19:42:01
24. 11. 2024

Místnost
Fantasy a sci-fi literatura
Tato místnost slouží k debatě o fantasy a scifi literatuře; také o spisovatelích či knižních novinkách
V Taverně však najdete i další specializované místnosti, kde se můžete o danném tématu dozvědět více.
Hlavními a nejnavštěvovanějšími jsou tyto:

J.R.R.Tolkien - místnost o literárním díle nejčtenějšího spisovatele fantasy
Harry Potterův svět - vše co se týká knih a filmů o Harry Potterovi
Úžasná zeměplocha - místnost o díle Terryho Pratchetta
Vítejte na Kaer Morhen - místnost o knihách Andrzeje Sapkowského
Horror - pro příznivce literárního i filmového ztvárnění horrorů
Comics - komiksy samozřejmě také často patří mezi FS literaturu

Další specializovanou diskuzi najdete například ve:
Cyberpunk - o kyberpunkové literatuře, nově i o díle P.K. Dicka; David Gemmell; Duna; Jiří Kulhánek; Conan : barbar z Cimmerie; Perry Rhodan

Recenze a anotace knih najdete na jiném místě tohoto serveru, v Knihovně
Ostatní informace o scifi a fantasy literatuře najdete zejména na těchto stránkách: SARDEN; Fantasy Planet; Scifiworld
Zatím slibně se rozvíjející knižní databáze (něco jako IMDb či CSFD) se jmenuje LEGIE

A nakonec internetové stránky papírových SF periodik: Ikarie; Pevnost; The Magazine of F&SF Czech Edition

Místnost má od 20:48:45  30. 05. 2001 pronajatou Jeremius. Spolusprávce: Nimitz.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   22   »» »

Nimitz, vloženo 19:20:37  02. 04. 2013

Ediční plán nakladatelství Triton - duben 2013 (PR)

Nimitz, vloženo 18:33:37  31. 03. 2013

příště, až se k tomu někdy dokopu, bych mohl sepsat i deset nejlepších povídkových výběrů od jednotlivých autorů. Ale vzhledem k tomu, že jich mám také mnoho, tak to nebude o moc lehčí práce ;-)

Nimitz, vloženo 18:30:45  31. 03. 2013

Nejlepších 10 povídkových sborníků z Nimitzovy knihovničky - 2. část

Na úsvitu Zlatého věku
Isaac Asimov byl jednou požádán, jestli by nesestavil sborník obsahující nejlepší povídky vzniklé do roku 1938 a které se jemu tehdy nejvíce zalíbily. Tehdy ve dvacátých a třicátých letech v podstatě vznikal celý žánr, který se postupně profiloval, povídky jsou to tedy velmi rozmanité. Je zde prvotina Clifforda. D. Simaka - "Svět rudého Slunce", výborný kousek tu má Robert A. Heinlein, je tu i guru žánru - John. W. Campbell Jr. a později hodně úspěšný Murray Leinster. Za vrchol lze ale považovat dobrodružnou dvojici povídek od Charlese R. Tannera o mladíkovi Tumithakovi z katakomb

Na vrcholu Zlatého věku - Klasické povídky sci-fi ze 40. let
tohle sestavili prozměnu Pavel Medek a Ondřej Müller, kvalita oproti předešlému sborníku však neklesá. Jsou tu totiž Robert Bloch, Ted Sturgeon, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Eric Frank Russel či opět Murray Leinster

Síň slávy II A - Nejlepší SF novely
tahle sbírka má ještě další dvě pokračování, ale žádné už nemá 725 stran plných naprosto úžasných novel (delších povídek). Jména jejich autorů nebudu vypisovat, co jméno to pojem, z povídek jsou tu opět ty nejkvalitnější které v žánru vznikly

Síň slávy - Nejlepší SF povídky 1947-1964
prakticky to samé se dá napsat i o téhle sbírce, tentokrát o trochu kratších kusů z období velkého boomu science fiction. Skvělí autoři, skvělé povídky.

