00:49:56
29. 11. 2024

Místnost
Taverňata
První skutečně "babyfriendly" místnost na Taverně.
Veselé historky s dětmi uvítáme. Dramatické historky s dětmi s pochopením vyslechneme. Na dotazy ohledně těhotenství, porodu, péče o mimina i výchovy těch starších ochotně odpovíme. O nejrůznější vychytávky se rádi podělíme....
Zkrátka si můžete být jisti, že zde je DÍTĚ VÍTÁNO! :-)

Ve vývěsním štítě je seznam taverňat. Vlastně jsou tam teď dva seznamy taverňat, jeden kde jsou všechna taverňata podle věku od nejstaršího po nejmladší, pro lepší přehled kdy se kdo narodil, a druhý, kde jsou taverňata rozdělený podle rodin, pro lepší přehled kdo ke komu patří :-). Pokud tam nějaké taverně nenajdete, napište buď Eirellin do pošty, nebo přímo do místnosti, ať zjednáme nápravu ;-)

Místnost má od 09:29:49  09. 07. 2014 pronajatou Eirellin. Spolusprávce: Arenga.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   78   »» »

Cemendriel, vloženo 22:14:08  18. 01. 2016

Existuje větší množství studií, které dokládají, že děti z alternativních škol jsou úspěšnější ve studiu vysokých škol a v povolání. Taky existují studie, v češtině i angličtině, že žáci alternativních škol mají srovnatelné nebo lepší znalosti ve všech předmětech, než žáci normálních škol. Můžu sem naházet nějaké odkazy, ale zase nějak extrémně se v tom neorientuju.

Z toho co jsem četla poslední dobou hodím tohle:
- rozhovor se dvěma slečnama, co vychází devítiletku Montessori na Slovensku, docela dobře tam vysvětlují tyhle věci "co když ho něco nebaví", stojí za přečtění: http://blog.zsmontessori.net/clanek/prvni-absolventky-montessori

Zajímavé články bývají na těchhle stránkách, ale koncept svobodného vzdělávání jako takového mě pořád trochu děsí, i když mi dává smysl. =)
http://www.svobodauceni.cz/

Poslední článek co jsem od nich četla je tohle, americká studie, která se ptala rodin, které svoje děti neposílají do školy, co jim unschooling přináší, jaký to má podle nich úskalí a tak. Někteří už mají úplně dospělé, úspěšné děti.
Jedna odpověď jako lákadlo: „Jejda, no přínosů je spousta… celoživotní zvědavost, blízkost všech členů rodiny, nečekaný úspěch, když děti nastoupily na vysokou a do zaměstnání, a síla, která vychází z uvědomění vlastní osobnosti v době, která nás soudí podle vzhledu a majetku. Každý víkend to pozoruji, když dvě děti přijedou z univerzity a dcera, výzkumná bioložka, se vrací z práce. Sedí u stolu ještě dlouho poté, co dojíme oběd, probírají abstraktní otázky a přitom se špičkují tak, jak to umí jen lidé, co se navzájem milují. A potom se společně vrhnou na nějaký nedokončený projekt z mládí. Večer vysedávají na verandě a nedokážou se rozejít, musejí si toho ještě tolik říct. Spřádají plány a spiklenecky se u toho pochichtávají. Nedokážu si představit větší výchovný úspěch.“

http://www.svobodauceni.cz/clanek/studie-unschooling-1

Vever, vloženo 22:05:15  18. 01. 2016

Dara: No, já co jsem měla na kroužcích děti z Waldorfských škol, tak se odlišovaly především spoustou dotazů a taky ochotou odpovídat na dotazy ostatních. Jakože jsou zvyklí očekávat radu když potřebují a naopak pomáhat když potřebuje někdo jiný. Co se znalostí týče, tak můj vzorek tří dětí z nichž jedno jsem viděla párkrát byl dost rozdílný.

Co jsem měla na výukáčích děti vzdělávané doma, tak jsou obvykle aktivnější a víc se zajímají. A méně se starají o ostatní, hodně jim chybí taková ta školní stádovitost.

