22:34:46
25. 11. 2024

Místnost
Taverňata
První skutečně "babyfriendly" místnost na Taverně.
Veselé historky s dětmi uvítáme. Dramatické historky s dětmi s pochopením vyslechneme. Na dotazy ohledně těhotenství, porodu, péče o mimina i výchovy těch starších ochotně odpovíme. O nejrůznější vychytávky se rádi podělíme....
Zkrátka si můžete být jisti, že zde je DÍTĚ VÍTÁNO! :-)

Ve vývěsním štítě je seznam taverňat. Vlastně jsou tam teď dva seznamy taverňat, jeden kde jsou všechna taverňata podle věku od nejstaršího po nejmladší, pro lepší přehled kdy se kdo narodil, a druhý, kde jsou taverňata rozdělený podle rodin, pro lepší přehled kdo ke komu patří :-). Pokud tam nějaké taverně nenajdete, napište buď Eirellin do pošty, nebo přímo do místnosti, ať zjednáme nápravu ;-)

Místnost má od 09:29:49  09. 07. 2014 pronajatou Eirellin. Spolusprávce: Arenga.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   34   »» »

Klair, vloženo 15:42:49  18. 07. 2017

Corfe, ale tak to nemluvíme o té zběžné kontrole, ale když to zkusíte uvařit, ne?

Jinak moje "tchyně" vždycky, když jdu na UTZ hlásí, ž emimino se určitě mrská, protože je mu to hrozně nepříjemné a ty zvuky mu vadí.. ehm.

Klair, vloženo 15:41:56  18. 07. 2017

Verlit, to bylo tak krásný na tom ultrazvuku... zírala jsem na to, tekly mi slzy a nevěřila jsem tomu. říkala jsem si, jak je to sakra možné.
jinak v té době mne píchalo v podbřišku (zřejmě pozůstatek po slepáku) a šla jsem tam trochu s obavou z mimoděložního.

Corfe, vloženo 14:31:39  18. 07. 2017

Podle posledních studií dokonce přemíra ultrazvuku může škodit. Dobře, tolik děsivý titulek. Hodně výkonný dopplerovksý ultrazvuk v rukou nezkušeného gynekologa může škodit. Když zůstane zaměřený na jedno místo za plného výkonu, může dojít lokálně k nárůstu teploty o několik stupňů, což může být u takového nevyvinutého dětského mozku celkem špatný.

Arenga, vloženo 14:19:37  18. 07. 2017

verlit: ten úplně první UTZ je důležitý hlavně z důvodu, že se potrvdí, že je těhotenství na správném místě, tedy v děloze - a že tam vůbec nějaké těhotenství je (případně kolik :-)), i když samotné těhotenství se dá zjistit i z krve a z moči (podle hormonů), ovšem na tom UTZ je to vidět hned

ale jinak máš pravdu, že někdy to tak je, že se to s těma vyšetřeníma až přehání

Vever, vloženo 13:48:40  18. 07. 2017

Verlit: No jo, ale zrovna ty ultrazvuky jsou dost fajn, zase :) Jakože se člověk podívá jak se tam tomu vevnitř daří, případně, v případě toho prvního, že tam fakt něco je :)

verlit, vloženo 13:13:27  18. 07. 2017

Mně z toho pořád vychází, že úvodní ultrazvuk je zbytečný, protože se stejně vychází z pozdějších údajů, resp. se opravují a je mnohem rozumnější se řídit vyspělostí plodu než teoretickým datem.
Připadá mi prostě, že čím víc vyšetření, tím víc addidas.

Arenga, vloženo 13:07:41  18. 07. 2017

ještě k té korekci data porodu pomocí UTZ - je fakt, že v druhé půlce těhotenství už to moc nejde, protože jsou sice nějaké tabulky, ale ne všechny děti rostou a přibývají stejně rychle (což nepochybně souvisí s tím, že ne všechny děti se rodí stejně velké ;-)), takže tam už to moc spolehlivě určitě zase nejde

