|
Existuje větší množství studií, které dokládají, že děti z alternativních škol jsou úspěšnější ve studiu vysokých škol a v povolání. Taky existují studie, v češtině i angličtině, že žáci alternativních škol mají srovnatelné nebo lepší znalosti ve všech předmětech, než žáci normálních škol. Můžu sem naházet nějaké odkazy, ale zase nějak extrémně se v tom neorientuju.
Z toho co jsem četla poslední dobou hodím tohle:
- rozhovor se dvěma slečnama, co vychází devítiletku Montessori na Slovensku, docela dobře tam vysvětlují tyhle věci "co když ho něco nebaví", stojí za přečtění: http://blog.zsmontessori.net/clanek/prvni-absolventky-montessori
Zajímavé články bývají na těchhle stránkách, ale koncept svobodného vzdělávání jako takového mě pořád trochu děsí, i když mi dává smysl. =)
http://www.svobodauceni.cz/
Poslední článek co jsem od nich četla je tohle, americká studie, která se ptala rodin, které svoje děti neposílají do školy, co jim unschooling přináší, jaký to má podle nich úskalí a tak. Někteří už mají úplně dospělé, úspěšné děti.
Jedna odpověď jako lákadlo: „Jejda, no přínosů je spousta… celoživotní zvědavost, blízkost všech členů rodiny, nečekaný úspěch, když děti nastoupily na vysokou a do zaměstnání, a síla, která vychází z uvědomění vlastní osobnosti v době, která nás soudí podle vzhledu a majetku. Každý víkend to pozoruji, když dvě děti přijedou z univerzity a dcera, výzkumná bioložka, se vrací z práce. Sedí u stolu ještě dlouho poté, co dojíme oběd, probírají abstraktní otázky a přitom se špičkují tak, jak to umí jen lidé, co se navzájem milují. A potom se společně vrhnou na nějaký nedokončený projekt z mládí. Večer vysedávají na verandě a nedokážou se rozejít, musejí si toho ještě tolik říct. Spřádají plány a spiklenecky se u toho pochichtávají. Nedokážu si představit větší výchovný úspěch.“
http://www.svobodauceni.cz/clanek/studie-unschooling-1 |