A co se týče školství, tak podle mě by mělo strukturovat látku tak, aby zaujalo děti pro téma, detaily si pak můžou dohledat nebo se doptat. Přijde mi, že to co momentálně dělá, jsou telefoní seznamy naprosto nepodstatných detailů, které zaujmou fakt málokoho. Zase, mám na kroužku děti, které příroda baví, i jakože hodně, ale přírodověda ve škole je nebaví.

Dara, vloženo 21:48:02  18. 01. 2016

Jako já nevím, já proti českému školství nic nemám. Jasně, dost záleží na konkrétních lidech. Ale pokud je to dítě zvídavé, tak proč by to v něm měla ta škola utlouct? Co přesně dělá škola špatně? A není to náhodou spíš chyba rodičů?

U nás je to zatím daleko, ale přijde mi, že když to dítě něco zajímá a ve škole se to nedozví, tak se zeptá doma a tam se to (mělo by) dozvědět. Pokud někdo argumentuje tím, že ve škole ho učí věci, co vědět třeba nechce, nebo špatně, takže se to nenaučí... a co? Pokud je opravdu zvídavé a chytré, tak pětku podle mě nemůže dostat, na 4 to dá vždycky a pak zase nastupují ty rodiče, jestli jim to vadí.

Mě by dost zajímalo (Cemi?) co pak dělají ty děti z alternativních škol. Jako za zaměstnání. Protože těch pár věcí, co jsem četla, byly ve stylu: dítě se učí tak, že dělá, co ho zajímá a baví. Samo se rozhoduje, co se bude učit. A co když ho něco nebaví? Nebo třeba neví, že by ho to mohlo bavit?
Nebaví ho matika, tak se nikdy nenaučí počítat zlomky? Nebaví ho čeština, tak bude psát jak negramotný? A pak v práci, co ho nebude bavit, to nebude dělat? Takže já, jako chemik, bych si dělala vzorky, měřila, ale ty papíry k tomu bych nevyprodukovala, protože mě to nebaví? A kdo by to teda dělal?

Cemendriel, vloženo 21:39:33  18. 01. 2016

Arengo a myslíš, že to není způsobem školní výuky? Že to, že se ty děti prostě "musí" učit a ještě k tomu způsobem, že sedí několik hodin v lavici a poslouchají učitele, není důvod, proč některé děti nakonec rezignují na všechno, dělají jen nejnutnější věci a stanou se dle definice "línými"? Víš, jestli to není jenom způsobem, jakým děti motivujeme (teda spíš nemotivujeme) k tomu, aby se o věci zajímaly a učily se s radostí.
To teďkom prosím nikdo neberte jako kritiku vašeho rodičovství (moje maminka si to bere jako osobní kritiku, když mluvím o tom, jak mi přijde tradiční škola hrozná). =) Jenom jsem zkrátka na vážkách, jestli je škola, popřípadě normální škola, úplně místem, kam chci posílat svoje děti, a snažím se nějak posbírat názory kolem a udělat si nějaký obrázek.

Arenga, vloženo 21:12:16  18. 01. 2016

Cemi: no, a pak jsou tu ještě ty chytré a nadané, leč poměrně líné děti, které tu školu prostě potřebují, aby je to k nějakému výkonu donutilo
vím, o čem mluvím, jedno máme doma :-)

Cemendriel, vloženo 20:30:56  18. 01. 2016

Mně přijde, že vůbec školy hrozně brzdí děti. Představte si, kdyby ty děti mohly tímhle samovolným spádem "učím se, protože to chci umět" pokračovat až do dospělosti. Děti se učí samy, protože jsou zvědavé a přijde mi, že jediné, co školy dělají, je, že tuhle zvědavost zabíjí. Čím víc čtu o různých alternativních metodách učení, tím jsem z toho našeho zkostnatělého školství rozčarovanější. =/

Arenga, vloženo 14:13:12  18. 01. 2016

Veverka: no, mně ten argument taky přišel mimo
jak takové přeskočení třídy funguje?

