05:51:21
15. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   28   »» »

Nimitz, vloženo 18:33:45  14. 06. 2012

Mimochodem, má přezdívka na základní škole byla Pedro :-)
Podle těch žvýkaček. Sice jsem jim neholdoval, ale někdo mi ji v první či druhé třídě dal a někteří spolužáci mě tak oslovují dodnes

Nimitz, vloženo 18:30:36  14. 06. 2012

Aby ten můj příspěvek nepřipadal úsečně, dodám vysvětlení k bodu tři. Nedávno byl i pořad Retro věnovaný žvýkačkám a tam se popisovalo co vše se u nás vyrábělo. V osmdesátých letech, kdy jsem vyrůstal já, tak už byl vysoký výběr. Byly tu ty Pedra a Sevaky, dále pak velké žvýkačky BAJO s vloženým obrázkem - někdy i čtyřpolíčkovým komiksem, dále pak klasické žvýkačky s ovocnou příchutí, další typ s přiloženým obrázkem, tentokráte se čtvrtým políčkem které se většinou mincí vyškrtávalo a objevil se poslední obrázek. Byly tu i plátkové žvýkačky (vydržely mít chuť ani ne minutu), těch byly tři druhy podle chuti (bílé, zelené - mentol, žlutooranžové - pomeranč), a dokonce i kuličkové žvýkačky, které se prodávaly v automatech, např. v obchodních domech (Kotva, Máj, Bílá labuť). Jo a taky tu ještě byly "cigaretové" žvýkačky, tj. takové ty ve tvaru rourky v krabičce podobné té od cigaret

Klair, vloženo 18:22:48  14. 06. 2012

Upravená verze

Když se jí chceš zbavit, pořádně ji zmraž

Dávno, dávno tomu, kdy lidstvo objevilo příznivé vlastnosti přežvykování, aniž by žvýkaný předmět polykalo. Nejstarší dochované důkazy o existenci žvýkačky pochází z 9000 let před naším letopočtem, tak alespoň švédští archeologové v roce 1933 chápali směs mízy stromů a medu nalezenou v ústech právě vykopané kostry. Staří Řekové, Mayové i severoameričtí Indiáni si přežvykováním zvyšovali pozornost, (pohybem čelisti se totiž okysličuje mozek) a udržovali svěží dech (ale ano, není to jen výmysl moderních reklam). Co že to vlastně žvýkali? Mayové měli šťávu z gumovníku, Řekové mastixovou gumu a severoameričí indiáni smrkovou mízu zabalenou v listech. Tu se pokusili předat bílým osadníkům, kteří do směsi začali dodávat ještě včelí vosk, ale nějak se to úplně nechytlo. Tedy, prozatím.
Na fotografii vidíte strom Chicle.

Základ moderním žvýkačkám položil za velmi zvláštních okolností jistý Thomas Adams. Potkal totiž na jedné zámořní plavbě Antonia de Santa Anna, bývalého generála a prezidenta Mexika (toho času v exilu v USA). Ten se snažil nějak využít velmi levnou sušenou šťávu ze stromu Sapodilly. Pánové to dali dohromady a zatímco Adams se snažil vydělat na vytvoření nějaké levné náhrady gumy pro pneumatiky aut, Santa Anna chtěl získat prostředky pro novou armádu, aby si mohl zpět dobýt Mexiko. Nepovedlo se. Vlastně jim výroba čehokoliv užitečného dost nešla. Ale pánové si jen tak mimochodem během práce a pokusů začli uždibovat z polotovarů a postupem času změnili cíl výroby. Za jeden cent začali prodávat kuličky z tohohle materiálu (později ochucené lékořicí a pojmenované Black Jack) a první produkce, plánovaná na týden, se vyprodala během jediného dne. Stroj, který tenhle zázrak míchal, si nechali patentovat a kontrolovali celý americký trh se žvýkací gumou. Black Jack byl dokonce prvním produktem, který se začal prodávat v prodejních automatech (a to v roce 1988)
Pěstitel kukuřice William J. White později zjistil, že když se chicle (to je ta výše uvedená sušená šťáva) smíchá s kukuřičným sirupem, je možné hmotě dodat téměř jakoukoliv chuť. Takže začal vyrábět žvýkačky s příchutí máty peprné (přibližně polovina současné světové produkce stále tuto bylinku obsahuje).
Ovšem pořádně se to rozjelo o čtyři roky později, v roce 1892. William Wrigley (jo, ten, po němž je teď pojmenována největší žvýkačková firma). Wrigley nejen že vytvořil docela dobré žvýkačky (mátovou a ovocnou), ale ještě byl skvělý marketér. Dva balíčky žvýkaček přidával k práškům do pečení, najal si obrovské billboardy a jeho "wrigley´s girls" rozdávaly balíčky žvýkaček všude možně. Sice obrovské množství balíčků rozdal, ale ještě mnohonásobně více jich prodal. V současné době vyváží své produkty do 180 zemí světa. Mimochodem, vymyslel balení žvýkaček po pěti plátcích.
Do Evropy přivezli "žvejky" vojáci za druhé světové války. Jo, taková americká žvýkačka, to bylo něco. Dávala se jako znak přátelství a sympatií. Na můj dotaz babička okamžitě vypálila, že jakmile voják "dal gumičku, hned mu dala hubičku". Na mou pochybnost, zda šlo skutečně o žvýkací gumu prohlásila, že jsem blbá.
Tehdejší mládež si žvýkačky (té skutečné, americké), cenila natolik, ze její vyhození bylo plýtváním. Takže ji raději polykala.
To co se žvýká v dnešní době je převážně polyvinyl acetát. Tyto syntetické gumy jsou netečné a rozpustné, jsou neškodné a jsou-li polknuty - nic z nich nemůže být tělem vstřebáno.
Na světě se za rok sežvýká přibližně 100 000 tun žvýkaček. Dovedete si to představit? (Mimochodem, jeden polštářek žvýkačky má hmotnost asi 2gramy)

