06:09:16
27. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky

„Vědění je dvojího druhu. Buďto známe předmět anebo víme, kde se o něm poučit.“ (Samuel Johnson)


  • Prosím respektujte základní 2 pravidla! Díky.

    Místnost má od 12:29:24  30. 05. 2012 pronajatou toomz

  • Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



    ««   1  2  3  4  5  6  7   »»

    Nimitz, vloženo 23:06:28  17. 01. 2015

    skvělá práce!

    Cemendriel, vloženo 22:55:48  17. 01. 2015

    Máme se bát kofeinu?




    Roku 1820 objevil vratislavský chemik Friedlib Ferdinand Runge v kávě alkaloid, který byl později nazván kofein, a popsal jeho účinky na lidský organismus. Kofein je farmakologicky nejvýznamnější látkou v kávě. Nejvyšší koncentrace kofeinu je v těle dosaženo asi 30 min po požití kávy. Metabolizuje se v játrech na více než 25 různých látek, které jsou posléze vyloučeny močí. Polovina vstřebaného kofeinu se vyloučí u dětí za 2,5 hodiny, u dospělých za 3–7 hodin. Vylučování je podstatně zpomaleno u těhotných a u žen užívajících hormonální antikoncepci, naopak je zrychleno u kuřáků. Káva přes všeobecně rozšířené mínění nemá vliv na stavy vzniklé po požití alkoholu (tj. vystřízlivění), ale dokonce ani nezrychluje odbourávání alkoholu. Právě naopak odbourávání alkoholu zpomaluje a tím zpomaluje i jeho vylučování. Po kávě se člověk sice probere, ale nevystřízliví! Konzumace kávy zvyšuje základní látkovou přeměnu o několik procent a tím i energetickou spotřebu o 80–150 kalorií, avšak na tělesnou hmotnost má tento zvýšený energetický výdej jen minimální vliv. Jako domácí prostředek nachází káva uplatnění při některých zdravotních potížích, např. srdeční slabosti, kolapsových stavech, bolestech hlavy, neuralgiích, migréně nebo astmatických záchvatech. Nejvíce kávy se ovšem vypije pro její budivý účinek a povzbuzující účinek na CNS.



    Káva slouží díky kofeinu jako mírně povzbuzující prostředek vyvolávající pocit vitality a lepšího zvládnuti duševních i fyzických úkonů. Psychostimulační účinky kofeinu jsou založeny na jeho schopnosti snížit adenosinovou transmisi v mozku. Káva zahání únavu nebo ji napomáhá lépe překonávat, potlačuje spánek, činí jej povrchním a přerývaným. Povzbudivý účinek může být však velmi rozdílný a závislý na množství a způsobu přípravy kávy, na individuální snášenlivosti a řadě dalších faktorů. Proto může šálek kávy jak povzbudit, tak i uspat. Zvláště ve stáří lze pozorovat paradoxní účinek, kdy po vypití jednoho nebo dvou šálků spí starší lidé lépe než bez kávy.

    Podle nových studií snižuje několik šálků kávy denně riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Kofein ovlivňuje pravděpodobně oblasti mozku, které produkují dopamin, látku, jež chrání proti této chorobě. Parkinsonova choroba je onemocnění charakterizované svalovou ztuhlostí, třesem a omezením pohybu. Vědci se domnívají, že alkaloidy jako kofein a teobromin (rovněž obsažený v kávě a kakau) blokují adenosinové receptory a blokují dopaminergní neurodegeneraci.

    Káva je prakticky netoxická, za smrtelnou dávku se považuje až dávka kolem 10 g kofeinu, což odpovídá 100–200 šálkům. Dlouhodobý vysoký konzum může způsobit neklid, nervozitu, podrážděnost, nespavost, zrychlenou a nepravidelnou srdeční činnost, psychomotorický neklid apod. Tyto poruchy se mohou u přecitlivělých osob projevit již po 250 mg kofeinu (2–4 šálky), u osob zvyklých na kofein po dávce asi 1 g (8–16 šálků). Otázkou zůstává, zda může vzniknout fyzická nebo psychická závislost na kávu. Náhlé přerušení konzumu kávy může u osob zvyklých pít silnou kávu vést k abstinenčním příznakům, kupř. podrážděnosti, neklidu, třesu, únavě a silným bolestem hlavy.

    Protože kofein působí přímo na srdce a krevní oběh, dává se pití kávy do souvislosti s onemocněními srdce a cév. Tyto obavy jsou však neopodstatněné. Výsledky řady studií ukázaly, že mírný konzum kávy (3–5 šálků denně) nemá žádný vliv na srdce a krevní oběh. Ani krevní tlak, ani srdeční činnost se dlouhodobě nemění. U osob, které nejsou zvyklé na konzum kávy, dochází ke krátkému zvýšení krevního tlaku, které se pohybuje v rámci přirozeného denního kolísání a odeznívá s odbouráváním kofeinu v organismu. U osob zvyklých na kofein nedochází ke zvýšení krevního tlaku vůbec. Srdeční činnost zůstává při mírném konzumu dokonce i u osob se srdečními chorobami nezměněna. Při silném konzumu kávy (více než 6 šálků denně) se musí v závislosti na individuální citlivosti počítat s občasnými mírnými poruchami srdečního rytmu. Nedávno provedená rozsáhlá metaanalýza 16 studií shromážděných od ledna 1966 do ledna 2003 na celkem na 1010 responderech prokázala, že pravidelné pití kávy zvyšuje systolický krevní tlak v průměru o 2,04 mmHg a diastolický krevní tlak o 0,73 mmHg. Vliv na srdeční frekvenci byl zanedbatelný.


    Kofein zmenšuje svalovou únavu a vzbuzuje schopnost vyššího výkonu. Už poměrně malé množství kofeinu 3 mg/kg tělesné hmotnosti (100 mg kofeinu je asi jeden šálek kávy) příznivě působí při cvičení. Kofein napomáhá k uvolňování tělesného tuku jako paliva pro procvičování svalů, takže mohou déle pracovat, než se unaví.

    Dlouhodobé požívání většího množství silné kávy (cca 6 šálků) může podle některých medicínských studií zvyšovat riziko výskytu ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Dalšími negativními projevy jsou bolest žaludku (překyselení) a problémy s ledvinami, protože se jedná o diuretikum. Navíc velké množství kofeinu může mít tzv. útlumový efekt. Dále kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla, proto by každý, kdo pije alespoň dvě kávy denně, měl taky vypít sklenici mléka nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. V současné době neexistují důkazy o tom, že kofein způsobuje rakovinu, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak nebo vážnou srdeční arytmii.



    Akutní otrava se projevuje pocitem úzkosti, zrychlením pulsu, neklidem, nespavostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Mohou se objevit i přeludy a halucinace, trvalé nucení na močení. Při dlouhodobém požívání většího množství látek s kofeinem vzniká chronická otrava, při které jsou poruchy trávení, nechutenství, nucení na zvracení, trvalý neklid, nesoustředěnnost, roztěkanost, nespavost. Časté jsou děsivé sny a stavy úzkosti. Častý u akutní otravy bývá třes rukou nebo i celého těla, špatné vidění, záškuby ve svalech. Nálada je stísněná až depresivní, většinou značně úzkostná. Při intoxikaci je třeba zabezpečit větrání, umístit do stabilizované polohy, vyvolat zvracení.

    Smrtelná dávka kofeinu činní při orálním užití 150 mg/kg, asi 10g, přepočítáno na kávy 50–200 šálků. Nejvyšší dávka, kterou člověk přežil, byla 24 gramů kofeinu. Nejnižší dávka, kterou nepřežil, je 3,2 gramy, ovšem nitrožilně.

    Citlivost na účinky kofeinu je individuální, navíc se velmi rychle vyvíjí tolerance a citlivost dětí na kofein se neliší od citlivosti dospělých.

    Také pití kávy je návykové. Na kofein se vytváří závislost (kofeinismus). Osoby, které kávu užívají dlouhodobě ve vyšších dávkách, mohou při přerušení konzumace pociťovat abstinenční příznaky (somatickou závislost), projevující se neklidem až úzkostí, jindy výraznějšími poruchami spánku nebo útlumem. Psychická závislost se vytváří téměř vždy, a když člověk nemá kávu, dostavuje se pocit, že mu něco schází, vzniká touha po nápoji. Příznakům se dá předejít postupným snižováním dávek během několika dní. Doporučená rychlost je ubírat půl šálku denně. Abstinenční příznaky jsou způsobeny přecitlivělostí organismu na adenosin. Bolesti hlavy mohou být způsobeny poklesem krevního tlaku a můžou trvat až pět dní.


    Odvykání by sice nemělo být obtížné, ale protože pití kávy se vedle povzbuzujícího účinku stalo i společenskou záležitostí, vznikají někdy problémy. K úspěšnému odvykání by měla postačit úprava celkové životosprávy.

    Přestože nejsou podrobnosti ještě dostatečně známy, dá se předpokládat, že nadměrný konzum kávy nepřispívá ke zdraví. Neměli bychom zapomenout, že káva není vhodná k zahnání žízně, s pitím kávy je spíše spojena duševní pohoda. Je proto účelné, množství kávy přizpůsobit individuální snášenlivosti a osobnímu požitku. Přibližně tři kávy denně našemu zdraví neuškodí.

    Zdroj: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=50

    Neros, vloženo 21:52:12  25. 07. 2014

    Myslím, že tag zábavná videa je zcestný, ale...
    Je morálně přípustné hájit masové vrahy? Může to být jenom práce?

    http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/obhajci-vrahu

    Mellor, vloženo 00:22:15  21. 07. 2014

    Proč je řada hmyzích druhů tak neodolatelně přitahována ke světlu?
    (A pak jsou jimi oblepené lampy, nebo shoří v ohni)

    Je několik teorií, ani jedna z nich není přesvědčivá a nikdo si dosud není jistý. Nicméně možnosti jsou následující:
    a) Zmatení orientačního systému - Hmyzáci si v průběhu fylogeneze vyvinuli orientační smysl založený na udržování stejného úhlu vůči přirozenému nočnímu světlu - měsíci a hvězdám. Umělá světla tak interferují s jejich orientačním mechanismem, úhel se mění rychle a v závislosti na uražené vzdálenosti, hmyz se tomu snaží přizpůsobit a skončí tím, že létá do kruhu kolem zdroje světla.
    b) Světlo = volná cesta - Kudy proniká světlo, tam nejsou žádné překážky. Hmyz tedy míří za světlem ve snaze vyhnout se překážkám. A usmaží se.
    c) Chutné UV záření - Řada květin odráží UV záření, a umělé zdroje světla emitují nízkou hladinu UV záření. Hmyz to přitahuje, protože předpokládá květinu, ergo potravu.
    d) Samičky? - Zdá se, že infračervené světlo vydávané plamenem svíčky sdílí určité frekvence se světlem vydávaným feromony samiček můr. Jo, feromony slabě světélkují. Sameček si chce pěkně užít, nalétne na samičku... a usmaží se.

    Všechny tyto teorie mají závažné mouchy a ani jedna plně nevysvětluje tento fenomén. Holt si budeme muset na správné vysvětlení asi ještě chvilku počkat... ale i tak - nebo snad proto - je to zajímavá otázka, ne? :o)

    Zdroj:
    I fucking love science

    Neros, vloženo 23:42:26  11. 07. 2014

    Tak a zase něco z kosmologie:

    http://www.aldebaran.cz/bulletin/2014_25_des.php

    Neros, vloženo 16:59:06  28. 04. 2014

    Původně jsem chtěl vložit jen jednotlivé citace do cintátů, ale nemohu než poslat odkaz na celý rozhovor (mateřským serverem se nenechte odradit):

    http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-ondrejem-hausenblasem-dlz-/domaci.aspx?c=A120420_144906_domaci_zep

    Shadw, vloženo 17:42:26  24. 02. 2014

    Další díl kratochvilného čtení o manželských párech v archeologii:
    http://www.archeologienadosah.cz/clanky/laska-v-ruinach-aneb-manzelske-pary-v-archeologii-dil-ii

    toomz, vloženo 12:46:17  16. 02. 2014

    Pokračujeme v hledání kvalitního obsahu na internetu. My říkáme "NE" debilním youtubům a všem podobným internetům!

    Český Rixdorf

    Zdarma si můžete stáhnout krásný dokumentární film, který je režijním debutem Ivy Hlavsové, pojednává o téměř neznámé historii několika tisíců českých emigrantů, kteří založili v porvní polovině 18. stol. na okraji Berlína městečko Český Rixdorf .

    FILM JE KE STAŽENÍ ZDE (1 GB): Český Rixdorf 1737



    Z vyprávění pamětníků, a především z úst Manfreda Motela se dozvídáme o těžkých podmínkách, ve kterých se rodila nová česká komunita v Berlíně.



    Potomci českých exulantů velmi pečlivě střeží památku svých předků a tak výrazné stopy jejich úsilí můžeme vidět až do dnešních dnů, kdy se slaví 275 výročí od založení Českého Rixdorfu.



    Ve filmu uvidíme i uslyšíme zástupce emigrantů žijících dnes na území ČR, např. ve vesničce Horní Čermná v okrese Ústí nad Orlicí. Jedním z nich je i starosta výše jmenované obce Petr ŠIlar.



    Film je zpracován populární formou a objeví se v něm i hrané ilustrační záběry či poutavé grafické koláže.






    Shadw, vloženo 14:39:10  14. 02. 2014

    http://www.archeologienadosah.cz/clanky/laska-v-ruinach-aneb-manzelske-pary-v-archeologii-dil-i

    toomz, vloženo 19:02:42  30. 12. 2013

    22. 11. 2013 uplynulo 50 let, co zemřel C. S. Lewis – jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie. Do podvědomí milionů lidí se zapsal svým rozsáhlým literárním dílem. Známý je především jako autor „Letopisů Narnie“ a jako blízký přítel J. R. Tolkiena. C. S. Lewis prožil velmi pohnutý život. Proniknout do jeho životního příběhu umožňuje čtenářům pochopit jeho celé dílo v širších a hlubších souvislostech. (Článek je převzat ze serveru vira.cz a zpracován podle životopisné knihy: Tvůrce Narnie, C. S. Lewis)



    Narozen v Irsku

    C. S. Lewis přišel na svět v Belfastu v Irsku 29. listopadu 1898 jako druhý syn manželů Lewisových. Byl pokřtěn v anglikánském kostele jako Clive Staples Lewis. Celý život však slyšel na přezdívku Jack. Narodil se v době, v Británii panovala královna Viktorie, límce byly tvrdé a škrobené a lidé též…

    Otec C. S. Lewise byl úspěšný právník. Žili proto v prostorném domě, který byl plný pokojů, dlouhých tmavých chodeb a potrubí s hučící vodou. Největší oblibu obou chlapců Jacka a Warnieho však získalo podkroví. Obsadili si je sami pro sebe a prohlásili za své výsostné území. Tam pak sepisovali příběhy a kreslili obrázky, které vždy odrážely to, co zrovna mysl chlapců upoutalo nejvíc: mluvící zvířata, rytíři v brnění či severské kraje plné ledu.

    V osmi letech mu umírá matka

    Když bylo Jackovi osm let, rozbolel ho zub. V noci sebou házel v posteli a naléhal na domácí učitelku, ať zavolá maminku. Jako by ho ale nikdo neposlouchal. „To jsem tu každému ukradený?“ fňukal a skopával ze sebe deku, kterou slečna Parkerová vždy rychle znovu vracela na své místo. „Kde je máma? To neví, že jsem nemocný?“ Slečna Parkerová si položila ukazováček na ústa. „Tiše, Jacku. Rodiče teď nemůžou přijít.“ Tehdy si teprve Jack všiml neobvyklého ruchu na schodech, zachytil zvuk neznámých kroků a uslyšel, jak si na chodbě něco šeptají cizí hlasy. Najednou jako by se probral.

    „Stalo se něco?“ zeptal se guvernantky. „Je něco s maminkou?“ Guvernantčin obvykle vyrovnaný výraz se najednou celý zhroutil. Snažila si krajkovým kapesníčkem utírat oči. „Je mi to líto, Jacku. Maminka je dost nemocná. Od večera jsou u ní doktoři.“ V ten moment někdo zaklepal na dveře a do dětského pokoje vstoupil pan Lewis. Vypadal vyčerpaný, jako by se vracel z bitvy. Na jeho širokém velšském obličeji se leskly slzy. Posadil se k Jackovi na postel a uchopil chlapcovu rozpálenou, třesoucí se dlaň.

    „Jacku,“ promluvil a hlas měl tak sevřený, že mu chlapec jen stěží rozuměl. „Maminka je moc nemocná. Celý den ji vyšetřují lékaři. Bohužel má rakovinu.“ To děsivé slovo se v té době ve slušné společnosti téměř nepoužívalo. Jack si přetáhl pokrývku přes hlavu a skrčil se v nohách postele. „Rakovinu?“ rozplakal se. „Jestli má rakovinu, tak to umře!“

    Dětská postel se otřásala jeho vzlyky. Pro osamělého chlapce byla maminka ztělesněním veškeré krásy, dobra a laskavosti. Poskytovala mu stabilitu, nabízela pochopení, lásku a bezpečí. Jak by se bez ní vůbec dalo žít?

