08:45:56
15. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   27   »» »

Huan, vloženo 15:36:03  19. 06. 2012

Já bych řekl, že to je naprosto v pořádku. :) Víc jmen podle mě nevadí, v nejhorším se prostě některá zapomenou. :-)

Silmarien, vloženo 14:11:01  19. 06. 2012

Môžem to skúsiť skrátiť, aj keď som si stopovala, za koľko to prečítam normálnym tempom a vyšlo mi to pod 10 minút. Neviem či je to dosť zaujímavé, je tam dosť mien, mohla by som to nejako upraviť, tak raďte.

Silmarien, vloženo 13:19:29  19. 06. 2012

Prví muži na Mount Evereste?
(prvé pokusy o dobytie vrcholu najvyššej hory sveta)

Otáznik v nadpise je skutočne na mieste, pretože nasledujúce riadky nie sú o Sirovi Edmundovi Hillarym a šerpovi Tenzingovi Norgayovi, ale o mužoch menom George Mallory a Andrew "Sandy" Irvine. Oboch majú priaznivci histórie horolezectva zapísaných v mysliach ako obete Mount Everestu z roku 1924. Dodnes sa však nezistilo, či zahynuli po ceste dolu alebo nahor. Pozrime sa teda na prvé pokusy o dobytie vrcholu Čomolungmy, ktoré vyvrcholili práve pokusom týchto dvoch.

George Mallory bol vo svojich 37 rokoch v roku 1924 už veteránom lezenia, britského i svetového. Zúčastnil sa expedície na Mount Everest už v roku 1921. Tá bola hlavne prieskumná a Mallory na nej objavil cestu do Severného sedla a so svojím partnerom Guyom Bullockom, dlhoročným priateľom už zo školy podnikli niekoľko prieskumných výprav. Spolu so šerpami expedícia vyliezla na niekoľko menších vrcholov okolo Everestu a získala tak neoceniteľné znalosti z geografie celej oblasti, nevyhnutnej pre neskoršie pokusy o zdolanie vrcholu. Výskum sa prirodzene orientoval len na severnú stranu Everestu - zo strany Tibetu, keďže Nepál bol vtedy pre "západniarov" ešte nedostupnou a zakázanou krajinou. Pre zaujímavosť, prvýkrát severnou cestou dokázateľne vyšiel na Everest až v roku 1980 Reinhold Messner.

Výprava už s cieľom pokoriť vrchol sa konala nasledujúci rok pod vedením generála Bruca. Jej členom bol opäť aj George Mallory a spolu s ním 11 horolezcov (ešte bez Irvina a až na jednu výnimku všetko Briti) a približne 160 nosičov. Jedným z členov výpravy bol aj austrálsky horolezec a chemik George Finch, ktorý skúmal využitie kyslíka v prenosných bombách. Prvý výstup viedol Mallory bez použitia kyslíka. On a ďalší dvaja muži dosiahli hranicu 8225 metrov a stali sa prvými mužmi na svete, ktorí pokorili hranicu 8000 metrov. Druhý pokus viedol Finch s použitím kyslíka (Mallory nešiel) a spolu s Brucom, bratrancom generála, ktorý viedol expedíciu, dosiahli výšku 8326 metrov. Tretí pokus viedol opäť Mallory, už ochotný použiť kyslík, ďalší traja horolezci a 14 nosičov. Pri výstupe ich zachytila lavína a sedem nosičov v nej našlo svoju smrť. Výprava týmto nešťastím skončila.

