14:21:40
25. 11. 2024

Místnost
Fantasy a sci-fi literatura
Tato místnost slouží k debatě o fantasy a scifi literatuře; také o spisovatelích či knižních novinkách
V Taverně však najdete i další specializované místnosti, kde se můžete o danném tématu dozvědět více.
Hlavními a nejnavštěvovanějšími jsou tyto:

J.R.R.Tolkien - místnost o literárním díle nejčtenějšího spisovatele fantasy
Harry Potterův svět - vše co se týká knih a filmů o Harry Potterovi
Úžasná zeměplocha - místnost o díle Terryho Pratchetta
Vítejte na Kaer Morhen - místnost o knihách Andrzeje Sapkowského
Horror - pro příznivce literárního i filmového ztvárnění horrorů
Comics - komiksy samozřejmě také často patří mezi FS literaturu

Další specializovanou diskuzi najdete například ve:
Cyberpunk - o kyberpunkové literatuře, nově i o díle P.K. Dicka; David Gemmell; Duna; Jiří Kulhánek; Conan : barbar z Cimmerie; Perry Rhodan

Recenze a anotace knih najdete na jiném místě tohoto serveru, v Knihovně
Ostatní informace o scifi a fantasy literatuře najdete zejména na těchto stránkách: SARDEN; Fantasy Planet; Scifiworld
Zatím slibně se rozvíjející knižní databáze (něco jako IMDb či CSFD) se jmenuje LEGIE

A nakonec internetové stránky papírových SF periodik: Ikarie; Pevnost; The Magazine of F&SF Czech Edition

Místnost má od 20:48:45  30. 05. 2001 pronajatou Jeremius. Spolusprávce: Nimitz.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   31   »» »

Tinne, vloženo 15:32:36  19. 02. 2012

Dnes ráno zemřel Kapitán Kid - Jaroslav Velinský, úžasný člověk, skvělý kamarád, báječný trampský písničkář, a také spisovatel mnou milovaných detektivek a skvělých sci-fi povídek i románů.
R.I.P.

Meridion, vloženo 10:06:37  19. 02. 2012

Jeden z mých nejhorších snů, ze kterého jsem se probudila s brekem, byl o návštěvě kina, kdy ten film měl stejný námět jako příběh, který jsem zrovna psala. Už je to 15 let zpátky, ale stejně si pamatuju tu bezmoc z pochopení, že v dnešní době je strašně těžké napsat něco, co by už nenapsal někdo jiný.

Clarice, vloženo 09:40:34  19. 02. 2012

To jsou hrozné vyhlídky :).

Legacek, vloženo 09:39:29  19. 02. 2012

Neros: Dobře napsáno :-)

Neros, vloženo 00:51:08  19. 02. 2012

Ano.... člověk si musí dát záležet, brát drogy, nebo jezdit MHD, aby ho napadaly neotřelé nápady. A pak ještě musí mít chuť je zpracovávat.
Ale je trochu problém komponovat nový příběh, který bude fakt originální, když se o to snažily stovky lidí před tím a ve větší, či menší míře se jim to podařilo.

Nimitz, vloženo 00:43:39  19. 02. 2012

Ono je těžké najít originální téma, když jimi Philip José Farmer či Jack Vance v minulosti tak nehorázně plýtvali :-)
Ikdyž Farmerovi je dost podobný například J.W. Procházka (hlavně jeho tvorba vycházející v devadesátých letech)

Neros, vloženo 00:38:00  19. 02. 2012

Sci-fi se taky nikdo nesnaží škatulkovat...
K tomu co říkal Nimitz, tažení k co největší podivnosti... Hrozně se mi líbila od Zdeňka Páva povídka Neočlověk ve sbírce Let na Měsíc. Tak strašně zvláštní a divné a přitom... když do toho člověk pronikl... smysluplné s určitým sdělením.