    Smrt matky bral jako Boží zradu

    Několik dalších měsíců se nad rodinou vznášel mrak tragédie. Paní Lewisová podstoupila doma operaci a nádor byl odstraněn. Všichni v domě doufali, že se brzy uzdraví a vše zas bude jako dřív. Jack se jako křesťan vychovaný v anglikánské církvi obrátil k Bohu a usilovně ho prosil, aby maminku zachránil. Byla to první zkouška Jackovy víry, zdálo se však, že Bůh Jacka zradil. Rakovina se objevila znovu, tentokrát ještě s větší silou a rozšířila se do celého těla.

    „Přestaňte s tím rámusem,“ slyšeli Jack a jeho bratr pokaždé, když si začali hrát. „Jděte si ven. Rušíte maminku,“ říkaly jim zdravotní sestry, které o paní Lewisovou pečovaly čtyřiadvacet hodin denně.

    Jack se vkradl po špičkách do maminčina pokoje pro pusu na dobrou noc, právě byla vzhůru. Dávky morfia měly tlumit její bolest, zároveň však způsobovaly, že se téměř neustále nacházela ve stavu polospánku. Pach dezinfekce, obvazy, injekční stříkačky – to vše cizí teď opanovalo její pokoj. Tehdy viděl svou milovanou maminku naposledy. Když se vrátil k sobě do pokoje a zavřel za sebou dveře, na chodbě neustával proud tlumených kroků. Matčiny výkřiky plné bolesti k němu pronikaly skrz zeď u postele. Ještě úpěnlivěji než kdy předtím se vyděšený chlapec modlil, aby se maminka uzdravila.

    V noci na 23. dubna 1908 bylo utrpení Flory Lewisové u konce. Otec přišel do dětského pokoje sdělit chlapcům smutnou zprávu.

    Když jejich matka zemřela, Jackovi bylo jen osm a jeho bratrovi třináct let. Celé dlouhé měsíce matčiny nemoci Jack věřil, že ji Bůh zachrání. Kde se skrýval ten mocný Bůh a proč odmítl vyslyšet jeho zoufalé prosby? Jack ztratil matku a měl pocit, že ho Bůh zradil. Jeho víra ochladla.

    Ovdovělý otec zůstal k Jackovi netečný

    Chvíli po matčině smrti obešly služebné všechny pokoje a zatáhly na oknech těžké závěsy. V onen okamžik smutku jako by se těžká opona zatáhla i nad Jackovým dětstvím.

    Po smrti matky jako by otec na existenci svých dvou synů zcela zapomněl. Jeho duše, jeho život, jeho žena teď byla pryč. Na Jacka s Warniem, kteří utrpěli přinejmenším stejně zdrcující ztrátu jako on, mu nezbýval čas. Pan Lewis se zcela pohroužil do svého smutku a zůstával slepý ke svému okolí, zvláště k potřebám svých dvou malých synků. Čím víc se od nich vzdaloval, tím víc si chlapci mezi sebou vytvářeli silné pouto.

    Jack trávil celé další dny se služebnictvem, protože bratr byl na internátní škole a otec se natolik poddával svému truchlení, že se vždy po příchodu z kanceláře jen zavřel ve svém pokoji a trávil čas výhradně ve společnosti knih. Hluboký zármutek, který zakusil, u něj vyvolal depresi a tendence stranit se okolního světa.

    Jack zoufale potřeboval cítit projevy rodičovské lásky, nicméně Albert setrvával ve svém osamění a na bolest svého syna, která nebyla o nic menší než jeho vlastní, nic nedbal. Jackovi nijak zvlášť nerozuměl a neměl ani tušení, jak ho utěšit.

    Odchází z domova na internátní školu

    Jednoho dne si otec Jacka zavolal do své pracovny. „Posaď se, synu,“ řekl. „Musím s tebou mluvit.“ Jack se posadil na stoličku u otcových nohou. „Vím, že se ti moc stýská po starším bratrovi,“ pokračoval Albert, „a v domě ti jen všechno připomíná matku. Domnívám se, že není dobré, abys tu zůstával sám pouze se služebnictvem.“

    V Jackovi hrklo. S jakým příšerným nápadem teď otec vyrukuje? Chystá se znovu oženit? Nebo se snad budeme stěhovat?

    Nic z toho. Pan Lewis pokračoval v řeči dál. „Zařídil jsem, abys mohl i ty studovat na internátní škole ve Wynyardu, jako tvůj bratr Warren.“ Jack se celý rozzářil. Bratrova společnost mu byla nade vše. Ve škole budou moci být zase spolu. Albertův hlas zněl pokojem dál, Jack už se ale vznášel ve svých představách. „Pojedeš spolu s Warniem, až se bude vracet na Wynyard po příštích prázdninách. Doufám, že se ti ve společnosti dalších chlapců tvého věku podaří zapomenout na naše neštěstí.“

    Při odchodu z otcovy pracovny se Jack otočil a řekl: „Máš pravdu, tati. Asi bude lepší, když odjedu někam daleko. Aspoň budu s Warniem.“ Pak za sebou tiše zavřel dveře a ponechal truchlícího otce jeho myšlenkám. Připadlo mu, že sotva přišel o matku, přichází teď i o otce. Zároveň mu však vyhlídka na společný život s Warniem na nové škole přinášela radost.

    Nemohl tušit, že to, co ho čeká, nijak příjemné nebude. Doma o prázdninách se Warnie ani slovem nezmínil o skutečné situaci na škole a o tamním sadistickém učiteli. Malý Jack opouštěl domov v blažené nevědomosti.

    Pokud jde o Wynyard, patřil totiž mezi školami k těm nejhorším co do kvality výuky i všeobecné morálky. Albert Lewis totiž žil neustále v obavách z možného krachu, proto se snažil utrácet co nejmíň peněz. Vybral proto tu úplně nejlevnější školu. Jeho synové však otcovo rozhodnutí draze zaplatili.

    Šok a frustrace na internátu

    Škola ve Wynyardu ho naprosto šokovala. Sídlo školy se nacházelo v malém dvojdomku ze žlutých cihel. Osm studentů, kteří přespávali na internátě, se tísnilo v podkrovní ložnici na úzkých kovových lehátkách. Jako záchod tu sloužily latríny v plechové kůlně. Studenti se směli koupat jen jednou týdně. Později, když už byl dospělý, mluvil Jack o škole jako o „Belsenu“, čímž ji přirovnával k nechvalně známému nacistickému vězeňskému táboru.

    Na škole působil jediný učitel, jenž byl zároveň i ředitelem. Jmenoval se reverend Robert Capron. (Ředitel byl po své kariéře umístěn do ústavu pro duševně choré). Studentům a členům své rodiny vládl přísnou rukou. Na kamnech ve třídě visela tlustá hnědá rákoska, která během výuky ani při jiných příležitostech nezahálela.

    Na Wynyardu neexistovalo žádné hřiště, kde by bylo možné sledovat, jak veselí hoši v bílých dresech hrají kriket či fotbal. Jedinou možnost, jak se trochu protáhnout, nabízely za dobrého počasí odpolední procházky.

    Během stolování byly na místě k vidění scény jak z Olivera Twista. Jack měl pokaždé strachem sevřený žaludek, když před něj postavili talíř s těžko identifikovatelnou břečkou. Kdo dnes dostane výprask? Kdo se stane terčem ponížení? Pokud se student opovážil na talíři něco nechat, byl krutě trestán. Nebylo nikoho, kdo by se jich zastal, a před tyranií se nedalo schovat. Od Capronovy ustrašené manželky a ponuře oblečených dcer nemohli čekat nic. Ty nikdy samy nepromluvily, a pokud se je otec rodiny na něco ptal, jen pokorně šeptaly: „Ano, otče. Ne, otče.“

    Jack psal opakovaně domů a prosil tatínka, aby se mohl vrátit. Duše jemného, romantického chlapce dostávala hluboké šrámy pokaždé, když byl na Wynyardu svědkem násilí. Navíc se za celou dobu nic nového nenaučil. Za nějakou dobu se otec přece jen nechal obměkčit. Chlapci pak prošli několika dalšími internátními školami.

    Šikana, poezie a odvrácení od křesťanství

    V tomto období se u Jacka zrodila jeho láska k poezii - během momentu, kdy slyšel jednoho svého učitele číst báseň Sohrab a Rustum od Matthewa Arnolda. Na interntátu se Jack poprvé začal zaměřovat na kulturu a umění. Chodil na představení Shakespearových her, slyšel Handelova Mesiáše a opery Richarda Wagnera, jež si zamiloval na celý život. Wagnerova hudba též přispěla k jeho rostoucímu zájmu o vše germánské, spojené s chladným, bledým, dalekým severem. Koupil si nahrávky Wagnerových oper, pouštěl je na klikovém gramofonu a s požitkem je vychutnával.

    V tomto období se z C. S. Lewise, pozdějšího slavného apologety křesťanství, stal zároveň ateista. Odvrátil se od křesťanské víry. Sdílel ale se svým okolím jeden nový zájem – okultismus. Jacka vždy přitahoval neviditelný svět víl, šotků a skřítků. Nyní začal v tajnosti nahrazovat svou dřívější křesťanskou víru spiritualismem, teosofií a dalšími okultními vědami. Pod jejich vlivem se nakonec úplně přestal modlit.

    Ve školách, kterými procházel se bohužel setkával s krutou šikanou. Říkalo se tomu „faggin“ – „buzerace“. Jack takové jednání nesnášel. Jack patřil mezi nejlepší studenty, školu ale nenáviděl. Věčné domácí úkoly spolu s povinnostmi posluhovat starším studentům Jacka vyčerpávaly, nezbýval mu vůbec žádný čas pro sebe. Nakonec onemocněl bronchitidou a týdny trávil ve školní nemocnici. Během rekonvalescence několikrát napsal otci a úpěnlivě ho prosil, aby mu dovolil vrátit se domů. „Jsem tu nešťastný a nemám už sílu pokračovat,“ prohlašoval. Nakonec až výhružky, že se zabije, znepokojily Alberta Lewise natolik, aby se rozhodl něco podniknout.

    Studium u soukromého učitele, definitivně přijímá ateismus

    Otec znovu napsal svému bývalému učiteli, panu Kirkpatrickovi, a požádal jej, zda by u něj Jack nemohl dostávat soukromé hodiny a pod jeho vedením tak dokončit své vzdělání. Když Jack přijel domů do Belfastu, čekala ho novina, že se brzy vrátí do Anglie, kde se o něj bude starat pan Kirkpatrick a jeho žena ve vesnici Great Bookham ve hrabství Surrey. Žádní další studenti, žádná buzerace, ujišťoval ho otec. Navíc je prý paní Kirkpatricková, tělnatá, prostá žena, skvělá kuchařka. Po létech, která prožil na bídné stravě internátních kuchyní, se Jack na takovou vyhlídku opravdu těšil. Brzy už do sebe ládoval vše, co tato paní připravila.

    Sám pan Kirkpatrick byl vysoký, hubený muž, s pleší a mohutnými kotletami, a nepodobal se žádnému učiteli, kterého Jack zatím poznal. Byl zcela odhodlaný dovést svého žáka k co nejlepším výsledkům. Pokaždé, když Jack něco tvrdil, ptal se ho: „Čím to dokážeš?“ a „Opravu jsi to myslel přesně takto?“ Kirkpatrick byl mimo jiné přesvědčený ateista, což přispělo k Jackovu definitivnímu přijetí ateismu.

    Překročil práh víry a stal se jedním z nejvýznamnějších apologetů

    Léta studií a na počátku své kariéry byl C. S. Lewis přesvědčeným ateistou. Od křesťanské víry se odvrátil jako adolescent a kontakty s církví zůstávaly zpřetrhány až dlouho do jeho dospělosti. Následný válečný stres, bolestivá zranění, ani odloučení od lidí, které miloval, jej nedokázaly přimět, aby znovu obrátil své srdce k Bohu. Ovšem, jak se praví v básni „Ohař nebeský“ („The Hound of Heaven“) od Francise Thompsona, Bůh nakonec C. S. Lewise přece jen vystopoval: nepronikl k němu skrze kázání ani v nějaké oslňující vizi, ale přes knihy a přátele, kteří byli Jackovu srdci nejbližší.

    Ke křesťanské víře se Jack vrátil v Oxfordu, ve svých 33 letech pod vlivem jiného literáta J. R. Tolkiena. C. S. Lewis tak překročil práh víry a stal se nakonec jedním z nejvýznamnějších apologetů křesťanství naší doby.

    Clive Staples Lewis byl obyčejný člověk s neobyčejným nadáním vysvětlovat tajemství křesťanské víry. Jeho pevnou víru možná nejlépe vystihuje charakteristický citát z jeho knihy Tíže slávy (The Weight of Glory):

    „Věřím v křesťanství,
    jako věřím, že vyšlo slunce,
    nikoli jen proto, že ho vidím,
    ale proto, že díky němu vidím všechno ostatní.“

    __________________________________________________________________________________

    Životopisná data C. S. Lewise v kostce:

  • 29. 11. 1898 C. S. Lewis narozen v Belfastu (Irsko)
  • 1908 mu umírá matka
  • Putuje po internátních školách, nakonec žije u soukromého učitele
  • 1916 získává stipendium v Oxfordu
  • 1917 rukuje na frontu do války
  • 1918 raněn ve válce
  • 1918 pokračuje ve studiích, exceluje v Oxfordu
  • 1925 – 1954 vyučuje v Oxfordu
  • 1930 kupuje dům v Oxfordu („Kilns“)
  • 1931 konvertuje ke křesťanské víře
  • 1954 – 1963 vyučuje v Cambridge
  • 23. 4 . 1956 svatba s Joy Greshamovou, americkou spisovatelkou a komunistkou židovského původu, která nakonec konvertovala ke křesťanství
  • 11. 7. 1960 Joy Greshamová umírá na rakovinu
  • 22. 11. 1963 C. S. Lewis umírá ve stejný den jako prezident USA John Fitzgerald Kennedy
  • Neros, vloženo 19:54:39  09. 10. 2013

    ČERNÉ DÍRY I




    (Takhle nějak vypadá černá díra zblízka. Jenom černější.)



    "Víš, s černou dírou se to má tak, že jejím určujícím rysem je černá barva. A s vesmírem se to má tak, že barva vesmíru, základní barva vesmíru, je černá. Tak jak ji mám asi vidět?"
    - Holly, palubní počítač lodě Jupiterské důlní společnosti, Červeného trpaslíka (2. epizoda 3. série)

    O černých dírách slyšel asi každý. Je to zbytek hvězdy, která bouchla, má silnou gravitaci, kosmonauta roztáhne jako špagetu a je ČERNÁ.
    Jak prosté, milý Watsone...
    Jenže krom toho takové ČERNÉ díry září, zastavují čas a nemají vlasy.

    V Desetiminutovce o neutronových hvězdách byla zmínka i o těchto objektech ve vesmíru. Jak se to s nimi má, jak vznikají, zanikají a jsou vůbec k něčemu dobré? Inu...

    V roce 1783 John Mitchell, cambridgský učenec zastávající teorii, že světlo je částicového charakteru, uveřejnil zprávu, že gravitace dostatečně hmotného tělesa může být natolik silná, že světlo nebude moci z jeho povrchu uniknout. Dokonce prohlásil, že světlo tedy pozorovat možné nebude, ale gravitační jevy ano. O pár let později (nejspíš ale nezávisle na něm) přišel s něčím podobným i francouzský matematik Laplace. Ale popis a pochopení jevů týkajících se těchto velmi hmotných objektů bylo stále obtížné, protože chyběla nějaká teorie... která by byla dost obecná a přitom relativní.

    Pak jednou (roku 1928) plul z Indie do Anglie mladý Subrahmanyan Chandrasekhar, aby pokračoval ve studiích u významného astronoma sira Arthura Eddingtona. No a protože se cestou nudil, počítal si. A nebylo to jen počítání delfínů za okny parníku. Jen tak si počítal, jak hmotná může hvězda být, aby se nezhroutila i po té, co sní své poslední zásoby. Hvězdy jsou totiž na své jídlo hrozně háklivé. Čím jsou větší, tím víc musí jíst. A teď si představte, že žraní vás udržuje při životě. Ale ne tak, že si stačí dát lehký salát v poledne a na večer sušenku, nýbrž, že potřebujete neustále jíst. Jakmile přestanete, umřete.
    Tak to totiž mají nastavené hvězdy. Jejich vlastní váha je stále stlačuje, dokud nevybouchnou, a jejich jediná obrana je spalovat v miliónech atomových výbuších za sekundu všechno co mají, aby je tlak energie udržel v rovnovážném stavu. A tak čím větší hvězda je na začátku, tím dříve spotřebuje své palivo.
    Víte, který je ideální tvar, aby na každé jeho místo působila stejně velká síla? Koule.
    Takže si přestaňte dělat srandu z tlustých lidí – snaží se o ideální tvar.

