03:20:26
15. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   29   »» »

Cemendriel, vloženo 14:50:13  12. 06. 2012

Tak to je hustý! Dokonce se tímto způsobem může stát, že mají každé dvojče jiného otce, což mi přijde už úplně mazec! =D

Fionor, vloženo 14:23:35  12. 06. 2012

Cemi: to mi připomnělo, že kamarádovi se teď narodila dvojčátka počatá v rozestupu 4 dnů :)
Určitě piš dál

toomz, vloženo 12:21:51  12. 06. 2012

Is: Dík! No já se u toho psaní ohromně bavil! A je fakt, že ten Suk a jeho vítězství mají výročí 80 let, to stojí za zmínku ;-)

Isanan, vloženo 11:47:02  12. 06. 2012

Dnešní Desetiminutovka je fenomenální :) a inspirovala mě k vytvoření nové aktuality na stránkách naší sokolské jednoty :) Děkuju toomzi!!!

Cemendriel, mě hrozně berou tyhlety medicínský články, určitě piš!

Cemendriel, vloženo 02:04:19  12. 06. 2012

Jak vznikají dvouvaječná dvojčata se dá odhadnout z názvu, ale jak vznikají jednovaječná není až tak jasné - špekulovali jsme nad tím s mámou dost dlouho. No já jsem se to teď šprtala na zkoušku z histologie a embryologie, tak jsem se pokusila sepsat to nejzajímavější, i když teda nevím, jak moc zajímavé vám to bude připadat. (BTW právě šprtám na zkoušku z fyziologie a ta je o mnoho zajímavější, tak pokud máte něco, co by vás zajímalo z funkce lidského těla, ráda to napíšu!)




Jak vznikají dvojčata?

Výskyt vícečetných těhotenství:
dvojčata: 1:100 porodů
trojčata: 1:10000 porodů
čtyřčata: 1:1000000 porodů




Dvouvaječná dvojčata
vznikají při oplození dvou vajíček dvěma spermiemi. Při ovulaci se tedy musí uvolnit dvě vajíčka najednou. Dvojčata se vyvíjí odděleně, každý plod má vlastní zárodečné obaly i placentu. Mohou být různého pohlaví a každý má jinou genetickou výbavu, stejně jako normální sourozenci. Údajně je sklon k rození dvouvaječných dvojčat dědičný a může se šířit v ženské linii rodu.


Jednovaječná dvojčata
vznikají při oplození jednoho vajíčka jednou spermií a následným rozdělením zárodku při dalším vývoji. Mají proto vždy stejné pohlaví. (O pohlaví rozhoduje spermie, která nese buď X = holčičí nebo Y = klučičí chromozom, vajíčko má vždy X.)

1) Pokud se zárodky oddělí ve dvoubuněčném stádiu, mají také každý vlastní zárodečné obaly a placentu. Do této kategorie patří 34% jednovaječných dvojčat.
2) Pokud se zárodky oddělí ve vícebuněčném stádiu, mají společný vnější plodový obal, ale každý vlastní vnitřní plodový obal. To je asi 65% jednovaječných dvojčat.
3) Zárodky se mohou rozdělit i v pozdějším stádiu, kdy už se buňky stavebně rozlišují a mohou tak mít společný vnější i vnitřní plodový obal. To se však stává asi jen v 1% případů.
Také se může stát, že nedojde k úplnému oddělení zárodků a vznikají siamská dvojčata. Výjimečně může dojít i k srůstu původně samostatných dvojčat.

K nárůstu vícečetných těhotenství přispělo v minulosti umělé oplození. Bylo zvykem transportovat do dělohy dvě a více embryí, aby se zvýšila pravděpodobnost těhotenství. To vedlo ke zvýšenému počtu vícečetných těhotenství, proto se dnes většinou transportují maximálně dvě, ale stále častěji jedno embryo. Zdá se však, že embrya z umělého oplození mívají větší potenciál k dalšímu dělení, což může vyústit ke vzniku jednovaječných dvojčat. Rizikem je i léčba neplodnosti hormonální stimulací cyklu, kdy je větší pravděpodobnost, že se uvolní více vajíček.

Chiméra
Chiméra byla ve starověkém Řecku příšera složená z těl lva, kozla a hada.
Chiméra v biologii je jedinec, který je tvořen dvěma i více buněčnými liniemi s různou genetickou výbavou. Na počátku máme dvě vajíčka oplozená dvěma spermiemi, ty se ale uhnízdí v děloze tak blízko sebe, že dojde k promísení jejich buněk a dál se vyvíjí pouze jeden zárodek.
K odhalení chimérismu u lidí došlo poměrně nedávno v USA, když se při rozvodovém řízení stalo, že se shodovalo DNA dětí a otce, ale neshodovalo se DNA matky. Až později se zjistilo, že matka byla chiméra a vaječníky měly jinou DNA než buňky, které se odebíraly na testy. S trochou nadsázky můžeme říct, že tedy porodila děti své nenarozené sestry.
(Pro zvědavce to byly případy Karen Keegan a Lydie Fairchild.)