Otázky:
Jmenuj alespoň jednu ze surovin, která se používala jako žvýkačka v dobách dávno minulých
Kdo přivezl žvýkačky do Evropy?

Klair, vloženo 18:21:47  14. 06. 2012

Nimitz: díky, sakra, mažu..

Nimitz, vloženo 18:19:45  14. 06. 2012

Klair: zaprvé to tu máš třikrát, za druhé tam máš chyby v datech (1988 a 1982), zatřetí vůbec není pravda, že za komunismu tu byly jen dva druhy žvýkaček (Pedro a Sevak)

verlit, vloženo 17:14:51  14. 06. 2012

Huan: Když bude inspirace, tak ráda, ale zatím se tématickým sériím spíš vyhýbám, aby byla co největší rozmanitost do začátku.

Huan, vloženo 16:47:13  14. 06. 2012

Verlit: velice pěkné. Třeba bys z toho mohla udělat takovou nadpřirozenou sérii. :-) To by se určitě líbilo. :-)

Klair, vloženo 15:29:47  14. 06. 2012

Tak jdu psát žvýkačky

Neros, vloženo 13:24:57  14. 06. 2012

Verlit, bezva!

verlit, vloženo 12:35:54  14. 06. 2012

Co takovéhle téma? Zajímalo by? (Zatím nemám vhodný obrázek)

FEXT (někdy také Fechst nebo Fest).
Vzhledem k tomu, že tuhle nadpřirozenou bytost mají ve svých pověstech pouhé tři národy – Švédové, Němci a Češi – a nejvíce pověstí o nesmrtelných Fextech pochází z dob třicetileté války, dá se se slušnou dávkou jistoty předpokládat, že jde o bytost, která k nám připutovala ze švédských pověstí. Nepříliš rozšířený je roztomilý český ekvivalent cizokrajného jména – fextům se říkalo také „zmrzlíci“.


Kdo tedy vlastně fext je a jak se pozná? Na první otázku je odpověď celkem jednoduchá – fext je nesmrtelný člověk. Poznat ho, to je ale zapeklitější. Někdy se uvádí, že fextové bývají vyšší a mohutnější než běžní lidé, ale to není zas tak výjimečné poznávací znamení, že. Druhým, jistějším, rozpoznávacím znakem je, že když se ho pokusíte zabít, tak se vám to nepovede (speciálně se zmiňuje odolnost proti vystřeleným kulkám). Je to ovšem znak velmi problematický, protože o svém poznatku už velmi pravděpodobně nebudete mít příležitost někomu říct. Oblíbeným kouskem fexta je vyjmout kulku, kterou po něm bylo střeleno a hodit/vystřelit ji zpět. Opovážlivec tak zaplatí za svůj kousek životem.

Třetím poznávacím znakem je, tělo fexta v hrobě neshnije, ale pouze seschne. Nabízí se proto teorie, že nejrozšířenější jsou tyto pověsti v místech, kde půdní podmínky nahrávají mumifikaci těl. V některých pověstech se také objevuje informace, že fextem se stává dítě, které přišlo na svět v neporušeném plodovém obalu. Někdy se tento obal usuší a nosí jej pod rukou buď sám fext nebo je to naopak jistá ochrana proti jejich působení, v tom se mýty poněkud rozcházejí. Také není tak docela jasné, jestli se fextem člověk rodí nebo se jím stává.