    Chandrasekhar si uvědomoval, že když hvězda nemá co spalovat, tak to, co zbylo se pořád nějakým způsobem vlivem gravitace smršťuje. A mělo by se to smršťovat až do míry dané Pauliho vylučovacím principem – ten říká, že fermiony (částice se spinem ½, jako elektrony, protony a neutrony a jejich antičástice) v jedné soustavě nemůžou mít stejné vlastnosti.
    A jak si tak počítal, tak zjistil, že pokud bude chladnoucí hvězda vážit víc, než 1,5 hmotnosti slunce, nebude moci odolávat své vlastní gravitaci, jinak se z ní stane bílý trpaslík, nebo ještě něco mnohem zdegenerovanějšího.
    Pan Eddington byl ze závěrů mladého Inda s nevyslovitelným jménem v šoku.
    Jakýkoli hvězdný objekt hmotnější než 1,5 slunce má vybouchnout, nebo odvrhnout část své hmoty, aby mohl nerušeně degenerovat. Ale těžko uvěřit, že se to tak děje vždy. Navíc, co se stane, když se zdegenerovaný objekt nacucá nějaké hmoty (třeba od svého souputníka)?
    Eddingtona Chandrasekharův objev silně znepokojil a spolu s větší částí vědecké obce prostě řekl, že to není možné. Einstein dokonce pro jistotu napsal článek, který byl o tom, že hvězdy se do žádného takového nesmyslu, jako nulový objem smrštit nemůžou.
    Jak by řekl Homer Simpson: „Né, jasně že né...“
    Chandrasekhar se začal věnovat jiným oblastem astronomie, než si za svou bezmeznou zálibu v počítání zdánlivých nesmyslů přebral v roce 1983 Nobelovku za stanovení Chandrasekharovy meze – jedné z nejvýznamnějších astronomických konstant, která nás donutila víc se zamyslet, co plyne z toho, že hvězdy nejsou středověce věčné. Tou dobou už tomu ani Einstein nemohl zamezit.

    Co ale s problémem, který z Indových výpočtů vyvstal? Všichni od toho dávali ruce pryč, než mladý fyzik Robert Oppenheimer přišel s velice rafinovaným pohledem na tuto záležitost.
    Našel odpověď na otázku, která strašila tehdejší astrofyziky ze spaní a to sice: „Byl Einstein homosexuál? Teda... co se sakra stane s hvězdou, ve které odpudivé síly vyplývající z Pauliho vylučovacího principu, nedokáží zabránit jejímu gravitačnímu kolapsu?“
    A ta odpověď (ve zkratce) zněla: „Soudobými dalekohledy není možné potvrdit existenci takových objektů.“ Rafinované, což?
    Pak nastala válka a všichni se začali hrabat v atomech, a to i přesto, že jich několik rozbili.
    V šedesátých letech se ale k Oppenheimerově fikanému závěru (a jeho výpočtům) několik lidí vrátilo (začalo být totiž v módě řešit vznik vesmíru).

    On totiž ten Oppenheimerův závěr není o tom, že je lidstvo zatím příliš zaostalé, ale správně říká, že gravitační pole zakřivuje paprsky světla tak, až žádné světlo neuniká. A protože nic není rychlejší než světlo, ani informace, tak k nám žádná zpráva z takovýchto útvarů nemůže doletět a tudíž se o nich nikdy nic běžnými způsoby nedozvíme.
    To je zcela v souladu s Einsteinovou obecnou teorií relativity (jeden z jejích důkazů bylo pozorování hvězdy, jejíž světlo se vlivem gravitace ohnulo kolem slunce při celkovém slunečním zatmění a tak byla pozorovatelná, i když měla být za slunečním diskem) – čím víc se hvězda smršťuje, tím se zvyšuje síla gravitačního pole na jejím povrchu a pro fotony je těžší uniknout, což prodlužuje jejich vlnovou délku. Světlo se tak jeví červenější a červenější až do určitého kritického poloměru, kdy je na jejím povrchu tak silná gravitace, že se světlo odporoučí do končin, odkud nesvítí.

    Gravitace samozřejmě ovlivňuje celý prostoročas, takže když se bude nějaký nebožák pokoušet zkoumat černou díru vizuálně (když na to podle Oppenehimera pozemská technologie nestačí), přiletí se svým kolegou a hodí si losem (tak daleko ve vesmíru naštěstí neexistují žádné spolky na ochranu zvířat), aby určili, který z nich si jako první vleze do toho neblaze proslulého špagetovače.
    Oba kosmonauti mají stejně seřízené hodinky – dohoda je taková, že ty Průzkumníkovy (P) budou každou sekundu vysílat signál, který Povaleč (P') bude přijímat a srovnávat se svými. Jak se Průzkumník bude pomalu přibližovat k horizontu událostí, začne se potit a volat maminku. Krom toho se intervaly mezi jednotlivými sekundami začnou zvolna prodlužovat. Celý pokus je tak přesně naplánován že ve 12:00 dosáhne Průzkumník Horizontu. Zpoždění mezi signály v 11:58 a 11:59 je minimální, ale signál ve 12:00 už nikdy nikam nedorazí a zůstane zmrazen na horizontu událostí. Takže pokud máte tajemství, ke kterému se nikdo nesmí dostat, zakódujte ho a pošlete vysílač s tajemstvím do černé díry tak, aby všechno vyžvanil v okamžiku průchodu horizontem událostí. Možná by bylo snadnější sondu s informací prostě zničit, ale takhle můžete pozorovat, jak si stovky lidí lámou hlavu s tím, jak tu informaci dostat zpět, protože tam někde přece musí být!
    A ano, opravdu nějaká vláda obětuje ubohého astronauta Průzkumníka jen kvůli tomu, aby poslal signál, který nikdy nedorazí. Navíc astronaut zemře strašlivým způsobem – rozdíly v gravitaci působící na jeho nohy a na jeho hlavu budou tak obrovské, že ho prostě roztáhnou, jak gumu od spoďárů. Ale alespoň by to měl rychle za sebou – na horizontu událostí superhmotných těles (bývalých galaktických jader) není rozdíl v gravitaci tak velký, takže i když kosmonaut bude pociťovat přetížení, bude moci stále doufat, že se ještě stihne vrátit. Bude tak žít v bláhové naději dokud se mu nestane to stejné jako v předchozím případě, kde byl ale alespoň varován blížící se černou stěnou horizontu události. Trochu pešek.


    Obecná teorie relativity říká, že v černé díře je singularita – místo, ve kterém je nekonečná hustota a zakřivenost časoprostoru. To se projevuje třeba tím, že v singularitě věda neplatí a tak v ní astronaut, který by případné podmínky přežil, stejně nemohl předvídat, co se stane. Samozřejmě astronautův kámoš, který se zrovna odtrhne od čtení Maxima, stále může svou mozkovou kapacitou vesmír popisovat a předpovídat, protože se nachází mimo pole působení černé díry.
    Roger Penrose toto pojmenoval jako princip kosmické cenzury. Tato hypotéza tvrdí, že ve vesmíru neexistuje černá díra bez horizont události (tzv. Nahá singularita), ačkoli je jedním z řešení obecné teorie relativity. V podstatě jde parafrázovat jako „Bůh nepovoluje nahé singularity.“ Jednak z důvodů jejich necudnosti a jednak proto, že kdyby nebyly maskované jako černá koule v černém vesmíru, byly by vidět a tudíž by bylo možné jejich obsah popisovat, což je proti základní vlastnosti singularity.
    Čímž se tak trochu dostáváme k červím dírám...

    Klair, vloženo 21:39:36  04. 09. 2013

    Řezání vodním paprskem

    Já vím. Častá krůpěj i kámen proráží a tichá voda břehy mele. Jenže to mluvíme o dlouhodobém působení! Jak může být z vody paprsek? A jak může paprsek, a navíc z vody, řezat?
    Došla jsem s touhle otázkou až tak daleko, že jsem otevřela google a hodila do něj heslo. A na to odpověděla wikipedia. Ano,vím, wikipedia, ale má odpověď. A tak vám ji kopíruju :) (A nacív má nejrásnější obrázek, jak to vlastně funguje


    Schéma:
    1 - vysokotlaký přívod vody
    2 - rubínová nebo diamantová tryska
    3 - abrazivo
    4 - směšovací trubička
    5 - držák
    6 - paprsek
    7 - materiál

    A teď ještě text:
    Podstatou dělení materiálů je obrušování děleného materiálu tlakem vodního paprsku. Tento proces je v podstatě stejný jako vodní eroze ale značně zrychlený a soustředěný do jednoho místa.
    Řezání probíhá nejčastěji na CNC řízených stolech. Pracovní tlak vody se pohybuje v rozmezí 2000 - 6200 Bar. Tlakovým zdrojem jsou speciální vysokotlaká čerpadla, která se liší příkonem a průtokem vody. Paprsek vzniká v řezací hlavě zakončené řezací tryskou. Při zpracování měkkých materiálů se používá čistý vodní paprsek, pro ostatní případy je třeba použít abrazivní paprsek. Vhodnou abrazivní příměsí je přírodní olivín nebo přírodní granát – volba závisí na tvrdosti děleného materiálu.
    Pohyb řezací hlavy a tedy i dráha řezu je řízena počítačem na základě předem sestaveného programu. Je možné tedy provést i ten tvarově nejnáročnější řez během jedné operace.

    a) Velkou výhodou při řezání vysokotlakým vodním paprskem je řezání bez tepelného ovlivnění řezaného materiálu, tzv. studený řez. Obráběný díl nevykazuje fyzikální, chemické ani mechanické změny a je následně snadno obrobitelný.
    b) Minimální silové působení paprsku na řezaný materiál, nedochází ke vzniku mikrotrhlin.
    c) Univerzálnost – paprsek dělí většinu materiálů při velkém rozsahu řezaných tloušťek
    d) Řezání vodním paprskem je technologií přátelskou k životnímu prostředí. Při vlastním řezání nevznikají žádné ekologicky nevhodné zplodiny. Spotřeba vody na řezání je velmi malá ( závisí na tlaku a velikosti použité trysky). Z odpadní vody se při sedimentaci vyloučí nečistoty. Jako abrazivo se používají netoxické látky, které mohou být recyklovány pro opakované použití. Použité abrazivo může být bez problémů uloženo na skládku.
    e) Malý prořez materiálu a z toho vyplývající vysoké využití polotovaru – mezi jednotlivými výrobky se ponechávají mezery cca. 3 mm.

    Využití technologie řezání vodním paprskem je poměrně široké a dnes se používá v řadě výrobních oborů. Mezi materiály běžně obráběné vodním paprskem patří například:
    pěnové materiály, plasty, gumy
    překližka, balza, podlahové krytiny
    sklolaminát, kompozity, technické a reklamní plasty
    elektroizolační, tepelněizolační hmoty
    mramor, žula, pískovec, sklo, dlažba
    slitiny hliníku, titanu, mědi, niklu
    ocel konstrukční, legovaná, nástrojová, tepelně zpracovaná, návarová s extrémní tvrdostí

    A aby toho nebylo úplně málo, tak tady máte pár přeložených perliček z tohohle videa, kde se můžete mrknout na to, jak to ve skutečnosti vypadá :)
    http://www.youtube.com/watch?v=tJYSn9yDSzg
    Používá se obyčejná stlačená kohoutková voda
    Voda, která řeže, je rychlejší, než jakákoliv stíhačka Mach 4
    Tlak je 87 000 liber na čtvereční inch (tohle přepočítávat nebudu, ale je to prostě strašně moc)

    toomz, vloženo 07:04:55  02. 05. 2013

    Vidím obrovské úkoly, ale nevidím lidi schopné řešit je
    Rozhovor s Milanem Machovcem


    * Pane profesore, s jakým pocitem se ohlížíte za svým životem?

    S ohromnou vděčností za dar, kterého se mi dostalo.

    * Komu tuto vděčnost adresujete?

    Adresátu neznámému. Nemyslím totiž, že i kdyby bylo něco jako Bůh, že by se to staralo o můj individuální život.

    * A za co konkrétního - mohu-li se zeptat - jste vděčen?

    Za všechno to úžasné, nádherné, co jsem prožil a poznal od oblasti umění, od děl Beethovena, Wagnera, Smetany, až po oblasti soukromého života, některá úžasná přátelství jak u nás, tak v Evropě, s Rakušany, Holanďany, Američany. Mám žáky po celém světě. Pokud jde o ženský živel - i když jsem nebyl schopen trvalého manželského vztahu -, i ženy hrály v mém životě nádhernou a důležitou roli. Jsem životu vděčný, že mám děti, vnuky, přátele, mám stále co říct, mám studenty, kteří mne mají rádi. To je i v takzvaných „normálních“ dobách vzácné, a když uvážíte, že jsem začínal ještě za Masaryka, ještě ho několikrát jako dítě viděl živého, ale pak jsem většinu života prožil v diktaturách, nejdřív to byla ta Hitlerova, pak ten první, národní komunismus Gottwaldův, ovšem velice krutý, pak sovětská okupace, kdy se sice nepopravovalo, ale pro mne to bylo vlastně těžší, protože v padesátých letech jsem byl neznámý student a asistent, nikdo si mě nevšímal, mohl jsem psát knihy, udělal jsem si docenturu a později profesuru, ovšem odsouhlasit jim tu okupaci, to jsem po roce 1968 nemohl a oni to dobře věděli. Takže následujících dvacet let jsem byl nucen žít v ústraní.

    * Co to pro vás znamenalo?

    Nejhorších bylo prvních čtyři pět let. Byl jsem sice rozvedený, ovšem měli jsme dvě nedospělé děti, na které jsem finančně přispíval, neměl jsem ale žádné zaměstnání, žádný plat a byl pro mne problém sehnat peníze i na základní živobytí. Živil jsem se jen soukromými hodinami a později hraním na varhany v holešovickém kostele svatého Antonína. Ale řekněme tak od roku 1975 už to nebyla taková tragédie. Měl jsem finanční základ z varhan, hrál jsem na ně jak při bohoslužbách, tak na svatbách či pohřbech, a současně mi občas přišel nějaký ten honorář z Německa, USA nebo Nizozemska za překlady mých knih, úvah či přednášek. Samozřejmě nikoli poštou, protože by mi ho zabavili, ale vždycky ho někdo přivezl. Pomohlo mi to začít opět slušně žít a vrátit se k psacímu stolu a svým publikacím. Takže jestli hledáte nějaké mučedníky z té doby, mě za něj nepovažujte, nejsem ten případ. Já se hleděl celý život angažovat, což s sebou nese i jisté útrapy. Byl jsem na ně připraven, počítal jsem s nimi a ani zmíněná léta nebyla vůbec ztracená. Publikoval jsem v cizině, pak tu byly ty bytové univerzity...

    * Mohl byste o nich něco říct?

    Narozdíl třeba od Ladislava Hejdánka, který si na své semináře spíš zval hosty a diskutoval s nimi, já jsem se zaměřil hlavně na systematické kursy dějin filosofie a dějin náboženství. Dílem jsem se střídal s Bondym, dílem s kolegou Balabánem, abychom tam měli zastoupen také velmi důležitý teologický prvek. To jsme dělali zhruba patnáct let - od roku 1975 až zas do té nové revoluce.

    * Své bytové semináře popisujete jako „procházku růžovou zahradou“. Ale pokud vím, tak bezproblémové to nebylo.

    Jisté problémy jsme pochopitelně měli. Řádově jedenkrát za měsíc mě obtěžovali tajní a ptali se. Ale já měl jasnou metodu, o čem s nimi lze mluvit a o čem ne. Bylo to velice primitivní. Věděli, že nesympatizuju s Husákem, tak jsem nemusel hrát, že sympatizuju. Mohl jsem, co se tohoto týká, mluvit naprostou pravdu. Říkával jsem jim, že okupaci považuju za naprostou zradu na socialismu, že nejde - to, co už Lenin ve svém díle prosazoval - šířit revoluci okupováním cizích zemí. A oni nevěděli, co říct, protože evidentně nebyli v diskusích školení, nevěděli si rady. Zásada byla mluvit s nimi o čemkoli, ale neříkat žádné jméno! Aby se nedávaly tipy na nové lidi, na vlastní žáky, spolupracovníky, ať domácí či zahraniční. Totéž platilo pro telefon, který samozřejmě byl odposloucháván. Já ho dokonce někdy používal, abych je uvedl na špatnou stopu. Mluvil jsem čtvrt hodiny o počasí a nicotnostech a pak najednou jako něco prozradil. Něco, co byl naprostý nesmysl a co ti tajní brali vážně. Ten tajnej pak dostal pochvalu, že byl bdělý, a pak to pro ně byla blamáž.

    * Čím si vysvětlujete tolik tajných, tolik udání, tak silnou loajalitu českého národa s totalitárními režimy? Nejste tím zklamán?

    Ale ne. Když jsem psal svou knihu o T. G. Masarykovi, bylo to někdy v letech 1965-1967, nemohl jsem tušit, že přijde nějaký Dubček, a tak jsem nepsal o jeho pojetí státnosti, o jeho pojetí marxismu, to by tehdy nevyšlo, ale mohl jsem už tehdy velebit jeho boje proti rukopisům, za pravdivost a podobně. Teď, když jsem tam doplňoval ony chybějící kapitoly, zdůrazňoval jsem, že nelze být velmi přísný vůči českému národu, bylo by to nespravedlivé. Jednak podobné jevy, jako řekněme sklon určitého procenta obyvatelstva ke kolaboraci, jsou známé ze všech zemí pod okupační kuratelou. Třeba z Francie v době Hitlerovy okupace. Zadruhé podobný jev, že většina lidí nedělá nic a fláká se někde u televize nebo na chalupě, to je i dneska u nás i ve světě jev běžný. Jinými slovy - musíme vědět, že není národa, v němž by byli všichni hrdinové. Hrdinů je vždycky poměrně málo. My bychom měli být spíš šťastní, že narozdíl od lidí, kteří bojovali proti Hitlerovi, nebo i v těch prvních letech stalinismu, jsme neskončili na popravišti. Všecko ostatní se dá přežít.

    * Nepokoušel vás někdy úmysl emigrovat?

