08:39:17
13. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   33   »» »

toomz, vloženo 19:54:54  30. 05. 2012

A prosím nebojte se - až překleneme tohle rozjížděcí období, půjde vše jako po másle. Jenom to chce chvíli bouře a výkyvů, než se hladina a tedy i systém ustálí...

toomz, vloženo 19:46:42  30. 05. 2012

Souhlasím:

- s časem vkládání. Nejlépe vložit příspěvek ráno, max. do 12:00. Pokud se to nepodaří, neva. Ale bylo by fajn to dodržet.
- článek vkládá autor - ano, to je ideální případ!

Ad. otázky: dával bych je rozhodně už k otázkám. Každý si tak po přečtení ověří, zda-li četl pořádně. A poté, až bude ten vtipný "test", si to ověří znovu, jestli nezapomněl :-) Otázky bych psal neviditelným písmem. Každý si tak může rozhodnout, jestli si je bude číst tehdy nebo onehdy.

- souhlasím s tím, že se tu můžeme domlouvat na vkládání, ale

Nesouhlasím:

- aby to bylo jakkoliv komplikované. Prosím žádné psání do vývěsáku či kamkoliv. Musíme vymyslet naprosto jednoduchý systém, který musí eliminovat jakoukoliv jinou námahu, než psaní samotných 10minutovek.

Navrhuji:

- aby jsme se co nejvíce střídali. Jakékoliv čekání je prostě likvidující. Představa, že něco napíšu a pak si napíšu do kalendáře, kdy to mám vložit (a ten termín je za dva týdny) je dost otřesná :-)

10minutovky, které mají nějakou sérii takto budou označené a je podle mě jedno, zda-li budou navazovat, nebo bude jedna část ze série vložena jednou týdně.

Pojďme začít jednoduše.

Navrhuji, ať
1) si říkáme termíny max. týden dopředu.
2) přednost má ten, kdo vkládal poslední příspěvek s delším odstupem

Tenhle systém předejde klasické chybě - aby se nevytvořila skupinka poctivců, kteří budou vkládat více a ostatní začnou mít pocit, že vkládat nic nemusí...

Klair, vloženo 18:57:38  30. 05. 2012

Fííha, to jsou novinky! Mnich byl sklepmistrem :)

Přijdou mi moc těžké otázky. není to o principu, ale o zapamatování dat, která mi na nic nebudou.

Jinak určitě obsah a obtížnost je skvělá, ale ty otázky ne-e :)

A Meridionin návrh na vkládání se mi moc líbí

Meridion, vloženo 18:40:22  30. 05. 2012

Toomz: Já bych doporučila domluvit se aspoň trochu na čase vkládání - např. v ranních a dopoledních hodinách, aby měli čas si to přečíst, jak ti, co se připojují ze školy/práce, tak z domova.

Nejlepší by asi bylo, aby články vkládal autor. (Já si třeba svoje články už ukládám včetně kódu pro vkládání obrázků, abych to měla podruhé jednodušší.)
Pokud by však dotyčný neměl čas, mohl by požádat o zkopírování článku někoho jiného.

Jestli jsem to dobře pochopila, tak články se do hlavní místnosti budou vkládat bez otázek, které se vloží najednou jednou za měsíc. Je to tak? (K vkládání kontrolních otázek by mohly sloužit ty volné neděle.)

Termíny vkládání by se asi měly domluvit/určit tady. Základem by mohlo být pořadí vkládání článků zde, ale někdy třeba bude vhodné, aby tématicky provázané články byly za sebou, anebo naopak aby nevznikaly monotématické bloky. Ve zdejším vývěsním štítu by mohl být seznam názvů připravených článků se jmény autorů (příp. vkladačů) a daty, kdy mají být vloženy, aby, až se tady nahromadí 20 článků, tak aby člověk, který napsal jeden článeček, nemusel složitě počítat nebo pravidelně kontrolovat, kdy na něj přijde řada. Tenhle kalendář by také mohl sloužit k "rezervování dat" pro speciální články, o kterém mluvil Toomz. Po zveřejnění článku v druhé místnosti by se název ve zdejším vývěsním štítu vymazal (stačilo by to dělat třeba jednou týdně) a v druhé místnosti by se zase jednou týdně mohl v tamním vývěsním štítu aktualizovat seznam tam zveřejněných článků (již bez autorů), který by nepravidelným a vybíravým čtenářům sloužil jako obsah a autorům jako přehled o zpracovaných tématech.

Meridion, vloženo 18:04:31  30. 05. 2012

Prosím o posouzení, jestli je to v rozsahu a mezích odbornosti/srozumitenosti vhodných pro Desetiminutovky.