Fexti sami o sobě přímo neškodí, alespoň se v pověstech obvykle hovoří jen o případech, kdy pronásledují drzouny, kteří odnesli kus jejich těla nebo je jiným způsobem vyprovokovali. Někteří fextové si také zpestřují nudu v hrobě různými humornými kousky, alespoň z jejich pohledu. Známá je např. historka o fextovi, který si pokojně ležel v márnici, a mezi jeho nohama se usadila slepice, která tam snesla vejce. Fext proti tomu nijak neprotestoval, když ovšem chamtivá návštěvnice hřbitova chtěla vajíčka sebrat, sevřel jí nohama ruku tak pevně, že se nemohla vytrhnout. Celkem dobrácké nátuře fextů odpovídá, že když se pobavil, nechat se celkem snadno uplatit slibem odsloužené mše a nešťastnici bez další újmy propustil.

Jelikož se nesmrtelnost, v souladu s křesťanskými tradicemi, převážně považuje za prokletí, existují také různé návody, jak ubohé fexty vysvobodit. Nemají to lehké. Nejprve je prý nutné, aby fext učinil nějaký výrazný dobrý skutek (obvykle se zmiňuje využití své neprůstřelnosti k záchraně nevinných). Tím ještě ale není vysvobození hotovo, k jeho dokonání je třeba fexta zabít – a to nejlépe střelou, která ovšem musí být netypická (pecka, střípek skla, knoflík, kamínek). Zasažený Fext se poté radostně rozpadne na prach.


Ze specifických fextů, objevujících se v historických záznamech, můžeme jmenovat např. Fexta z Vamberku, který stával v hrobce opřený o zeď, dokud ho dobré duše nepoložili do rakve, aby měl lepší pohodlí. Rychtář z Osečnice zase sám obrátil na útěk plenící švédské vojáky, trochu v rozporu s tradicí pokojně dožil požehnaného věku a jeho fextí podstata vyšla najevo až po letech, kdy do jeho hrobu ukládali jeho zemřelého syna a zjistili, že je rychtářovo tělo vysušené, ale jinak neporušené.

Pokud se s Fextem setkáte, zdá se, že stačí slušně se chovat, nebrat mu vejce..ehm..a nedojdete žádné újmy.


Otázky
1. Odkud pravděpodobně pocházejí pověsti o fextech?
2. Jaké dva kroky jsou nutné k vysvobození fexta?

verlit, vloženo 11:11:35  14. 06. 2012

To by mě zajhímalo a pochybuji, že by některý pán byl proti ;-)

Arwi, vloženo 11:04:42  14. 06. 2012

Já bych mohla něco napsat o synchronizovaném plavání, pokud teda mužské osazenstvo nepohrdne :o)

toomz, vloženo 08:23:53  14. 06. 2012

Sil: ...cože, Bosákovo pravidlo? :-D

Silmarien, vloženo 07:31:14  14. 06. 2012

K pravidlám futbalu mi napadá jedno na klubovej, nie reprezentačnej úrovni - Bosmanovo pravidlo. To by som mohla spracovať.

Klair, vloženo 00:06:30  14. 06. 2012

Toomz: o etiketě jsem se zmínila já. Mrknu na to hned po žvýkačkách :)

Arwi, vloženo 00:00:02  14. 06. 2012

Já jsem si myslela, že to, že mi jako miminu vyměňovali krev, bylo nějaké vysvětlení pro mě jako dítě, když jsem tomu nerozuměla. A ono to asi tak fakt bylo :o). Zase jsem o něco chytřejší.

toomz, vloženo 23:47:08  13. 06. 2012

Já mám teď úplně děsný stavy, kdy někam během dne jdu a něco mě napadne, přemýšlím o tom a hned si říkám, že bych si o tom rád přečet 10minutovku :-D

Psal tu někdo, že bude psát o etiketě? Fakt by mě zajímaly rozdíly mezi frakem, smokingem a normálním oblekem se sakem - při které příložitosti jsou vhodnější.

A zároveň jsem koukal na fotbal a říkal si, jestli byla pravidla odvždy stejná a jaká je jejich historie.

Není tu někdo přes sport? Dost by se to teď vzhledem k ME hodilo, což? Nimitz? Spider? Někdo jiný ze sportu?

verlit, vloženo 19:13:37  13. 06. 2012

Já se omlouvám za až odpolední vložení, špatně jsem to naplánovala, měla jsem během dne sedm hodinových meetingů za sebou :-)
Ale aspoň že jsem to stihla ve správný den :-))

toomz, vloženo 18:30:58  13. 06. 2012

Dnešní krevní destičky supr, přečetl jsem si odpoledne u kafe.

Fionor, vloženo 15:03:41  12. 06. 2012

jj, to jim primář taky říkal, že měl takový případ:)

« ««   28   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php