14:26:13
23. 11. 2024

Místnost
Desetiminutovky

„Vědění je dvojího druhu. Buďto známe předmět anebo víme, kde se o něm poučit.“ (Samuel Johnson)


  • Prosím respektujte základní 2 pravidla! Díky.

    Místnost má od 12:29:24  30. 05. 2012 pronajatou toomz

  • Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



    ««   1  2  3  4  5  6  7 

    Evee, vloženo 12:38:09  09. 06. 2012

    SEDM DIVŮ (STAROVĚKÉHO) SVĚTA

    Zkuste zalovit v paměti a vyjmenovat všech sedm divů světa. Také vám vytanou na mysli názvy jako zahrady Semiramidiny, Rhódský kolos nebo egyptské pyramidy, ale kromě pyramid vlastně moc netušíte, co si pod těmito pojmy máte představit? Není divu, vždyť kromě pyramid se do dnešních dob nedochovalo téměř nic. Ale jak tento seznam vznikl a kdo vlastně rozhodl, že např. zahrady Semiramidiny mezi ně patřit budou, ale babylonská věž už ne, přestože obojí už je dnes pouhou legendou, o jejíž existenci se stále polemizuje?

    Všechno začalo už pár století před naším letopočtem. Obyvatelé tehdy vyspělého Řecka toužili, stejně jako dnes my, cestovat a poznávat nepoznané. Pro jejich potřeby vznikaly seznamy pozoruhodností a pamětihodností, které se ve starořečtině označovaly slovem thaumata, což se dá přeložit jako "věci, které stojí za to vidět". Až v moderní řečtině se začalo totéž nazývat podobným slovem theamata, které znamená v překladu "divy". Z toho se usuzuje, že původně seznam sedmi divů starověkého světa sloužil jako první turistický průvodce, podobný dnešním TOP 10 "things to be seen". S tím rozdílem, že tehdy jich bylo pouze sedm, protože v antice bylo číslo 7 považováno za posvátné (symbol božské prozřetelnosti).

    Když v 2. stol.př.n.l. řecký básník a cestovatel Antipater ze Sidonu sepisoval turistického průvodce po oblasti Středozemního moře a Přední Asie, jeho popis se už moc nelišil od seznamu, který známe dnes:

    "Již jsem viděl zdi nedobytného Babylonu, podél kterých jezdí válečné vozy, Diovu sochu v chrámu na Olympii, visuté zahrady, kolos Hélia, pyramidy tyčící se do výšin a obrovské mauzoleum. Ale když jsem spatřil chrám bohyně Artemis, utápící se v mracích, jako by se ostatní ztráceli v jeho stínu. Pokud pominu Olymp, bůh Helios jistě nikdy neviděl tak pozoruhodné dílo." (vlastní, snad ne tolik volný překlad :-)

    Sám Antipater ještě za svého života vyškrtl ze seznamu Babylon, protože už neexistoval, a nahradil ho majákem na Alexandrii. A seznam, jak ho známe dnes, byl na světě. Patří tam tedy:

  • Egyptské pyramidy
  • Visuté zahrady Semiramidiny
  • Feidův Zeus na Olympii
  • Artemidin chrám v Efezu
  • mauzoleum v Halikarnassu
  • Rhódský kolos
  • maják na ostrově Faru

    Protože cestovní kanceláře by na výletech po starověkých sedmi divech moc nevydělaly (většina památek byla zničena při zemětřeseních, požárech nebo ve válce již v prvních stoletích po Kristovi), vznikaly během historie stále nové a nové seznamy s aktuálními stavbami. Ve středověku se v různých obměnách střídaly v "top sedmičce" objekty jako např. Stonehenge, římské Koloseum, Velká čínská zeď, Porcelánová pagoda, Hagia Sofia, Šikmá věž v Pise, Tádž Mahal, Citadela v Káhiře, Elyská katedrála, Klášter Cluny aj.

