|
Feidův Zeus v Olympii
V dnešním povídání o sedmi divech světa zeměřím hledáček na sochu Dia v Olympii. Nejdříve se pozastavím u samotného názvu - kdo z vás ví, proč se Zeus skloňuje tak prapodivně (Dia, Diovi, Dia, Die, Diovi, Diem)? Je to díky tomu, že jeho jméno pochází z indoevropského Djaus - do řecké podoby se odvozením dostalo do podoby s dzétou na začátku, "z" se tudíž vyslovovalo jako "dz" a kvůli různým hláskovým změnám se v 1. pádě ustálil zápis Zeus (vysl. "Dzeus"). V ostatních pádech však zůstal starší tvar s "d" na začátku.
Anglický název sochy zní "Statue of Zeus at Olympia", my jsme o něco chytřejší, protože si můžeme z českého oficiálního názvu "Feidův Zeus v Olympii" domyslet, kdo byl její stavitel. Ano, správně, byl to sám Feidiás, řecký sochař, jeden z nejvýznamějších ve své době. Feidiás se narodil Athénách (asi v r. 490 př. n. l.), zrovna když byly v plném proudu řecko-perské války. Kvůli nim byl jako malý chlapec s celou rodinou evakuován z Athén a po návratu domů našel město zcela zpustošené perskými vojsky. Když Feidiás trochu vyrostl, vyučil se uměleckému řemeslu, postavil mnoho krásných soch řeckých bohů a bohyň a stal se jedním z nejvyhledávanějších sochařů. Spřátelil se s vůdcem athénského lidu Periklem, který mu velmi důvěřoval. Když se Perikles rozhodl zrekonstruovat válkou zničené město, obrátil se na Feidia, a ačkoli ten byl pouhým sochařem, byla mu svěřena přestavbu Akropole, dominanty Athén. Tehdy však získal funkci stavbyvedoucího a velkým dílem přispěl i k návrhu staveb. S týmem architektů a pomocníků se zhostil úkolu skvěle a vznikly úžasné stavby jako chrám Parthenon nebo dvanáctimetrová socha Athény ze zlata.
V té době byl Feidiás na vrcholu tvůrčích sil. Ovšem úzká provázanost s vrchním politickým činitelem, tedy Periklem, s sebou nesla i stinné stránky. Feidiás se stal prostředkem k oslabení Periklovy pozice, když byl obviněn ze zpronevěry, bezbožnosti a veřejného pohoršení. Dokonce byl uvrhnut do vězení. Předmětem obvinění z pohoršení bylo tvrzení, že do své dílny láká ahténské ženy a dívky, aby je vydal Periklově prostopášnosti. On je tam však zval za účelem umělecké tvorby - dělaly mu živé modely pro své sochy. Poté byl obviněn z krádeže zlata určeného ke stavbě sochy Athény. Když zlatý šat ze sochy sejmuli a převážili, zjistilo se, že Feidiás je nevinný. Následně ho obvinili ze zpronevěry slonoviny, jejíž přesná evidence byla nemožná. Tehdy už toho měl Feidiás akorát tak po krk, řekl athéňanům sbohem a uchýlil se do Olympie. Tam byl pozván k vytvoření dominanty Diova chrámu, kultovní sochy nejuctívanějšího řeckého boha Dia. Ta se stala důstojným závěrem tvorby největšího klasického sochaře, jelikož je to poslední dílo, které Feidiás postavil.
Byla to monumentální, asi 13 metrů vysoká socha sedícího boha na desetimetrovém trůnu. Feidiás ji postavil v roce 433 př. n. l., vyrobená byla tzv. chryselefantinovou technikou (ze starořečtiny: chrýsos - zlato, elefántinos - slon, slonovina), což je sochařská technika, která se v té době používala nejčastěji pro stavbu kultovních soch pro chrámy. Základ sochy tvořila dřevěná kostra, na kterou se nanášely vrstvy slonoviny a zlata. Slonovina byla umístěna na odhalených tělesných partiích, jako byla hlava, trup a končetiny, ze zlata byly vlasy a šaty. Trůn z cedrového dřeva byl zdoben zlatem, ebenem, slonovinou a drahokamy. Zeus držel v levé ruce berlu s orlem na vrcholu, v pravé ruce měl sochu bohyně Niké. Ve vlasech měl věnec olympijského vítěze a celou sochu zdobily četné výjevy z mytologie.