Veverka, vloženo 13:13:24  18. 01. 2016

Arenga: náš Luděk byl přesně takovej případ, číst začal v necelejch třech letech, ve čtyřech sčítal a odčítal, krátce nato zvládl i násobení. Do školy nastoupil v necelejch šesti (taky je podzimní), poradna to schválila. IMHO ten argument (moc mladá a malá) mi přijde naprosto mimo, mladej byl taky nejmenší, a samozřejmě bezkonkurenčně nejmladší. Přesto to fungovalo, navíc pak učitelka doporučila přeskočit čtvrtou třídu.

Arenga, vloženo 19:30:36  16. 01. 2016

Veverka: známe z okolí holčičku, která umí číst už dva roky před školkou, naučila se sama číst i psací písmena, její maminka měla zájem o to, aby šla do školy dřív - teď na podzim jí bylo šest, tak jako že by šla teď do první třídy, ale poradna jí to neschválila, jako že by byla ve škole moc mladá a malá. Osobně si myslím, že i tohle je blbost. Jak ji znám, ona by tu první třídu určitě zvládla a velká je jako naše Radmi ve druhé třídě. Takže osobně myslím, že i tohle je novhodné brždění dětí.

Ei: hele, i naše Radmi psala v první třídě docela hrozně, naštěstí se to pak zlomilo a srovnalo se to, ale až o prázdninách. Kupodivu jí pomohly "psací tresty" - když jsme byli na prázdninách, vzala jsem sebou sešit a když dělala něco "nežádoucího", několikrát jsem jí pohrozila, že bude psát - fungovalo to ohromě, protože to pro ni byl fakt strašák :-) a několikrát skutečně psala - třeba věty "Když rodiče říkají ne, znamená to opravdu ne" nebo "nebudu pošťuchovat svého bratra" - dala jsem jí vždycky, že to má napsat třeba třikrát kratší věty třeba pětkrát s tím, že když to napíše pěkně, část jí odpustím. Ta se vám tak snažila! Mám pocit, že někde tady byl fakt ten zlom, kdy pak začala psát mnohem líp. Ale slyšela jsem, že psací tresty už taky dneska prý někdo považujeza týrání dětí...

Dara, vloženo 16:25:08  15. 01. 2016

Vincek začíná chodit teď. Na jednu stranu říká bezva, bude moct víc mezi děti (lezoucí x chodící se na hřišti nějak blbě kamarádí)
Na druhou stranu toho asi budu brzo litovat, protože je to fakt takovej drak, pořád by něco dělal, někam lezl vyndaval, přendaval a tak.

Eirellin, vloženo 15:48:51  15. 01. 2016

Naši kluci chodili týden před 11tym měsícem, Eli v 15ti měsících, Sam před tím lezl asi měsíc a půl, Ben dva týdny, ve škole ho chvalej, že je chytrej a napřed, nicméně zároveň je dost nepozornej a strašně vzteklej, ADHD potvrdila i neurolozka, na logopedii byl rok a půl, a má zkrizenou lateralitu, levý oko, pravá ruka... píše hrozně... tak tak u nás :-)

Veverka, vloženo 14:39:37  15. 01. 2016

Já si právě taky myslím, že není dobrý děti nějak brzdit. A proto mi přijde legrační, když třeba některý učitelky mají dojem, že pokud dítě před nástupem do školy čte, je to URČITĚ proto, že má ambiciózní rodiče, který to do něj tlačej násilím.

Arenga, vloženo 14:08:46  15. 01. 2016

já se právě ptám, abych zjistila, jak to, co člověk slyší nebo načte, skutečně souhlasí s realitou :-))
obecně si myslím, že dítě by mělo mít svoje tempo - a pokud je prostě napřed tak by byl rodič divný, kdyby ho brzdil :-), pokud má pomalejší vývoj, je na místě zjistit proč a do jaké míry je to ještě v pohodě a jestli je pak na místě dítě nějak speciálně stimulovat - pokud se ale urychluje dítě, které by to nepotřebovalo, jen proto, že některé matky mají pocit, že by jako měly nebo že to je jako pro to dítě dobré (např. pětiměsíční dítě v chodítku), je to podle mně špatně a může to vyvolat problémy