třeba když jsem čekala Natýnka, tak to bylo docela úsměvné - doktor někdy okolo toho 32tt měří, jak mimčo prospívá a říká, že podle bříška a nožičky to odpovídá danému týdnu, obvod hlavy, že je ovšem tak o dva až tři týdny větší - a já jsem se začala nahlas smát a říkám, že mě to vůbec nepřekvapuje, protože vím, co máme doma, a že je to teda další nepřímé potvrzení toho, že je to fakt kluk. Náš starší syn má totiž nadprůměrně velkou hlavu (ve čtyřech letech má dospěláckou cyklistickou přilbu třeba, stejný obvod hlavy, jako jeho o šest let starší sestra), je to zjevně dané geneticky, v jedné rodinné linii jsou ty velké hlavy u kluků vysledovatelné podle fotek sto let zpátky. Oni mají tu velkou hlavu kluci oba, ale je fakt, že u toho mladšího už se to tolik neřeší. S Gábinkem jsme byli 5x na sonu mozku, jestli je všechno v pořádku /byl taky hodně sledovaný, protože je nedonošený/.

Arenga, vloženo 12:57:24  18. 07. 2017

polohu dítěte pozná zkušenější matka i bez porodní asistentky ;-) - u kluků už jsem vždycky předem hlásila doktorovi "už má hlavu dole a nohy tady pod mýma žebrama" - dokonce u Gábinka si živě pamatuju i na ten obrat - byl hlavou nahoře docela dlouho, ale měla jsem plánovaný císař, tak to stejně nevadilo, a pak někdy až v 31.tt najednou velké manévry (on měl už dvě kila tehdy) a otočil se hlavou dolů. To fakt nešlo minout, jak tam udělal ten kotrmelec :-D

co se týče těhotenské cukrovky, tak co jsem si o tom načetla, byla bych asi dost opatrná - totiž takhle - pokud to prokazatelně člověk v rodině fakt nemá (cukrovka typu 2), tak může být asi dost v klidu - pokud to ale někdo má, zvlášť přímí příbuzní, nevynechávala bych to. Moje babička měla ten druhý typ a já měla GDM u druhého dítěte - u prvního ani u třetího ne. Je teda taky pravda, že co těhotenství, to jiná metodika :-D
celkově jsem na tom testu (oGTT) byla pětkrát - a nění to nic zase tak strašného.

Veverka, vloženo 12:49:16  18. 07. 2017

Ehm, polohu dítěte zkušená porodní asistentka pozná bez UTZ, stačí jí ruce. No a test na cukrovku - ten jsem u posledního těhotenství prostě vypustila. ;-)

Arenga, vloženo 12:45:31  18. 07. 2017

verlit: je to docela dobré vědět přesněji taky z toho důvodu, že na různé týdny jsou vázaná různá vyšetření, které je dobré dělat v tom určitém rozmezí, navíc pak, kdyby došlo k předčasnému porodu, tak se na to taky dost hraje, v kterém týdnu + dnu porod byl (samozřejmě záleží hlavně na tom, jak je na tom dítě a ne, co má v papírech, ale i tak se ten týden dost řeší - třeba i jestli se píchnou ještě kortikoidy na dozrání plic nebo ne, kde se bude rodit, pokud je ještě možnost to ovlivnit a spousta dalších věcí okolo), a jak už tu padlo, když žena přenáší moc, je tendence vyvolávat, navíc třeba s těhotenskou cukrovkou nenechají přenášet snad ani den, navíc se to taky řeší ve chvíli, kdy je z jakéhokoli důvodu plánovaný císař /což byl třeba můj případ, že se předem vědělo, že bude sekce/ - takže proto

a korekce data porodu je prakticky možná kdykoli, viz i jak jsem psala, že u mě to ještě opravovali v polovině těhotenství skoro :-)

co se týče těch vyšetření, tak povinné není fakt žádné, i když se někteří doktoři tváří, že jo :-) (můj je naštěstí rozumný, proto jsem na onen pofidérní trippletest šla jen u prvního dítěte, pak vždy s díky odmítla) - ale některá ta vyšetření jsou fakt dost užitečná, ať už jde o obyčejné UTZ kvůli poloze dítěte a toho, kde je placenta, přes ten UTZ okolo 20tt, kdy se dělá screening na srdeční vady (aby se to v případě potřeby mohlo řešit hned po porodu), nebo ono nepříjemné byť neinvazivní vyšetření na těhotenskou cukrovku - zrovna tohle je taky dost fajn vědět, zvlášť když člověk patří do rizikové skupiny (rodinná anamnéza)

Corfe, vloženo 10:09:27  18. 07. 2017

Veverka: jasně, promiň, vyjádřil jsem se špatně, zkratkovitě. Jakékoliv vyšetření lze odmítnout, tohle se ale většinou dost doporučuje a pokud vím, téměř bez výjimky provádí.