Problém může nastat, když jsou původní "dvojčata", ze kterých vznikla chiméra, opačného pohlaví, jedinec pak může mít známky pohlavní obojetnosti (hermafrodit). Dočasnou chimérou se člověk stává při transfúzi krve od dárce nebo při transplantaci.

Otázky:
1) Proč mají jednovaječná dvojčata vždy stejné pohlaví?
2) Jak se přišlo na to, že existuje chimérismus u lidí?

toomz, vloženo 00:44:03  12. 06. 2012

Meridion: Jsem si jistý, že nikdy nedojde ke stavu, že by tato místnost čemukoliv konkurovala nebo něčemu ubírala pozornost. Spíš naopak! Když jedna z dvaceti 10minutovek bude životopis osoby, je to myslím OK.

Silmarien, vloženo 10:17:50  11. 06. 2012

Do Kresla by šiel určite obšírnejší životopis a inak zameraný, toto je skôr o rusovskom panstve, len bez napojenia na Štefániu by to bolo podľa mňa menej zaujímavé :)
Nemám v úmysle prípadné ďalšie desaťminútovky orientovať životopisne, ale samozrejme ani toto nijako nepretláčam do desaťminútoviek, len som to mala prakticky hotové :)

Meridion, vloženo 10:10:52  11. 06. 2012

Mně se to líbí, ačkoliv jinak bych s životopisy zacházela asi opatrně, co se hodí sem a co do Křesla pro hosta.

Silmarien, vloženo 09:02:48  11. 06. 2012

Štefánia Belgická - Rusovská princezná


Marec roku 1945. Zámok v Rusovciach neďaleko Bratislavy a jeho obyvatelia čakajú na príchod Červenej armády. Na útek nemajú síl. Vo dverách spálne sa objavia sovietski vojaci so samopalmi. Na veľkej posteli stará žena s krížom v ruke, vedľa na stoličke dôstojný starý pán, za posteľou mladý kňaz. Nikto neprehovorí. Potom jeden z vojakov podíde k posteli a nadvihne nezvyčajne nafúknutú perinu. Pod ňou uvidí dve trasúce sa dievčatá, ktoré v poslednej chvíli našli útočisko u zámockej panej. Vojak spustí perinu a spolu so svojimi druhmi opustí zámok.

Sovietski vojaci roku 1945 nemohli poznať mená a osudy starého aristokratického páru, ktorý našli v spálni zámku. Ani dnešní obyvatelia tejto obce či turisti nevedia, že na rusovskom zámku takmer štyri desaťročia prežil knieža Elemér Lónyay von Nagylónya a Vásáros-Namény s manželkou. Touto manželkou nebol nikto iný ako belgická princezná Štefánia, dcéra kráľa Leopolda II., manželka Rudolfa Habsburského, jediného syna Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej (Sissi).

Štefánia sa narodila roku 1864 a napriek despotickej povahe svojho otca strávila pomerne šťastné detstvo na belgickom kráľovskom dvore. Roku 1881 sa stala nádejnou partiou a napokon i ženou rakúskeho následníka trónu, Rudolfa. Napriek všetkým predzvestiam tragédie, jeho samovražda v Mayerlingu po boku mladučkej milenky roku 1889 otriasla monarchiou i Štefániou. Tá sa náhle musela zmieriť s úlohou vdovy, a tak sa na viedenskom dvore stala popri všeobecnej neobľúbenosti aj zbytočnou.

Prenesme sa teraz do istého dňa roku 1899, keď sa u cisára stretli naraz dve navlas podobné žiadosti. Dvaja príslušníci dynastie prosili o povolenie k morganatickému (nerovnému) sobášu. Následník trónu sa uchádzal o ruku grófky Chotkovej a Štefánia chcela svoj život spojiť s grófom Lónyayom. Ten prišiel o dráhu kariérneho diplomata, no Štefánia sa v duchu prísnych regulí habsburského domu musela vzdať všetkých titulov, postavenia i pôct, čo jej prináležali. Až potom dal cisár súhlas k sobášu.