Počítačoví piráti (sestavil Isaac Asimov)
tento sborník u nás vyšel v roce 2012 a velmi mě překvapil kvalitou obsažených povídek. Jsou to většinoui starší kusy, ale počítačové pirátství kvetlo již v době, kdy se jednalo o sálová monstra krmená děrnými štítky. A autoři už tehdy měli fantazii, k čemu všemu se dají jejich výpočty zneužít.


nevlezlo se mi sem toho strašně mnoho...
mám spoustu dalších skvělých sborníků, obsahujících i moderní povídky, ale jak vidno, klasika zejména z padesátých a šedesátých let je u mě nejvyhledávanější. Asi proto, že tehdy si autoři mohli pustit fantazii naplno a nebyli omezování tím klasickým "to už tu bylo"

Nimitz, vloženo 17:39:33  31. 03. 2013

chtěl jsem něco sepsat do Taverny, ale na něco složitějšího nemám tu správnou inspiraci, takže se vrátím k něčemu co mě napadlo někdy o Vánocích při pobytu na stránkách LEGIE. A to, že sem napíšu své nejoblíbenější knížky - čistě jen pro inspiraci ostatním.
poznámka: vybrat pět nejlepších je strašně těžké, zvolil jsem tedy deset. Ale jsem odpůrcem přesného označení pořadí v oblíbenosti, takže to bude bez čísel


Nejlepších 10 povídkových sborníků z Nimitzovy knihovničky - 1. část

HUGO STORY 1 - 1955-1961
tento sborník je doslova narvaný klasickými povídkami, oceňovanými jako nejlepší ve svém žánru. Jsou tu např.: A.C.Clarke - Hvězda, Daniel Keyes - Růže pro Algernon, Clifford D. Simak - Velký přední dvorek, Robert Bloch - Vlak do pekla, Poul Anderson - Nejdelší plavba. K tomu například vtipná Allamagoosa od E.F. Russela či dobrodružný kousek Průzkumný tým od Murraye Leinstera. Celé je to doplněno předmluvou a velmi vtipnými komentáři od Isaaca Asimova.

HUGO STORY 2 - 1962-1967
i následující sborník si udržuje vysokou kvalitu a z mého pohledu v něm není povídka, kterou bych hodnotil pod 85%. Hned dvě tu má mistr kombinování žánrů Jack Vance (Vládcové draků a Poslední hrad), Poul Anderson tentokrát přispěl se svojí "Není smíru s vládci", Gordon R. Dickson s "Vojáku, neptej se...", Larry Niven tu má Neutronovou hvězdu a další nezmar SF literatury - Harlan Ellison je tu s "Kaj se, Harlekýne!"

HUGO STORY 3 - 1969-1969
sakra, musím přidat i třetí díl. Šedesátá léta totiž byla nesmírně úrodná a kvalitní. Zde se už dostáváme do jejich uvolněnějšího závěru a nástupu hippie kultury, která se občas dostala i pod kůži autorům. Rozhodně by mě zajímalo, co si šlehnul P.J. Farmer, když psal "Jezdci purpurové mzdy" - tuhle povídku stráví málokdo. Na temnější notu zde hraje Harlan Ellison se svými špičkovými kousky "Nemám ústa a musím křičet" a "Bestie, která křičela lásku v srdci světa", k němu se přidávají Fritz Leiber s "Hodit kost(ka)mi" a Poul Anderson s "Sdílení těla". Anne McCaffrey zde má svůj kousek "Hledání Veyru", patřící do jejího světa Permu, Robert Silverberg svoji povídku "Křídla noci" posléze rozšířil na román.

Staré dobré kusy: Sci-Fi 40.-60. let
hned šestnáct klasických povídek. Ty první jsou mírně slabší, ale posléze se to rozjede, přicházejí klasici jako Cyril Kornbluth, Poul Anderson, G.R. Dickson, Cordwainer Smith, Roger Zelazny, Brian Aldiss, Fritz Leiber či Ursula K. Le Guin a přináší velmi neotřelé náměty, jako třeba povídka "Muž v poštovní brašně"

Mistrovské kusy: Nejlepší SF 20. století
O.S. Card sestavil opravdu skvělý výběr, který navíc rozdělil na tři časová období Zlatý věk - Nová vlna - Střední generace. Oproti předchozímu sborníku se tu navíc nachází i A.C. Clarke, Isaac Asimov, Ted Sturgeon, Robert A. Heinlein, Ray Bradbury, Frederik Pohl a další a další mistři svého oboru. 640 stran narvaných až k prasknutí