Veverka, vloženo 09:47:40  18. 07. 2017

Corfe, jen technická: ŽÁDNÝ z vyšetření v těhotenství není povinný. Cokoliv z toho se dá odmítnout.

Corfe, vloženo 09:39:57  18. 07. 2017

Jo, běží mu sedmý týden života.

Corfe, vloženo 09:38:55  18. 07. 2017

Mimochodem, potřeboval bych se zeptat: Malý začal asi před týdem žvatlat. Takový ty neartikulovaný zvuky. Jenže včera mě najednou pozdravil. Jsem si říkal, že je to náhoda. Ale od té doby to udělal spoustakrát, říká "ahoj" respektive v jeho podání je to spíš takové "a-oi", vždy to dělá jen když se na něj někdo dívá a mnohem častěji, když mu taky říkáme "ahoj", jako by to opakoval.

Jako Sam je proti průměru napřed téměř ve všem, ale tohle se mi zdá už docela přehnaný. Je možný, že by se v takhle malém věku snažil artikulovat a opakovat, co slyší? Protože tohle slovo asi fakt slyšel nejčastěji.

šílená jana, vloženo 09:26:24  18. 07. 2017

Ono taky cim dele tehotna tim nizsi schopnodt placenty zasobovat dite vsim co potrebuje & moznost ze se neporodi cela placenta cela a to prinasi moznosti infekce a tezkeho krvaceni.

Arenga... jop prvni den posledni menstruace & uprava data pak na 12tt ultrazvuku. Me to posunuli o 5dni.

Corfe, vloženo 08:07:04  18. 07. 2017

(což se mimochodem stalo nám. Tak dlouho jsme se vehementně bránili vyvolávačkám, oxytocinům, napíchnutým vodám a natrhávání vaku blan, až to málem blbě dopadlo. Doktoři většinou vědí, co dělají. Líp než my...)

Corfe, vloženo 08:04:31  18. 07. 2017

No, v současnosti se datum porodu odhaduje z velkého ultrazvuku ve 20tt, který je povinný. Podle něho se potom v porodnici rozhodují, jestli vás začnou prudit s vyvolávačkou. Takže oddálení příchodu k doktorovi většinou nepomůže.

A po pravdě, ani úplně nesouhlasím s tím, že je to zbytečné. Termín porodu není snaha o přesné předpovězení, kdy se dítě narodí. Spíš vytváří interval ve kterém je porod v pohodě a čím dál od tohoto intervalu žena rodí, tím je větší riziko. Vyvolávačka ve 40tt je skutečně nesmysl, na druhou stranu se bránit vyvolávačce ve 43tt, kdy nejsou patrné známky nastupujícího porodu je taky kravina.

verlit, vloženo 07:46:02  18. 07. 2017

Vever: Měla jsem takové podezření :-)

Vever, vloženo 00:30:10  18. 07. 2017

Verlit: Co jsem četla, tak problém hysterie kolem dat je v tom, že někteří doktoři mají tendence vyvolávat porod jakmile je žena těhotná 40 týdnů. Což je trochu blbost, protože normální interval pro porod normálně donošeného dítěte je 38-42 týden...a není neobvyklé že žena bez jakýchkoliv negativních následků přenáší ještě déle.
Takže v zásadě je skoro praktičtější jít k doktorovi pozdě aby to už neměl šanci zjistit a pak neprudil :)

verlit, vloženo 23:38:39  17. 07. 2017

Arenga:

A je vůbec ta hysterie kolem přesného data k něčemu dobrá?
Stejně se skutečné datum porodu zřídka rovná tomu teoretickému a týden sem, týden tam...na konci těhotenství už je stejně celkem jasné, jestli je čas.

Jako laikovi mi to připadá jako taková ta snaha udělat z porodu exaktní vědeckou disciplínu, a to stejně nejde, jenom se tím maminky stresují a řeší, jestli je brzy nebo pozdě.

« ««   34   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php