05:59:37
22. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky - příprava
Zde je prostor pro přípravu a diskuzi nad příspěvky, které putují ve finále do hlavní místnosti "Desetiminutovky".

Jednoduchý systém, který bude fungovat!

1) dostanete nápad na 10minutovku - napište ji!
2) až bude hotová, vložte jí do místnosti "Desetiminutovky - příprava" neviditelným písmem a zároveň se v dalším příspěvku 3) přihlašte na další týden zeleným písmem. (případně se jen ohlašte, pokud budete vědět, že něco opravdu napíšete)
4) až přijde váš čas vložení, vložte ji normálním písmem do místnosti "Desetiminutovky" a to nejlépe ráno, max. do 12:00

Poznámky k bodům:
1 - PSANÍ DO ZÁLOHY je jistě velmi vhodné. Nejlépe se budou psát dvě a více naráz. Máte pak na celý měsíc vystaráno!
2 - PŘIHLAŠOVÁNÍ v přípravné místnosti: zkontrolujte příspěvky za poslední týden a zjistěte, který den je volný…
3 - POKUD NEMÚŽETE z jakéhokoliv důvodu v daný den svou 10minutovku vložit, udělá to někdo za vás, nebojte se :-)

Barvy písma:
<font color="#00ff00">ZELENÁ </font>
<font color="#706c68"> NEVIDITELNÁ </font>

Místnost má od 23:13:22  13. 05. 2012 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   34   »» »

Mellor, vloženo 12:56:33  25. 05. 2012

Tak mě napadá, byla by nějaká přání na informace z okruhů psychologie? Psychoterapie, měření osobnosti, IQ, Freud, zajímavé experimenty, slavné experimenty, behaviorismus, učení, psychologické koučování, sebezkušenostní techniky, jak číst výzkumy, rozhodování, vůle, emoce, kognice, paměť a její rozdělení, psychologické omyly a mýty a tak?
Zase bych něrad někomu cpal něco, co se mu nelíbí :o)

Meridion, vloženo 12:27:13  25. 05. 2012

Klair: typ látky.
Dle wikipedie: Grogram is a coarse fabric of silk mixed with wool or with mohair and often stiffened with gum.

Klair, vloženo 11:57:23  25. 05. 2012

A já mám ještě dotaz: Meridion, co to je "groghamový plášť"? To je materiál? Nebo je to plášť z města Grogham?

Huan, vloženo 11:48:47  25. 05. 2012

To jsou děsně rafinované otázky do těch souhrnů, o kterých tu psal, myslím, Toomz. :) A letopočty tam nejsou proto, že je sám bytostně nesnáším a nechci tím mučit i ostatní. :)

Klair, vloženo 11:16:39  25. 05. 2012

Hrozně se mi líbí i otázky u Huana. Jsou takové jednoduché a nevyžadují letopočty :)

verlit, vloženo 10:47:01  25. 05. 2012

Víte co, mě se to všechno strašně líbí! :-)

Huan, vloženo 09:03:56  25. 05. 2012

Cemi: Už jen kvůli tomu morčeti se mi to líbí. :)

Minulost puzzle

První skládačku puzzle vyrobil londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury v roce 1760. Spilsbury nalepil jednu ze svých map na tvrdý dřevěný podklad a truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země. Vyrobil tak vzdělávací hru, která sloužila jako učební pomůcka zeměpisu pro anglické děti. Jeho nápad však nebyl po dlouhou dobu dále rozvíjen a tak puzzle zůstaly až do roku 1820 pouze školní pomůckou.

Ke konci 19. století se pro puzzle začala používat překližka, na niž se obrázky lepily nebo přímo malovaly. Z druhé strany se tužkou nakreslily stopy, podle kterých se dílky řezaly. Na některých starších puzzle je možné tyto stopy nalézt ještě dnes. V posledních letech 19. století byly představeny také první puzzle z kartónu, jež byly určeny hlavně dětem a ve 20. století se začaly strojově vysekávat, což značně urychlilo jejich výrobu. Výseková forma se skládá z tenkých kovových plátků s ostrými hranami, zohýbaných do potřebných tvarů a připevněných na desku. Výsekový nástroj upevněný v lisu následně vysekává z kartónu požadované dílky.

Zlaté časy puzzle nastaly během 20. a 30. letech minulého století ve Velké Británii a USA se společnostmi jako Chad Valley nebo Eison-Freeman, které začaly nabízet mnoho různých obrázků přírody, zvířat či romantických záběrů a dalších. Současně tyto firmy vyvíjely složitější skládačky, aby ke skládání přilákaly i dospělé a za účelem dalšího zvýšení prodeje rozdávaly puzzle jako dárky k jinému zboží. Například
v roce 1931 se skládačky prodávaly spolu se zubními kartáčky.
Roku 1932, v době hluboké ekonomické krize, vznikl v USA nový projekt, tzv. „týdenní puzzle“. Jejich počáteční náklad byl 12 000 kusů, ale brzy se dostal přes hranici 10 milionů. Na první pohled je trochu zvláštní, že se taková „nepotřebnost“ prodává tak dobře zrovna
v období krize, ale důvod je vlastně velmi jednoduchý. Týdenní puzzle představovaly dobrou zábavu za přijatelnou cenu, která se zalíbila nejen řadě jednotlivců, ale i celým skupinám, jež trávily skládáním celé hodiny.