Meridion, vloženo 18:03:21  30. 05. 2012

Legendami opředený Dom Pérignon a počátky šampaňského vína

Benediktinský mnich Dom Pérignon je v povědomí široké veřejnosti zapsán jako vynálezce šampaňského. Tento všeobecně rozšířený názor utvrzuje značka šampaňského nesoucí jeho jméno i oslavná socha před závodem Moët & Chandon (viz obr).
Dom Pierre Pérignon (1638-1715) byl sice velkou osobností champagnského vinařství, ale šumivé víno nevynalezl. Naopak, on proti bublinkám ve víně bojoval!
Pro pochopení okolností, které vedly ke vzniku šampaňského, si musíme říci pár slov o zvláštnostech vinařství v oblasti Champagne. Tento region je nejsevernější vinařskou oblastí ve Francii. Nejenže místní vína dosahují nižší cukernatosti než v jižnějších krajích, ale pokles teploty v zimě tam má za následek předčasné zastavení fermentace před úplným zkvašením dostupného cukru na alkohol a oxid uhličitý. Pokud se v této době víno stočí do lahví, po oteplení pokračuje fermentace v nich. Oxid uhličitý, který při kvašení v sudech uniká volně do vzduchu, se v lahvovaném víně hromadí a po otevření lahve tvoří bublinky. Většina tehdejších vinařů i zákazníků považovala víno s bublinkami za vadné, a navíc bylo i nebezpečné, protože tehdejší tenkostěnné skleněné lahve měly tendenci pod tlakem explodovat. První lahev svým výbuchem obvykle způsobila řetězovou reakci, která mohla zlikvidovat téměř celý obsah vinného sklepa.
Přestože vinaři z Champagne nemohli konkurovat bohatým červeným vínům jižnějšího Burgundska, díky výhodné poloze na křižovatce obchodních cest a levnější dopravě úspěšně exportovali svá lehčí, převážně bílá vína do severnějších zemí, hlavně Nizozemí a Anglie. Víno se převáželo v dřevěných sudech, teprve na místě určení se stáčelo do lahví. To, že anglické kvalitnější sklo lépe vzdorovalo vnitřnímu tlaku vína a že Angličané na rozdíl od Francouzů přišli v druhé polovině 17. století vínu s bublinkami na chuť, nastartovalo novou etapu champagnského vinařství. (Pokud by si někdo zasloužil být označen za objevitele „šampaňského“, tj. šumivého vína, tak je to anglický vědec Christopher Merret, který jako první rozpoznal, že vznik bublinek způsobuje cukr, a proto lze jeho přidáním před stočením do lahve vyrobit šumivé víno z jakýchkoliv tichých vín.)
Teprve v této době vstupuje na scénu Dom Pierre Pérignon, který se v r. 1668 (šest let poté, co Merret publikoval svoji práci o šumivých vínech) stává sklepmistrem v opatství Hautvillers poblíž města Épernay.
Spleť faktů a bájí, která Doma Pérignona opřádá, se zakládá na dvou pramenech. V r. 1718 (tři roky po Pérignonově smrti) vydal kanovník Godinot pravidla pro pěstování a zpracování vína, sepsaná prý samotným Domem Pérignonem. V r. 1821 pak Dom Groussard, jeden z pozdějších hautvillerských mnichů, sepsal ve snaze pozvednout slávu svého kláštera příběhy o minulosti opatství, v nichž vychválil i zásluhy Doma Pérignona. Vylíčil ho jako vynálezce šampaňského, připsal mu prvenství v používání korkových zátek a přiřkl mu i schopnost určit na základě ochutnání jediného hroznového zrnka vinici, odkud pochází. (Překroucením Groussardovy poznámky o Pérignonově schopnosti naslepo ochutnávat a rozeznávat vína vznikla později další fáma, že tento velký vinař byl slepý.)
Z Godinotova díla naopak vyplývá, že Dom Pérignon jako většina tehdejších vinařů pokládal bublinky ve víně za vadu, a proto se pokoušel zabránit jejich vzniku. Jelikož podle něj měly bílé odrůdy vinné révy vyšší tendenci k sekundární fermentaci než odrůdy červené, snažil se vyrobit dokonalé bílé víno z tmavých odrůd (tzv. blanc de noirs).
Mysleli jste si, že se bílé víno vyrábí pouze z hroznů bílých odrůd a červené z červených (modrých)? Omyl. Hlavní rozdíl tkví ve způsobu výroby. Bílé víno se vyrábí zkvašením vylisovaného vinného moštu (z hroznů libovolné barvy), zatímco u červeného vína se nechávají nakvasit celé rozdrcené hrozny, aby se vylouhovala barva ze slupek a další látky.
Tomu chtěl Dom Pérignon zabránit, a proto kladl velký důraz na nepoškozenost hroznů a co nejkratší kontakt moštu se slupkami. Doporučoval provádět sklizeň za chladného a vlhkého počasí, nejlépe časně ráno, a používat lisování místo šlapání hroznů. Kromě toho byl velkým zastáncem prořezávání a zaštipování vinné révy, která se podle něj neměla nechat dorůst vyšší výšky než jeden metr, aby plodila kvalitní hrozny. Některá z pravidel vytyčených Domem Pérignonem jsou současnými vinaři pokládána za samozřejmost, jiná v dnešní době vzbudí úsměv – jako např. doporučení, aby se k zapřažení do povozů přepravujících sklizeň z vinic k lisu používali spíš osli a muly než koně, protože jsou klidnější a hrozí u nich menší riziko splašení, při kterém by se hrozny na hrkotajícím voze mohly potlouci a pomačkat.
Co říci na závět? Přestože Dom Pérignon není otcem šampaňského, jeho zásluhy pro champagnské vinařství jsou nezpochybnitelné, protože se mu podařilo ve vinařsky nelehkých podmínkách Champagne vytvořit kvalitní tiché víno, které další vinaři mohli použít jako základ pro šumivou variantu.