Veverka, vloženo 13:46:44  15. 01. 2016

Arenga: ona byla pohybově tak nějak celkově napřed, i ten odhad měla a byla na sebe docela opatrná. Jinak všichni normálně pár měsíců lezli, než začali chodit - ovšem i ten v tomhle směru nejpomalejší chodil v 11 měsících.
Doubravka se soustředěním ve škole problémy neměla, to spíš Vládík (nejstarší), ale ten je navíc dyslektik a levák se zkříženou lateralitou. Nicméně celkově jsou všichni dost úspěšní, zatím máme jednoho inženýra a jednoho bakaláře.

Arenga, vloženo 13:14:56  15. 01. 2016

veverka: nedovedu si představit, že bych běhela za osmiměsíčním chodcem a k tomu ještě měla zvládat starší děti :-)) (pokud by tedy nebyly natolik velké, že by mohly toho malého hlídat) Ale zase pokud je to přirozené tempo toho dítěte, tak ho těžko zbrzdit, že jo...
moje obě děti chodily v 16 měsících po dloooouhém období lezení a bylo to naprosto v pohodě, protože to měly natrénované a psychicky na to byli zralí, od manželovy kolegyně chlapeček taky chodil v osmi měsících a prý to bylo docela peklo, protože na to psychicky ještě neměl, takže třeba neodhadl, že do něčeho může vrazit
taky jsem někde slyšela/četla, že děti, které jsou hodně rychlé v hrubé motorice mohou mít pak potíže ve škole se soustředěním - jakou s tím máš praktickou zkušenost?
taky jsem slyšela, že děti, které prý přeskočí fázi lezení mohou mít podobné problémy ve škole a taky že se u nich mohou objevit logopedické problémy, protože se u nich nepropojí v mozku během lezení něco, co se tam má propojit a pak to má vliv na tu logopedii - no, vykládám to hodně zjednodušeně
co je na tom skutečně pravdy nevím
naše Radmi začala lézt v devíti měsících a lezla celých pět měsíců, než si dala říct, že teda jako chodit bude /zlom byl, když jsme jí dali na Vánoce šaty a ona zjistila, že se v tom fakt blbě leze a že by teda jako chodit mohla, a pak to šlo už rychle/ - přesto jsme na logopedii strávili dva roky...

Veverka, vloženo 12:25:49  15. 01. 2016

Arenga: tak naštěstí to bylo nejmladší dítě, tak už jsem věděla, jak na to.

Arenga, vloženo 12:13:59  15. 01. 2016

Veverka: no, tak to sis teda musela užít.

Veverka, vloženo 11:25:17  15. 01. 2016

Moje právě byly od půl roku tryskomyši, a Doubravka od osmi měsíců chodila...

Silmarien, vloženo 23:06:31  14. 01. 2016

Moje baby tiež do pol roka slušné naberanie a od pol roka už to ide zvoľna :-)

Arenga, vloženo 18:44:04  14. 01. 2016

to je zajímavé, moje obě děti měly naopak v druhém půlroce raketový start :-) řekla bych, že to bylo tím, že jim dost sedly příkrmy - zvlášť do Gabiho to padalo, že jsme nestačili zírat - a co se týče hemžení, tak naopak měli start dost pomalý - Radmi jela přísně podle tabulek a dovednost předvedla rozvážně přesně v době, kdy po ní byla požadována, Gabi to měl na háku a jel si svým tempem, naštěstí tím, jak byl nedonošený, tak měl volnější limity, navíc dr. vzhledem k tomu, že jsme byli sledovaní na neurologii ve fakultce, to už neřešila, a kontrolou na neurologii jsme vždycky prošli vcelku bez problémů - nepočítám-li moje nervy, to, že mne tam můj řvoucí syn jednou počůral a to, že tak strašně vyváděl na poslední kontrole a snažil se doktorovi utéct, že nás pro jistotu raději vyřadili na "podmínku" - se slovy, že kdyby byly problémy, máme se ozvat, jinak že chodit už nemusíme

« ««   78   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php