálu "zůstat". A tak hejno krouží, dokud počet vran, krákajících "letíme" nepřeváží počet těch, které odletět nechtějí.
Zívání byl možná obdobný signál, aby se tlupa zastavila. To by částečně vysvětlovalo tu "nakažlivost".

Cemendriel, vloženo 19:47:09  20. 06. 2012

Já nechápu, co to bylo ta Přirozená metoda?

Jinak abyste věděli, že na vás myslím: Učím se dnes fyziologii dýchacího systému, a tak jsem narazila na kýchání a kašlání. A napadlo mě, že vlastně nevím, proč škytáme a že by to v té učebnici taky někde mohlo být... (on má pan Ganong velkou zásobu zábavných historek) ...tak hledám, hledám a hle - škytání a zívání - a představte si: "jejich funkce není známá". Mno... tak žádná desetiminutovka nebude! =D Podle jedné teorie prý zívání a vzdychání zvyšuje žilní návrat - tok krve k srdci... a podle jiné teorie je to zkrátka neverbální signál při komunikaci ve skupině zvířat, který přetrval u lidí. Měla bych si to napsat do seznamu "Co vykoumám, až budu drsná doktorka" =D

Iwo Olorin, vloženo 19:34:32  20. 06. 2012

Hezké ale... pořád v tom nevidím rozdíl, leda snad že freerunner udělá na stejné trati víc salt než parkúrista ;-D

Huan, vloženo 19:11:57  20. 06. 2012

Parkour a freerunning

Jak se vlastně parkour liší od freerunningu? Ačkoli je rozdíl mezi těmito dvěma disciplínami dost významný, tak ho spousta lidí opomíjí, připadně o něm nikdy neslyšela. Parkour je ve své podstatě umění elegantního, efektivního překonávání přirozených překážek ve městě i v přirodě. Zároveň je to i životní filosofie, jež se stala vzorem pro mnoho lidí na celém světě. Muž provozující parkour se nazývá traceur, žena traceuse, což je odvozené od francouzského slovesa tracer znamenajícího "vyznačit, načrtnout", ale slangově i "běžet".

Základy parkouru položil v 90. letech minulého století Francouz David Belle s několika přáteli, kteří roku 1997 vytvořili skupinu Yamakasi. David Belle se k parkouru dostal přes mnoho zdrojů, ale především ho inspirovala Přirozená metoda Georgese Héberta, k níž ho přivedl jeho otec Raymond Belle. Ve Vietnamu podle ní francouzští vojáci vyvinuli to, co je dnes známé jako parcours de combattant a David Belle se díky této překážkové trati a Přirozené metodě dostal až k dnešní podobě parkouru. V roce 1998 však z Yamakasi kvůli neshodám s ostatními členy odešel, příčil se mu totiž jejich přístup k parkouru jako k soutěžnímu sportu. V září 2003 byl ve Velké Británii odvysílán Jump London, v němž účinkoval Sébastien Foucan, jeden ze členů Yamakasi a Bellův kamarád z dětství. Film odstartoval rychlé šíření parkouru po celé zemi, současně s tím začal vznikat nový styl, který se později oddělil a přejmenoval na freerunning.
Přestože na první pohled může parkour působit jako klasický sport, potažmo bojové umění, není to úplně pravda. Ve sportech jsou ústředním bodem soutěže, v bojových uměních je základem obrana a útok v boji, ale parkour není možné jen tak do některé z těchto kategorií zařadit. Podle jeho vlastní filosofie se jedná o trénink efektivního překonání překážek dělících traceura od místa, kam se chce dostat, v podstatě "útěk". "Efektivní" v tomto případě znamená také schopnost šetřit energii a předcházet zranění.

Naproti tomu freerunning je považován spíše za akční, efektní sport trénovaný pro rozvoj pohybu a estetiky, připadně kvůli úspěchu na různých soutěžích. Proto se hodně cvičí i akrobatické skoky typu salt, otoček ve vzduchu nebo po odrazu od zdi. Vznikl po oddělení od parkouru v roce 2004, kdy ho začal aktivně provozovat Sébastien Foucan, britská skupina Urban Freeflow a mnoho dalších. I když jsou v něm používány stejné techniky jako v parkouru, mají kvůli odlišení jiné názvy a freerunning obecně má i jinou filosofii a účel. Zatímco traceuři trénují pro sebe a svůj pohled na svět, freerunnerům jde především o rozvoj tělesných schopností a překonávání sebe sama.

Otázky:

Kdo stvořil základní myšlenku parkouru?
V čem spočívá hlavní rozdíl parkouru a freerunningu?

Huan, vloženo 16:44:20  20. 06. 2012

Určitě zajímala. :-)

A napadlo mě, že bych mohl napsat desetiminutovku o parkouru a freerunningu. Co byste na to řekli, zaujalo by vás to?

Neros, vloženo 13:47:04  20. 06. 2012

Já ji uvítám :)

Klair, vloženo 12:29:03  20. 06. 2012

No, do more spadl mlybek, co mele sul!! To je prece jasny

verlit, vloženo 12:08:56  20. 06. 2012

Vím, ale určitě je to zajímavé téma.

Cemendriel, vloženo 12:04:51  20. 06. 2012

Jsem na tom podobně jako Is. Mám vysvětlení od maminky z doby kdy mi bylo pět, ale určitě by mě zajímalo nějaké rozvedení detailů... =)

Isanan, vloženo 11:58:45  20. 06. 2012

Myslím, že to vím, ale zajímala by mě na to desetiminutovka :)

Meridion, vloženo 11:50:03  20. 06. 2012

Zajímala by vás odpověď na otázku, jak to že jsou moře a oceány napájené sladkovodními řekami slané?
(Zjišťuju, jestli to není všeobecně známý fakt.)

toomz, vloženo 17:39:03  19. 06. 2012

Ten závěr mě skoro rozbrečel ;-) Je to moc pěkný! A pokud si člověk zapamatuje odpovědin a ty dvě otázky, je to vše OK.

A co se délky týče, je to vše přirozené, nemusíme tolik hlídat, kolik trvá čtení, možná je nejdůležitější ta vrchní hranice 10 minut a samozřejmě ta spodní - nesmí to být jeden odstavec ;-) Pak je to jedno...

Arwi, vloženo 15:38:45  19. 06. 2012

Já si taky myslím, že je to ok, zajímavé to je, ty hlavní dva jsem si zapamatovala, to je tam důležité a zbytek případně na druhé čtení :o)

« ««   26   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php