    Na sklonku nového tisíciletí přišel švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber s nápadem sestavit seznam novodobých divů světa a inicioval celosvětovou anketu, do kterého mohl prostřednictvím internetu hlasovat kdokoli. Vyhlášení bylo symbolicky určeno na 7.7.2007:

  • Velká čínská zeď
  • město Petra
  • socha Krista Spasitele
  • Machu Picchu
  • Chichén Itzá
  • Koloseum v Římě
  • Tádž Mahal

    Egyptské pyramidy dostaly cenu útěchy jako čestný člen :-)

    OTÁZKY:
    1) Který ze starověkých divů světa se dodnes dochoval v ucelené podobě?
    2) Kdy bylo vyhlášeno 7 novodobých divů světa?
  • Genevieve, vloženo 00:02:51  08. 06. 2012

    Cesta k Jubilejní výstavě 1891 v Praze
    Snad každý zná výstaviště v Praze. Snad každý už někdy viděl Průmyslový palác, prošel se po Stromovce a obdivoval výhled. Ale málokdo ví, co všechno předcházelo tomu, aby dnešní část Holešovic, kterou všichni znají jako Výstaviště, výstavištěm doopravdy byla.

    Ocitáme se v polovině 19. století. Situace pro českou otázku není příliš růžová. Národní obrození máme za sebou, doba, kdy politika byla výsadou vysokých vrstev společnosti je pomalu na ústupu. Široké vrstvy se chtějí podílet na chodu společnosti a státu. V zemích českých proti sobě brojí mnoho názorových táborů, ale mezi největší jistě patří boj mezi Čechy a Němci. Každý má svoji pravdu, každý za ni bojuje a každý jinými zbraněmi. Češi jsou hrdým národem a chtějí dokázat světu, a hlavně císaři Františku Josefovi I., že jsou národ. V roce 1889 pořádá Paříž svoji Světovou výstavu, Němci pořádali ty své o několik let předtím. Češi získali pocit, že všechno se děj bez nich! „Závist a žel se nás zmocnily, když jsme viděli, že už i Maďaři se svým mladičkým podřízeným průmyslem vzmohli se na velkou výstavu.“1
    Češi se rozhodli, jako už tolikrát, obrátit do své minulosti a vzpomněli si na Zemskou výstavu v Praze v roce 1781 ku příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Rozhodli se, že chtějí vlastní výstavu, Jubilejní zemskou výstavu. Okamžitě se zvedla vlna nevole ze německé strany, který si jako záminku vzal právě to, že měla být jubilejní. Brali jako provokaci, protože František Josef I. nebyl korunovaný českým králem a to samozřejmě bylo trnem v oku české straně. Němcům to ale nebylo nic platné. Češi se rozhodli prosadit si svoji. K tomu ale potřebovali důstojné výstavní prostory. Rudolfinum bylo jasnou volbou. Jenže Rudolfinum patřilo v té době České spořitelně a ta se rozhodla prostory nepropůjčit. Ještěže tak učinila, protože po zamítnutí Rudolfina se jevilo jako nejrozumnější variantou postavit celý nový komplex, který bude důstojný pro Jubilejní zemskou výstavu. Rozhodli se tedy pro postavení Průmyslového paláce, který byl společným dílem Fridricha Munzbergera a ing. Františka Prášila. K všeobecnému překvapení byl přes všechny nehody (jako například spadlé lešení) a zdržení postaven včas!