Lónyayovci v roku 1906 zakúpili od rodiny grófa Huga Henckela von Donnersmarck rusovské panstvo pri Bratislave a tamojší romantický zámok zmenili na svoje sídlo.
Častým návštevníkom v Rusovciach býval následník trónu František Ferdinand. U Lónyayovcov sa cítil uvoľnene a navyše tu prijímali aj jeho manželku Žofiu.
Spokojný život v Rusovciach neprerušil ani atentát v Sarajeve, ani vypuknutie svetovej vojny. Naďalej sa žilo a stolovalo podľa takmer dvorného ceremoniálu, v ktorom ústrednú úlohu zohrávala domáca pani.

Plynuli roky a ľudia stále hltali filmy a knihy o Mayerlingu, nevediac, že jedna z jeho hlavných postáv stále žije. Aj obyvatelia rusovského zámku však starli rovnako rýchlo ako okolitý svet, poznačený nástupom fašizmu. Keď sa začala vojna, mala Štefánia 75 rokov. Napäté čakanie na Rusov sa skončilo už spomínaným stretnutím, potom však Červená armáda obsadila zámok a znovu vyvolala obavy. Zdravotný stav Štefánie pripútanej na lôžko sa prudko zhoršil a prinútil jej manžela na neľahkú akciu. Sanitka objednaná z Budapešti previezla Štefániu do kláštora v Pannonhalme, ktorý bol pod ochranou Červeného kríža. Tu 23. 8. 1945 vo veku 81 rokov vydýchla posledný raz. Gróf Lónyay ju prežil o necelý rok.

Otázky:

1) Kto bol prvý manžel Štefánie Belgickej?
2) Čoho sa Štefánia Belgická musela vzdať, aby jej cisár povolil nerovný sobáš?

Silmarien, vloženo 22:43:11  10. 06. 2012

Mám nachystanú desaťminútovku o Štefánii Belgickej, ak známu, tak len tým, že bola manželkou Rudolfa Habsburského, syna Františka Jozefa a Sissi. Vdovou sa stala priskoro, no dožila sa požehnaného veku, ale o tom, čo sa s ňou dialo medzitým, vie len málokto. Hodím ju sem, len ju musím ešte skrátiť a poviete, či sa to hodí :)

toomz, vloženo 18:56:47  10. 06. 2012

OK, dík :-) Opravím později, teď jsem v luftu ;-)

Genevieve, vloženo 17:51:44  10. 06. 2012

toomz: malá úprava :-)
13) K jaké příležitosti byla pořádána jubilejní výstava v Praze v roce 1791? - K jaké příležitosti byla pořádána výstava v Praze v roce 1791? (ta nebyla jubilejní, jubilejní byla ta o sto let později :-))
14) V jakých odvětvích jubilejní výstavy v Praze (v r. 1791) prezentovali své výrobky Němci? - V jakých odvětvích jubilejní výstavy v Praze (v r. 1891) prezentovali své výrobky Němci?

Příště si dám pozor na lepší formulaci :-)

toomz, vloženo 17:32:51  10. 06. 2012

Tak vložen první test uplynulého týdne. Mám z něj dva poznatky:
1) měl bych ho vkládat dříve :-) A když to nebudu stíhat do 12h, udělejte to prosím klidně kdokoliv jiný!
2) otázky by se měly formulovat tak,aby neměly následující nedostatky:

- otázka moc obecně formulovaná, která chce širší výklad. Lepší volit takovou, která má jasnou odpověď
- pokaždé uvažovat, jestli může být otázka vytržena z kontextu 10minutovky = vždy ji psát se všemi informacemi, ať hnd víme, čeho se týká (čtenář si nemusí pamatovat, k čemu se dotaz váže)
- prosím nepsat velkým písmem ;-) Musí se pak přepisovat celá.

Jinak myslím, že na první týden jsme fakt dobrý!

toomz, vloženo 17:16:57  10. 06. 2012

Wow, to je rychlý. Máme se na co těšit!

Huan, vloženo 14:33:19  10. 06. 2012

A já můžu ve čtvrtek 14. 6. přidat tu o puzzlích.

Cemendriel, vloženo 14:25:11  10. 06. 2012

V první chvíli mi to video přišlo boží... a pak jsem si představila tu ekologickou stopu! =DDD

verlit, vloženo 14:08:32  10. 06. 2012

Tak já na středu 13.6. dodělám ty krevní skupiny, jo?

toomz, vloženo 12:45:53  10. 06. 2012

Juchů :-)

A mám jeden "request" - mrkněte na tohle http://www.youtube.com/watch?v=G1L4GUA8arY&feature=youtube_gdata_player

Bavila by mě desetiminutovka na téma letectví, třeba jenom výseč, něco menšího.

Klair, vloženo 12:24:56  10. 06. 2012

Pátek 15.6. - historie žvýkačky

Meridion, vloženo 12:02:50  10. 06. 2012

pondělí 11.6 - grog

« ««   29   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php