Otázky:

K jakému mnišskému řádu patřil Dom Pérignon?
Kdo jako první pochopil a popsal princip šumivého vína?

toomz, vloženo 09:37:49  30. 05. 2012

No... já pořád doufám, že za těch 24 hodin sami najdeme rychle způsob, jak to vkládat ;-) Já myslím, že se můžeme bavit TADY právě jako to teď my dva děláme, domluvit se a pak to vložit přímo TAM.

Je to blbost?

Cemendriel, vloženo 00:39:38  30. 05. 2012

A jak se to tam bude vkládat? Každý si vloží svůj příspěvek? V tom pořadí jak je to tady v místnosti? (já jsem strašný detailista a prostě potřebuju mít jasno) =D

toomz, vloženo 00:33:39  30. 05. 2012

Milí drazí, dnes nebo zítra se tu objeví ty hlavní "Desetiminutovky" - tedy místnost. Určitě už jsme si určili pěkný startovací formát, tak se ho držte a od 1.6. tam prosím začneme vkládat příspěvky "naostro".

Jako nebudu nikomu radit (mrk okem), ale já si jich pár napíšu do zásoby a potom se přihlásím, až ji budu chtít vložit. Tyhle rezervace dat se budou hodit, pokud třeba někdo bude vztahovat příspěvek na nějaké datum (vziku vynálezu, vziku symfonie, nebo vzniku člověka atd.).

Jse taky tak napjatí?
Od prvního června budeme všichni děsně chytří a o tolik víc zábavní!!

;-)

Neros, vloženo 22:35:40  25. 05. 2012

Mellore, to všechno co jsi uvedl zní báječně zajímavě... tak jo, snda zítra najdu Sílu.

Meridion, vloženo 17:00:07  25. 05. 2012

V nejbližší době mám v plánu napsat (přepracovat pracovní článek) o tom, jak to bylo se vznikem šampaňského (aneb Legendami opředený Dom Pérignon).
A dále uvažuju o biologicko-námořnickém článku o Sargasovém moři a o historickém (pravděpodobně dvojdílném) článku na téma cesty za kořením a jak se kvůli válce o muškátový oříšek stal z Nového Amsterdamu New York.

Meridion, vloženo 16:22:35  25. 05. 2012

Toomz: Já jsem zvědavá na pokračování toho orchestru a zajímaly by mě i ty Dvořákovy symfonie

Fionorův blog čtu nárazově, jen když dá odkaz na Tavernu, takže bych si tato témata přečetla ráda taky.

toomz, vloženo 16:14:25  25. 05. 2012

Psychologie, filmy, bral bych všema deseti.

Co vy byste třeba rádi četli o hudbě? Plánuju napsat o violoncellu a Stradivarim apod., nebo nějaké krátké povídání o Dvořákových symfoniích (je to dobrodrůžo!) apod. Ale třeba vás napadne něco jiného?

Arwi, vloženo 14:33:51  25. 05. 2012

Mellor: Mě by zajímala třeba psychologie ve sportu, ale tím se asi nezabývá už kdekdo :o) možná to ale třeba souvisí s tím psychologickým koučováním.

Huan, vloženo 13:48:42  25. 05. 2012

Mellor: já bych byl každopádně rád. :)

Klair, vloženo 13:47:16  25. 05. 2012

Hele, já Ti nevím, ale třeba hrdiny i padouchy bych sem strašně ráda dala. Ráda si to přečtu podruhý. Přijde mi to pochopitelný a dobře se to čte :)

Fionor, vloženo 13:28:05  25. 05. 2012

Já o tom uvažuju, ale musím najít témata spíš na okraji vlastního oboru - o těch profesních totiž žvaním moc obšírně, takže se do deseti minut nevejdou :)

Klair, vloženo 13:25:59  25. 05. 2012

Chce to zlanařit Fionora...
Teda já nevím, kdo z vás čte jeho blog pravidelně... :) Já jo. a hodilo by se to

http://pres-osu.blogspot.com/2012/05/filmovy-hrdina-samotar.html

Klair, vloženo 13:05:55  25. 05. 2012

A můžeš začít termínem "prokrastinace" :)

Klair, vloženo 13:05:45  25. 05. 2012

Mellor: Rozhodně!!

« ««   33   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php