    Ne. Někteří kolegové využívali toho, že tajní rozháněli naše bytové semináře a hodně se o tom psalo a mluvilo, aby se udělali slavnými a rychle emigrovali. To já jsem nechtěl. Když nás rozprášili, tak jsem dva měsíce vynechal a pak pokračoval dál. A tajní nás nechali, měli na starosti pro ně důležitější věci. Musíte vědět, že hodnotové světy profesora filosofie a nějakého tajného jsou úplně jiné. Já chtěl učit lidi moudrosti Aristotelovy nebo Immanuela Kanta či svatého Augustina, naučit je rozlišovat mezi křesťanstvím, židovstvím, buddhismem, co jsou protestanti a co jezuité...

    * Teď jste narazil na jednu věc, na kterou se vás chci nejvíc zeptat. Je tolik -ismů, tolik náboženství, tolik názorů a možností. Co má dnes člověk dělat, jak se orientovat? Dá se ještě rozlišit „dobro“ a „zlo“?

    Především jsou tu objektivně zjistitelné činitelé. Na prvním místě ekologické. Planeta hyne. 21. století, které jsme teď začali, buď bude století ekologické, nebo už žádné 22. století nebude. Pak je třeba nacházet styčné body porozumění mezi státy, národnostmi, náboženstvími. Třeba se úplně nezničíme, ale hrozí, že jako civilizace vyhyneme. Zbydou třeba nějací divoši, ale už to nebude tato civilizace, budeme zpátky v epoše barbarské - pokud lidstvo ty vyhlazovací a ekologické hrůzy přežije. Podívejte třeba na ty pitomé rakouské děti zblblé neméně pitomými učitelkami, které nechápou, že Temelín je samozřejmě jisté riziko nového Černobylu, ale i v tom případě - jako že je to velmi nepravděpodobné - by to znamenalo smrt pár desítek tisíc lidí. Ale pokud budeme dál spalovat uhlí a naftu, tak to je jistá smrt. Sice pomalá, řekněme odložená, ale jistá. Smrt, která zničí celou planetu. To věděli velcí Rakušané typu Konrada Lorenze, ale to bohužel neví ta současná rakouská generace. Rakouská politika je velmi slabá, a jestli se Haiderovi podařilo sjednotit Rakušany tím, že manifestují proti Temelínu, tak já musím s Biblí říct: „Pane, odpusť jim, neboť nevědí, co činí.“ Dalším objektivním činitelem jsou nemoci. Podívejte třeba na AIDS, nemoc šílených krav a další nemoci tajemného původu. Nemusíme vyhynout ekologicky ani válečně, ale těmito novými nemocemi, tedy pandemicky. Poslední věc, o které bych se chtěl zmínit, je narkomanie. To, že lidé v takovém masovém měřítku propadají narkomanii, alkoholismu, drogám a podobně, vede jak k sexuálnímu, tak intelektuálnímu oslabení lidstva. To postupně může vést k degeneraci lidského rodu. Budou se rodit stále pitomější děti a lidi budou umírat předčasně a zbytečně.

    * Znamená to, že jste s tím smířen?

    Pro mne to znamená učit a předávat své poznání a vědomosti dál. Vedu mladé lidi k aktivitě, rozumnosti a otevřenosti. Víte, ona pouhá sympatie doleva nebo doprava, ke katolicismu nebo evangelictví, k ateismu nebo k buddhismu nikomu nepomůže. To je ryze subjektivní pocit či prožitek. Já mladé lidi vedu k tomu, aby - mají-li sympatie k něčemu - byli v tom smyslu činní. A chci po nich, aby dokázali být objektivní, aby hleděli především, co je důležité planetárně. Tedy aby si uvědomovali ona nebezpečí ekologická, pandemická a narkomanická.

    * Myslíte, že dnes neexistují lidé, kteří na tyto problémy důrazně upozorňují?

    Existují, ale není jich moc. Je jen pár lidí - od pana prezidenta až po mého kdysi žáka, dneska nadějného filosofa Václava Bělohradského -, kteří se snaží o určitou obrodu a kritizují různé nemravné jevy a sklony k pasivitě, k lajdáctví a různé znemravňující věci, jako je opoziční smlouva, kterou čeští politici občany tak zblbli, že dnes u nás není opravdový politický boj. Vládnou sociální demokraté, ale jen s dovolením pana Klause. Vládne levice, ale jen tolik, kolik jí pravice dovolí. Prosím vás, viděl jste to někdy? To by taky mohlo klidně být obráceně... Prosté lidi to mate a u většiny to způsobuje jen to, že jakmile je třeba v televizi něco politického - a možná i dobrého - tak okamžitě přepnou na jiný program a raději se koukají na nějaký idiotský americký film. Právě to dokázali s divákem naši potentáti - ať ti komunističtí, nebo ti dnešní. Dělají politiku tak špatně, a navíc nudně a nezáživně, že tím automaticky podporují nepolitičnost, lajdáctví, lenošství atd. Ovšem není to jev jen český, do určité míry je to jev celosvětový...

    * Tedy už žádná česká otázka, český boj?

    Samozřejmě, stále tu jsou některé věci, které se týkají jen České republiky nebo střední Evropy. Dneska už nám myslím tolik nehrozí nebezpečí komunistické totality. Nemyslím, že by bylo možné, aby komunisti vyhráli volby. Ale z toho vůbec neplyne, že to ti nekomunisti dělají správně. Je třeba naprosto ubohé - jak to dělají mnozí - chlubit se tím, že jsem nebyl komunista, a přitom jsem nedělal nic, jen seděl doma, a proto bych dnes měl mít přednostní právo rozhodovat. Mám stále silnější pocit, který mě současně velmi zarmucuje, že dnes nemáme dostatek osobností, zejména středního a mladšího věku. Velikáni, jako byli nejen T. G. Masaryk, ale v oblasti vědy třeba Václav Černý a jiní, jsou všichni mrtví. Pár filosofů a vědců, kteří jakž takž věcem šířeji rozumějí, je na sklonku života a za nimi nevidím snad nikoho - ani ve vládě, ani v opozici, ani ve vědě, ani ve filosofii - komu bych mohl věnovat svůj obdiv a důvěru. Jsou to dílem ekonomisti typu pana Klause, kteří si myslí, že všechno vyřeší jenom ekonomicky. To je myšlení nízké, vlastně vulgárně marxistické. Po zkušenostech z vývoje politiky i ekonomie minulého století by měl vědět, že je to nesmysl. Pak jsou tu v politice lidé, kteří ze sebe dělají jenom - řekl bych - šaška, jako je pan Zeman. Na Klausově myšlení nic nemění, jen přidá dva tři nové zákony, které by pravice nedělala. A v té takzvané čtyřkoalici také nevidím osobnost srovnatelnou aspoň s Havlem, natož s Masarykem nebo Palackým. To je bolest mého stáří: Nemám koho si vážit.

    * Mohl byste vyjmenovat nějaké politické osobnosti, kterých jste si během svého života vážil?

    V mládí to byl pochopitelně T. G. Masaryk, později ale přišly další úžasné osobnosti jako Gándhí nebo papež Jan XXIII. Kolem roku 1960 byli ve světové politice v USA J. F. Kennedy, ve Francii de Gaulle, ve Vatikánu Jan XXIII. a v Rusku Chruščov. Každý byl jiný, ale byla to úžasná sestava. Každý přinesl obrat a naději. Dnes takoví politici nejsou. Vemte si třeba Putina. Na ruské poměry se zdá být sympatický, ale naději v záchranu a přerod Ruska v něm nevidím. Totéž se týká všech amerických prezidentů, co přišli po Kennedym. Jediným vysloveným gaunerem byl zřejmě Nixon, ti ostatní typu Forda, Cartera nebo i Clintona, byť si trochu zařádil s tou černovlasou děvkou, byli v jádru asi slušní. Ale imponují vám? Zajímá vás Clinton jako vzor?

    * A co Velká Británie a Klausova modla paní Thatcherová?

    To je rozhodně silná osobnost, ovšem právě toho klausovského typu. Dala Británii do pořádku ekonomicky, ale že by měla být programem pro budoucnost, to proboha nikdy. Já skutečně dnes nevidím reálný politický program, ke kterému bych se hlásil nebo v něj vkládal naději. A to je tolik objektivních světových problémů. Podívejte jen na arabské státy, které jsou dílem na úrovni středověku, dílem mají sklony k fašismu a nacionalismu. Vidím obrovské úkoly, které jsou před současnými generacemi, ale nevidím lidi schopné je řešit. Mám strašné obavy z budoucnosti. Spolu s Konradem Lorenzem říkám: Lidstvo jako celek není na úrovni objevů svých nejlepších synů.

    * Bez technických objevů si ale dnes už současnou civilizaci snad ani nelze představit.

    Jistě, lidstvo vynalezlo a uvedlo v chod úchvatné věci. Své objevy ovšem dnes hlavně zneužívá, ale už mnohem méně smysluplně využívá. Ať to byl Nobelův dynamit, přes nukleární techniku, až po internet nebo televizi. Vynález televize byl jistě velká věc, ale ty vynálezce patrně nenapadlo, že z miliónů rodin nadělá jejich vynález blbečky. Vždyť hlavně díky televizi vidí dneska lidé vrchol svého života v tom bavit se. Podívejte jen, kolik je v televizi těch takzvaných „bavičů“. Jeden pořad už běží několik let a spočívá v tom, že se tam používají soukromé videonahrávky třeba o tom, jak malé dítě zakopne a upadne, nebo jak dospělý chlap sletí se štaflí. A diváci se chechtaj! To je úroveň! A lidi se na to masově dívají! Já ty baviče a jejich pořady prostě nesnáším. Myslím, že objektivně jsou dnes nebezpečnější než ti, co mají v rukou Temelín. Ti, co se zabývají jadernou energií - ať si o nich myslíte, co chcete -, totiž vědí, co mají v rukou. Ti baviči to ale ani netuší. Nevědí, že oblbnou-li národ, tak bude blbej, a pak už bude jedno, vymřeli na Temelín, AIDS nebo na něco jiného. Jeho existence bude stejně trapná.

    * Mluvili jsme dosud hlavně o osobnostech, nechybí však současné době především nějaká vize, dlouhodobější program?

    Do jisté míry máte pravdu. Částečně selhaly tradiční duchovní hodnoty. Pár velkých křesťanů - lidé jako filosof a teolog Teilhard de Chardin nebo z těch církevníků již zmíněný papež Jan XXIII. -, to je na stamilióny obyvatel tradičních katolických zemí zoufale málo. Křesťanská církev je stále obrácená sama do sebe, a to je tragédie. Podívejte třeba u nás. Jestliže ke mně na přednášky po celý můj život kromě filosofů chodili také teologové, tak dnes to katolická teologická fakulta zakazuje. Nechce, aby se její duchovní dozvídali pravdu. Pravdu o těch hrůzách, které ve světě jsou. Stojí jen o to, aby budoucí kaplani nebo faráři říkali svým ovečkám, že pánbíček to všechno dobře zařídil a jinak to být nemůže. Vždyť to ale není pravda! Jestli je něco jako Bůh, pak patrně ne proto, aby všechny naše blbosti napravoval. Jistě od nás chce aktivitu. Rozumíte? Aktivitu, čin, rozum. A to se ti mladíci nesmějí dozvědět a musejí zůstat pitomí. A to se netýká jen katolictví, ale to samé bychom našli u evangelíků, v pravoslaví, hinduismu atd. Pokud zůstanou lidi pitomí, pak nemohou pochopit všechna protivenství, úskalí a nebezpečenství světa, neřkuli aby je zvládli.

    * Říkáte aktivita, čin, rozum - v tom vidíte cestu?

    V prvé řadě je důležité nebát se svůj názor konfrontovat s jinými, diskutovat, žít otevřeně a jít příkladem. U Ježíše v Bibli je asi šedesátkrát řečeno „nebojte se“. Ale křesťané se dnes bojí. Bojí se vylézt z Jungmannovy ulice a účastnit se života aktivně. To by člověk brečel...

    * Když říkáte „z Jungmannovy ulice“, koho máte na mysli?

    Evangelíky. Náš největší evangelík 20. století, profesor Hromádka, bohužel už třicet let nebožtík, řekl, že základním znakem českých evangelíků je, že se všichni bojí. Bojí se katolíků, bojí se komunistů, bojí se ateistů. No tak, prosím vás, co je to za křesťanství?

    * Co tedy může podle vás spasit svět?

    Dva velcí filosofové XX. století, Němec Heidegger a náš Patočka, umírali možno říci v zoufalství. Heideggerova poslední slova zněla v tom smyslu, že lidstvu už není pomoci. Řekl: „Jenom sám Bůh by nás mohl zachránit.“ A Patočkovy poslední myšlenky směřovaly k tomu, že lidstvo nezvládlo princip - jak tomu říkali Řekové - techné. My bychom to mohli přeložit „techniky“. Ovšem ono v tom je víc, všechno zručné, nejen technika jako technologie. Jestliže se Patočka tak hrdinně zúčastnil Charty 77 - byl jedním ze tří jejích hlavních tvůrců a vlastně pro ni dal život -, byl to čin statečnosti a současně zoufalství nad stavem světa. Byl jsem s ním dlouho v osobních stycích a rozmlouvali jsme spolu ještě v poslední týden jeho života. Já mu říkal: „Prosím vás, pane profesore,“ - jako staršímu kolegovi jsem mu vždycky vykal - „nechte to tomu Havlovi, nechte to tomu Kohoutovi, ti jsou jak ryby ve vodě, ti toho jenom využijí, aby napsali nové věci, ale vás to zabije.“ On byl křehoučká bytůstka, tvor naprosto nepolitický, neschopný zápasu ani s broukem, natož s medvědem. Na má slova se jen usmíval, mával mi na rozloučenou, když jsem odcházel, a jako by říkal: „To je zaprotokolováno. Zabijou-li mne, tak mě zabijou. Co se mi horšího může stát?“ A měl pravdu. Jeho smrt způsobila dodnes větší ohlas než jeho knihy.

    * A co vy, bojíte se smrti? Bojíte se toho okamžiku?

    Ale pane kolego, to přece není otázka důstojná mne ani vás. Pro mne není rozdíl, umřu-li dnes, za dva roky, nebo třeba za deset. Budu žít, cítit a myslet stále stejně, beze změny.

    * Dobrá, zeptám se tedy jinak. Co je pro vás smrt?

    Smrt je docela přirozený organický proces. Tajemství a mystiku z ní udělali až kněží a mystici. Ptáte-li se na smrt, ptáte se vlastně na to, co je život, jak a proč vznikl. To je ale nejtěžší otázka, kterou dosud nikdo nerozluštil. Prý patrně život vznikl v pradávných mořích. Hezky to zní, ale celkem to nic neříká. My nevíme, proč se nějaké buňky kyslíku, uhlíku a vodíku spojily tak, že z nich vznikl nějaký prvok a později mlok a pak žába či ryba, orel, strom anebo slon. Nic pořádného nevíme. Nevíme, proč je vesmír takový, jaký je. Ale co víme, je, že život vznikl a existuje v takových podivných řadách, že vznikly bytosti, které samy musejí časem umřít, ale mají možnost sdělit život dál. Původně to bylo dělením buněk, později vzniklo pohlaví. Samec a samička umírají, ale život existuje dál jako druh - druhově. Ať je to žába, tygr nebo člověk. V tom smyslu je pro mne křesťanské dogma „věřím v život věčný“ přijatelné a správné. V tom smyslu jsem věřící - usiluji, aby život existoval dál, i po mé smrti. Ale v nesmrtelnost duše nevěřím. Že se duše člověka probudí a pak bude na věky nikat někde na nějakém obláčku - to je pitomost. Mimochodem, toto tvrzení nenajdete ani nikde v Bibli, ani ve Starém, ani v Novém zákoně. To do křesťanství implantovali odněkud z platonismu. Je to vlastně jakési placebo pro slabošské duše, které neuměly žít a teď neumějí ani umírat. A tak se jim dá tahle pilulka. A je slabošství katolické fakulty, že to stále plete a své studenty učí, že věčný život znamená nesmrtelnost každé individuální dušičky. Pché!

    * Placebo, tedy něco jako nezávadná pilulka?

    Ano. Jsou lidé, zejména ženy, kteří je potřebují. Lékař jim předepíše třeba lék, který je ve skutečnosti jen kostkou cukru, a oni se pak skutečně uzdraví, neboť uvěří, že je to zázračný lék, „když jim ho dal jejich pan doktor“. Náš známý psychiatr, profesor Vondráček, se kterým jsem byl léta v úzkém styku, mně popisoval stovky takových případů. Ale kdyby těm pacientům řekl, že je to jen kostka cukru, nepomůže jim to.

    * Takže přece jen víra uzdravuje?

    Ano, ale to, o čem jsme teď mluvili, nemá ten ježíšovský, židovský či buddhovský smysl. To je jen takové uzdravování skrze pověrčivost slabších povah.

    * Jste věřící, jste křesťan?