Otázky: Za jakým účelem byly vyrobeny první puzzle?
Co se dělo s puzzle v období ekonomické krize v USA?


Zdroj: www.dinotoys.cz: „Minulost a současnost puzzle“

Cemendriel, vloženo 21:58:09  24. 05. 2012

Meridion: Já taky! Některé jsem tady ani nestihla přečíst a těším se, až si udělám každý den čas deset minut a přečtu si je! =)

Meridion, vloženo 21:50:49  24. 05. 2012

Jak se tu hromadí články, začínám si říkat, že vůbec nebude marné, přečíst si je podruhé po zveřejnění v oficiální místnosti. :-)

Isanan, vloženo 21:10:08  24. 05. 2012

Je to skvělý! Líbí se mi zatím všechno :) Odhodlávám se něco napsat...

toomz, vloženo 15:53:20  24. 05. 2012

Cemi perfektní. Příště se budu víc snažit, jste fakt dobří...

Ad. informovanost Taverníků - myslím, že vždy se najde alespoň jedna věc, která bude pro někoho nová. Nebo alespoň zasazená do jiného kontextu. Jako že Cemi naváže na Meridion je prostě geniální :-) A i kdyby nastal případ, že 10minutovka bude spíš shrnující, opakování je matka moudrosti!

Klair, vloženo 13:53:48  24. 05. 2012

Cemi, to se mi moc líbilo! A výběr fotek je dobrej. Už od nadpisu jsem si říkala, proč je tam morče :)
A jsem zas o něco chytřejší. Mimochodem, to, že vitamín C funguje na zuby a kosti, to jsem vůbec netušila a narozdíl od ostatního mne to překvapilo

Cemendriel, vloženo 13:27:22  24. 05. 2012

Tak jsem taky něco sesmolila a zjistila jsem několik věcí - je pro mě strašně těžké odhadnout, co Taverníci ví a co ne... Taverníci jsou totiž extrémně chytří lidé a tak informace, kterou překvapím kamarádku, nemusí překvapit Taverníky. Napsala jsem toho tím pádem docela dost s předpokladem, že si z toho každý vezme jinou informaci, která ho zaujme. Nicméně nevím, jestli to není moc dlouhé a nudné. Pro mě je to úžasný zajímavý svět, kterým se můžu probírat hodiny, ale pro ostatní takový být nemusí. Ale psát populárně-naučně asi neumím, takže se s tím musíte smířit. =)


Mýty a fakta o vitamínu C


Většina živočichů a rostlin si umí vitamín C vyrobit v těle z jiných látek. Jediní tvorové, kteří během evoluce ztratili schopnost vytvářet vitamín C a musí jej tedy přijímat z potravy, jsou primáti (po nich jsme to zdědili my), morčata, někteří netopýři, někteří
ptáci, bezobratlí a ryby! My a morčata - to je pech co?


Je známo, že vitamín C špatně odolává teplu, ale nikdo přesně neví, jak moc to teda vadí, tady jsou nějaká fakta.
Ohřev zeleniny v mikrovlnce způsobí ztrátu asi 14%, tlakový hrnec 33%, vaření při vložení do studené vody 54% a vaření při vložení do vařící vody 38%. Sušení pak může způsobit ztrátu vitamínu C až 80%.
Negativní vliv má i působení kyslíku a kovových iontů - při běžné přípravě jídla se ztrácí asi 30% vit. C. Kyselé prostředí tuto ztrátu snižuje, zásadité naopak urychluje.
Špatné a dlouhé skladování se na obsahu vitamínu C taky podepisuje - např. při skladování brambor 3 měsíce jsou ztráty "céčka" kolem 46%.


V těle má spoustu užitečných funkcí, nejvíce se projevuje jeho nezbytnost při dozrávání bílkoviny kolagenu, která tvoří základní hmotu pojivových tkání (vazivo, chrupavka a kost), účastní se tedy hojení ran a vývinu zubů. Pomáhá také vstřebávání železa ve střevech. Působí jako antioxidant, to znamená, že chrání látky v lidském těle před útokem silně reaktivních látek (radikálů) a pomáhá tak například prevenci kardiovaskulárních chorob. Podílí se na syntéze některých steroidních hormonů (zvýšená spotřeba při stresu). A posiluje imunitní systém - vyšší dávky zkracují a zmírňují průběh virových a bakteriálních onemocnění.
Všechno má však i svou stinnou stránku - nadměrné dávky vitamínu C - to je když se nacpete vitaminovým doplňkem, z ovoce se vám to nestane - se odbourávají a vylučují močí. V močových cestách se pak tyto látky ukládají a jsou často příčinnou ledvinových a močových kamenů. Nadměrné dávky také ovlivňují výsledky některých laboratorních vyšetření, takže před vyšetřením se ideálně nepředávkovávejte vitamínem C. =) Vstřebávaní vitamínu C snižují některé léky (analgetika, antidepresiva, HA) a nejčastěji alkohol.