    Dne 6. prosince 1889 se rozhodlo, že pražská obec jest ochotná podporovat zřízení jubilejní výstavy r 1891 v Praze poskytnutím peněžité podpory až do výše 60 000 zlatých. Na výstavě měli své výrobky prezentovat také němečtí výrobci, ale po tzv. Heinrichově aféře, a následné novinové válce mezi německy psanou Bohemii a českými Národními listy, se rozhodli výstavy nezúčastnit. Výkonný výbor nemůže její obeslání doporučit německým živnostníkům a průmyslníkům, ale pokud už učinili přípravy, či již poslali své výrobky, mohou své přihlášky ponechat a výstavy se zúčastnit. Organizátoři výstavy tedy napnuli síly a pojali to jako příležitost pro čistě českou výstavu, kde budou zastoupeni pouze Češi a české výrobky. Do výstavy zbývalo půl roku, ale finančně byla zajištěná subskripcemi a dary. Od tohoto okamžiku se tedy výstava stává ryze českou a Češi si věřili, že „česká výroba sama nejen úplně stačí na důstojnou reprezentaci našeho národa na závodišti kulturní práce, ale že poskytne i veškerou naději, že učiní rázem konec báji, dosud samými Němci šířené, jako by všecek průmysl v Čechách jenom v jejich rukou spočíval.“2 „Abstinencí svou poškodili Němci jediné sebe a spůsobili, že výstava stala se skvělou representací práce české, že stala se výstavou naší!“3

    OTÁZKY:
    1. K jaké příležitosti byla pořádána výstava v roce 1791?
    2. V jakých odvětvích výstavy prezentovali své výrobky Němci?




    -----------
    1. HOŘICA, Ignát. Vývoj myšlénky výstavní a její uskutečnění. Jubilejní výstava zemská Království Českého v Praze 1891. Praha, 1894. s. 1.
    2. HLAVAČKA, Milan. Jubilejní výstava 1891. Praha, Techkom: 1991. s. 10–12.
    3. SRB, Adolf. Procházky po výstavišti. Jubilejní výstava zemská Království Českého v Praze
    1891. Praha, 1894. s. 13.

    Cemendriel, vloženo 12:12:56  07. 06. 2012

    Mýty a fakta o vitamínu C


    Většina živočichů a rostlin si umí vitamín C vyrobit v těle z jiných látek. Jediní tvorové, kteří během evoluce ztratili schopnost vytvářet vitamín C a musí jej tedy přijímat z potravy, jsou primáti (po nich jsme to zdědili my), morčata, někteří netopýři, někteří
    ptáci, bezobratlí a ryby! My a morčata - to je pech co?


    Je známo, že vitamín C špatně odolává teplu, ale nikdo přesně neví, jak moc to teda vadí, tady jsou nějaká fakta.
    Ohřev zeleniny v mikrovlnce způsobí ztrátu asi 14%, tlakový hrnec 33%, vaření při vložení do studené vody 54% a vaření při vložení do vařící vody 38%. Sušení pak může způsobit ztrátu vitamínu C až 80%.
    Negativní vliv má i působení kyslíku a kovových iontů - při běžné přípravě jídla se ztrácí asi 30% vit. C. Kyselé prostředí tuto ztrátu snižuje, zásadité naopak urychluje.
    Špatné a dlouhé skladování se na obsahu vitamínu C taky podepisuje - např. při skladování brambor 3 měsíce jsou ztráty "céčka" kolem 46%.


    V těle má spoustu užitečných funkcí, nejvíce se projevuje jeho nezbytnost při dozrávání bílkoviny kolagenu, která tvoří základní hmotu pojivových tkání (vazivo, chrupavka a kost), účastní se tedy hojení ran a vývinu zubů. Pomáhá také vstřebávání železa ve střevech. Působí jako antioxidant, to znamená, že chrání látky v lidském těle před útokem silně reaktivních látek (radikálů) a pomáhá tak například prevenci kardiovaskulárních chorob. Podílí se na syntéze některých steroidních hormonů (zvýšená spotřeba při stresu). A posiluje imunitní systém - vyšší dávky zkracují a zmírňují průběh virových a bakteriálních onemocnění.
    Všechno má však i svou stinnou stránku - nadměrné dávky vitamínu C - to je když se nacpete vitaminovým doplňkem, z ovoce se vám to nestane - se odbourávají a vylučují močí, kde se pak tyto látky ukládají a jsou často příčinnou ledvinových a močových kamenů. Nadměrné dávky také ovlivňují výsledky některých laboratorních vyšetření, takže se před vyšetřením nepředávkovávejte vitamínem C. =) Vstřebávaní vitamínu C snižují některé léky (analgetika, antidepresiva, HA) a nejčastěji alkohol.