    Já nemám rád takové sumarizující a zjednodušující označení. Já se skláním před Ježíšem nebo Mojžíšem, před Davidovými žalmy a snažím se z nich učit a skrze ně pak pomáhat i jiným. V tom smyslu - pokud to někdo potřebuje takto zjednodušit - vám odpovím: Ano, jsem křesťan. Ale v podobné pokoře se skláním i před Buddhou, před Goethem, před Beethovenem, Wagnerem, Smetanou. A nepotřebuji, abyste mi říkali - třeba - smetanista. Já v těch ismech nevidím smysl. Já nerozlišuju člověka podle toho, ke kterému -ismu se hlásí, ale podle toho, jak žije a pracuje. Pouhé přihlášení se ke křesťanství nevylučuje korupci, vraždění ani podvody. Zrovna tak jako komunista neznamená gauner. Já mezi katolíky zrovna tak jako mezi komunisty potkal skvělé lidi i gaunery. Třeba koncem války, ale i těsně po ní jsem potkal komunisty, kteří byli počestní, byli ochotni na barikádách položit život. Viděl jsem je umírat a dodnes to jsou pro mne obrazy mučedníků z doby předkřesťanské. A pak jsem zažil komunisty - největší možné ubožáky typu pana Jakeše a Biĺaka. Byli to naprostí blbečci, kteří si mysleli, že sami nemusejí dělat nic, ani myslet, a že je nějaká nezvratná zákonitost dějin, kterou objevil jakýsi pan Marx, kterého vůbec nečetli a kterého nemohli nikdy ani trochu pochopit, a ta že jim zaručuje vítězství. To má stejně pověrečnou úroveň, jako že Bůh stvořil Slunce.

    * A nestvořil?

    Nedělejte si ze mne legraci. Vědu nelze obcházet. Už antika rozvinula princip vědy jako vědeckého systému kritiky, analýzy a syntézy. A pak novověk, zhruba od 16. století, ale zejména francouzští osvícenci 18. století, ukázal tolik nových pohledů a přinesl tolik důkazů, že už vědu nešlo zastavit ani ignorovat. Kdo tak činil, skončil v propadlišti dějin. Nelze ignorovat Darwina, Einsteina, Kopernika, Voltaira, nebo u nás Dobrovského, Palackého, a další velikány naší i světové vědy. Zároveň si ale musíte uvědomit, že věda sama nedává lidem morálku. Je ve své podstatě mravně neutrální. Jedna a jedna budou dvě pro zloděje, vědce i katechetu. Ale filosof - a v obecném smyslu člověk jako takový - by se měl zabývat i tím, co je za touto vědeckou znalostí světa, a snažit se naučit orientovat se v něm. Člověk totiž není jen bytost rozumová, ale také citová. A pokud ve vás úměrně rozumu neroste cit, pak hrozí, že své vědění budete používat ke škodě lidí, ke škodě života, ke škodě světa. Snad se shodneme na tom, že by to nebylo dobré.

    * Chcete říct, že každý člověk by měl být tak trochu filosof nebo umělec?

    Já vím, že každý nemůže být třeba Masaryk, Smetana, Mucha nebo Myslbek, ale každý si může dát životní cíl být z těsta, z něhož jsou tito velikáni stvořeni. Já ale dnes vidím jen blázinec a věčný chvat. Každý někam pospíchá, a ono to v jádru je jen pospíchání k vlastnímu hrobu.

    * Otázka tedy zní: Má život smysl? A jaký?

    Dokud člověk dýchá, vždycky to může mít smysl. Ještě pár hodin před smrtí může člověk jednat smysluplně. Právě nedávno jsem se zabýval tím, jak umíraly slavné osobnosti, od Césara a Panny orleánské až po - řekněme - hrdiny dneška a jak o smrti psali a referovali. Předesílám, že dneškem myslím poslední dvě století. Nejsem politik, abych myslel jako oni nanejvýše v pětiletkách. Filosof přemýšlí nejméně ve staletích. Velice na mne zapůsobila jedna krátká, asi dvacetistránková povídka literárního génia Lva Nikolajeviče Tolstého. Jmenuje se Smrt Ivana Iljiče a Tolstoj v ní líčí život bezbarvého státního úředníčka, který nic pořádného nevykonal, neměl v životě žádný úspěch a ke všemu nakonec dostal rakovinu. A dlouho umírá. Ta úžasnost je v tom, jak vylíčil Tolstoj to jeho umírání, jak zprvu o něj jeho příbuzní pečovali, ale nakonec si přivykli a jejich péče se stala nijakou, až si potichu začali přát, aby umřel. On leží sám v hrozných bolestech, občas mu jen přinesou něco k jídlu a pití, a trpí. Nenachází ve svém životě žádný smysl a touží po smrti. Najednou k jeho lůžku zabloudí dítě. A ten umírající spatří v jeho očích soucit. Soucit v očích dítěte. A pochopí, že díky tomuto okamžiku nebyl jeho život marný. Pochopí, že celé předchozí snažení, celá kariéra byly nesmysly, ale to, že probudil v dítěti soucit a to dítě si to ponese v sobě dál, to dalo jeho životu smysl. Podobné věci najdeme i u Dostojevského, Huga a dalších velikánů světové literatury. Lidi dnes ale raději čtou a píší všelijaké pitominky na úrovni červené knihovny. Vezměte jen takového Ludvíka Vaculíka, který je nepochybně velmi schopný spisovatel. Před pár lety se mi dostala do rukou jeho kniha Jak se dělá chlapec. Přečetl jsem ji, a když jsem ho pak potkal - on bydlí také v Holešovicích - a zeptal se mě, co jsem jí říkal, tak jsem mu odpověděl: „Podívejte se, na liché stránce se souloží, na sudé stránce se s tou ženou rozcházíte, anebo se smiřujete, a tak to jde pořád dokola. Sudá - lichá, sudá - lichá. K čemu to všechno?“ Nechci nikomu křivdit, vím, že každý se nerodí Jiráskem, ale toto povrchní - a navíc masové - vnímání života jako konzumu ubíjí génie, pokud se vůbec nějací narodí. Ubíjí je svou průměrností. V tom shledávám pochybný ráz naší vzdělanosti. Každý dnes musí mít maturitu, musí mít školy, být „vzdělaný“, ale vzdělanost se dnes chápe jen jako „dílna použitelnosti“. Učím se to, čím se budu živit a za co mi někdo zaplatí. Kdysi však definoval Komenský školu jako „dílnu lidskosti“. To je jeden z jeho nejslavnějších výroků o škole. Dnešní fetišizovaná společnost si jeho bustu sice dává nad průčelí mnoha škol, ale učitelé už nevedou žáky ke kráse, k pravdě, k hloubkám a hodnotám.

    * Takže i vy končíte jako Heidegger a Patočka?

    Ne. Vzdechy nad tím, že je konec a že nám není pomoci, člověku nepomůžou. Navíc Heidegger koketoval v průběhu života s fašismem. Trochu zvláštní moudrost, ne?

    * Jak by tedy dnes mohla znít vaše „poslední slova“?

    To nelze naplánovat, tak jako umírání nelze naplánovat. Poslední slova, jak jsem je studoval, bývají navíc mnohdy značně dezinterpretovaná. Vezměte si například Goetha a jeho: „Více světla!“ Kolik knih se o tom výroku napsalo - že chce více pravdy či více osvícenosti - a přitom on chtěl od služky jen vytáhnout roletu v pokoji.

    * Přesto poslední myšlenky bývají v jistém smyslu shrnující?

    To nevím. Umíráme každý jenom jednou a nebývá moc času. Já si myslím, že člověk se musí naučit žít tak, aby vždycky to, co řekne, mohlo být to poslední. Aby v jeho životě nebyl rozpor a on mohl kdykoli umřít. Aby linie jeho života byla i logická i etická. Já jsem ve svém životě udělal asi spoustu chyb, ale jistě žádnou gauneřinu. A ty chyby, pokud jsem se o nich dozvěděl, jsem hleděl napravovat.

    * Zahrajme si tedy na smrt a nechť jí jsem třeba já. Jak se zachováte, co řeknete?

    Chcete mít ze mne mučedníka? Mně jsou na jedné straně sympatické heroické smrti, třeba Panny orleánské u kůlu, kdy volala: „Ježíši!“, anebo poslední slova Ježíšova či vražděného Césara. Všechny tyto události jsou pozoruhodné. Mně je však blízká ještě jiná smrt, a to člověka, který mi jinak není nijak blízký - Ignáce z Loyoly, zakladatele řádu jezuitů. On měl tu smůlu, že neskončil jako mučedník, ale umíral v ústraní v jednom klášteře ve Španělsku, a umíral tak pomalu, pomaloučku, že už si na to spolubratři, kteří se u něho střídali, zvykli. Pořád sice u něho někdo byl, ale současně často ještě něco vyřizoval, nějak pracoval. A jednou Ignác vstal, přišel k tomu dotyčnému a povídá mu: „Bratře, skočte pro kněze, umírám.“ A dostalo se mu odpovědi: „Pane generále,“ - jezuité jsou na rozdíl od všech jiných mnišských řádů organizováni vojensky, považují se za „Ježíšovu armádu“, compaňu, kumpanii - „Pane generále, já píšu důležitý dopis, který ještě dnes musí na poštu. Nepočkalo by to? Umíráte už tak dlouho...“ A Ignác odpověděl: „No, vlastně ano.“ A lehl si a umřel. Taková smrt se nedává do čítanek, ale pro mne je hlubokým sdělením, že ten člověk žil podle svého svědomí. Tím má moje sympatie, protože to znamená, že se snažil žít dobře. No co, jednou to přijít muselo a teď je to, zdá se, tady. Žil jsem tak, že jsem vždy věděl, že umřu.

    * Když si teď v rychlosti rekapituluji, o čem jsme mluvili, uvědomuji si, že jsou vám blízké myšlenky „socialismu s lidskou tváří“, ideje socialistických utopistů 60. let minulého, tedy 20. století. Dnes ovšem nejsou příliš v kursu. Vy však dáváte - rozumím-li dobře - ještě socialismu nějakou šanci?

    Ale ovšem. Proč by, prosím vás, musela demokracie navždy souviset s kapitalismem? O demokracii se musí bojovat. A třeba těsně po válce bylo možné ten boj spojovat s bojem o socialismus. Ba, bylo to jedno a totéž. Později, když Stalin nasadil tvrdou linii, aby zbavil komunistické strany v Evropě autority, zničil je - tím, že je donutil popravovat - mravně. Jen maršál Tito v Jugoslávii měl tolik odvahy, že sovětské agenty vypráskal ze země. To dneska lidi nerozlišujou. Co o tom ví paní Thatcherová nebo američtí prezidenti? Ale i my jsme brzy poznali, že ten u nás po roce 1948 etablovaný socialismus se mění ve stále strnulejší a zrůdnější vládnutí moci. Objevil se naštěstí Chruščov a dal naději. Bylo to však dáno i přirozeným vývojem u nás, protože český národ přece jenom měl toho Palackého a Masaryka v sobě. Tak přišla šedesátá léta, která znamenala obrat. Postupně na všech frontách, od divadel a spisovatelů až třeba po naši filosofickou fakultu, se inteligence začala odvracet od toho ubohého stalinského pseudomarxismu, který znamenal jen tupou poslušnost, a pomalu se připravil rok 1968. Ten ukázal, že spojit socialismus s demokracií je možné. To ovšem Sověti nepochopili, anebo možná až příliš dobře pochopili. Viděli, že je to ohrožuje - ovšem nikoli socialismus, ale mocipány, různé ty Ulbrichty a Brežněvy - a vojensky nás obsadili. Teď toho všichni pravičáci využívají jako důkazu, že socialismus je nedemokratický a naprosto nemožný systém. To je ale sprosťárna, protože využívají ruského barbarství k tomu, aby prohlásili socialismus za totalitarismus a oproti němu kapitalismus, který je založen na tom, že jeden člověk jde nahoru a deset dolů, že existují milionářské a miliardářské skupiny, že v něm běžně existují jevy, jako je nezaměstnanost a korupce, lobby a mafiánství, aby to prohlásili za něco normálního a dobrého, za vrchol lidských dějin. Já sice volil ve volbách pravicově - koho taky v té době volit jiného -, ale současně vím, že kdyby měl být pan Klaus vrcholem českých dějin, tak nevím, proč žili a zač umírali lidé jako svatý Václav, Mistr Jan Hus, Palacký nebo Masaryk. Jistě jim šlo o jiné věci než o fungující trh... Ale vraťme se k vaší otázce. Já přes všechny špatné zkušenosti politicky věřím, že demokracie je slučitelná se socialismem. To, že nás v roce 1968 Sověti převálcovali, nic neznamená. To se stalo i větším lidem, než byl Dubček. To byla síla zbraní. Z toho neplyne nic. Mé poučení z více než čtyřiceti let socialismu, i když šlo spíše o pseudosocialismus, je takové: Touha lidí po lepším, humánním, sociálním životě, touha, která je u Ježíše a většiny světců, u Mistra Jana Husa, Jana Komenského a všech křesťanských svatých a které se pokusil dát ekonomický základ Marx, je správná a uskutečnitelná. Ale musí se zbavit toho barbarství, které jí vtiskli Rusové. Lenin v jádru nebyl ještě zločinec jako Stalin, ale byl dobrodruh. Masaryk ho krásně vystihl, když řekl, že Leninova fatální chyba byla, že neznal Rusko. Jak by mohl, když skoro celý život žil v exilu ve Švýcarsku! On si naprosto mylně myslel, že ten nejstředověčtější národ - který byl tak na úrovni doby našich Přemyslovců, rozhodně ještě nedospěl ani ke Karlu IV. - může přeskočit z oné doby rovnou do zářné budoucnosti. Pak to vzal tvrdě do ruky Stalin a asi nebyla jiná cesta, jinak by nedonutil ten národ pracovat a stát by se mu zhroutil. Nebylo ovšem nutných - a už vůbec ne zákonitých - těch deset či dvacet miliónů popravených. To už byla jeho osobní brutalita. Po této bolestné a kruté zkušenosti bude myslím v budoucnosti nutné hledat propojení ekonomického programu Marxova s programovou ideou Gándhího. To znamená propojovat ideál socialismu s ideálem nenásilí, či přesněji nenásilné aktivity. K tomu ještě dodávám, že je jasné, že dnes - deset let po pádu SSSR - vznik a uskutečňování podobného programu ještě není možné. Ovšem za takových dvacet třicet let, za dvě za tři generace, což je z hlediska dějin chvilka, to možné bude. V té době už ta ostuda, kterou socialismu udělali Stalin či Brežněv, u nás Gottwald nebo Husák a další jim podobní, nebude živá, stane se historií a začnou se objevovat a možná i opět probojovávat myšlenky socialismu s lidskou tváří. Ta idea je živá.

    * Není touha po socialismu ovšem spíše vámi zmiňované psychologické placebo pro intelektuály, které je však lidské společnosti velmi nebezpečné, neb - jak se ukazuje. ne-li zákonitě, tedy jistě snadno - zvrtnutelné v totalitarismus?

    Jistě to ona pověstná kostka cukru trochu je. Je ale součástí celé historie současné civilizace. Od antiky a Ježíše až třeba do dvacátých, třicátých let 20. století, kdy se k levici hlásili prakticky všichni evropští intelektuálové. I ti tzv. katoličtí básníci, jako u nás třeba Zahradníček nebo Deml, měli úzké vztahy ke komunistům typu Nezvala. Milovali demokracii a chápali, že kapitalismus není žádný ideál. Je třeba být velmi obezřetný, ale je také dobré vědět, že idea socialismu není nesmysl. Vy jste na začátku chtěl ode mne program, vizi, tady je máte.

    ***

    MILAN MACHOVEC (1925) - filosof, orientuje se především na dějiny české filosofie a etiku. Vystudoval filosofii a klasickou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v roce 1968 se habilitoval jako profesor. Jeho žáky byli například Zbyněk Fišer (Egon Bondy), Václav Bělohradský nebo Jan Palach. V roce 1970 byl z politických důvodů ze školy propuštěn. Od poloviny 70. let přednášel na tzv. bytových univerzitách a současně se živil hrou na varhany v kostele. V roce 1977 byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V roce 1990 se vrátil na univerzitu. Napsal několik filosofických a biografických knih, které vyšly v patnácti světových jazycích. Mezi nejvýše ceněné patří T. G. Masaryk, Ježíš pro moderního člověka, Filosofie tváří v tvář zániku, knihy o Františku Palackém, Josefu Dobrovském a svatém Augustinovi. Nedávno vydal dvě útlé knížky - Indoevropané v pravlasti aneb Život našich předků podle porovnání jednotlivých jazyků a volně přeložené a komentované výňatky z Homérovy Iliady nazvané Achilleus. Bydlí ve dvoupokojovém bytě v činžáku v Praze-Holešovicích, industriální čtvrti blízko rušné magistrály. Je vdovec (žena Markéta, 1932-1978), otec syna Martina (1956) a dcery Heleny (1962)

    vyšlo v Právu 24. 5. 2001

    Cemendriel, vloženo 16:25:09  03. 04. 2013

    EPIFÝZA, TŘETÍ OKO A MOLEKULA DUŠE


    Kdysi dávno prý měl každý člověk třetí oko, které spočívalo nad kořenem nosu a zajišťovalo jeho spojení s duchovním světem. Teprve v současnosti vědci pracují na jeho znovunalezení. Epifýza, nebo také šišinka mozková, je žlázou, která se nachází v našem mezimozku a často se považuje nejen za neviditelné třetí oko ale možná i sídlo molekuly duše.
    Malý nepárový orgán - epifýza, tělísko tvaru malé borové šišky o délce zhruba 12 milimetrů, podle vědců extrémně reaguje na světelné vzruchy ze zraku a svou strukturou dokonce připomíná jakési primitivní oko.