Zažitá představa, že nejvíce vitamínu C je v citrónu není úplně pravdivá - citrusové plody jsou až někde v polovině tabulky a navíc jsou často špatně skladované. Největší obsah vitamínu C má černý rybíz a zelená paprika. Překvapivě málo vitamínu C je v jablkách (asi 1/30 obsahu v květáků) a to nemluvím o jablečných moštech. Brambory neobsahují také nijak oslnivé množství, ale vzhledem k jejich zastoupení v našem jídelníčku jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů.


Při nedostatku vitamínu C dochází ke skorbutu neboli kurdějím, které se projevují otoky sliznic, vypadáváním zubů, špatnou tvorbou kostí a poškozením cév, které vede ke vzniku podkožního krvácení. U dětí se projevují typickou "žabí chůzí", která je následkem deformace kostí. Kurděje byly dříve typické pro námořníky. V našich podmínkách se s nimi příliš nesetkáme (mohou být při alkoholismu), avšak mírný nedostatek vitamínu C je u nás běžný především v jarním období a podílí se na tzv. jarní únavě.

Otázky:

Jaký vliv má pH na znehodnocování vitamínu C při přípravě jídla?
Jaké ovoce a zelenina mají nejvíc vitamínu C?

toomz, vloženo 10:03:51  24. 05. 2012

A úplně poslední věc: stále hledám někoho, koho by bavilo budoucí místnost ztvárnit graficky. Kdyby měl někdo nápady, jak by mohla místnost vypadat (především záhlaví), dejte vědět!

toomz, vloženo 09:51:17  24. 05. 2012

Poslední věc - v měsíci červnu bychom mohli zkusit tenhle systém:

- 10minutovky se vkládají pondělí až sobota (v neděli by se třeba mohl vložit jen nějaký hezký obraz/malba pro inspiraci, ale to je druhotné, není nutné)
- vždy jedna 10minutovka za den
- domluvíme se v této místnosti, kdo kdy jakou vloží. Časem třeba najdeme lepší systém!

Přijímám jakékoliv návrhy na lepší/jednodušší systém :-)

toomz, vloženo 09:40:46  24. 05. 2012

Pište průběžně vaše přání na 10minutovky - co byste si rádi přečetli!

toomz, vloženo 09:40:04  24. 05. 2012

A jinak - máme poslední testovací týden!
Ve středu 30.5. založím místnost, ve čtvrtek 31.5. začínáme - vloží se první oficiální 10minutovka!

toomz, vloženo 09:38:05  24. 05. 2012

Díky za všechny inspirace, jste skvělí! Pokusím se být co nejstručnější.

- 2 místnosti musíme vyzkoušet, protože mají obrovské výhody. Ta největší je rytmus, pravidelnost, se kterou by se měly 10minutovky publikovat. Jak vidíte, zde se můžeme přirozeně bavit o všem, co nás napadne. Jen potom tu výslednou 10minutovku nevložíme sem, ale do hlavní místnosti. Prosím zkusme tenhle systém, vždycky se můžeme vrátit k jedné místnosti a upustit od pravidelnosti. Není ale dobré vzdát výstup na vrchol ještě před tím, než vyzkoušíme, zda-li to vůbec jde ;-)

- zatím to vypadá, že napsat jednu poctivou 10minutovku trvá cca hodinu. Když každý z nás věnuje hodinu týdně, máme 4 příspěvky měsíčně. Což znamená, že by nás sem muselo chodit pravidelně cca 7, aby to vyšlo.

Je to jednoduchý výměnný systém - pokud investuju sám 1 hodinu, vrátí se mi zpět 7 hodin od ostatních. Čím více nás tu bude, tím výhodnější to samozřejmě bude.

Když na tohle budeme myslet, bude to fungovat.

Meridion, vloženo 13:50:59  23. 05. 2012

Toomz: Nad tímhle kratičkým jsem strávila hodinu a půl. Z toho jsem půlhodinu četla Sandwichův životopis na webu a hledala obrázky a půl hodiny jsem hledala překlad pro úřady "postmaster general" a "secretary of state for northern territories", které jsem nakonec nepoužila, protože popis Sandwichovy politické kariéry mi přišel moc suchopárný a mimo hlavní téma. Nakonec jsem napsala jen to, co už jsem o něm věděla z dřívějška (s výjimkou životních dat).

Grog mi zabral asi hodinu, a to i přesto, že jsem jen zestručňovala a upravovala článek, který jsem už dřív napsala do práce. Píšu ráda, ale zoufale pomalu. :-)

Klair, vloženo 13:44:42  23. 05. 2012

Mimochodem, včera jsem se u mamky doučila, mamka přišla z práce, nějak jsme večeřely... A já jí začala vykládat o grogu :) No fakt!! Takže místnost Desetiminutovky plní funkci, i když ještě neexistuje :)

teď ještě vymyslet vlastní téma...

« ««   34   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php