Ďalšia veľká expedícia sa konala o dva roky neskôr. Zaujímavosťou je, že najväčší podiel na jej financovaní mal jeden z účastníkov expedície v 1922, kapitán John Noel, ktorý o nej nakrútil film. Ten sa stal trhákom a tak Noel výmenou za výhradné práva na novú expedíciu poskytol na výpravu značnú sumu. Expedíciu opäť viedol generál Bruce, po ceste sa však nakazil maláriou, a tak jeho úlohu prebral podplukovník Edward Norton. Z horolezeckého hľadiska bol vedúcim Mallory. George Finch bol pre túto expedíciu odstavený - najväčší podiel na tom mal Arthur Hinks, sekretár Kráľovskej zemepisnej spoločnosti. Finch bol Austrálčan a niektorí členovia spoločnosti nechceli, aby na vrchole najvyššej hory sveta zastal niekto iný ako Brit. Navyše Finch bol rozvedený, neštudoval na žiadnej prestížnej škole a bral peniaze za prednášky o expedícii 1922 bez toho, aby časť zisku dostala Kráľovská zemepisná. Mallory najskôr odmietol účasť, keď zistil, že Fincha odstavili, pokladal ho totiž za najschopnejšieho horolezca v celej partii, ale napokon sa dal presvedčiť na osobný príhovor členov kráľovskej rodiny. Najprekvapujúcejším členom výpravy bol Andrew "Sandy" Irvine, 22-ročný ešte pomerne neskúsený horolezec, ktorého najväčšou skúsenosťou boli Špicbergy (najvyšší vrchol 1717m). Bol akýmsi experimentom a mladou krvou, keďže zvyšní účastníci boli všetko "veteráni" prvej svetovej vojny, ktorí v nej stratili svoje najlepšie lezecké roky. Navyše ovládal kyslíkové bomby, takže jeho úlohou bolo starať sa a vylepšovať toto vybavenie.
Prvý pokus uskutočnili Mallory s Brucom (bratrancom, nie generálom :)) s deviatimi nosičmi. Nedostali sa však ani k vztýčeniu šiesteho tábora vo výške 8200 metrov, nosiči postupne poodhadzovali svoje náklady a vrátili sa do nižších táborov.
Druhého pokusu sa zúčastnili už spomínaný Norton a ďalší z veteránov britského lezenia Howard Somervell. Sprevádzali ich šiesti nosiči a štyria z nich s nimi aj ostali, čo znamenalo úspešné vztýčenie tábora VI. v 8170 metroch. Nosiči sa potom vrátili nižšie a Norton so Somervellom vyrazili bez podpory kyslíka. Somervellovi došli sily ako prvému, o dvanástej na poludnie po čosi vyše piatich hodinách lezenia pokračoval ďalej už len Norton. Ten sa dostal až do výšky 8573 metrov, keď sa pre nedostatok síl a času rozhodol vrátiť naspäť. Tento výškový rekord platil 28 rokov. Po návrate Mallory s Nortonom prediskutovali pokus číslo tri.

Mallory s Irvinom sa vyšplhali do tábora VI, odkiaľ 8. júna 1924 vyrazili. Podporu im robil v tábore V (7700m) Noel Odell, Malloryho dlhoročný priateľ, horolezec a geológ. Ten zhruba 12,50 na obed videl dve bodky - jeho výpoveď, kde presne ich videl, sa niekoľkokrát zmenila, zjavne si sám nebol celkom istý, v akej výške vtedy boli. Večer toho dňa dokonca vyliezol do tábora VI s proviantom, no kamarátov tam nenašiel. Vyvolával ich a kričal, aby im v snežení a prichádzajúcej tme napovedal cestu, ale neobjavili sa. Na druhý deň sa do tábora vrátil opäť, stan však bol v rovnakom stave. Mallory a Irvine zmizli kdesi na posledných čosi vyše 600 metroch, ktoré im chýbali do pokorenia vrcholu najvyššej hory sveta... otázkou je, či zahynuli pri výstupe alebo zostupe a či zostupovali dolu po úspechu alebo neúspechu.

