|
Tak jsem taky něco sesmolila a zjistila jsem několik věcí - je pro mě strašně těžké odhadnout, co Taverníci ví a co ne... Taverníci jsou totiž extrémně chytří lidé a tak informace, kterou překvapím kamarádku, nemusí překvapit Taverníky. Napsala jsem toho tím pádem docela dost s předpokladem, že si z toho každý vezme jinou informaci, která ho zaujme. Nicméně nevím, jestli to není moc dlouhé a nudné. Pro mě je to úžasný zajímavý svět, kterým se můžu probírat hodiny, ale pro ostatní takový být nemusí. Ale psát populárně-naučně asi neumím, takže se s tím musíte smířit. =)
Mýty a fakta o vitamínu C
Většina živočichů a rostlin si umí vitamín C vyrobit v těle z jiných látek. Jediní tvorové, kteří během evoluce ztratili schopnost vytvářet vitamín C a musí jej tedy přijímat z potravy, jsou primáti (po nich jsme to zdědili my), morčata, někteří netopýři, někteří
ptáci, bezobratlí a ryby! My a morčata - to je pech co?
Je známo, že vitamín C špatně odolává teplu, ale nikdo přesně neví, jak moc to teda vadí, tady jsou nějaká fakta.
Ohřev zeleniny v mikrovlnce způsobí ztrátu asi 14%, tlakový hrnec 33%, vaření při vložení do studené vody 54% a vaření při vložení do vařící vody 38%. Sušení pak může způsobit ztrátu vitamínu C až 80%.
Negativní vliv má i působení kyslíku a kovových iontů - při běžné přípravě jídla se ztrácí asi 30% vit. C. Kyselé prostředí tuto ztrátu snižuje, zásadité naopak urychluje.
Špatné a dlouhé skladování se na obsahu vitamínu C taky podepisuje - např. při skladování brambor 3 měsíce jsou ztráty "céčka" kolem 46%.
V těle má spoustu užitečných funkcí, nejvíce se projevuje jeho nezbytnost při dozrávání bílkoviny kolagenu, která tvoří základní hmotu pojivových tkání (vazivo, chrupavka a kost), účastní se tedy hojení ran a vývinu zubů. Pomáhá také vstřebávání železa ve střevech. Působí jako antioxidant, to znamená, že chrání látky v lidském těle před útokem silně reaktivních látek (radikálů) a pomáhá tak například prevenci kardiovaskulárních chorob. Podílí se na syntéze některých steroidních hormonů (zvýšená spotřeba při stresu). A posiluje imunitní systém - vyšší dávky zkracují a zmírňují průběh virových a bakteriálních onemocnění.
Všechno má však i svou stinnou stránku - nadměrné dávky vitamínu C - to je když se nacpete vitaminovým doplňkem, z ovoce se vám to nestane - se odbourávají a vylučují močí. V močových cestách se pak tyto látky ukládají a jsou často příčinnou ledvinových a močových kamenů. Nadměrné dávky také ovlivňují výsledky některých laboratorních vyšetření, takže před vyšetřením se ideálně nepředávkovávejte vitamínem C. =) Vstřebávaní vitamínu C snižují některé léky (analgetika, antidepresiva, HA) a nejčastěji alkohol.
Zažitá představa, že nejvíce vitamínu C je v citrónu není úplně pravdivá - citrusové plody jsou až někde v polovině tabulky a navíc jsou často špatně skladované. Největší obsah vitamínu C má černý rybíz a zelená paprika. Překvapivě málo vitamínu C je v jablkách (asi 1/30 obsahu v květáků) a to nemluvím o jablečných moštech. Brambory neobsahují také nijak oslnivé množství, ale vzhledem k jejich zastoupení v našem jídelníčku jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů.
Při nedostatku vitamínu C dochází ke skorbutu neboli kurdějím, které se projevují otoky sliznic, vypadáváním zubů, špatnou tvorbou kostí a poškozením cév, které vede ke vzniku podkožního krvácení. U dětí se projevují typickou "žabí chůzí", která je následkem deformace kostí. Kurděje byly dříve typické pro námořníky. V našich podmínkách se s nimi příliš nesetkáme (mohou být při alkoholismu), avšak mírný nedostatek vitamínu C je u nás běžný především v jarním období a podílí se na tzv. jarní únavě.
Otázky:
Jaký vliv má pH na znehodnocování vitamínu C při přípravě jídla?
Jaké ovoce a zelenina mají nejvíc vitamínu C? |