    Zažitá představa, že nejvíce vitamínu C je v citrónu není úplně pravdivá - citrusové plody jsou až někde v polovině tabulky a navíc jsou často špatně skladované. Největší obsah vitamínu C má černý rybíz a zelená paprika. Překvapivě málo vitamínu C je v jablkách (asi 1/30 obsahu v květáků) a to nemluvím o jablečných moštech. Brambory neobsahují také nijak oslnivé množství, ale vzhledem k jejich zastoupení v našem jídelníčku jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů.


    Při nedostatku vitamínu C dochází ke skorbutu neboli kurdějím, které se projevují otoky sliznic, vypadáváním zubů, špatnou tvorbou kostí a poškozením cév, které vede ke vzniku podkožního krvácení. U dětí se projevují typickou "žabí chůzí", která je následkem deformace kostí. Kurděje byly dříve typické pro námořníky. V našich podmínkách se s nimi příliš nesetkáme (mohou být při alkoholismu), avšak mírný nedostatek vitamínu C je u nás běžný především v jarním období a způsobuje tzv. jarní únavu.

    Otázky:

    Jaký vliv má pH na znehodnocování vitamínu C při přípravě jídla?
    Jaké ovoce a zelenina mají nejvíc vitamínu C?

    Huan, vloženo 06:56:08  06. 06. 2012

    Historie a moderní podoba joja

    Klasické jojo asi každý z vás zná. Dva spojené dřevěné nebo plastové disky jezdící nahoru a dolů na provázku. Řekli byste, že tady zábava s jojem končí? Před sto lety by to nejspíš byla pravda, avšak dnes už je všechno jinak.

    Nejstarší dochovaný záznam pochází z antického Řecka někdy okolo roku 500 před Kristem. Malba na váze z té doby zobrazuje, kromě jiných věcí, chlapce hrajícího si s jojem. Tehdejší joja byla vyráběna ze dřeva, kamene nebo terakoty, přičemž terakotová se používala k ceremoniálnímu obětování bohům, jakmile dítě dospělo do určitého věku. Ovšem skutečnou kolébku joja neznáme, protože další zmínky z tohoto období byly nalezeny v Číně, v Egyptě i na Filipínách. Po mnoho staletí se jojo nijak neměnilo, až se (pravděpodobně z Indie) dostalo do Evropy mezi aristokracii a posléze i mezi běžný lid. Na obraze z roku 1789 je zachycen čtyřletý král Ludvík XVII. a je doloženo, že s jojem si krátili čas i francouzští vojáci před bitvou u Waterloo. Během svého putování získalo jojo mnoho jmen, ve Francii například bandalore nebo l'emigrette.
    Přes moře se bandalore dostalo do Ameriky a ve 20. letech minulého století začal zájem o něj šířit Američan filipínského původu Pedro Flores. Pojmenoval ho yo-yo, což má ve filipínštině znamenat ‚pojď, pojď‘. Po několika letech působení prodal svou firmu Donaldu Duncanovi, díky kterému je dnes tento sport takový, jaký je. V každém pokročilejším yoyu je dnes ložisko a nějaký druh návratového systému, jenž zajišťuje, že se yoya vyráběná převážně z plastů nebo z kovu vrátí do ruky.

    Každoročně jsou pořádány různé soutěže, z nichž největší je mistrovství světa. Základních soutěžních kategorií je pět a všechny se významně liší, ovšem vedle těchto pěti existuje i mnoho dalších, často vymyšlených pouhou náhodou. Používají se například 2 yoya najednou, která mohou nebo nemusí být přivázána k provázkům, závaží místo očka pro prst či různé kombinace několika stylů najednou.