Jinak... myslím, že je těžké napsat nějaké neklišoidní sci-fi hned z několika důvodů. Autor se musí věnovat technickým novinkám a trendům, protože dnes je cítit tlak na to, aby reálie sci-fi byly něčím podložené, popřípadě musí stát na vlastních logických základech, což je vyčerpávající a pokud chce někdo napsat jen kratší povídku... nejspíš zbytečné.
V Sikarově Mlokovi (neříkejte mu to) mě naprosto dostala ta space operová novela na konci. Jen je Mlok kdesi půjčený, takže nedohledám název, ani autora, ale vzhledem k tomu, že to byla jediná novela, tak to není takový problém dohledat pro vás.

Tedy... chtěl jsem tím říci.... dle mého názoru je těžší zavděčit se čtenářům, neboť jak řekl O. Wilde- "Vše už bylo jednou napsáno." A ve scifi je to ještě těžší, protože tam zákonitosti času a prostoru tak docela neplatí, čili "Vše už bude jednou napsáno." Je těžké se tomu vyhnout. A vystavět pro originální zápletku stejně originální kulisy není úplně nejsnažší.

Mám chuť napsat nějakou všivárnu. Teda... scifárnu.

verlit, vloženo 22:41:31  18. 02. 2012

Tak fan-fiction to je úplně jiná kapitola, která se nedá brát vážně.

Já mám sci-fi ráda, ale zajímavá témata nacházím spíš ve filmové a seriálové (samozřejmě i tam je spousta balastu), v knižní ne.

Zatímco u různých odrůd fantasy (hlavně steampunk, urban fantasy atd.) naopak vidím spoustu nových námětů a nápadů, zatímco filmy jsou v drtivé většině příšerné. Ono jen to, že ve fantasy se objevila v posledních dvaceti letech taková potřeba o definování názvů nových směrů podle mě vypovídá o tom, že se ten žánr velice progresivně vyvíjí.

Zatímco sci-fi je prostě sci-fi, no :-)

Clarice, vloženo 22:36:13  18. 02. 2012

No tak fanfiction nejde brát vážně :). Jak píšeš, ta špatná sf ukrytá za nějaký ten další příběh (ST a SW), to bych zrovna nepředkládala jako vzor, podle něhož by se měl žánr řídit.
Je to prostě jen taková jeho součást a patří tam i se všemi klady a zápory.

Brin je fajn, mám ale ráda i toho Simaka, jehož "Město," (ono to mělo, tuším, více názvů) mě fakt bavilo.

Když se tak zamyslím nad tím, co bych od SF měla, nebo chtěla očekávat, asi mě nenapadne nic věcného.
Nudné věci, ať už proto, jak jsou napsané, nebo čímkoli jiným, poznáme při čtení a pak to buď zkousneme, nebo zahodíme.
Ale co mě u těch lepších věcí udrží... opravdu nevím, protože si klady dovedu najít asi ve všem - i v tom, co nedočtu a zahodím (a toho moc není).
Ale ty ženské mi budou vrtat hlavou dlouho. Možná proto, že nechci, aby dámy psaly jen o náctiletých upírkách, vílách a hrdinkách, z nichž se z nějakého důvodu stanou oběti, brrr.

Nimitz, vloženo 22:26:15  18. 02. 2012

ony jsou to trendy.
Autoři už si myslí, že většina dobrých témat už je vyčerpaná a tak se snaží posunout jina. Dnes se vše posouvá směrem do fantastiky - běžný příběh s lehkým SF podtónem, případně k co největší podivnosti
Přitom takový Harlan Ellison by je svými povídkami z konce šedesátých let strčil do kapsy všechny...

verlit, vloženo 22:15:53  18. 02. 2012

No právě, připadá mi, že sci-fi byla na vrcholu zhruba v těch šedesátých letech minulého století a od té doby spíš upadá.
Ne, že by nebyly výjimky, ale právě že jsou to výjimky. Proto mě překvapilo, že právě od sci-fi očekáváš průlomová díla a byla jsem zvědavá, protože nová díla opravdu nesleduji.