    Následkem světelného záření produkuje spánkový hormon melatonin, jehož hladina je silně závislá na střídání dne a noci. Ve večerních hodinách za tmy jeho vylučované množství roste, a to způsobuje nutkání ke spánku a celkové regeneraci těla. Naopak, ve dne jeho množství klesá. Schopnost tvorby melatoninu se s postupujícím věkem u člověka snižuje, což starším lidí způsobuje nespavost.
    Ke své správné funkci potřebuje čisté, nefiltrované denní světlo, které převádí na elektrochemický impulz, jenž přímo ovlivňuje jinou důležitou součást mezimozku, tzv. hypothalamus. Kromě spánkového hormonu ale šišinka vyrábí i extrémně silnou přírodní drogu DMT - dimethyltriptamin.

    Spirituální schopnosti epifýzy
    Řecký anatom Herofilus, který žil ve 4. století před Kristem, tvrdil, že tato žláza kontroluje tok myšlenek. Učenci novověku předpokládali, že je sídlem obrazotvornosti a díky ní má naše duše i mysl vliv na fyzické tělo.
    V duchovní historii najdeme první zmínku o třetím oku v souvislosti s nejstarším a nejdůležitějším egyptským bohem nebe, slunce a světla, jenž je zobrazován nejčastěji v podobě sokola. Hór nebo také Horus, Heru si jej vytvořil na čele přímo mezi obočím poté, co přišel o zrak. Dokázal pak údajně vidět i věci ukryté pod povrchem.
    Ve Starém zákonu jsou zas popisováni předchůdci lidské rasy jako bytosti s jediným okem, které jim zajišťovalo telepatické spojení s okolním světem. Postupem času se ale objevily oči dvě, které umožňovaly vidění v hmotném světě. Unikátní orgán ukrytý uvnitř lebky však stále ještě fungoval výborně. Teprve později, pod vlivem „materiální zaslepenosti“, se tato schopnost vytrácela, až téměř vymizela.

    Třetí oko u zvířat
    Epifýza evolučně starších zvířat, třeba ještěrek a obojživelníků, bývá také nazývána „třetím“ okem. Stejně jako dvě vidoucí oči má toto třetí oko čočku, rohovku a sítnici.
    Jak živočichové stoupali po žebříčku evoluce, epifýza se posunula hlouběji do mozku. Přestože u ptáků už není epifýza umístěna na vrcholku lebky, zůstává stále citlivá na denní světlo, protože ji kryjí kostičky tenké jako papír. U savců, včetně lidí, je tato žláza uložená v mozkové tkáni ještě hlouběji a už není přímo citlivá na světlo, alespoň ne u dospělých.
    Někteří lidé se již odpradávna snaží vnitřní oko nalézt. Zřejmě nejdál v tom pokročily východní národy, které spojují „duchovní zrak“ s takzvanou šestou čakrou umístěnou na čele – centrem lidského logického myšlení a intuice. Ve skutečnosti je Adžna (název ze sanskrtu) jako i ostatní čakry umístěna na páteři. Konkrétně se nachází nad prvním obratlem.

    Šestá čakra
    Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností, rozlišování, paměti a vůle. Na fyzické úrovni je nejvyšším řídícím centrem centrálního nervového systému. Podporuje vše uvnitř a kolem hlavy. Pokud funguje správně, pomáhá člověku chápat složité struktury a vynáší do vědomí, co bylo podvědomé. Nefunkčnost se mimo jiné projevuje například zhoršením zraku, ucpanými dutinami, nedoslýchavostí, neklidem i kritičností, hůře se orientujeme a ztrácíme způsobilost obecného náhledu. Dodejme ještě, že symbolem „oka moudrosti“ je lotosový květ a barva indigově modrá, ale také žlutá a fialová.
    K aktivování třetího oka, čili našich mimořádných schopností (jogíni mu říkají siddhis) je nutno provádět různá duchovní cvičení a meditace. Jsou však doloženy i případy, kdy k otevření třetího oka došlo spontánně po úrazech hlavy.


    Duše a životní energie
    Porovnejme život a smrt, tedy stav, kdy jsme živí, se stavem, kdy jsme mrtví. V jedné chvíli myslíme, hýbeme se a cítíme. A najednou je všemu konec – už nedýcháme, srdce v našem těle přestalo bít. Co se stalo s tím, co tu bylo?
    Musí existovat něco, co nás oživuje, když se spojí s naším tělem. Mohlo by jít o pohyb a teplo. Mozek to přijímá a tam se to mění v naše vědomí, myšlenky, pocity a vjemy. Když to skončí, světlo vyhasne a stroj se zastaví. Ať už je to cokoli, přítomnost této oživující síly nám dává možnost existovat v určité době a na určitém místě.
    Ačkoli nám nepatří, má duše nebo životní energie za sebou určitou „historii“, která je spojená s naší zvláštně oživenou hmotou. Prožila s námi vše, ačkoli zůstává nezměněná. Když je tělo příliš slabé, aby ji udrželo, životní energie ho opouští. Přejde v jinou hmotu a spojí se s okolním prostředím nebo silovým polem.
    Jak s tím vším souvisí epifýza, enzymy a výchozí látky, které jsou v ní mimořádně koncentrované? I její umístění je pozoruhodné – obojí z ní činí ideální zdroj molekuly duše. O ní si ale povíme až někdy jindy.
    (red)


    Stále tajemná epifýza
    Vědci začínají zjišťovat, že funkce epifýzy by mohla být mnohem hlubší. Při jednom z pokusů bylo zjištěno, že kdyby člověk přišel o obě oči a anatomická část v přední části šišinky by byla vystavena světlu, mystický orgán by na ně mohl reagovat podobně jako náš zrak.
    V této souvislosti vědci také zjistili, že používání slunečních brýlí může narušit příjem a výdej hormonů v této žláze. Americká dermatoložka Patricia C. McCormack k tomu podotkla: „nenoste příliš sluneční brýle, protože omezují světlo putující z očí do epifýzy. Brýle a kontaktní čočky vás okrádají o energii tím, že znemožňují přístup určitých ultrafialových paprsků, které se přes oči dostávají do šišinky mozkové."

    Zdroj: Magazín 2000 záhad

    Mellor, vloženo 10:00:05  15. 03. 2013

    Reakce na těžký stres a poruchy přizpůsobení
    Každý z nás na běžný stres reagujeme jinak. Co kdyby nás však potkalo něco opravdu silného? Existují situace, kdy se člověk jednoduše s nastalou situací nedokáže duševně vyrovnat. Poruchy, které potom vznikají, jsou popsány v Mezinárodní klasifikaci nemocí (MKN-10) pod názvem Reakce na těžký stres a poruchy přizpůsobení. Jak vyplývá z titulku, tyto reakce vznikají obvykle v odpovědi na výjimečné stresové okolnosti. Jejich původ může být dvojí. Buď jde o silně stresující zážitek (autonehoda, znásilnění), nebo o velkou životní změnu, obvykle nepříznivou a trvalého charakteru (přestěhování, ztráta zaměstnání). Poruchy popsané v tomto článku jsou důsledkem maladaptivity – špatného přizpůsobení se nastalé situaci. Všichni máme své vyrovnávací strategie (takzvané copingové strategie), kterými chráníme své duševní zdraví. Následující reakce vznikají, když tyto strategie selžou:
    - akutní stresová reakce
    - posttraumatická stresová porucha
    - poruchy přizpůsobení

    Akutní stresová reakce
    Akutní stresová reakce je přechodná porucha, která se zpravidla dostaví několik minut až hodin po stresové události. Vzniká jako reakce na výjimečný fyzický nebo duševní stres (živelná katastrofa, úraz, smrt v rodině). To, jestli vůbec vznikne, je ovlivněno mnoha individuálními faktory (odolností vůči stresu, životní filosofií, věkem, únavou). Může se projevovat velice různorodě. Typický je prvotní stav ustrnutí, během kterého je člověk dezorientovaný, jakoby omámený, jeho vědomí se zúží na jedinou myšlenku. Často následují stavy deprese, úzkosti, návaly zlosti a zoufalství. Není výjimečná ani hyperaktivita a silné vegetativní projevy (zrychlená srdeční činnost, rychlé dýchání, silné pocení). Po odeznění akutní stresové reakce se může dostavit amnézie na celou dobu trvání této poruchy.

    Posttraumatická stresová porucha
    PTSP je úzkostná porucha vyskytující se jako opožděná či protrahovaná (vleklá) reakce na výjimečně stresující události. Začíná typicky několik týdnů až měsíců od události a jejím dominantním prvkem je znovuprožívání a opakovaná traumatizace prožitým zážitkem. Může se vracet ve snech, jako neodbytná myšlenka během dne, nebo v podobě „flashbacků“. Výsledkem bývá silně vyhýbavé chování, emoční otupělost až oploštění, anhedonie, ale i podrážděnost, nastraženost a napjatost, neschopnost se soustředit. Často se objevují poruchy spánku a nadměrná aktivita. Pokud se PTSP včas nezachytí a neléčí, může přejít do chronického onemocnění.

    Poruchy přizpůsobení
    V návaznosti na výjimečnou událost nebo významnou životní změnu se mohou projevit poruchy přizpůsobení. Taková porucha vzniká zhruba do měsíce od události a zřídka trvá déle než šest měsíců. Je tu ovšem nebezpečí přechodu do chronicity. Spouštěčem je stresová událost či změna, ale velkou roli hrají i osobnostní a genetické vlivy, selhání adaptivních strategií a podpora sociálního prostředí. Porucha přizpůsobení se projevuje hlavně úzkostí, případně dalšími poruchami emocí. Příznaky zahrnují depresivní náladu, obavy, strach, pocit neschopnosti řešit situace, plánovat dopředu nebo pokračovat v současné situaci. Obecně se projevuje tlumivý charakter poruchy. Jen zřídkakdy se objevuje prudké chování nebo výbuchy vzteku.

    Všechny tyto poruchy vznikají na základě vnějších podmínek, a jako takové jsou léčitelné a řešitelné. Pomocí vhodné medikace (není nutná, ale velice ulehčí situaci) a zvláště psychoterapie může během krátké doby nastat rychlé zlepšení. Psychoterapeut se bude u takových pacientů zaměřovat hlavně na vyrovnání se s životní událostí či změnou a přijetí minulosti. U akutní stresové reakce se v ideálním případě provádí psychologická krizová intervence (poskytuje například RIAPS nebo Centrum krizové intervence v Bohnicích), která zabrání rozvinutí PTSP a nasměruje postiženého k úplnému zotavení.

    Zdroje:
    Vybíral, Z. & Roubal, J. (Eds). (2010). Současná psychoterapie. Praha: Portál.
    Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů: MKN-10 : desátá revize : aktualizovaná verze k 1. 1. 2009. 2., aktualiz. vyd. Praha: Bomton Agency, 2008

    Mellor, vloženo 03:12:39  09. 03. 2013

    LOGOTERAPIE - terapie smyslem

    Dříve či později si ji položí každý. Otázku, která trápí filosofy od úsvitu věků. Co je smyslem života?
    Smysl je něco, co moderní společnost značně postrádá a vyžaduje. Během druhé světové války a zvláště po ní byl Viktorem Franklem vyvinut psychoterapeutický směr, který přesně toto řeší. Logoterapie (logos = smysl) se dnes řadí k takzvaným existenciálním psychoterapiím. Tedy těm, které se zabývají takovými záležitostmi, jako je smrt, bytí, svoboda a „Ty“. Logoterapie je určena pro každého a v určitých směrech se více podobá filosofii života spíše než vědeckému přístupu. Praktické použití logoterapie je primárně zaměřeno na pomoc lidem, kteří prožívají ztrátu orientace a smyslu čili existenciální frustraci.

    Původ logoterapie
    Viktor Frankl byl vídeňský neurolog a psychiatr původem z židovské rodiny. Ve válečných letech mezi roky 1942 a 1945 byl vězněn spolu s mnoha dalšími lidmi v koncentračních táborech. Prošel si Terezínem, Osvětimí a Türkheimem. V těchto hrozných podmínkách ztratil celou svou rodinu včetně ženy a rodičů. Spousta lidí zavřených mezi zdmi koncentračních táborů byla zlomena, ale Viktor Frankl prokázal neuvěřitelně silnou vůli. Sám později tvrdil, že tehdy nalezl smysl svého života. Pomáhal ostatním spoluvězňům přežít, organizoval tajná setkání, na kterých posiloval odvahu ostatních a činil je tak odolnější vůči utrpení, kterému byli nuceni vzdorovat. Mnoho lidí, které podporoval, mu vděčilo, když ne přímo za život, pak alespoň za to, že nezešíleli. Po válce, kterou jakoby zázrakem přežil, si otevřel vlastní ordinaci a začal praktikovat logoterapii a existenciální analýzu.

    Teorie a praxe
    Na začátku jsme se dozvěděli, že logoterapie řeší otázku po smyslu života. Terapeut zběhnutý v tomto terapeutickém směru by vás však opravil: „Toto není správně položená otázka. Opravdová otázka totiž zní – jaký smysl dám svému životu?“. Logoterapie staví na přesvědčení, že smysl života není daný, ale každý dáváme tomu svému životu vlastní, jedinečný smysl. Ukázalo se, že tento přístup je překvapivě potřebný, neboť moderní doba zcela ignoruje potřebu prožitku smysluplnosti, kterou má každý z nás. Nejznámější demonstrace tohoto úkazu spočívá v úkazu pojmenovaném nedělní neuróza. Představte si muže ve středním věku, nemá nijak zvlášť rád své zaměstnání, ale od rána do večera pracuje. Pak se ovšem přiblíží víkend a neděle. V neděli se nepracuje. Muž sedí v obýváku a je nervózní, zažívá pocity opuštěnosti, zbytečnosti, nevidí v ničem smysl. V extrémních případech může dojít k sebevraždě. Stalo se to, že tento muž neprožíval smysluplnost, neměl smysl – ovšem svoji mysl celý týden zaměstnával rutinou a nudou. Ve chvíli, kdy nebyl v práci, se zoufalý nedostatek smyslu projevil v plné síle. Kde však smysl hledat, jak ho najít?
    Logoterapie uvádí tři hlavní cesty, které vedou ke smyslu: (1) Tím, že člověk něco dělá nebo tvoří (tvůrčí hodnoty), (2) tím, že něco prožívá a miluje (zážitkové hodnoty) a (3) tím, jak se vyrovnává s utrpením a staví ke svému osudu (postojové hodnoty). K nalezení existenciálního smyslu je potřeba určitý sebeodstup, náhled na vlastní život, a otevření se hodnotám světa.

    Jak to vypadá?
    Logoterapeut má mnoho možností, jak působit v interakci s klientem. Může klást filosofické otázky ve vřelé, přijímající atmosféře, může využívat konfrontace, instrukcí, vysvětlování, přesvědčování, zdůvodňování, interpretace. Jednou z často používaných metod terapie jsou paradoxní intence a dereflexe. Paradoxní intence se využívá k léčení strachu, fóbií a podobně. Klient si má paradoxně přát právě to, čeho se nejvíce bojí. Pokud se obává toho, že se při pobytu v autobuse pomočí, má si přát přesně to. Ba co víc, usilovat o to. Takovým způsobem klient získá náhled a základní zkušenost se situací, které se obává. Dereflexe je založená na odpoutání myšlenek od sebe samých a svých problémů a zaměření se na příjemné aspekty života. Cílem logoterapie je přesvědčit klienta o nutnosti vědomějšího a zodpovědnějšího náhledu na existenciální vakuum, ve kterém žije.
    V České republice existuje Společnost pro logoterapii a existenciální analýzu (SLEA), která zajišťuje výcvik a vysokou kvalitu praktikujících logoterapeutů. Poměrně známým propagátorem existenciální psychoterapie je i americký psychoterapeut a psychiatr I. D. Yalom, který je u nás známý řadou svých beletristických knih z oblasti psychoterapie.

    Zdroje:
    Prochaska, J. O. & Norcross, J. C. (1999). Psychoterapeutické systémy: průřez teoriemi. Praha: Grada.
    Vybíral, Z. & Roubal, J. (Eds). (2010). Současná psychoterapie. Praha: Portál.
    Weisskopf-Joelson, E. (1975). Logotherapy: Science or faith?. Psychotherapy: Theory, Research & Practice, 12(3), 238-240. doi:10.1037/h0086435

    Doporučená literatura:
    Frankl, V. E. (1996). ...A přesto říci životu ano. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství.