    Jak to může vypadat

    Otázky: Kdy a kde byl nalezen nejstarší záznam o joju?
    Jakého původu byl muž, který rozšířil yoyo v Americe?

    toomz, vloženo 00:09:54  05. 06. 2012

    Nejkrásnější koncert pro violoncello

    Také mate rádi, když se máte čím chlubit? Když můžete říct, že první kontaktní čočky vyrobil pan Wichterle nebo že jedním z nejlepších hokejistů všech dob je Jágr? Tak já vám poradím další věc, o které jste možná nevěděli, a na kterou můžete být pyšní. Byl to totiž Antonín Dvořák, rodák z Nelahozevsi, který napsal nejkrásnější koncert pro violoncello.

    Někdo dokonce říká, že je to nejkrásnější nástrojový koncert1 vůbec - Koncert č. 2 h moll op. 104 pro violoncello a orchestr. V čem je tedy tak dokonalý a proč ho všichni tak obdivují? Antonín Dvořák (8.9.1841 - 1.5.1904) jej dokončil v roce 1895 za svého působení v Americe (např. spolu se symfonií č. 9, která má podtitul "Novosvětská"), kde v letech 1892-1895 přijal v new Yorku řízení Národní konzervatoře a výuku kompozice. Mimochodem, pro zajímavé srovnaní, v roce 1895 např.: zemřel francouzský vědec Louis Pasteur; poprvé se představil světu sport volejbal; v Teplicích a Bratislavě začaly jezdit tramvaje…

    Ale to jsme odbočili. Důležité je, že si představujeme padesátiletého Dvořáka, jak stojí prvně u niagarských vodopádů a říká svému příteli Josefu Kovaříkovi: "tohle bude symfonie h moll". Snad tam prvně dostal nápad na napsání koncertu, který se poté již brzy stane celosvětově známým.

    Koncert má tři věty:
    - Allegro
    - Adagio, ma non troppo
    - Finale: Allegro moderato - Andante - Allegro vivo

    Je to klasické schéma, kdy v první větě (cca 15 minutové) zaujme především vedlejší hornové téma, později hrané i sólovým violoncellem. Opravdu ho někdy musíte slyšet, protože při něm člověk pláče a raduje se zároveň - vážně! Druhá věta (cca 12 minut) je tradičně pomalá, volná, se spoustou zamyšlených pasáží a citací českých písní. Třetí věta, finále, má cca 13 minut avšak původně byla kratší a váže se k ní velmi zajímavá historie:

    Dvořák - stejně jako každý rozumný skladatel - při psaní koncertu spolupracoval se svým přítelem, violoncellistou Hanušem Wihanem. Ten Dvořákovi navrhoval všelijaké prsty-lámající hmaty, nad kterými se posluchačům tajil dech. Dvořák spoustu z nich přijal, ale přesto se stále držel své vlastní silné myšlenky, která se projevila ve slavném závěru. Koncert totiž původně končil pompézně, ve velké dynamice, tak jak koncerty většinou končívají. Jenže Dvořák se již v Americe dozvěděl, že jeho dávná láska, Josefína Čermáková, kterou miloval, umírá. Po návratu do Čech tedy pompézní závěr přepsal na pasáž, která je ohromnou katarzí, plna zastavení a ohlédnutí nad uplynulou skladbou (tedy i uplynulým životem). Naposledy cituje píseň, kterou jeho láska milovala. Až poté se orchestr přidá v ohromném zesílení ke konci, aby celou - čtyřicet minut trvající! - skladbu zakončil.

    Pokud budete mít někdy příležitost zajít na Dvořákův cellový koncert, udělejte to. V Praze se hraje poměrně často, tato skladba např. pokaždé zazní na festivalu Dvořákova Praha.
    _______________________________________________________
    1 "Nástrojovým koncertem" se myslí skladba, ve které hraje hlavní roli sólový nástroj doprovázený orchestrem. Z houslových romantických koncertů je např. nejhranější koncert Čajkovského, Beethovenův nebo Brahmsův, klavíristé zas mají své Rachmaninovy a též Čajkovského. Říká se však, že cellový koncert Dvořákův je nejhranější nástrojový koncert vůbec. Nenašel jsem ale zatím nějakou statistiku, která by toto tvrzení podložila.