Nimitz, vloženo 22:07:48  18. 02. 2012

To co popisuješ je právě ta špatná scifi, nejčastěji ještě ukrytá za nějaký x-tý příběh navazující na nějaký film či seriál (Star Wars, Star Trek atd.)
Ale i to kliše mi nevadí, když je knížka dobře napsaná a má silnou atmosféru. Proto mám asi nejraději SF z padesátých a šedesátých let minulého století
Z autorů začínajících v osmdesátých a devadesátých letech už jsou to jen vyjímky (ikdyž takový David Brin se svou soci-eko-SF je velmi zářivá vyjímka)

verlit, vloženo 22:01:37  18. 02. 2012

Nejsem si úplně jistá tím, že vidím sci-fi právě jako žánr, který by měl přinášet něco nového.
Přiznám se, že jsem sci-fi takřka přestala číst právě proto, že mi přišlo, že ze všech žánrů nejvíc stagnuje. Připadá mi, že autoři ve sci-fi často používají klišé, která by si v jiném žánru nedovolili, protože by bila do očí, zatímco ve sci-fi je ukryjí pod nánosem pípajících diplejů a mimozemšťanů.

Nimitz, vloženo 20:33:52  18. 02. 2012

Levá ruka tmy je dobrý román (mám ho doma), obecně Ursula LeGuin patří mezi špičku ženské SF
Pár velmi odvážných povídek od žen lze najít v památné antologii "Nebezpečné vize", ale jako autorky románů se následně neprosadily, nebo to ani nezkoušely

Nimitz, vloženo 20:30:15  18. 02. 2012

Mě by třeba hodně zajímala trilogie "Nespaví" (Beggars in Spain, Beggars and Choosers, Beggars Ride) od Nancy Kress, ta ale u nás nevyšla. Jen samozstatná povídka k té sérii a ta mě navnadila.
Jenže naopak román Měsíc pravděpodobnosti (který mám) považuji za průměrný. Číst se to dá, ale žádná sláva to není. Je to první díl trilogie a další u nás už myslím nevyšly...

Činkapi, vloženo 20:25:03  18. 02. 2012

No, já tedy nejsem žádný velký znalec, ale zdá se mi, že ženská fantastika se mnohem víc zabývá vztahy a city. Což vůbec nemyslím pejorativně! Cizí světy, technologie apod. jsou spíš pozadím nebo katalyzátorem těch opravdu důležitých věcí, které odehrávají mezi postavami. Musím říct, že mně osobně to dost vyhovuje :-)
Typický příklad - Levá ruka tmy od LeGuinnové. Pro mě nezapomenutelná knížka, ale v tom smyslu, v jakém o tom mluví Nimitz, opravdu nic tak nového nepřináší.

Nimitz, vloženo 20:15:54  18. 02. 2012

Jiné obory bych sem nepletl.
Tady se jedná o scifi, žánr který by měl být jiný než ostatní, měl by být progresivní a snažit se přinášet něco nového. Nemusí to být nutně nové technologie či vzdálené planety, jde hlavně o odpoutání od přízemnosti románů ze současnosti.
I takoví autoři jako Bradbury či Simak (autor převážně poklidné "venkovské" SF) jsou lepší než cokoliv jsem od žen četl.

verlit, vloženo 19:48:11  18. 02. 2012

No to může být ovlivněné tím, co považuješ za vzrušující a inovativní, to je fakt.
Spíš mě zajímalo, jestli to opravdu vnímáte jako zásadně rozdílné. A je to jen v sci-fi nebo i v ostatních oborech?

Nimitz, vloženo 19:16:34  18. 02. 2012

verlit: dost velký
Ženské autorky se prostě drží při zemi, až na pár světlých vyjímek (a ty jsou) se nedokážou pořádně odvázat a přinést něco inovativního či opravdu vzrušujícího. To není sexistický názor, četl jsem hodně povídek a ve své knihovničce mám romány od několika žen plus minimálně jeden výběr povídek od jedné autorky (James Tiptree Jr.). Na druhou stranu, třeba se jejich díla čtou lépe ženám...

verlit, vloženo 19:09:35  18. 02. 2012

Jaký je podle vás vlastně rozdíl mezi mužskými autory a ženskými autorkami?

« ««   31   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php