Po tragédii z roku 1922, kedy umrelo 7 šerpov a úmrtí 2 horolezcov v 1924, dalajláma neschválil ďalšie expedície, a tak sa Briti dostali k Everestu až v roku 1933. Počas tejto expedície sa našiel Irvinov čakan, otázku jeho smrti to však nevyriešilo. V roku 1979 jeden čínsky horolezec povedal, že vo výške 8100 metrov videl kedysi "mŕtveho Angličana". Kým však stihol bližšie špecifikovať svoj objav, zahynul v lavíne. V roku 1986 sa konala výskumná výprava po Mallorym a Irvinovi, ale nebola úspešná kvôli zlému počasiu. Ďalšia sa konala až v roku 1999 a priniesla nový objav - našlo sa Malloryho telo vo výške 8159 metrov. Nezodpovedané otázky však ostali a objavili sa aj nové. Mallory nemal zranenia, ktoré by zodpovedali dlhému pádu, jeho lano svedčilo o tom, že v čase pádu boli na ňom naviazaní dvaja horolezci. Zároveň však jeho zranenia (zlomená noha a hlboká rana na čele, ktorá musela znamenať stratu vedomia) znemožňovali jeho ďalší postup. Na očiach nemal okuliare, boli vo vrecku, čo mohlo znamenať, že sa vracal už keď sa stmievalo - Mallory by si v prudkom svetle nikdy okuliare nezložil. Na druhej strane, fotografie dokazujú, že na výstup si Mallory bral okuliare dvoje. A napokon je tu posledný, trochu romantický, kľúč - fotografia Malloryho manželky Ruth. Vždy hovoril, že keď pokorí Čomolungmu, nechá tam jej fotografiu, ktorú nosil so sebou na každej výprave. V každom prípade, vo vreckách Malloryho oblečenia sa žiadna fotografia nenašla...

Otázky:

1) Prečo viedli prvé britské výpravy k Everestu vždy zo severnej strany?
2) Ktorý horolezec predstavoval mladú krv britského lezenia?

toomz, vloženo 01:41:10  19. 06. 2012

Evee má zítra, já se posouvám na sobotu.
Budu psát o historicky poučené interpretaci hudby - je to fakt psina! ;-)

Cemendriel, vloženo 21:44:44  17. 06. 2012

Tak to bylo rychlé, necháváme sobotu Evee na sedm divů? =)

Silmarien, vloženo 21:31:42  17. 06. 2012

Štvrtok - Štefánia Belgická

Meridion, vloženo 19:33:06  17. 06. 2012

středa - šampaňské

verlit, vloženo 19:31:37  17. 06. 2012

Tak já se hlásím hned napondělí 18.6. s Fextem.

Klair, vloženo 17:57:54  17. 06. 2012

Patek. Etiketa co kdy k jake prilezitosti

Zelene to nechtejte, jsem z mobilu

toomz, vloženo 17:05:04  17. 06. 2012

Za mě úterý 19.6.

toomz, vloženo 17:01:56  17. 06. 2012

Vážení, kdo se hlásí na příštích 6 dní? Nebo si dáme volný týden?

toomz, vloženo 12:15:14  17. 06. 2012

Vložen testík nedělní, otestujte své nové vědomosti!

toomz, vloženo 10:15:20  16. 06. 2012

Evee nesthá, vkládám svojí starší, mírně upravenou 10minutovku. Nejsem s ní stále spokojený, ale člověk se učí ;-)

Spider, vloženo 10:03:24  16. 06. 2012

Klair: proc bych kecal co bych z toho mel...v soucasne chvili od tebe nic nepotrebuju takze to musi byt uprimne LOL

Klair, vloženo 11:21:29  15. 06. 2012

Spider: kecáš... Ale hezky kecáš... Díky!

Spider, vloženo 09:59:23  15. 06. 2012

Klair: krom podnazvu zatim zdaleka nejlepsi desetiminutovka :)

a to nejen kvuli tve babicce :)

Nimitz, vloženo 18:43:14  14. 06. 2012

pro informaci zde jsou tehdejší plátkové žvýkačky
http://media.novinky.cz/939/129392-original-wl7x5.jpg
a zde žvýkačky Rekord, které jsem nezmínil (byly tam obrázky rekordů z Guinessovy knihy)
http://nd01.jxs.cz/271/792/1b8196a757_9407356_u.jpg

Nimitz, vloženo 18:38:30  14. 06. 2012

Klair: lepší bude to do původního článku vůbec nepřidávat a soustředit se jen na ten samotný vznik žvýkaček

verlit, vloženo 18:37:29  14. 06. 2012

problém je, že Kronika popisuje příliš dlouhé období - co platilo v 70. letech, to se nadá říct o druhé polovině let osmdesátých.

Klair, vloženo 18:34:47  14. 06. 2012

Můžu ten tvůj článek zkopírovat?
já jsem to čerpala z "kroniky taverny"...

« ««   27   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php