    OTÁZKY:
    1) Ve které zemi Dvořák byl Antonín Dvořák v letech 1892-1895 ředitelem konzervatoře?
    2) Která událost donutila Dvořáka změnit závěr violoncellového koncertu h moll?

    verlit, vloženo 08:02:39  04. 06. 2012

    METEORID - METEOR - METEORIT - BOLID


    Foto: National Geographic

    Několik podobných pojmů, které se často pletou a zaměňují. METEOR je označení pro atmosférický jev ("ohnivou stopu"), která vzniká po vstupu kosmického tělesa (METEORIDU)do zemské atmosféry. Meteoridy obvykle pocházejí z pásu "kosmického smetí" (meteoridů) mezi Marsem a Jupiterem, které je pozůstatkem po kolizích planet z doby, kdy se tvořila Sluneční soustava. Dalším častým zdrojem jsou zbytky po rozpadu komet, které se periodicky přibližují k Zemi.

    Většina těles se po vstupu do atmosféry vypaří, čímž vzniká efekt "padající hvězdy". Velmi jasné meteory se nazývají BOLIDY (jasnost není přesně definovaná, nejčastěji je to jasnost větší než planeta Venuše, tj. pro odborníky zhruba -4 magnitudy).
    Když Země v pravidelných intervalech zkříží pás meteoridů z některé rozpadlé komety, dochází k tzv. meteorickým rojům. Mnohé z těch významnějších mají i svá lidová pojmenování jako např. Perseidy - Slzičky sv. Vavřince. V maximech proétají oblohou až stovky meteorů za hodinu.

    Větší tělesa mohou dopadnou až na zemský povrch, v takovém případě se nazývají METEORIT. Nejčastěji mají křemičitanové nebo železo-niklové složení. Podle některých teorií přinesly život na zemi právě pády meteoritů.

    Největší známý meteorit na světě váží cca 60 tun a byl nalezen v roce 1920 v Namibii.
    Meteority byly často předmětem uctívání nebo předmětem z legend. Nejslavnějším meteoritem je pravděpodobně tzv. černý kámen v Mekce, ke kterému se každoročně vydávají modlit miliony muslimských poutníků. Nejoblíbenější mezi záhodology je zase Tunguzský meteorit, který pravděpodobně dopadl na Sibiř v roce 1908.

    V Čechách byly ve 20. století po pádu nalezeny 4 meteority. Slavným se stal Příbramský meteorit, který byl v roce 1959 prvním meteoritem na světě, nalezeným na základě snímků, zaznamenávajících jeho dráhu v atmosféře. Na Zem dopadl ve 4 kusech a je dnes vystaven v Národním muzeu.

    Ve 21. století zatím nebyl zaznamenán pád meteoritu na území ČR.

    OTÁZKY:
    1. Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem?

    2. Odkud pochází většina meteorů?

    Mellor, vloženo 10:51:26  02. 06. 2012

    ROZHODOVÁNÍ & EMOCE
    mozek
    Cože? Že bych se rozhodoval pocity? Rozhodně ne! Jsem racionální člověk. Vždyť i lidová moudrost mi přitakává. Dvakrát měřím, než řežu, a pravidelně beru rozum do hrsti. Nenechám se unášet emocemi, vždyť hněv je špatný rádce. Je vždycky lepší své emoce krotit a vše svěřit chladné inteligenci rozumu.