Odkdy byl vlastně Zeus hlavním bohem starých Řeků a kde se jeho postava vzala? Ze antických bájí a pověstí se dá sestavit celý Diův životopis, počínaje jeho narozením (Zeus byl syn Titána Kronose - protože ho otec chtěl sežrat, stejně jako ostatní své děti, matka Rheia ho před ním ukryla do jeskyně a místo něj mu dala spolknout kámen), přes výčet jeho dětí (Zeus byl velkým nevěrníkem, takže s řadou bohyň zplodil manželské i nemanželské děti, např. Afrodité, Artemidu, Apollóna, Múzy. Bohyni Athénu dokonce zplodil sám, protože mu vyskočila z hlavy), včetně vyprávění o všech jeho schopnostech a možnostech, které se Diovi připisují (Zeus, jako vládce nebe, ovládal blesky a používal je jako zbraň, shrožďoval mraky, zařizoval déšť, sníh, duhu a ostatní počasí, uměl probouzet vítr. Jako nejvyšší bůh dohlížel nad řádem světa, tzn. zajišťoval střídání noci a dne a ročních období. Se sílící vládou se mu časem dostávalo vyšších funkcí jako ochránce práva, cizinců, přísahy, měst aj.). Ale ještě než se v řeckých hlavách zrodily tyto představy nejmocnějšího boha celého božstva, předcházel dlouhý staletý vývoj samotné Diovy postavy. Zeus byl původně relativně nedůležitý indoevropský bůh dobrého počasí a jasného nebe. Postupně se dostal na Krétu, kde byl pro námořně založené obyvatelstvo důležitý pro úspěšné plavby, poté na pevninské Řecko (zhruba ve 13. stol. př. n. l.), kde se mu díky proměnlivému počasí na horách začala připisovat i vláda nad horami. V této době ho Řekové umístili na Olymp. Pro vývoj božstev bylo v historii typické, že se z boha něčeho dobrého stal bůh, který přijmul aspekty boha k němu opačného, proto začal Zeus vládnout počasí jak dobrému, tak nepříznivému. Dostal do rukou zbraň v podobě blesků a když se rozhněval, spustila se bouřka. S rozvojem společnosti se také snižoval počet bohů. Proto, když se v r. 1000 situace v Řecku ustálila a začala vznikat centra, vznikla i potřeba jednoho hlavního boha. Postupem času se stal právě z Dia nejuctívanější a nejvýznamější bůh. Byly mu zasvěcovány mnohé chrámy, byl často zobrazován ve výtvarném umění a k jeho poctě se konaly závody v Olympii, antické olympijské hry, které se pravidelně konaly už od r. 776 př. n. l. až do r. 393 našeho letopočtu. Co se týče samotné sochy Feidova Dia v Olympu, ta byla na konci antiky v roce 394 našeho letopočtu přenesena do Konstantinopole, kde byla pravděpodobně roku 475 zničena při požáru.
Vůbec se nedivím antickému lidu, že Dia tolik uctíval a měl k němu nesmírný respekt. Vlastnil totiž v rukou mocnou zbraň. Podle Iliady měl doma dva sudy, ze kterých posílal jednotlivým lidem dobré nebo špatné věci, přičemž výběr závisel pouze na něm. Nebylo tedy radno si s ním zahrávat, jinak mohl poslat špatný soudek, a bylo po srandě :)
Otázky:
1) Proč se skloňuje "Zeus bez Dia"?
2) Z jakých materiálů byla postavena socha Feidova Dia? |