Taranee, vloženo 22:48:51  25. 03. 2013

ja musím povedať, že viac ma potrápila tá nešťastná ovca...:)

Tinne, vloženo 17:50:07  25. 03. 2013

No, nakonec jsem se zasekla u té 50. nějak neumím myslet a toho berana si nechám asi na zítra :-)

Taranee, vloženo 17:06:08  25. 03. 2013

akurát som sa chcel opýtať, či ti vylepším nápovedu...ale tiež som nad tým maturovala skoro hodinu

Tinne, vloženo 16:43:56  25. 03. 2013

Uff, nakonec jsem to zvládla :-)

Tinne, vloženo 16:29:46  25. 03. 2013

Taranee: já to hádám, ale dnes se nemohu dostat přes 42, ačkoliv otáku Života, Vesmíru a vůbec znám :-(
Zase tam bude nějaký chyták či co

Taranee, vloženo 15:39:55  25. 03. 2013

ak máte niekto, čas a chuť skúsiť...(ale netýka sa to len fantasy-scifi, a dokonca občas ani nie literatúry)...a miestami to človeku dosť dlho trvá, kým mu dôjde odpoveď na otázku...:)

http://www.martinus.sk/kniznavyzva/

Legacek, vloženo 14:04:29  24. 03. 2013

Já teď čtu Getting Started with Lotus Engine Simulation. Taky fajn počteníčko :-)

Dara, vloženo 12:53:21  24. 03. 2013

A to to na rozdíl od mangy nemá obrázky :-)

toomz, vloženo 12:37:57  24. 03. 2013

Teď čtu Murakamiho 1Q84, kde je hned na úvodních stránkách pěkně barvitě popsána lesbická scéna. Skoro by se až jeden styděl číst si to na veřejnosti.

Dara, vloženo 12:35:03  24. 03. 2013

Huan: ono to sem tak úplně nepatří, takže viz místnost Anime a manga

Huan, vloženo 09:42:41  24. 03. 2013

Dara: A napsala bys je sem, prosím? :o)

Dara, vloženo 20:41:04  23. 03. 2013

Pravda je, že sice ne knížek, ale napadlo by mě hodně mang, kde to ani nutně nemusel být sex (ten jako takový mě v literatuře ani filmech moc nebere), ale když bylo mezi charaktery cítit sexuální napětí/přitažlivost, tak to fakt můžu a vybrala bych jen tak z hlavy dva až tři autory, kteří fakt umí.

Neros, vloženo 10:20:33  23. 03. 2013

Nejlepší erotická scény jsou ve Vyhlídce na věčnostech.
Furt nevím, proč se tomu lidi spíš vysmívají, ono je to takové (rozto)milé :)

Aes Sedai, vloženo 01:22:28  23. 03. 2013

Když já toho z tohohle žánru ještě moc načteného nemám...
Teď jsem četla kterousi Knihu krve od Cliva Barkera, tam je přímo povídka napěchována šíleným sexem (dotyčný postižený hrdina to dělá i se zdí a vůbec se vším, co je po ruce...). :)On má vůbec i takové úchylácké scény. :)

Pak, jestli si dobře pamatuju, tak erotické jiskření bylo v knihách od Jenny Nowak, hlavně se mi líbila jedna v Jiné rase.

Na pořádné erotické scény člověk narazí spíš v historickém románu. :)

Ginny, vloženo 23:02:26  22. 03. 2013

Dara: o moc víc fakt ne, tak pět šest knížek. Buď jsem měla při výběru smůlu nebo jsem to přecházela stylem "tohle známe z Cizince" a neobtěžuju se s pamatováním :-)

Iwo Olorin, vloženo 22:43:05  22. 03. 2013

Já nevím, erotika kouká na každém rohu :) A autorů, co se potřebujou vypsat z nějaké potlačené úchylky je taky dost a dost. Z fantasy mě napadá třeba Goodkind (Meč pravdy).

« ««   22   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php