    Je to však opravdu tak? Z výzkumů posledních dvaceti let vyplývá, že emoce a pocity mají v rozhodování daleko rozsáhlejší roli, než jim přisuzujeme. Dokonce to vypadá, že rozumové rozhodování je velice omezené, někdy může být dokonce přítěží a zdrojem mnoha chyb. Jak je to možné? Omezenost rozumu vyplývá z jeho fylogenetického mládí. Emoční mozek je velice starý, a jako takový je tento systém extrémně účinný a funkční, měl mnoho času na prověření.

    ledovecKdy užívat rozum?
    Krátkodobá, vědomá, paměť má jen malou kapacitu, zhruba to vystihuje Millerovo číslo (7±2). Proto je vhodné se rozumově rozhodovat u jednoduchých úloh a problémů obsahujících nízký počet proměnných. Příkladem může být nákup kartáčku na zuby. Rozum a jeho sídlo, prefrontální kůra mozková, je centrem tvořivého myšlení. Proto je také užitečné využívat rozumu při řešení zcela originálních či pro nás nových problémů, které vyžadují kreativní přístup.

    Kdy rozhodovat pocity?
    Pokud je rozumový mozek kalkulačka, pak emoční mozek odpovídá superpočítači. Pracuje na bázi zkušeností (i těch, co si neuvědomujeme) a téměř celý se utápí v nevědomí. Pro představu, Freudův model lidské mysli jako ledovce, jehož špička představuje vědomí, mohutný zbytek skrytý vodní hladinou je pak nevědomí. Víme víc, než si myslíme. Zatímco rozum je dobré využívat u jednoduchých problémů, naše pocity nám dobře poradí u okamžitých rozhodnutí (též známé jako instinkt či automatismus) či u rozhodnutí velkých a zcela zásadních, s velkým počtem proměnných.
    Ve sportu, jakmile se naučíte základní techniku, už o ní více nemusíte přemýšlet, stejně jako o okamžité taktice. Prostě to cítíte. Při koupi auta, pokud se rozhodujete čistě rozumem, nejspíše nakonec s koupí nebudete spokojeni. Nejlepší postup je sehnat si dostatek informací, poté se zaměstnat něčím jiným, a nakonec se rozhodnout intuitivně. Naše podvědomí již všechny informace vyhodnotilo a směřujeme k pravděpodobně nejlepšímu rozhodnutí.

    Zdroje:
    DAMASIO, Antonio R. Descartesův omyl: emoce, rozum a lidský mozek
    LEHRER, Jonah. Jak se rozhodujeme?
    FREUD, Sigmund. Výklad snů


    OTÁZKY:
    JAKOU ROLI V ROZHODOVÁNÍ HRAJÍ EMOCE?
    PROČ A V JAKÝCH SITUACÍCH POUŽÍVAT PŘI ROZHODOVÁNÍ ROZUM?

    Meridion, vloženo 07:11:58  01. 06. 2012

    Jak vznikl sendvič (sandwich)

    John Montagu, čtvrtý hrabě Sandwich, (1718-1792) byl britský aristokrat, politik - a také vášnivý karbaník. Aby prý nemusel přerušovat hru kvůli jídlu, nechával si ke karetnímu stolu často přinést steak mezi dvěma krajíci chleba, který mohl jíst během hraní jednou rukou. Tento způsob stravování zaujal jeho spoluhráče, takže si začali objednávat "to samé co Sandwich", a tak se hraběcí jméno stalo synonymem pro obloženou dvojici chlebů. (Méně rozšířená verze tohoto příběhu říká, že hrabě Sandwich konzumoval své obložené chleby u pracovního stolu, aby nezamastil dokumenty, místo u karet.)

    Sendviče nejsou tím jediným, co bylo po výše zmíněném pánovi nazváno. Během své politické kariéry byl hrabě Sandwich mimojiné prvním lordem admirality. V této funkci podporoval objevitelské plavby Jamese Cooka, který podle něj z vděčnosti pojmenoval Sandwichovy ostrovy - dnešní Havaj.

    Otázky:
    V jakém století žil vynálezce sendviče?
    Co ještě po něm bylo pojmenováno?

    ««   1  2  3  4  5  6  7 
    Starší zprávy

    Zpět



    Fantasy a Sci-fi: Taverna
    © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
    , 2001 - 2005
    Design: Rinvit, Jeremius
    Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
    URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php