    Genevieve, vloženo 02:52:25  07. 03. 2013

    VÁLKA ZA NEZÁVISLOST IZRAELE 2/2


    Vyhlášení státu Izrael
    Dne 28. dubna 1947 se v Lake Success sešla OSN aby vyřešila Palestinskou otázku. Svá stanoviska přednesli zástupci Židů, Arabů a také Anglie. Zástupce Ruska se například vyjádřil pro vytvoření arabsko-židovského státu. Tím vyjádřil příklon k sionistické myšlence, což bylo u Ruska poněkud překvapivé.
    (David Ben Gurion přečetl v Tel Avivu izraelskou deklaraci nezávislosti, čímž vyhlásil vznik Státu Izrael, 14. května 1948)
    Na mimořádném zasedání v dubnu 1947 se OSN usnesla, že vytvoří komisi jedenácti států, které měly být v této otázce neutrální, s názvem UNSCOP. Předsedou byl Švéd, a komisi tvořili zástupci Uruguaye, Československa, Švédska, Peru, Kanady, Jugoslávie, Iránu, Indie, Nizozemí, Guatemaly a Austrálie. Arabský komisariát ji ignoroval, a v Palestině vedla jednání s anglickou mandátní vládou a také s Židovskou agenturou. V úvahu přicházelo šest řešení: mandát, anglicko-americké poručenství, kantonální stát, arabský stát s židovskou menšinou, binacionální stát a židovský stát. Židovská agentura souhlasila s binacionálním státem.
    Dne 31. srpna 1947 byl návrh přednesen Spojeným státům. Byly vlastně vytvořeny dva návrhy. Ten s menší podporou předpokládal založení federativního státu, který by měl dvě zákonodárná shromáždění. Většinový návrh určoval, že by se měla Palestina rozdělit na dva nezávislé státy, které by měli propojenou ekonomiku a Jeruzalém by měl zvláštní status. Měla být vyhlášena tzv. dvouletá přechodná doba, během které by se mohlo za rok přistěhovat 150 000 Židů a pokud by se prodloužila, tak další 60 000 za rok. Ovšem žádný z Židů se nesmí usadit na arabském území a žádný Arab na židovském. Tento návrh se vcelku zamlouval Židům, s určitými podmínkami, ovšem Arabové nesouhlasili ani s jednou variantou. USA a Sovětský svaz podpořili návrh většiny, ale Anglie se rozhodla vyjádřit podporu pouze tehdy, pokud budou s návrhem souhlasit obě strany. Pokud by se tak nestalo, tak by okamžitě stáhla veškeré své jednotky z Palestiny.
    Dne 29. listopadu 1947 byl návrh předložen Valnému shromáždění OSN ke schválení. Celkem 33 států, včetně Sovětského svazu a USA, se vyjádřily souhlasně, a 13, například Řecko, Kuba, islámské státy, byly proti a 10 států se zdrželo hlasování (mezi nimi Anglie, Čína, Jugoslávie a další). Mandát Anglie měl skončit nejpozději 1. srpna 1948. Židé s tím souhlasili a s velkým jásotem po celém světě to oslavovali, zatímco Arabové to odmítli a ohlásili, že provedení tohoto plánu budou kazit pomocí násilí. Hned další den vypukly boje. Arabové založili oheň v obchodním centru v Jeruzalémě a útočili na židovské osady na různých místech, zatímco Angličané to zdatně ignorovali. OSN stanovila pětičlennou komisi ze zástupců Československa, Bolívie, Dánska, Filipín a Panamy, která měla zajistit nezávislost, ovšem Angličany jim nebylo ani dovoleno přijet na místo, takže nakonec odjeli. Pobřeží Palestiny bylo pozorně chráněno, oproti ostatním hranicím, což umožnilo brzy vpadnout Arabské osvobozovací armádě. Židé zůstali na vlastní obranu sami, což bylo poněkud obtížné, jelikož Hagana neměla povolený nákup zbraní a Angličané zabavovali veškeré židovské zbraně, na které narazili. V březnu 1948 se do celé záležitosti vložilo Valné shromáždění OSN. Židovskou otázku podpořil pouze Sovětský svaz. Státy, které v listopadu minulého roku hlasovali pro návrh, tak se nyní ohradili a cítili se podvedeni – prý byly údaje o počtu Židů a Arabů nesprávné. USA začala požadovat poručenskou správu OSN. Sionisté to všechno ovšem odmítli a prohlásili, že jsou ochotní a schopní svůj stát spravovat sami. Arabové mezitím nebyli příliš úspěšní ve svém boji, až na situaci v Jeruzalémě, kde odřízli od židovského pobřežního pásu a tím ohrozili zásobování židovského obyvatelstva. Angličané proti těmto svévolným uzávěrkám vůbec nic nepodnikli a k odsunu svých jednotek použili železnice, čímž rovněž zablokovali dovážení zásob pro židovské obyvatelstvo. Arabové také zatarasili silnici přes Ramallah do Haify. Židé se tedy rozhodli pro údernou akci a prorazili úspěšně dvě blokády a 300 nákladních aut pod nepřátelskou střelbou projelo do Jeruzaléma.
    V průběhu války civilní arabské obyvatelstvo opustilo mnohdy své domy a vesnice a uteklo, podle starého zvyku, že bojiště se opouští až do skončení bojů. Oficiální vedení se snažilo chovat rozumně a většinou sami podnítili evakuaci arabského obyvatelstva. Ovšem pravicové skupiny vystoupily s požadavkem na odsun arabských obyvatel a jako nástroj měli šíření hrůzy a strachu. Vyvrcholením tohoto byl masakr v Deir Jásín. Deir Jásín byla malá arabská vesnice na okraji Jeruzaléma. Obyvatelé se snažili být vůči židovské otázce neutrální a snažili se také zabránit vstupu arabských teroristů na území vesnice. Ovšem židovské teroristické organizace Irgun a Stern si ji vybrali jako svůj terč a 9. dubna 1948 zaútočili na vesnici, která však byla velice dobře bráněná a proti tomu nic nezmohli a skončili nakonec obklíčení arabskými jednotkami. Vzniklý chaos vedl k tomu, že teroristé mezi obyvateli vesnice způsobili nesmírné krveprolití a po dvou dnech vesnici vyklidili. Celkový počet mrtvých byl stanoven na 107 obětí (pouze 11 z nich padlo při samotném boji). Teroristé potom uspořádali „vítězný“ pochod Jeruzalémem, kudy vedli 120 zajatých obyvatel. Izraelci se vesměs k tomuto činu postavili odmítavě. První izraelský premiér David Ben Gurion se dokonce telegraficky omluvil králi Abdulláhovi.
    Odplata od Arabů na sebe nenechala dlouho čekat a již 12. dubna přepadli Arabové autobusy, které vezly do nemocnice v Hadase lékaře, sestry a vědce. Všech 77 cestujících povraždili, zatímco Angličané jenom nečinně přihlíželi.
    Vrchní arabské velitelství vyzvalo všechny Araby, aby opustili území obsazené Židy a slíbili jim, že jakmile zaženou Židy zpátky do moře, tak se budou moci vrátit. Na židovském území zůstalo kolem 150 000 Arabů a to převážně v Galileji. Uprchlí Arabové se usazovali především na arabském západním břehu Palestiny a v Zajordánsku, dále také v Libanonu, pásmu Gazy či v Sýrii. OSN zřídila organizaci UNRWA, která uprchlíky ubytovávala v táborech a poskytovala jim jídlo a školní výuku.
    Arabské tažení nebylo příliš úspěšné. Libanonci uvízli v horní Galileji, Iránci zase na Samařském území a Syřané byli zastaveni u Deganji. Ovšem Egyptská armáda dorazila až k Betlému, kde se spojila s Arabskou legií, čímž odřízli spojovací cestu k poušti Negev (OSN byla přiřknutá Izraeli). Zajordánská Arabská legie sklízela úspěchy. Byla totiž cvičena a placena Angličany. Arabská legie brzy dobila osadu Ecion blízko Hebronu, která měla zajišťovat silnici z Jeruzaléma do Negevu. Obyvatelé byli povražděni, stejně jako skupina mladých lidí, kteří se jí vydali na pomoc.
    V Jeruzalémě se také bojovalo. Od prosince 1947 se Arabové snažili vyhnat na dva tisíce ortodoxních Židů žijících na Starém městě. Původně tuto oblast bránilo pouze 18 lidí z Hagany, ale díky podplácení Angličanů se nakonec hlídka rozrostla na 120 mužů. Ovšem ani to nestačilo a obyvatelstvo se dostalo do opravdu svízelné situace. Zásadní změnou bylo dobytí hory Sion a rozbití Sionské brány, kterou mohly proudit zálohy, zbraně, léky a potraviny a bylo možné odnést zraněné a mrtvé. Bohužel se jim nepodařilo bránu vojensky zajistit, takže ji Arabové zase brzy zatarasili. Deset dní čekali Židé na Starém městě na průlom, ale ten nepřišel, tudíž 28. května 1948 kapitulovali. Arabové přislíbili, že nechají volný průchod pro civilisty, ale když zajali pouze 40 vojáků, tak mezi civilisty náhodně vybrali všechny alespoň trochu bojeschopné muže a odvedli je s sebou, aby se později mohli chlubit, že zajali na tři sta nepřátelských vojáků. Zbylé civilisty ovšem ochránili proti útokům jeruzalémských Arabů při přesunu. Židé museli vyklidit své Svaté město pouze co se týkalo Starého města. Naopak Nové město zůstalo pevně v rukou Židů, kteří také dobyli arabské čtvrti uvnitř města. To ovšem stále neřešilo svízelnou situaci, kdy Židé byli odříznuti od židovského pobřežního pásma.
    Mezitím se Spojené státy pokusily 12. května 1948 navrhnout zastavení palby na tři měsíce. Součástí tohoto návrhu byla myšlenka, že by OSN mělo převzít správu nad Palestinou poté, co ji upustí britská vojska. Ben Gurion toto odmítl a navrhl, že by izraelský stát měl být vytvořen okamžitě. Valné shromáždění OSN přistoupilo 14. květn k hlasování o otázce ohledně statutu Jeruzaléma jako mezinárodního města.
    Dne 15. května 1948 měl skončit anglický mandát a v pátek odpoledne, tedy den předtím, se sešli v Tel Avivu členové „Prozatímní státní rady“ a vyhlásili vznik nového státu Izrael.


    Válka za nezávislost – První arabsko-izraelská válka

    První uznaly Izraelský stát Spojené státy Americké. Sovětský svaz uznal nový stát téměř okamžitě, doufaje v možnost uplatnit zde svůj vliv poté, co se tohoto území vzdala Velká Británie. Stejně učinilo i Československo dne 19. května. Pražská komunistická vláda podnikala veškeré kroky, aby si získala nový stát Izrael na svoji stranu, takže posílala výstroj, vojenskou výzbroj, ale také dobrovolníky. Poněkud si znepřátelila OSN v okamžiku, kdy nerespektovala embargo na vývoz zbraní do Palestiny. Ovšem již na podzim Stalin poznal, že komunistický režim v Izraeli neuspěje a ze dne na den změnil svoji politiku vůči Izraeli, stejně jako Československo.
    Pouhých několik hodin po vyhlášení státu Izrael se armády Egypta, Libanonu, Sýrie, Iráku a Zajordánska (včetně několika jednotek z Jemenu a Saúdské Arábie) daly na útok na Izrael ze tří stran. Tzv. Arabská legie, která byla podporovaná egyptskou armádou a i neoficiálně britskou, si dala za cíl likvidaci židovského státu a „zahnání Izraelců do moře“. Arabské jednotky zpočátku postupovaly rychle a úspěšně, již na konci května obsadili Jeruzalém. Izrael ovšem s touto válkou počítal, takže brzy došlo k oficiálnímu vyhlášení dobrovolnické organizace Hagama za ozbrojené síly Izraele a byla vyhlášena všeobecná branná povinnost, díky čemuž brzy dosáhla počtu 85 000 vojáků (oproti předchozím 28 000). Nyní izraelské oddíly ovládly přístavy Haifa a Akra a zastavily vojenskou ofenzivu v oblasti Jeruzaléma. USA a SSSR naléhaly na arabské státy aby svou intervenci ukončily, zatímco Velká Británie podporovala spíše právě arabské státy, dokud nezměnila svůj postoj na základě naléhání OSN. Co se týče početní převahy, tak se prameny poněkud rozcházejí. Současní izraelští historikové uvádějí, že invazní armády nebyly tak silné, jak se říká, navíc mezi jednotlivými arabskými státy, které útočily, panovala velká rivalita.
    Před válkou začal ještě také tzv. exodus arabského obyvatelstva z Palestiny, na konci války to bylo bezmála 700 000 palestinských Arabů. Ve stejné době také probíhá přistěhování Židů ze západního světa a z arabských a muslimských států.
    Těžké boje se vedly o Jeruzalém. Situace židovských obránců Izraele se postupně stala poměrně zoufalou. Arabové je odřízli od veškerého zásobování či záloh a Arabská legie zahájila silnou dělostřeleckou palbu 19. května. Arabské jednotky obsadily Šalamounův chrám a Zeď nářků, což zasadilo těžkou ránu do srdcí Židů, pro které byly tyto památky důležitými náboženskými symboly. Část z nich 28. května kapitulovala.
    Rada bezpečnosti OSN zprostředkovala příměří 11. června 1948. Období příměří využili obě strany k tomu, aby nabrali druhý dech a poněkud obnovili své síly. Výsledkem této pomyslné první fáze byl fakt, že Arabové nedokázali využít své převahy a nepodařilo se jim dosáhnout žádného cíle, který si vytyčili. Arabové postrádali jednotné vedení.
    Měsíc po vypršení příměří izraelská armáda provedla nové útoky. V Galileji se střetly syrské jednotky s 5 svazky izraelské armády. Izrael měl dvě části bojového plánu. Tzv. Dekel byl namířen proti nejslabšímu článku armády a druhý, tzv. Brosh směřoval již přímo proti syrské armádě. Útok byl zahájen hned 9. července. Jordán překonal pouze jeden pěší prapor, jelikož se díky arabské dělostřelbě nepodařilo postavit pontový most a navíc Syřané sami spustili útok. Operace Dekel byla poměrně úspěšnější, ale i tak musela tvrdě hájit každý metr vydobytého území. Izraelcům šlo o hodně, jelikož to bylo území Nazaretu, pro Židy další důležité místo. Dekel se tedy vydal směrem k Nazaretu a Arabové byli ale opět poraženi a Izrael obsadil horní Galileu. Izraelci později na dalších frontách dobyli také Lyddu a Ramalláh a také si vydobyl přístup k Jeruzalému. Libanonci později opět zaútočili, ale byli izraelskými jednotkami zahnáni hluboko do jejich území a po intervenci OSN se Izrael opět stáhl. Prudké boje také vyvolal zásah Egypta, když zabránil průchodu zásobovacím vozům, které jely do židovské osady v Negevu. Izrael se chystal dobýt Palestinu celou, ale OSN zakročilo a 18. července byl uzavřen nový mír a tentokrát Arabové souhlasili, což víceméně znamenalo konec bojů.
    Problémy ovšem nevznikaly pouze zvenčí, ale i uvnitř státu. Po založení byly rozpuštěny elitní jednotky a podzemní hnutí. Dokonce i Stern a Ecel se tomuto přizpůsobily. V době míru v červenci připlula k břehům Izraele loď z Francie naložená 900 uprchlíky a zbraněmi. Izraelská vláda po nich chtěla, aby je vydali a když se zdráhali, tak je začali ostřelovat až je potopili. Přistěhovalci se zachránili na poslední chvíli. V květnu 1949 vyslalo Valné shromáždění OSN švédského hraběte Folke Bernardotta aby vyjednal mírové řešení. Hrabě byl přijat poněkud skepticky, ale brzy si získal důvěru. „Bylo obdivuhodné pozorovat, jak rychle se zorientoval v labyrintu celé problematiky, jakou měl vůli naslouchat a porozumět názoru druhých.“ prohlásil izraelský ministr zahraničí Moše Šaret. Hrabě vypracoval mírový plán, podle kterého by Jeruzalém byl pod arabskou správou, což se ovšem nelíbilo Izraelcům. Vypracoval tedy druhý plán, podle kterého by Negev měl připadnout Arabům a Galilea Izraelcům Jeruzalém by měl být pod mezinárodní správou, díky čemuž by se mohli vrátit někteří uprchlíci. Plán se nelíbil extrémistům a bohužel byl hrabě zastřelen 17. září v Jeruzalémě, tedy dříve, než mohl svůj plán osobně předat OSN. Za tento čin mohla organizace „Vlastenecká fronta“. Tento čin mohl způsobit vlnu nedůvěry v Evropě a ztrátu podpory pro Izrael. Ovšem zanedlouho se od tohoto činu odvrátila pozornost směrem k incidentu v Negerské poušti, kdy egyptská jednotka tvrdošíjně odmítala povolit vstup izraelskému zásobovacímu konvoji, což bylo v rozporu s podmínkami míru.

    Závěr boje za nezávislost a jeho výsledky
    Když se jim podařilo zvládnout vnitřní situaci, pokusil se Izrael vyjednat mír s arabskými zeměmi. V únoru 1949 uzavřel mír s Egyptem, v březnu s Libanonem, v dubnu s Jordánskem a v červenci se Sýrií. Ovšem Irák a Saúdská Arábie (jelikož neměli společné hranice s Izraelem) dále zůstávaly ve válečném stavu. Tři čtvrtiny území Palestiny před rokem 1947 nyní patřilo Izraeli, zbylá území anektovalo Zajordánsko a začalo se nazývat Jordánskem. Tato anexe ovšem nikdy nebyla mezinárodně uznaná, ačkoliv proběhla za souhlasu palestinských prominentů, kteří si byli vědomi toho, že nemají dost sil na boj s Izraelem. Egypt převzal správu nad pásmem Gazy. V květnu roku 1949 se Izrael stal oficiálně členem Organizace spojených národů. Celkem padlo za oběť války za nezávislost 6000 Židů. Když první arabsko-izraelská válka skončila, tak se Jeruzalém stal rozděleným městem. Objevila se zde betonová zeď, ostnatý drát a opuštění prostor. Východní Jeruzalém byl arabský.
    Hlavním a nejzásadnějším výsledkem byl fakt, že Izrael uhájil svoji nezávislost. Na straně Židů stálo obrovské a silné přesvědčení o nároku a zoufalost z událostí a utrpení nejenom za druhé světové války, ale také za více než dva tisíce let. Izraelská armáda byla v nevýhodě – početně byla slabší než nepřátel, měli akutní nedostatek zbraní a musela vést boj na několika frontách.
    Arabové byli zpočátku oproti Izraeli ve výhodě. Nejlepší z armád se ukázala Arabská legie a to nejen díky britskému vedení, které zpočátku vypomáhalo. Izraeli se nejenom podařilo porazit arabské armády, ale také se mu podařilo své území zdvojnásobit.
    Co se týče postoje arabských zemí vůči Izraeli, tak se toho mnoho nezměnilo. Arabské státy i nadále odmítaly uznat Izrael a odmítaly se i účastnit mírových jednání. Toto postavení arabských států vedlo později k dalším konfliktům, známým jako arabsko-izraelské války. Válka za nezávislost Izraele je označována právě jako první arabsko-izraelská válka.



    Literatura
    • BROŽ, Ivan. Arabsko-izraelské války: 1948-1973. Praha: Epocha, 2010, 362 s.
    • ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada, 2011, 351 s.
    • HERZOG, Chaim. Arabsko-izraelské války: válka a mír na Blízkém východě od války za nezávislost v roce 1948 po současnost. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008, 617 s.
    • Kronika 20. století. Praha: Fortuna Print, 2000, 1568 s.
    • KRUPP, Michael. Sionismus a stát Izrael: historický nástin. Praha: Vyšehrad, 1999, 242 s.
    • ROBERTS, J.M. Dvacáté století. Praha: Pavel Dobrovský – BETA a Jiří Ševčík, 2004.

    Genevieve, vloženo 03:52:16  26. 02. 2013

    VÁLKA ZA NEZÁVISLOST IZRAELE 1/2

    Dne 15. května 1948 vypršel mandát Velké Británie nad územím Palestiny. V ten okamžik vyhlásila Židovská národní rada jménem „židovského lidu Palestiny a sionistického hnutí ve světě“ samostatný Stát Izrael.

    Prohlašovali, že stát vznikl na základě přirozeného a historického práva židovského národa a na základě rezoluce Valného shromáždění OSN.

    Co tomu předcházelo?
    „Historie rozhodla, že se máme vrátit do své vlasti a založit tam znovu izraelský stát“ David Ben Gurion (1941)
    Po válce se otázkou Palestinského území a návratu Židů zabývala Labour Party ve Velké Británii. Přišla s myšlenkou, že by Židé směli volně přicházet do Palestiny a celá Palestina se měla stát územím židovského státu, který měl být zvětšen o některá okrajová území arabských států a Anglie měla podporovat stěhování Arabů z Palestiny. Ovšem po vyhraných volbách se situace poněkud obrátila a rozhodla se, že Palestina zůstane Arabům a do Palestiny se umožní přístup pouze 1500 Židům. Bylo otázkou, co udělat s Židy, kteří přežili koncentrační tábory. Většina států je nechtěla přijmout, jelikož nebyli vhodní pro žádnou užitečnou práci. Jako jediné východisko se jevila Palestina. Prezident Spojených státu Harry Truman, jako přesvědčený sionista, požadoval, aby byli přistěhovalci okamžitě přijati do Palestiny a díky nátlaku Spojených států byla do Palestiny vyslána anglo-americká komise. Stalin se k této myšlence také přidal v přesvědčení, že s ním bude možno počítat jako s lidovou demokracií a opěrným bodem svého vlivu. Moskva také pobídla Československo, aby se snažilo zlepšit vybavenost a výcvik izraelské armády, a Jugoslávii a Rumunsko, aby využili své přístavy pro dopravu lodních zásilek do Izraele.
    Díky tomuto rozhodnutí vzniklo rozsáhlé podzemní hnutí s názvem Bricha, které se snažilo ilegální cestou dopravit do Palestiny co největší počet obětí holocaustu. Hlavními přístavy se staly především Rotterdam, Antverpy, Marseille, Janov a Bari.
    Vůdcem židovského hnutí se stal David Ben Gurion, původem z Polska. Ten se také opíral o Haganu, podzemní židovskou vojenskou organizaci, kteří byli kontrolováni britským mandátem a také vedli jednání s československými představiteli. Československo podporovalo židovské snahy o vytvoření Izraele. Edvard Beneš prohlásil: „Všem Židům, kteří o to požádají, musí být povoleno vystěhování do Palestiny… Vytvoření židovského státu v Palestině je jediným možným řešením mezinárodního židovského problému.“
    Na sionistickém kongresu v Ženevě roku 1946 bylo vidět, jak hrozivé následky měla druhá světová válka. Silné skupiny z mnoha států, jako například z Polska, Německa, Balkánu, ale také ze zemí západní Evropy, byly v troskách, případně chyběly úplně. Nejsilnější zastoupení měly skupiny z Palestiny a Ameriky. Sionisté pochopili, že další spolupráce s Anglií je takřka nemožná, jelikož Anglie zůstávala zarputilou a odmítala zrušit Bílou knihu, která byla zaměřena proti sionistům.
    Na kongresu vznikl Biltmorský program, který byl většinou přijat. Tento program obsahoval rozdělení Palestiny a vytvoření nezávislého židovského státu, ovšem samotný program byl poměrně tvrdě napadán až do samotného založení státu. Odpůrci tohoto programu chtěli spíše binacionální stát, kde by oba národy měli stejná práva. Jako argument měli, že malý národní židovský stát může přežít jenom tehdy, bude-li ve smíru s okolními Araby a také, že by se mělo přistěhovalectví povolit na celou Palestinu, nejenom na její jednu malou část. Odpůrci binacionálního státu argumentovali tím, že situace Židů v Evropě je dále neúnosná a je tedy nezbytné se smířit klidně s malou částí Palestiny, ovšem pokud by byla přístupná okamžitě. Také argumentovali tím, že Arabové by jistě nebyli ochotni spolupracovat se Židy v jednom státě.
    Ovšem než se celá situace nějak vyřešila, tak se rozmohlo ilegální přistěhovalectví. Mosad se snažil zamezit co nejvíce přílivu přistěhovalců – vytvořili blokádu proti přeplněným lodím a posílili svoji středomořskou flotilu. Hagana se snažila co nejvíc pomoci přistěhovalcům ve snaze dostat se do Izraele. Snažili se různými triky pomoci lidem dostat se do Izraele, ale měli zásadu nepoužívat zbraně pokud to nebylo nezbytně nutné. Přes veškeré snahy Anglie se příliv ilegálních přistěhovalců vůbec nemenšil.
    Pomyslnou poslední kapkou židovsko-anglické spolupráce byla aféra s lodí Exodus, která vyplula z Francie (i přes výslovný zákaz) s čtyřmi a půl tisíci uprchlíky. Angličané na tento parník zaútočili a po třech hodinách boje zvítězili. V Haifě naložili uprchlíky na tři lodě a odvezli je zpátky do Francie, kde také měli zůstat. Ovšem Francie požadovala, aby uprchlíci sami a dobrovolně vystoupili z lodi. Tak ovšem žádný neudělal, kromě nemocných. Uprchlíci zůstávali na lodi týdny a situace se stala postupně katastrofální. Přes veškeré útrapy a svízele ovšem Židé vytrvali a z lodi neodešli. Ve Francii a i jinde na světě se konalo několik protestů, které ovšem k ničemu nevedli. Angličané nakonec loď odvezli do Hamburku, kde už zubožení Židé byli nuceni vystoupit a většina z nich byla následně přes rok držena v bývalém koncentračním táboře.
    To znamenalo definitivní konec spolupráce a v Palestině se rozmohly atentáty od teroristických skupin Irgun a Stern. Organizace Irgun vyhodila do povětší 22. července 1946 část hotelu U krále Davida v Jeruzalémě, kde sídlila britská mandátní správa. V ten den zemřelo 91 Britů, Arabů a Židů. Po tomto činu Spojené státy požádaly Británii, aby povolila příchod 100 000 Židů, ovšem britská vláda to odmítla a příliv ilegálních přistěhovalců pokračoval. V této situaci, roku 1947, se Anglie obrátila na OSN.

    Mellor, vloženo 14:06:06  21. 02. 2013

    EMOČNÍ LABILITA



    Už Vám někdy někdo řekl, že jste labilní? Přišlo Vám to urážlivé? Co je to vlastně emoční labilita a jedná se vůbec o něco špatného?

    Labilita znamená proměnlivost, nestálost, kolísavost. Používá se v protikladu ke slovu stabilita. V obecném slova smyslu tedy emoční labilita značí zvýšené emocionální kolísání, a to jak v čase, tak v intenzitě emocí. Člověk s vyšší emoční labilitou bude prožívat časté a náhlé změny nálad i afektů. Emoční labilitu je nutné odlišovat od takzvaného neuroticismu, který znamená celkovou duševní nevyrovnanost, tedy nejen v oblasti emocí.
    Emoční labilita může být v extrémních případech příznakem duševní poruchy. Ve skutečnosti je nutné s tímto pojmem pracovat tak, v jakém kontextu přichází. Kromě výše zmíněné definice se může jednat o součást temperamentu, o psychickou poruchu nebo o přirozeně zvýšenou emocionální citlivost.

    Emoční nastavení každého z nás
    Emocionální labilita se úzce týká základního emočního nastavení každého z nás. Známá teorie nám představuje hned dva typy temperamentů, které jsou charakterizovány jako emocionálně labilní. Těmi jsou cholerik a melancholik. Cholerici jsou vznětliví, neklidní, disponují silnou vnitřní energií a zaměřují se na okolí. Melancholici prožívají také náhlé změny nálad, ale jelikož jsou orientováni do sebe sama, není to tak patrné. K emoční labilitě v tomto smyslu patří i hluboké prožívání emocí. Cholerik je opravdu, ale opravdu naštvaný, byť krátce. Naopak melancholik může prožívat silnou depresi nebo hluboké vnitřní štěstí. Oproti tomu jsou další dva typy temperamentů – flegmatik a sangvinik – emočně stabilními. S tím se však pojí i určitá mělkost emocí. Temperament je něco, co si nevybíráme, s čím se rodíme, žijeme a umíráme. Někdo je díky tomu prudký, náladový a emotivní, někdo zase lhostejný či rozvážný.

    Emoce mimo kontrolu
    Někdy se však stane, že se emocionalita zcela vymkne kontrole a stává se patologickou. To znamená, že zřetelně narušuje běžné, každodenní fungování. Rozdíl mezi patologickou a přirozenou emoční labilitou je v intenzitě a hloubce prožívání emocí, ale také v biologické příčině takového chování. Patologická emoční labilita může vzniknout v důsledku tělesné choroby nebo silného psychického otřesu. Někdy je však i geneticky podmíněna.
    Tak je tomu u ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita) a také u bipolární afektivní poruchy (dříve známé jako maniodepresivní psychóza). Z lékařského hlediska se jedná o poruchu emotivity, konkrétně o poruchu struktury emocí. Opakem emoční lability je emoční tenacita, která naopak značí nepřirozeně dlouhé přetrvávání určité emoce. I když může být samotná emoční labilita diagnózou (Organická emoční labilita – astenie), mnohdy se jedná o příznak, symptom mnohem rozsáhlejšího problému.
    Labilita není hysterie

    Variabilita
    Když se řekne emoční labilita, mnoho lidí si vybaví šílence nebo hysterické ženy. Tato labilita však označuje pouze jeden konec škály prožívání emocí, škály, na které se nacházíme všichni. Navíc citová stabilita či labilita není jednou provždy daná. V různých obdobích našeho života se mění. Například v dospívání jsme mnohdy emotivnější a náladovější než v pozdějším životě. Většina z nás se někdy chová labilně, protože to záleží i na situaci, ve které se nacházíme. Stresové, emočně vypjaté situace výrazně zvyšují emoční labilitu. Emočně labilnější lidé prožívají ve svém životě více vzrušení než ostatní. Mohou utopit v depresích a návalech vzteku, současně však prožívat intenzivní pocity štěstí, lásky a krásy.

    verlit, vloženo 15:34:28  28. 01. 2013

    KRMIT ČI NEKRMIT?
    Přestože se názory na zimní přikrmování ptáků během desetiletí různě vyjíjejí, základní odpověď na tuhle otázku zní ROZHODNĚ KRMIT.

    Pravda, v minulosti nebylo přikrmování v zimním období tak kritické. Dnes, s vymizením přirozených biotopů, je řada druhů takřka závislá na krmení v zimním období. Ve skutečnosti je nedostatek potravy pro ptáky mnohem větším nepřítelem, než samotný mráz či sníh.


    Je nicméně pravda, že i krmení má některá úskalí. Jedním, které nabývá na aktuálnosti hlavně v posledních dvou, třech letech, je šíření nemocí. Na krmítko se slétají ptáčci z širokého okolí a shromažďují se na něm ve velkých počtech. Pokud se v populaci objeví nějaká nakažlivá choroba – jako např. bičenka, napadající především pěnkavy a zvonky – může se krmítko stát smrtící pastí. Řešením je jeho udržování v čistotě, odstraňování trusu a zbytků potravy a pokud to je možné, jeho parní desinfekce na konci a před začátkem krmného období.

    Druhým často zmiňovaným úskalím je, že ptáci zleniví a v hnízdním období málo zpívají a tudíž zůstanou « na ocet ». Toto tvrzení bylo ale zpochybněno výzkumy, které naopak shledaly, že pokud jsou si ptáci jisti tím, že na krmítku vždy najdou potravu, nepřežírají se a zimu naopak přečkají v lepší kondici než jedinci, kteří oscilují mezi hladověním a přežráním se, když narazí na zdroj potravy.


    Čím a jak tedy nejlépe krmit ?

    Krmítko musí být zakryté stříškou. Zvlhlá potrava může ptákům ublížit a při oteplení se v ní navíc rychle množí plísně, které jsou pro malé ptáčky smrtelně nebezpečné. Krmítko by mělo být umístěno tak, aby na něj nemohly snadno doskočit kočky – nejlépe tedy na tyči, ve volném prostoru. Ideální je krmítko s násypkou, které nemusíte doplňovat denně. Výhodné pro ptáčky je, když je v blízkosti strom nebo keř, který mohou využít pro « mezipřistání » a odkud mohou ověřit, že je vzduch čistý a krmítko bezpečné. Zvlášť sýkorky si také rády semínka odnášejí z krmítka ke « zpracování » na nejbližší strom, případně si je zastrkují do kůry jako zásobu pro horší časy (náš ořech je doslova vyfutrovaný semínky).


    Největším hitem krmítek jsou olejnatá semena, především slunečnice. Uctíte jimi především všechny druhy sýkorek, brhlíky, šoupálky či strakapoudy, ale většina ostatních ptačích druhů jimi taky nepohrdne. Oblíbená jsou také lísková jádra nebo sekané vlašské ořechy, případně lněné semínko.

    Kosům uděláte velkou radost sekanými rozinkami nebo brusinkami, sušenými jeřabinami nebo bezinkami a rozkrojeným jablkem.

    Abyste přilákali stehlíky, musíte se zásobit už na podzim hlavicemi bodláků, které pak stačí zavěsit na strom nebo na krmítko « hlavou dolů »

    Pokud byste chtěli extrémně potěšit hmyzožravé sýkorky a červenky, kupte jim občas ve Zverexu trošku moučných červů. Je to delikatesa, pro kterou vezmou krmítko útokem.

    Pro sýkorky (ale také kavky a havrany) se hodí lojové koule. Buď je koupíte v obchodu už hotové, s různými semínky nebo můžete koupit kusy nakrájeného loje a prostě je zavěsit na stromy.


    Nedoporučuje se : mák ve větším množství (hrozí riziko obluzení a umrznutí), cokoli se solí (pečivo apod.) – jedno zrnko soli dokáže zabít ptáčka velikosti vrabce. Klidně se můžete vykašlat na lesknici. Cpou ji do všech komerčních směsí, protože je laciná, ale vůbec nic ji nežere, takže nakonec stejně vymetáte krmítko, které ptáčci probrali jako opeřené Popelky a ve kterém zůstala jen závěj té nechutné potvory lesklé. Ke krmení taky nepoužívejte žádné zbytky z kuchyně, nic vařeného, pečeného, kořeněného atd. Nehodí se ani zbytky exotického ovoce.


    Pokud chcete připravit ptáčkům přirozené krmítko z celé zahrady, myslete na to při výsadbě stromků a keřů. Hodí se zejména : jabloně pláňky či druhy, na kterých zůstávají jablíčka po celou zimu ; jeřabiny, řešetláky, černý bez, trnka, hloh, ptačí zob (nomen omen :-), dále různé druhy ozdobných bodláků, které neořežete, ale necháte přes zimu (jsou okrasné i výživné), schovat můžete celé slunečnicové hlavy.

    A ještě tip na závěr – když se vám povede na zahrádce udržet otevřenou nějakou vodní plochu, máte zaručenou návštěvu velkých ptačích hejn. Volná voda ptáčkům v zimě hodně chybí a objeví ji i na velkou dálku. Jednu zimu jsem denně prosekávala led na zahradním jezírku a odměnou mi bylo skoro stohlavé hejno čížků !

    Otázky:

    1. Proč rozhodně nepatří do krmítka solené pečivo?

    2. Proč musí mít krmítko krytou stříšku?

    ««   1  2  3  4  5  6  7   »»

    Zpět



    Fantasy a Sci-fi: Taverna
    © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
    , 2001 - 2005
    Design: Rinvit, Jeremius
    Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
    URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php